postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » זהירות – דיאוקסינים מסרטנים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהירות – דיאוקסינים מסרטנים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 7.04.11 3:29

הקואליציה לבריאות הציבור דורשת מהמשרד להגנת הסביבה וממשרד הבריאות להחמיר את ערך הייחוס של הדיאוקסינים (קבוצת חומרים מסרטנים) במסגרת תקנות חוק אוויר נקי ולנקוט בכל אמצעי אכיפה שנועד לצמצם את פליטתם

הודעה לעיתונות של הקואליציה לבריאות הציבור המתפרסמת כלשונה:

ציון יום הבריאות הבינלאומי, החל מידי שנה בתאריך 7 באפריל, משמש תזכורת לעובדה שהסביבה משפיעה על בריאותנו. זיהום אוויר, קרקעות ומים, ממשיך להיות אחד הגורמים לתחלואה באזורים שונים בארץ: העיר תל-אביב, סובלת מזיהום תחבורתי; מפרץ חיפה סובל מזיהום תעשייתי; תושבי עיירות לאורך כביש 6 נאלצים לנשום עשן משרפות; רבים אחרים חיים תחת איום של מכרות, מחצבות, משרפות פיראטיות ועוד.

הקואליציה לבריאות הציבור, עמותה הפועלת להפחתת התחלואה מזיהום סביבתי, מפרסמת לקראת יום הבריאות דוח המתאר בעיה אחת שטרם טופלה כיאות: דיאוקסינים.

דיאוקסינים, פוראנים וביפנילים מהווים משפחה של חומרים רעילים ביותר, מסרטנים וודאיים לאדם, הנוצרים בעקבות תהליכים תרמיים טבעיים (כגון התפרצות געשית, שריפת יערות וצמחייה), ובעקבות פעילות עירונית ותעשייתית. חומרים אלה פוגעים במערכת העצבים ובעור, מזיקים לכבד, פוגעים בעוברים ובאיכות הזרע של גברים ומחלישים את המערכת החיסונית. מחקרים שנעשו במדינות אירופה וארה"ב הוכיחו כי חשיפה לרמות שונות של דיאוקסינים גורמות לפגיעה בהתפתחות מערכת העצבים, פיגור שכלי, אוטיזם וסרטן, כגון סרטן ריאות וסרטן הדם.

ערך הייחוס המקובל בישראל לשנה, הוא מהגבוהים בעולם. ערך ייחוס שנתי מומלץ מבטא את הריכוז המרבי המותר של מזהם מסוים באוויר, אשר בחשיפה נשימתית אליו במשך כל החיים לא צפויות להיגרם תופעות בריאותיות שליליות לאוכלוסיה, כולל הקבוצות הרגישות שבה: ילדים, חולים וקשישים.

עבור הדיאוקסין TCDD הומלץ (בשנת 2006) על ערך ייחוס שנתי 300 fg TEQ /m3, המהווה את הערך הגבוה ביותר מבין המדינות שנבדקו, (מלבד צפון קרוליינה). ערך גבוה זה מצביע על העובדה שתושבי ישראל חשופים, בעבר ובהווה, לדיאוקסינים באוויר ובמזון, הנאגרים בגופם והעלולים לחולל מחלות קשות.

הקואליציה לבריאות הציבור דורשת מהמשרד להגנת הסביבה וממשרד הבריאות להחמיר את ערך הייחוס של הדיאוקסינים, במסגרת התקנות של חוק אוויר נקי וכן בכל אמצעי אכיפה שנועד לצמצם פליטות.

בהשלמה, על רשויות המדינה לערוך ניטור ביולוגי (בדיקות דם ושתן ורקמות אחרות) של דיאוקסינים, על מנת לקבל תמונת מצב מהימנה לגבי חשיפות עבר בקרב תושבים באזורים הידועים כמזוהמים, בקרב עובדים שנחשפו לחומרים מסוכנים ועוד. תוצאות הניטור יעניקו תמונת מצב מהימנה ויאפשרו לקבוע מדיניות בתחום הבריאות והסביבה בממשלה וברשויות המקומיות.

בנוסף, על הרשויות לפעול למען העלאת מודעות הציבור לגבי דיאוקסינים במשרפות חוקיות ופיראטיות, שריפות יער, הסקה בפחם ופעילות תעשייתית, באמצעות חינוך והסברה.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. הקואליציה לבריאות הציבור :

    קישור לקריאת הדוח המלא על הדיוקסינים: http://www.phc.org.il/2157

  2. הירוק היום, ריכוז חדשות איכות סביבה 7.4.2011: מהעתירה לביטול המענק ועד הפינוי של האסבסט | הסביבה :

    […] הקואליציה לבריאות הציבור קוראת להפחתת הערכים המותרים לחשיפה לדיאוקסינים http://www.blacklabor.org/?p=30748 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.