postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שדה-בריר – תשובת המדינה ועמדת ההסתדרות הרפואית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שדה-בריר – תשובת המדינה ועמדת ההסתדרות הרפואית

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, משפט ופלילים ב 5.04.11 4:48

הוגשה תשובת הפרקליטות לעתירת תושבי ערד על מכרה הפוספטים בשדה בריר.  העותרים: "מעורבות המזכיר הצבאי של רה"מ נעלמה כלא הייתה; חוות הדעת הרפואית ניתנה על ידי חסר התמחות בבריאות הציבור".   יו"ר ההסתדרות הרפואית: "ישנו קשר ישיר בין תוספת זיהום האוויר הסביבתי לבין בריאותם של תושבי ערד"

שדה בריר - עתירה לבג"צ נגד נתניהו ויוחנן לוקר

ד"ר שרית עוקד, מהנהגת התנועה הירוקה, יעקב לקס ממערכת "עבודה שחורה", ועוד מאות חברים למאבק נגד הכרייה בשדה בריר הגישו עתירה לבג"צ כנגד התערבות ראש הממשלה ומזכירו הצבאי בהחלטות מקצועיות בסוגיית שדה בריר

לקריאה נוספת

הפרקליטות הגישה שלשום (יום א') את תשובתה לעתירת תושבי ערד והסביבה והקואליציה לבריאות הציבור על התערבות המזכיר הצבאי של ראש הממשלה בהליכי קבלת ההחלטות של משרד הבריאות. התערבות זו הביאה להזמנת חוות הדעת של פרופ' שמואל שפירא, מומחה לטראומה ולרפואה צבאית. בתשובתה, קובעת הפרקליטות, כי הזמנת חוות הדעת נעשתה משיקולים רפואיים-מקצועיים גרידא, אולם מודה במעורבות לשכת ראש הממשלה בתהליך הבדיקה.

לטענת עורך הדין אפי מיכאלי, ב"כ העותרים, "תגובת המדינה אינה משיבה על אף לא אחת מהטענות הקשות שהועלו בעתירה. שאלת התערבותו של המזכיר הצבאי של ראש הממשלה בהליך שנועד להיטיב כלכלית עם גורמים פרטיים לא באה על פתרונה. זו היתה המטרה המרכזית שבעטיה פנינו לבית המשפט. איננו נאיביים ולכן לא ציפינו מהמדינה שתודה בעובדות המוכרות לכל בשלב הזה ועיקרן השימוש הציני של משרד ראש הממשלה בשיקול בטחוני תוך נסיון להשפיע על עמדתם המקצועית של אנשי משרד הבריאות. כפי שעשו בעבר, אנו תקווה ששופטי בית המשפט העליון יגנו על תושבי ערד וסביבתה מפני זליגה נוספת של האינטרס הכלכלי לזירה הציבורית".

תשובת הפרקליטות אינה מספקת כל הסבר, מדוע, לאחר שמשרד הבריאות אימץ את חוות הדעת של ד"ר יהונתן דובנוב, עובד משרד הבריאות ורופא מחוז חיפה, ושל ד"ר מיכה ברחנא, רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, "עלתה שאלת ההידרשות לחוות דעת נוספת מטעם מומחה חיצוני ובלתי תלוי, גם על שולחנו של ראש הממשלה מתוקף תפקידו כשר הבריאות". יתרה מכך, תשובת הפרקליטות אינה מספקת מענה לשאלה מי העלה דרישה זו על שולחנו של ראש הממשלה והביא להתערבותו החריגה בעבודה השוטפת של משרד הבריאות. יש לציין, כי ראש הממשלה נמנע עד כה מלהתערב בפעילות השוטפת של משרד הבריאות, למעט בעת החשש ממגיפה של שפעת החזירים, אז הורה על רכישת חיסונים נגד המחלה בהיקף נרחב.

בנוסף, במסגרת תחקירים בעיתונות וכן בשיחה עם ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, עולה כי הגורם שפנה למשרד הבריאות על מנת לקדם הזמנת חוות דעת רפואית נוספת היה המזכיר הצבאי לראש הממשלה, האלוף יוחנן לוקר, בעוד שבתשובת הפרקליטות נטען, כי נתניהו התערב בסוגיה מתוקף תפקידו כשר הבריאות.

שאלה נוספת שעולה מתשובת המדינה היא מי הזמין למעשה את חוות הדעת מפרופ' שפירא. אייל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, במכתבו אל פרופ' שפירא, המצורף כנספח לתשובת הפרליקטות, קובע, כי חוות הדעת הוזמנה על ידי ראש הממשלה בתפקידו כשר הבריאות. אולם בתשובה לשאילתה ששאל ח"כ אורי אריאל את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, השיב ליצמן, כי הוא זה שיזם את הזמנת חוות הדעת הנוספת.

כמו כן, פרופ' שפירא כותב בחוות הדעת שלו, שמצטרפת כנספח לתשובת הפרקליטות, כי הוא "בעל ניסיון וחשיפה רבים לנושאי פיזור, סביבה, השפעות בריאותיות של קרינה, בטיחות וניהול סיכונים", בעוד בקורות החיים שלו מצוין, כי הוא מומחה להרדמה, לטראומה ולטיפול בנפגעים בלחימה ובאירועי טרור. כמו כן, הוא מייסד בית הספר לרפואה צבאית בבית החולים הדסה וסמנכ"ל בית החולים. לדברי ד"ר ג'ימי קריקון, הרכז המדעי בקואליציה לבריאות הציבור, "מבדיקה שערכנו עם מספר רב של מומחים לבריאות הציבור, פרופ' שפירא אינו מוכר בקהילה המקצועית כמומחה בתחום זה, ולא ברור מדוע דווקא הוא נבחר לתפקיד". יש לציין, כי יו"ר מועצת המנהלים של המרכז הרפואי הדסה הוא יוסי רוזן, אשר שימש בעבר כיו"ר כימיקלים לישראל (החברה האם של רותם אמפרט, שמבקשת להקים את המכרה בשדה בריר), כיו"ר בתי הזיקוק וכמנכ"ל החברה לישראל – כולן בשליטת האחים עופר. כמו כן, שפירא עצמו מכהן זה כשלוש שנים כחברה בוועדה המייעצת לבטיחות גרעינית, אשר חבריה ממונים על ידי ראש הממשלה.

סתירה נוספת מתגלה בטענת הפרקליטות, כי "גורמי המקצוע במשרד הבריאות סברו כי אין כל מניעה לקבלת חוות דעת נוספת". לטענת ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירות בריאות הציבור שהוא הגורם המקצועי הרלוונטי במשרד הבריאות, בציטוט מתוך תמליל שיחה עם עו"ד אפי מיכאלי, ב"כ העותרים, "מבחינתי אני אומר שוב פעם זכותו… שמישהו כל גורם פוליטי… לקבל חוות דעת בריאותית נוספת. אני לא שיניתי את עמדתי…".

יודגש, כי בדיון בישיבת הוועדה המשותפת פנים-עבודה לנושא סביבה ובריאות בחודש פברואר 2011, כחודשיים לאחר שהתבקשה חוות הדעת מד"ר שפירא, הוסיף גרוטו, כי "כאיש המקצוע הבכיר בתחום הזה במשרד הבריאות, אני מייצג את הנושא, והעמדה כרגע היא שהבניה של המכרה תביא לתוספת של תחלואה ותמותה בעיר ערד. זה לפי חוות הדעת האחרונה שקיבלנו. דרך אגב, יש לציין שזה לא – היו חוות דעת קודמות, וזו חוות הדעת שבחרנו לאמץ, כי היא המחמירה ביותר, לפי עיקרון הזהירות המונעת."

הר"י מתייצבת לצד אנשי המקצוע של משרד הבריאות

לאחרונה התקבלה עמדת יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, הקובעת, כי "על פי חוות דעתם של ד"ר מיכה ברחנא וד"ר יהונתן דובנוב, אשר הר"י תומכת ועומדת אחרי מסקנותיהם המקצועיות, ישנו קשר ישיר בין תוספת זיהום האוויר הסביבתי לבין בריאותם של תושבי ערד, שהפעלת המכרה תגרום לתוספת משמעותית של תחלואה ותמותה בקרבם.

הר"י קוראת לממשלה להגן על בריאות תושביה ולא לתת יד להפעלת מכרה פתוח בשטח מאוכלס, בעל השפעה ישירה ומשמעותית על שיעורי התמותה והתחלואה בתושבי אזור הנושמים באופן יומיומי את אותו אבק מורעל המשתחרר לאוויר עקב פעולת הכרייה."

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. עמית - ה :

  נשמע כמו מאבק העם נגד שילטון sugar daddy's
  של נתניהו ברק.

 2. לקסי :

  לא סניגוריה

  בינתים אין סימנים למעורבות של רא"ל (מיל) חזיז בענין הזה.

 3. רות גולדברג :

  חבל שצריך להשקיע כל כך הרבה משאבים לומר מה שכבר הובהר על ידי משרד הבריאות – המכרה סכנה לציבור הגר בערד וסביבתה.

  זכרו זאת גם עד שבוע הבא – המכרה מסוכן לציבור!! תגידו לא למכרה!

  טוב שהגיבו מהר, וטוב שהכירו בטעות אך חבל שלא התייחסו לסיבות שהביאו לבדיקה "האובייקטיבית" הנוספת

 4. שדה בריר – אפי מיכאלי בסדר יום :

  […] הפרקליט של "רוצים לחיות בלי מכרות" אודות ה"אין תשובה" שהשיבה המדינה לבגצ […]

 5. טובה מזור :

  אין בקרה לזיהום אוויר

  הבעייה האמיתית נמצאת הרבה יותר קרוב. אם לפני עשור לא ראינו אנשים עם מסיכות נגד זיהום אוויר בת"א הרי שהיום יש יותר ויותר אנשים שרוצים פשוט לנשום. בתאילנד וניו מקסיקו זו שגרת חיים, ואנחנו צועדים לצערי ממש לשם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.