חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עו"סים בעמותות וחברות כ"א, התאגדו ב"כוח לעובדים"

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 6.04.11 8:29

גילוי דעת ביחס למאבק העובדות הסוציאליות שעליו הוחלט בישיבת צוות ארגון של הנהגת "כוח לעובדים" שנערכה ב -1.4.2011 .

העובדות הסוציאליות ניהלו בחודשים האחרונים מאבק אמיץ וראוי ביותר, כנגד שילוב של כוחות חזקים ודכאניים תוך העלאת דרישות צודקות ביחס לעתידן המקצועי ולמען מדינת רווחה בישראל.

מתוך העוצמות והנחישות שהתגלו במאבק, ומתוך האכזבה מדרך סיום השלב הנוכחי שלו, עולות כיום שאלות ומחשבות רבות, המוליכות לפניות רבות מספור של עובדות ועובדים סוציאליים אל כוח לעובדים. לאור שאלות ופניות אלו, בחר צוות הארגון לפרסם גילוי דעת זה.

כוח לעובדים קם כדי לאפשר לכל עובד בישראל לממש את זכות ההתארגנות, וזאת במסגרת של ארגון דמוקרטי, בו לעובדים עצמם נתונה ההשפעה הרבה ביותר על אופן ניהול מאבקם, חתימת ההסכמים בעניינם, ואף על אופן הובלת הארגון בכללו.

אל מול יותר משנימליון עובדים לא מאורגנים וכן אל מול אוזלת ידם של ארגוני עובדים וותיקים, כוח לעובדים שואף להציב אלטרנטיבה ולהפוך מגמה בת שנים רבות של צמצום אחוז העובדים המאורגנים בישראל, הפרטה ושחיקה בשכר ובתנאים.

למרבה הצער המגמות העיקריות של הפרטה, שחיקת שכר וירידה בכוח הארגוני ובנחישות להפעילו לא פסחו על העובדות הסוציאליות, ואליהם נוסף גם עומס מוחשי ותחושות של חוסר אונים בשל הנזקים שגרמו משטר ההפרטה והמדיניות אנטי חברתית של ממשלות ישראל כלפי האוכלוסיות הולכות ומתרחבות אשר בטיפולן.

המכנה המשותף בפניות השונות לארגון הינו אכזבה מהתנהלות איגוד העובדים הסוציאליים במסגרת ההסתדרות הכללית, על רקע חשיפת רבים מהפגמים בתשתית הארגונית, בזהות ובדרך של הנהגת ההסתדרות בזמן המאבק ובימים אלו. השאלה כעת היא כיצד לשנות את מצב העו"ס ובראש ובראשונה את חולשת כוחן הארגוני. זוהי שאלה חיונית. אך פתרון לשאלה זו לא יוכל להגיע כתוצאה מנקיטת פעולות אינדיווידואליות. כדי להוביל לשינוי וחיזוק הייצוג האיגוד- מקצועי של העו"סיות, ראוי ונחוץ לספק תשובה באמצעות דיון רחב, פתוח ודמוקרטי בקרב כלל העובדים/ות המאוגדים באיגוד העו"ס.

בדיונים אסטרטגיים כאלו ישמחו חברי כוח לעובדים להציע את תובנותיהם ואת הידע המקצועי של הארגון, אולם הנהגת כוח לעובדים סבורה שיש לקבל החלטה בעניין קריטי זה רק לאחר בחינה של כל אפשרויות הפעולה בתהליך חשיבה רחב ומשתף, וחשוב ביותר- רק תוך שמירה על השותפות והכוח שיש לעובדות יחד. דלתו של כוח לעובדים תישאר פתוחה באם לאחר תהליך מסוג זה יתברר כי נכון, עדיף או הכרחי לבצע שינוי בזהות ארגון העובדים.

לגבי עו"ס העובדות בעמותות וקבלני שירותים מופרטים – הסיבה המרכזית לכך שמרבית עובדים אלו לא יכלו לקחת חלק בשביתה, היא משום שבניגוד לעו"ס שמועסקים ברשויות המקומיות או בשירות המדינה, מקום עבודתם אינו מאורגן. עובדה זו תקשה אפילו על אכיפת ההישג שהושג עבור עובדי העמותות בהסכם הקיים. לשם אכיפת סעיף זה ולשם שיפור תנאי העבודה והשכר בכלל עבור העו"ס וכן עבור יתר עובדי העמותות/החברות, הארגון קורא לכל אחת ואחד מכם להצטרף ולקדם התארגנות עובדים דמוקרטית במסגרת כוח לעובדים, המבוססת על כלל העובדים במקום העבודה – העמותה או החברה הספציפית. עו"סיות הן בוודאי חלק מחוד החנית של העובדים בשירותים המופרטים, ואף מוכשרות בכלים מתאימים להוביל התארגנות של כלל העובדים אצל מעסיק נתון, כמו שעושים כבר בהצלחה עובדי עמותות חסות הנוער, מרכזי הטיפול במכורים לסמים ומקומות נוספים. כוח לעובדים ימשיך ללוות כל קבוצת עובדים הפונה אליו בדרך מעצימה זו של הקמת וועד עובדים חזק ודמוקרטי, ולהעניק את היכולות, הנחישות והידע שצבר בפעילות כזו, תוך הדגשת הנחיצות של התארגנות דמוקרטית של כל העובדים במקום עבודה. אסטרטגיה זו מוכיחה את עצמה ברחבי העולם ובמקומות עבודה שכבר התארגנו בדרך זו בישראל.

כוחם של עובדים בישראל תלוי במידת הסולידריות שיצליחו לקיים ולהפעיל ביניהם. כמו במאבק העובדות הסוציאליות, חברי כוח לעובדים ימשיכו להתייצב בסולידריות ולהביע תמיכה ואף לצאת למאבק ולצעדים ארגוניים לצד האיגוד – כמו שהחליט לעשות סניף מרכזי הטיפול ארוך הטווח במכורים לסמים (מתדון וסבוטקס), שחלק מחבריו עובדים סוציאליים. אנו מחזקים ידיכם גם בשלב לא קל זה של היערכות מחדש ומאמינים שייצא לפועל פרק נוסף ומוצלח במאבק הצודק הזה, תחת מנהיגות נחושה מקרב ולמען העובדים.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ריקי פרנקל :

    אני חושבת שזה הצעד הנכון לעשות! אבל איך אפשר לשכנע 15,000 עו"סים לעבור מההסתדרות לכוח לעובדים?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.