חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השר"פ – זה על חשבון כולנו

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 7.04.11 5:01

חשבון פשוט: ככל שיתרחב השימוש בשר"פ, העלות החודשית של הביטוחים המשלימים תלך ותגדל. ואנחנו נשלם יותר ויותר על שירותים בסיסיים שניתנו פעם ע"י המדינה בחינם או בסבסוד משמעותי

מאת: עו"ד נוי ברינט

לרוב אני נוטה להזדהות עם מאבקים לשיפור תנאי העבודה במשק. מאבק הרופאים איננו חריג לכלל. לראות מתמחה אשר עובד זמן כה רב, לא רואה את ילדיו, בקושי מדביק שעת שינה במשמרת כפולה ומתפרנס בסופו של דבר בסכום זעום ובלתי מספק, הינו מצב מקומם ולא ראוי. ואכן, מי שעומד בחזית המאבק הם אותם רופאים צעירים, בתחילת דרכם, לרוב מאזורי פריפריה מרוחקים ממדינת תל-אביב אשר משקיעים ימים כלילות, שעות רבות, בשביל לסייע ולעזור – ופרנסה להתבייש בה.

אלא שעם תחילת שביתת הרופאים "להצלת הרפואה הציבורית", וביתר שאת ביומיים האחרונים, כאשר התברר לכל שעל השולחן עומדת שאלת השר"פ כתנאי להפסקת השביתה, נדלקה אצלי נורה אדומה.

למי שאינם יודעים, השר"פ פירושו שירותי רפואה פרטית בתוך בית החולים הציבורי בו החולה מאושפז. לדוגמא במחלקה פנימית א' שוכבים מיטה ליד מיטה חולה עשיר וחולה עני. העשיר יכול לבחור את הרופא שיטפל בו, לקבל שירות רפואי ממנהלי מחלקות ורופאים בכירים, קדימות בבדיקות מעבדה, זירוז טיפול תמורת כסף ועוד. ומה העני יכול… לקבל שירות רפואי לא יעיל, לא טוב ולא מהיר. מדוע? כי הרופאים כולם יעדיפו לתת שירותים לאלה שמשלמים יותר.

אלא שלא זו הבעיה המרכזית. הבעיה המרכזית היא שאם תפתח עלינו הרעה, והשר"פ אכן ידור בתוך כתלי בתי החולים הציבוריים, כי אז כולנו נשלם על כך. לא כמטאפורה, אלא תשלום כסף מכיסנו, לפרמיות מוגדלות ומופרזות של שירותי רפואה פרטית.

כמעט לכל אזרח במדינת ישראל כיום יש סוג כזה או אחר של ביטוח רפואי משלים, אשר נע בסכומים של עשרות עד מאות בודדות של שקלים בכל חודש. הביטוח המשלים מטרתו לממן לחולה טיפולים והליכים רפואיים שלא נכללים בסל הבריאות. למי שאיננו בקיא, סל שירותי הבריאות כולל את כל השירותים הרפואיים והתרופות אותם המדינה מממנת לאזרח או לכל הפחות מסבסדת. כך המדינה משלמת עבור יעוץ רפואי במרפאות, אישפוזים, בדיקות מעבדה, ניתוחים תרופות ועוד.

ביטוח בריאות משלים אם כן, מסייע למבוטח לממן טיפולים אשר אינם כלולים בסל הבריאות, כגון רפואת שיניים, בדיקות גנטיות,  ניתוחי לייזר לעיניים, ועוד טיפולים רבים אחרים.

ואיפה הקאטש אתם שואלים. ובכן, השר"פ יביא לכך שהביטוח המשלים הפרטי יממן גם את השירותים הרפואיים אשר קבועים בסל הבריאות – כלומר את אותם שירותים רפואיים שהמדינה נהגה לממן. אם נשוב לדוגמא של המאושפז העשיר והמאושפז העני, הרי ששניהם זקוקים לשירותים אשר נכללים בלאו הכי בסל שירותי הבריאות: אישפוזים, ייעוץ רפואי, בדיקות מעבדה וכו'. כעת אם יפעילו השניים את הביטוח המשלים כדי לממן את טיפולי השר"פ, הם בסך הכל מביאים לכך, שטיפולים אשר מומנו על ידי תקציב המדינה – ימומנו עכשיו על ידי מכלול המבוטחים – אנחנו.

חשבו על כך. כל פעם שמבוטח מפעיל את הביטוח, חברת הביטוח מגלגלת את עלויותיה למכלול המבוטחים על ידי העלאת הפרמיה. לכן כל פעם שמבוטח ירצה לזרז את הטיפול, הפרמיה תעלה. כל פעם שמבוטח ירצה חוות דעת שנייה, הפרמיה תעלה. כל פעם שמבוטח יבקש לראות את מנהל המחלקה או רופא בכיר, הפרמיה תעלה. מהר מאוד נמצא את עצמנו, משלמים תשלומים חודשיים מופקעים, לאותו טיפול אותו עד היום היינו מקבלים מהמדינה בחינם, או בסיבסוד משמעותי. לא אתפלא לכן, כי אם יוכנס השר"פ לבתי החולים הציבוריים, עלויות הביטוח של המחר, יהיו גבוהות לאין שיעור ממה שכולנו משלמים כיום.

והערה לסיום. אין כוונתי לתקוע יתדות בגלגלי המאבק של הרופאים, כי אין מחלוקת שרבים וטובים מהם סובלים, כי הרפואה הציבורית חולה, כי בפריפריה אין מספיק רופאים, וכי מדובר במאבק ראוי. אלא שהכנסת השר"פ כתנאי לתוך המו"מ, גורמת לי לחשוב כי המאבק הוא בעצם מאבקם של הרופאים הבכירים שבסך הכל רוצים להפוך את בתי החולים הציבוריים למרפאתם הפרטית.

מתנגדים להרחבת השר"פ? צרפו את שמכם:

לעמוד הפייסבוק

לעצומה שהיא מכתב לראש הממשלה

(לקוח מכאן)

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

17 תגובות

 1. נדב פרץ :

  מסכים מאוד עם הטיעון הכללי.
  תיקון עובדתי קטן: שרק מחזק את הטיעון הזה: אין זה נכון ש"כמעט לכל אזרח במדינת ישראל כיום יש סוג כזה או אחר של ביטוח רפואי משלים". ביטוח משלים יש לכ-70% מהאוכלוסיה. כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, אלה לא בדיוק ה-70% העניים.

  כמובן שאם מחירי הביטוח המשלים יעלו, פחות ופחות ישראלים יוכלו להרשות לעצמם לרכוש ביטוח כזה.

  מדובר פה לא רק על בעיית עלות, אלא גם על בעיית נגישות.

 2. אמיר :

  בקשה של הדיוט

  מכל הדיבור על השר”פ, כולל המאמר הנוכחי, יש לי תחושה כללית שזה דבר לא טוב בעיני. אבל בעצם אני לא מבין את הפרטים המדויקים:
  איך המנגנון הזה אמור לעבוד?
  מי משלם על מה בדיוק? מתי?
  אלו פעולות קיימות ברפואה הציבורית הקיימת אמורות לעבור לשר”פ ובאילו מקרים?
  במה שונה פעולה רפואית בתשלום בשר”פ מאותה פעולה בתשלום ברפואה הפרטית כיום? (כלומר גם: למה יש שינוי בכסף ש'נמשך' מהביטוח?)
  תודה מראש למי שיעזור
  אמיר

 3. נדב פרץ :

  שר"פ: מצב שבו רופאי בית החולים משתמשים בתשתיות של בית החולים, לאחר שעות הפעילות, כדי לתת שירותים פרטיים.
  כלומר, מנהל מחלקת כירורגיית לב חזה מנתח במחלקה שלו, לאחר שעות העבודה הרגילות, חולים שמשלמים לו אישית כסף.

 4. איתי :

  אמיר,

  תקרא בצורה ביקורתית את הפרסום הזה:
  http://www.hadassah.org.il/Hadassa/Heb_SubNavBar/Private+medical+service/SharapTLV/sharap.htm

  דוגמאות לקריאה ביקורתית:
  1. השירות לא נגיש הכלל ל-20% מהאוכלוסיה
  2. גם מי שמבוטח לעתים קרובות לא מקבל מימון 100% מהביטוח אלא רק רוב המימון.
  3. השירות עושה שימוש לא רק בתשתיות ציבוריות אלא גם בכוח אדם שמועסק מתקציב הבריאות (סיעוד, מעבדות, טכני וכו'), בעוד שהתשלום מכיסו של החולה/חברת הביטוח הולך כמעט כולו לכיס הרופא (ביה"ח אוכל לו קצת).

  בירושלים, שבה אין בתי"ח כלליים- ממשלתיים, השר"פ הוא דבר נפוץ מאוד. הפרסומים בנושא השר"פ מתמקדים בעיקר ביכולת של החולה לבחור לעצמו את הרופא/ה הטוב/ה ביותר לטעמו, כמו שאפשר לבחור שמפו או קפה. אבל במציאות הסיפור הוא הרבה יותר בסיסי: אם אתה רוצה לקבוע תור לרופא/ה מומחה/ית "בצינורות המקובלים" של המערכת הציבורית תצטרך להמתין חודשים (ואני לא מדבר על התעקשות על רופא ספציפי אלא רק בבעל/ת מומחיות מסוימת, למשל נוירולוגיה ילדים). לעומת זאת, אם תשלוף את הארנק ותגיד "רוצה שר"פ" תקבל תור ממש מיידי (מחר או תוך כמה ימים).

  כאשר יש ברירה בין תור חינם בעוד חצי שנה (!) או תור בכמה עשרות/מאות שקלים (אחרי החזר ביטוח) בשבוע הקרוב, חלק נכבד מהחולים מעדיפים את השר"פ, בוודאי אם הם מרגישים (בצדק או שלא בצדק) שהמתנה של חצי שנה עלולה לסכן אותם או לגרום להם לסבל רב.

  העובדה שהמעמד הבינוני [ומעלה] משתמש בשר"פ בתור ברירת מחדל מקדמת את ההזנחה של הרפואה הציבורית. כי לאלה שמוכרחים לחכות חצי שנה (ומעלה) כדי לראות רופא מומחה אין שום ביטוי בשיח הציבורי.

  אני אגיד עוד דבר חמור יותר בזהירות והסתייגות שאולי זה לא נכון.

  אם רוב הירושלמים [לא אגיד 80% כי % העוני בירושלים גבוה מהממוצע הארצי] משתמשים בשר"פ, ומיעוט לא משתמשים בשר"פ, היינו מצפים לכאורה שהתורים לשר"פ יהיו מפוצצים והתורים לשירות הרגיל יהיו דלילים. העובדה שקל מאוד למצוא תור לימים הקרובים בשר"פ וכמעט בלתי אפשרי בשירות הרגיל מעלה את החשד שהביקוש הרב ייצר היצע והרופאים הבכירים מקבלים יותר חולים בשר"פ ממה שהם מקבלים בשירות הציבורי, ועוסקים בכך גם בשעות שאינן "לאחר שעות הפעילות" (תגובת נדב למעלה).

 5. תמיר אריאלי :

  צודק מאוד

  היי נוי,
  אני מסכים איתך במיליון אחוזים! כל הכבוד על הכתבה, אני הצטרפתי לעצומה!

 6. אלעד הן :

  איתי צו השעה - פוסט

  תעשה מזה פוסט.

 7. אלעד :

  החלק הראשון של מה שאמרתי מוסבר בצורה נפלאה בתקשורת, למשל על ידי האגודה לזכויות האזרח וארגוני חולים, וגם … ע"י משרד האוצר:

  http://www.themarker.com/misc/writers/1.511

  החלק השני הוא האשמה חמורה ביותר ולא מבוססת. כדי לטעון שהרופאים הבכירים בהדסה עוסקים בשרפ בזמן שהם אמורים לעסוק ברפואה ציבורית צריך עדויות של ממש. משהו כמו התחקיר הזה http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1199265.html

 8. דרור :

  הצטרפו לעמוד של הר"י כדי להביע התנגדות לשר"פ

  https://www.facebook.com/sosbriut
  משום מה מייחסים לפייסבוק השפעה מאגית על דעת הקהל, אבל בפפיסבוק ההשפעה היא הפוכה, דעת הקהל מאיצה במחליטים להביע דעות המקובלות על הקהל. אז הצטרפו לעמוד מאבק הרופאים, והביעו את דעתכם כנגד שרותי רפואה פרטית (או בשמם המכובס, רשותי רפואה נוספת), כך שההסתדרות הרפואית תבין שהאזרחים איתם אבל לא בהפרטת מערכת הבריאות.

 9. חן - מיבשים את החולים :

  אני חוששת שאנחנו מבלבלים כאן בין השר"פ של הדסה לבין השר"פ הארצי שקיים כבר היום!

  אנחנו גם מבלבלים בין התיעצות חד פעמים לבין טיפול.

  אני לא מתיימרת להציג כאן התמצאות מסודרת בנושא, אלא רק מהחיים, ובאמת נחוץ מידע מסודר על העניין הזה.

  1. שר"פ בהדסה.
  רוב הרופאים הבכירים מקבלים חולים באופן פרטי פעם או פעמיים אחה"צ. מה הם עושים בשאר הימים זו שאלה טובה (נדמה לי שיש להם הסכם עם ביה"ח שעל-פיו הם אינם עובדים באופן פרטי מחוץ לשר"פ והם מתחלקים בתשלום בסידור מסוים עם בית החולים. הרופאים האלה בדרך כלל לא מקבלים במקביל חולים דרך המרפאה הציבורית של ביה"ח. רק במקרים נדירים ישנם בכירים שמסרבים לסידור הזה ומקבלים רק דרך המרפאה. נדיר נדיר ביותר. שווה לבדוק את כל הנושא).

  2. במסגרת הביטוחים המשלימים יש לקופות (לפחות כללית) רשימה של רופאים שאליהם ניתן ללכת להתייעצות מסובסדת, אבל אם יש צורך ביותר מפגישה אחת, זה כבר נהייה על חשבון החולה.
  הרשימה כוללת רופאים בכל בתי החולים בארץ, לא רק בהדסה. במקום שאין שר"פ התורים לרופא הספציפי שנבחר נקבעים בפרוצדורה שנקבעים. לפעמים זה בתוך המרפאה של ביה"ח לפעמים במרפאה פרטית.

  3. טיפולים – במסגרת הביטוח המשלים ניתן לבחור ברופא ספציפי לצורך ניתוח (לא ברור אם כל ניתוח או רק סוג מסוים כמו קטארקט, ניתוחים פשוטים של עמוד שדרה וכד').
  בהדסה יש גם אשפוז פרטי מלא מעל השולחן שהוא בנוסף לביקורים הפרטיים שהזכרתי למעלה ואינו ממומן דרך ההסדרים עם הביטוח המשלים.
  לגבי ניתוחים פרטיים – אותם רופאים בהדסה מבצעים מעט מאוד ניתוחים לא פרטיים. רק רופאים בכירים ביותר ועם רגל אחת בפנסיה, יכולים להרשות לעצמם לצפצף על ביה"ח ולבצע ניתוחים באופן לא פרטי (בתנאי שאלה פרוצדורות קטנות ואפשר להגיד לחולה, יאללה תיכנס ונגמור עם זה לפני שתגיע גב' זאת וזאת ותעשה מהומה). גם הנושא הזה שווה בדיקה.

  בסך הכל – שמתי לב שהנושא הזה נהפך ע"י התקשורת לנושא העיקרי בדיווחים, אבל לא שאנחנו לומדים מזה יותר על מה באמת מדובר.

  שנהיה בריאים.

 10. נוי ברינט :

  תגובה לחן

  חן תודה על התגובה. בסופו של דבר, המשמעות של דרישת השר"פ בתוך מחלקות בית החולים, היא מיסוד האפשרות לרכוש טיפול רפואי ולקבל עדיפות גם בזמן שאתה מקבל את שירותי הרפואה הציבורית.

  אינני בקיא מספיק בהבדלים בין השר"פ המוצע לשר"פ בהדסה, אבל זה לא מונע את המסקנה – כי אם יתאפשר שר"פ גם בתוך בתי החולים הציבוריים – אשר יממן בפועל שירותים שכבר ממומנים על ידי המדינה – כי אז הפרמייה של כל המבוטחים תעלה.

  וכפי שאמר נדב פרץ בהערתו, או איתי בתובנותיו, בסופו של דבר פחות אנשים יוכלו להנות מהרפואה הן מבחינת עלות – ובמיוחד מבחינת נגישות. בעיני לכן, השר"פ זה ממש אסון לפרדיגמה של הרפואה הציבורית.

 11. חן - מיבשים את החולים :

  נוי,
  1. אין לי ספק שהדרישה להכנסת השר"פ, היא בעצם דרישה ל"שכלל" מצב שכבר קיים כפי שתיארתי, כשבאמצעות הביטוח המשלים אנשים בוחרים כבר היום ברופא מנתח ומקדמים תורים. הרופא מקבל על הניתוח הזה שכר שהוא תוספת לשכרו אם היה מנתח את אותו הניתוח ממש במסלול הציבורי.
  סביר שמיסוד והרחבת התופעה יעלו את הפרמיה, אבל יש השלכות נוספות שיפגעו ברפואה כשירות ציבורי.

  2. את הדרישה להכנסת השר"פ מקדם סגן שר הבריאות, שלהערכתי נתפס בעיני הציבור כמי שמייצג ציבור חלש כלכלית ולכן העמדה שלו עלולה להתקבל כעמדה שעולה בקנה אחד דווקא עם חיזוק השירות הציבורי.

  3. לכן חשוב לתת לתמונה בהירה מכל הזוויות של העניין. שר"פ הוא בסופו של דבר דרך להעביר יותר עלויות על הפרט.

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה ביבי והליכוד

  זאת משמעות המשטר הימני בארץ.לייבש את החולים,לייבש את הרווחה ,להעמיס את כל ההוצאות על הציבור ,ולהעביר את ה"רווח" לתשובה או עופר או כל צדיק מסכן אחר.

 13. מנחם לוריא :

  הערה קטנה

  אם בעזרת שר"פ אנחנו החולים (האחוזון שיכול להרשות לעצמו) נממן ,ביחד עם חברות הביטוח, את הטיפול הרפואי גם מחירי הטיפול עצמו יעלו שכן ,בצד השני של עקומת העצה והביקוש, הביקוש יעלה וההיצע לא יצליח להשיג אותו ולכן המחירים יעלו. כך שמהר מאוד גם כמות האנשים שיוכלו להרשות לעצמם לשלם עבור שירותי השר"פ תירד.

  כל זה כמובן בהנחה הסבירה שהמדינה תשב בצד ולא תתערב ולו רגולטרוית. הנחה סבירה במדינת ההפרטות שלנו.

  אם אני טועה ,כלומר: ההיצע היום גדול מהביקוש אז למה מערכת הבריאות הלאומית בקריסה מתמדת?

  מנחם

 14. אורן :

  למה לאכול את הספינים של האוצר

  שר"פ הוא ממש לא תנאי למו"מ, ובהחלט לא אחת מהדרישות העיקריות של הר"י- הוא סתם כלי ניגוח של האוצר למטרות דעת קהל בלבד – כיוון שאין סיבה שאוצר הימני וראש הממשלה שלו יהיו נגד כלי שלחלוטין מסתדר עם האג'נדה שלהם.
  מה עוד, שהשר"פ הוא פעילות אחרי צהריים- וניכר שכותב הכתבה לא מבין את מהות הפעילות הזו- כיוון שבשעות הפעילות הרגילות אין דבר כזה.
  ואחרונה- אולי לא קוראים לזה שר"פ, אבל בביה"ח של כללית קוראים לזה ססיה, ובבתי"ח הממשלתיים רופאים מקבלים דרך קרן מחקרים. כלומר, הופך עולמות זה לא.

 15. חן - מיבשים את החולים :

  חולה שמאושפז דרך שר"פ, מאושפז 24 שעות, לא רק אחה"צ. תורו קודם על חשבון מישהו אחר.

  מי שרוצה איכשהו להבין איך זה עובד
  http://bbcentertainment.com/europe/programmes/holby-city

  לזריזים – רצף מהיום בשש אחה"צ.

 16. אמיר :

  שוב אני

  לקח לי זמן לחזור לכאן, אבל עדין לא הבנתי: מה ההבדל הגדול בין שר"פ כלשהו לטיפול פרטי מחוץ לבית החולים?
  – עצם זה שהוא ממוקם בבית החולים? אז מה?
  – בית החולים\הממשלה\קופת החולים משלמים על זה למרות שזה שירות פרטי? אז אפשר לבנות את זה כך שכל העלויות הרלוונטיות יגיעו מהמימון הפרטי (מהכיס הישיר של המטופלים או מהביטוח שלהם)
  – העלאת הפרמיות: לא הבנתי איך זאת תוצאה מתבקשת. אני מתכוון לפרמיות שמשלמים לקופת חולים כמס בריאות, ולא לביטוחים המשלימים למינהם.

  רפואה פרטית קיימת גם היום, והרופאים מעדיפים אותה כי הם מרוויחים ממנה יותר. זה בא על חשבון הרפואה הציבורית, כי אותם רופאים מומחים ומנוסים לא נמצאים שם (רופא שאני מכיר אמר פעם על זה שהוא הולך לעבוד בבי"ח יום בשבוע: "בי"ח זאת התנדבות, השאר זה עבודה"). מה ישתנה בכך כתוצאה מהשר"פ, פרט לזה שהטיפול יתרחש פיזית במתחם בתי החולים?

  * איני קשור להר"י או לארגון שעשוי להרוויח מהשר"פ בצורה זו או אחרת, פרט לכך שאני סטודנט שנה ב לרפואה.

 17. איתי :

  1. להבנתי (לא כלכלן), כל המודל הזה של רפואה פרטית בתוך ביח ציבורי בנוי על ניצול של משאבים ציבוריים – תשתיות, מיכשור וכ"א עזר. כמו כן הוא כולל משאבים שפשוט לא קיימים בבית החולים הפרטי (למשל אין טיפול נמרץ בבי"ח פרטי לניתוחים פלסטיים)

  2. אם התמחור היה כולל באמת את כל המשאבים הללו, הוא היה גבוה ביותר ולכן הפרמיות היו עולות.

  3. כשמדברים על העלאת פרמיות מדברים רק על פרמיות השב"ן (ביטוח משלים). זה לא קשור למה שתיארתי למעלה אלא להרחבת השימוש בשב"ן. כיום ל-80% יש ביטוח משלים אבל השימוש בו לא ממצה את כל מה שהביטוח מכסה. גובה הפרמיה נקבע לפי חישובי עלויות והסתברויות.
  ברגע שיותר אנשים יתחילו להוציא כספים מהביטוחים המשלימים – הפרמיות שלהן יעלו כי הביטוח חייב להיות רווחי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.