חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת הרופאים – ספין להרחבת השר"פ

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 6.04.11 13:30

פעם בשנה אני מסכים עם "נערי האוצר". הקמפיין של ההסתדרות הרפואית מעלה על פני השטח את הבעיות שמצטלמות היטב כמו זקנות במסדרון ומתמחים מתמוטטים. מטרתו: הכשרת ההפרטה הזוחלת

מאת: איתי אשר


לפני שהתחילה שביתת הרופאים קיבלה מערכת "עבודה שחורה" הזמנה מטעם משרד יחסי ציבור להשתתפות של בלוגרים בסיור של ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) להמחשת המצב הקשה בבתי החולים הציבוריים. אחד מחברי המערכת הזהיר אותנו שלמרות התמיכה המובהקת שלנו בצורך לחזק את מערכת הבריאות הציבורית, עלינו להתייחס בחשדנות לכוונות האמיתיות של הר"י במאבק הנוכחי. אתם עוד תראו, הוא הזהיר, לב המאבק של הר"י הוא הרצון להרחיב את שירותי הרפואה הפרטיים (שר"פ) בתוך בתי החולים הציבוריים. עוד לא גמרנו להתווכח מה יותר גרוע – בית חולים פרטי לעשירים או שירות מופרט בתוך בית חולים ציבורי, והנה מסתבר שהפסימיות היתה נכונה.

עדות לכך שהרחבת השר"פ, כולל למרפאות בפריפריה, היא בין הדרישות המרכזיות של הר"י היה אפשר למצוא כבר במסמך הדרישות המלא שפרסמנו. זאת בניגוד לקמפיין המודעות ולראיונות בתקשורת שזעקו על הצפיפות בבתי החולים ועל שעות העבודה הארוכות של מתמחים צעירים.

מהפרשנות של "ידיעות אחרונות" מהבוקר, מסתבר שהרחבת השר"פ היא-היא מוקד התביעה של הר"י, ואילו אנשי האוצר וגם ארגוני החולים מתנגדים. ובינתיים מספרת לנו התקשורת שראש הממשלה נתניהו מציע לפתור את הבעיות הכרוניות של מערכת הבריאות באמצעות שר"פ.

פרשנות אפשרית אחת היא שנתניהו הכין לאנשי הר"י מלכודת דבש: אתם וחבריכם הרופאים הבכירים תקבלו המון כסף (לא מקופת המדינה אלא מכספם של המבוטחים), ותוותרו על דרישות שכר בהסכם קיבוצי לכל הרופאים, על תוספת תקנים ועל תוספת מיטות ותשתיות אחרות.

אך האמת צריכה להיאמר: זו לא מלכודת דבש שהכין ביבי לרופאים, אלא מלכודת שהכינה הר"י לאוצר, ביודעם מי הוא ראש הממשלה.

ביבי חובב ההפרטה ילחץ כעת על נערי האוצר למלא את רצונם של הרופאים הבכירים שמרוויחים מהשר"פ. וכשההסכם ייחתם, בתום שביתה קצרה בהרבה מהשביתות הקודמות במערכת הבריאות, הוא יציג עצמו כמציל הרפואה הציבורית ויתקשט במחמאות מהר"י.

מי ירוויח? ביבי יגרוף רווח פוליטי, ומעט רופאים בכירים יקבלו רווח עצום לכיס, תוך ניצול תשתיות וכוח אדם הממומנים בתקציב המדינה.

המפסידים הגדולים מהספין של הר"י יהיו רופאים זוטרים (כלומר רוב הרופאים) וחולים נטולי ביטוח בריאות נוסף, שיקבלו שירות עוד יותר גרוע מזה שהם מקבלים כיום כי הרופאים והמתקנים לא יהיו זמינים. אמנם היום האזרחים הללו כבר מהווים מיעוט בקרב אזרחי ישראל (וזה עשוי להשתנות – ר' דברי נציג שירותי בריאות כללית), אך אלו בדיוק אותם החלשים שגם אותם מדינת הרווחה צריכה לשרת.

"נערי האוצר" מתנגדים להרחבת השר"פ, ומשתמשים בטיעון סוציאל-דמוקרטי למהדרין: "אנחנו סבורים שצעד כזה יהרוס את מערכת הבריאות הציבורית שנבנתה בעמל רב … ויפגע באופן אנוש בשכבות החלשות – כך שתיווצר מערכת נפרדת לעניים ולעשירים".

חייבים להודות, בנקודה הזו הם צודקים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

17 תגובות

 1. נוי ברינט :

  הערת שוליים - פרמיות הביטוחים הרפואיים המשלימים

  השר"פ הינו אסון לרפואה הציבורית, במובנים רבים. אחד מתוצאותיו הידועות מראש, אבל הפחות בולטות, היא ייקור הפרמיה לביטוח הבריאות.
  רבים מאיתנו מחזיקים בביטוחים משלימים לרפואה מקופות החולים (שהם אינם תאגידים פרטיים כי אם אגודות עותומניות, חברות לתועלת הציבור או עמותות). השרפ יעמיס שירותים שעד עתה ניתנו במסגרת סל השירותים, לתוך הרפואה הפרטית, והעלות תתגלגל על האזרח הקטן שמבוטח במסגרת הקופה.
  אל תתפלאו על כן, אם בעוד כמה שנים, הביטוח הרפואי שאתם משלמים יקפוץ פי 5 ויותר…
  כי ככה זה ששמים את העסק הפרטי על פני האינטרס הציבורי…

 2. מערכת עבודה שחורה :

  נוי, מאמר מפורט בבקשה. לא כולם מבינים את החשבון שלך הוא מאוד ברור.

 3. אלעד הן :

  נתקלתי בכמה התייחסויות כאלה

  אשמח לשמוע מה יש לרופאים להגיד על העניין. אין ספק שזה מעניין לראות שמכל הסעיפים הרבים בדרישות, שעם רובם הגדול אני מאד מסכים, רץ ביבי לממש את "הבן החורג", סעיף קטן של הרחבת השר"פ.

 4. מערכת עבודה שחורה :

  אלעד, שלח במייל לרופאים ובקש שיגיבו (ושישלחו במייל לחבריהם)

 5. חן - מיבשים את החולים :

  1. בעבר הופניתי לשירותיו של פרופ' בהדסה הר הצופים.
  עוד בטרם נקבע התור, כמעט קיבלתי בגללו שבץ.
  הוא ניסה להסביר לי בטלפון שיש להזמין אליו תור במרפאה.
  "מה במרפאה, אתה לא מקבל בשר"פ?".
  והוא ענה: "מצטער, בכל שנות לימודי לא הסבירו לי איך אני בודק אחרת חולה שמגיע בשר"פ מחולה שמגיע דרך המרפאה".

  שמעתי את הדברים והיה לי ברור שמצבי חמור בהרבה ממה שחשבתי.
  הרי לא יכול להיות ששמעתי נכון.
  הפרופ' הזה מסרב עקרונית לקבל בשר"פ?

  אני לא חוזרת כאן על שמו, שמא יבולע לו. מה אני יודעת.

  2. במסגרת הביטוח המשלים הקופות שולחות אנשים ל"התיעצות" חד פעמית עם רופאים מומחים.
  המחיר מגוחך כביכול (בסביבות ה- 100 ש"ח), הקופה משלימה את השאר.

  ביקור חד פעמי כזה איננו טיפול, ובינתיים התורים לרופא מקצועי מטעם הקופה הולכים ומתארכים. ואולי כדאי באמת הסבר מסודר על התופעה הזאת, כי "משוגעים" כמו הפרופ' ההוא בהדסה הם יחידי סגולה.

 6. ק. טוכולסקי :

  אם זאת אכן המטרה אני מאחל לאוצר שבירת שביתה נעימה, אני מקווה שכולנו נתבדה, למרות שהחשש ניכר בי כבר בתגובות קודמות.

  שר"פ בבתי החולים הציבורים גרוע לדעתי בהרבה מרפואה פרטית שלפחות אינה ממומנת בידי הציבור. שר"פ מהווה סובסידיה לבעלי היכולת לא יותר מכך והוא הורס את השירות הציבורי.

 7. דקל-דוד עוזר :

  לפי מה שכתוב בעיתון זה הפוך, ומי שרוצים שיהיה שר"פ הם שר הבריאות והאוצר, והסתדרות הרופאים מתנגדים, אבל מכיוון שעבודה שחורה אמינה מעיתוןאני מאמין לאיתי.

 8. ק. טוכולסקי :

  לפי החדשות ברשת ב הרופאים הציבו רשימה של דרישות. הראשונה והחשובה עוד קנים, אני לא זוכר כבר את השנייה אבל השלישית הייתה שר"פ

 9. ק. טוכולסקי :

  הראשונה הייתה עוד תקנים…..

 10. איתי קנדר :

  מאמר מדאיג

  מחוסר המידע לגבי הגופים הנוגעים לדבר, קשה לי לומר עד כמה זה נכון. אבל אם זה נכון, לרופאים תהיה תחושה זהה לתחושה של העוסיות בתום המאבק.

 11. מערכת עבודה שחורה :

  דף פייסבוק ועצומה אינטרנטית כאן

  http://www.haokets.org/2011/04/06/%D7%90%D7%A4%D7%A9%D7%A8-%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%94%D7%A9%D7%A8%D7%A4/

 12. מערכת עבודה שחורה :

  טוקבק מעניין של רופא מתמחה בהעוקץ:

  מנקודת מבט המתמחה
  06.04.11 22:57 // עמיר

  נקודה נוספת למחשבה בנושא השר"פ הוא הכשרת דור המנתחים הבא: בתור רופא מתמחה בתחום כירורגי כלשהו, העושה התמחותו בבי"ח אוניברסיטאי, אני לומד רבות מניתוחים המתבצעים עם הרופאים הבכירים, אך עוד יותר מהעבודה עצמה, במיוחד אם אני מבצע את הניתוח (בהשגחת הבכיר כמובן). ניתוחי שר"פ, מטבע הדברים, יבוצעו במחלקה בה אני עובד, ישתמשו בתשתית אותה אני עוזר לתחזק, ינצלו את אותו צוות סיעודי (הרי לא תפתח מחלקה נוספת) וישתמשו באותם משאבים מוגבלים, אך ללא תועלת בשבילי. אני לא אנתח את החולים הללו – הרופא הבכיר יעשה זאת, על זה משלמים לו. כך למעשה "תדולל" העבודה שלי במחלקה לעבודת תחזוקה עבור החולים הפרטיים של רופאי הבכירים.

 13. דקל-דוד עוזר :

  איתי כל הכבוד על המאמר הזה, הוא ממש בגדר חשיפה.

 14. כשהר"י פגש את אסי: להציל את מערכת הבריאות • שוקי גלילי 101 :

  […] אשר קובע בפוסט בעבודה שחורה כי שביתת הרופאים היא ספין להרחבת השר"פ. אולי הניסוח הזה מעט חריף, אבל לי אישית יש כמה בעיות משל […]

 15. מיכאל מירו :

  איתי הרופאים הפעם פיספסו בגדול ומצפים לקבל אהדה ציבורית על רפאוה פרטית.
  הרופאים הם חלק מההסקטור הציבורי שצריך לחבק ולתגמל אך אנחנו לא רוצים לדבר בעת ובעונה אחת על שתי גישות פרטי וציבורי כאילו כאן טמון הפתרון. אני הצעתי להקים ועדה ציבורית מרובת דיציפלינות שבראשה אנשי רוח, לא עורכי דין, רואי חשבון, אנשי עססקים או צבא לשעבר, לדון בסוגיה הסבוכה של תגמול עובדי ציבור חיוניים. הדיון לפני הכל צריך להיןת ערכי ורק לאחר מכן מכומת לכסף.
  כתבתי על כך גם בבלוג שלי בקפה דה מרקר.
  http://cafe.themarker.com/post/2108266/

 16. איתי :

  מיקי, אני לא מסכים איתך בעניין ההפרדה בדיון. זה דומה לבעיה הזו שבתקשורת יש הפרדה בין "כתבנו הכלכלי" ובין "כתבנו החברתי".

  הניתוק בין דיון ערכי (שמתקיים ע"י אנשים שלכאורה יש להם ערכים ולא מבינים במספרים) ובין דיון כלכלי (שמתקיים ע"י אנשים שלכאורה אין להם ערכים ומבינים במספרים) הוא ניתוק מסוכן.

  הניתוק הזה מנוון ומחליש אותנו.

  מנוון – כי יש פה הנחת היסוד מובלעת ש"כסף זה מלוכלך, מי שמבין במספרים ובכסף הוא מלוכלך" ואז אנחנו פוטרים את עצמנו מעיסוק מעמיק בעובדות מספריות שחייבים לשלוט בהן.

  מחליש – כי בכל התנגשות בין "אנשי הערכים" ל"אנשי המספרים", אנשי המספרים אוכלים אותנו בלי מלח.

  האתגר האמיתי הוא לשלוט בשפת הכסף ולהשתמש בה כדי להוכיח שהעמדות הערכיות שלנו הן גם בנות-קיימא מבחינה כלכלית, וזה אתגר לא פשוט. בחלק מהמקרים שאנשים לקחו את עקרונות הסוציאליזם כמערכת ערכית וניסו ליישם את זה בשטח כמערכת כלכלית, יצא להם משהו שאינו בר-קיימא ובמקרים רבים גם לא דמוקרטי ולא באמת שוויוני. זה לא אומר כמובן שהמודל הקפיטליסטי עדיף, אלא שבשביל לנצח אנחנו צריכים לשלב בין הלב החם ובין השכל הקר.

 17. הסתדרות הרופאים: לא שר"פ אלא שב"ן, טובת המערכת ולא רעתה :

  […] ההסתדרות הרפואית מגיבה למכתבו של איתי אשר, וטוענת כי ההסתדרות אינה דורשת שר"פ (שירותי רפואה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.