חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההפרטה מסכנת את בטיחותם ובריאותם של עובדים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, כלכלה ותקציב ב 5.04.11 5:00

הודעה לעיתונות מלשכת חה"כ דב חנין

הועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושא סביבה ובריאות, בראשות ח"כ ד"ר דב חנין, קיימה אתמול (ב', 28.3.11) דיון תקדימי בנושא "השפעת ההפרטה על בטיחותם ובריאותם של עובדים".  לקראת הדיון הכינה גב' שירי בס-ספקטור סקירת ספרות מקיפה אודות "השפעת שינויים במאפייני שוק העבודה על בטיחות ובריאות עובדים".

עיקרי הסקירה מצביעים על שינויים בשוק העבודה והשפעתם על בטיחותם ובריאותם של עובדים. מחקרים רבים מראים כי לאי-יציבות תעסוקתית השפעה שלילית ניכרת על בטיחות ובריאות עובדים.

סקירה של 73 מחקרים אשר נערכה בשנת 2009, מראה כי 85% מהמחקרים זיהו השפעה שלילית של אי-יציבות תעסוקתית על בטיחות ובריאות עובדים. סקירת הספרות של גב' ספקטור מראה עוד כי "שינויים בסביבת העבודה, ובכללם קיצוצים חוזרים ונשנים בכוח האדם, עשויים להוביל לעלייה בעומס המוטל על העובד. עליה בעומס העבודה מתבטאת בין השאר בשעות עבודה לא קבועות, שעות נוספות לא מתוכננות, עבודה בימי מנוחה, עבודה בשעות הלילה ועוד. מחקרים מצאו כי עבודה בשעות לא קבועות, בייחוד עבודת משמרות ועבודה בלילות, גורמת בטווח הארוך לעייפות כרונית ולפגיעה במקצבי השעון הביולוגי. בנוסף, מחקרים רבים מצאו כי קיים קשר בין העלייה בעומס העבודה לבין הגברת תחושת הלחץ בקרב עובדים. עלייה בתחושת הלחץ במקום העבודה עלולה לתרום לתופעות בריאותיות שליליות, כגון לחץ דם גבוה, הפרעות בפעילות ההורמונאלית, השמנה, אולקוס במערכת העיכול, תחלואת לב, ועוד". בסקירת הספרות צוין גם כי "הנוכחות של קבלני משנה יוצרת לעתים קרובות סביבת עבודה מורכבת, ומבנה ניהולי אשר תורם לחוסר ארגון. לדוגמא: קבלנים עשויים להיות לא מודעים להנחיות בטיחות או להשפעת עבודתם על עובדים אחרים במערכת. חוסר הארגון עלול לפגוע בתהליך קביעת הנחיות הבטיחות, בהכשרת העובדים על סוגיהם השונים בתחום הבטיחות ובפיקוח על יישום ההנחיות".

ד"ר טוני דואק, ממשרד הבריאות, אמרה כי היא מסכימה עם ממצאי סקר הספרות והוסיפה כי "ידוע שאנשים שעובדים במשמרות נחשפים יותר למחלות. קימה לפני הזריחה עלולה להגביר סיכונים לתחלואה". גב' מירה זליגר, מפקחת איזור ירושלים במשרד התמ"ת, אמרה כי גם היא מסכימה עם ממצאי הסקירה. היא הוסיפה ואמרה כי "עובדי חברות כוח אדם ועובדים זמניים הם החוליה חלשה במערך הבטיחות של כל מפעל. גם במפעלים הגדולים שמכניסים קבלני משנה, עובדי הקבלן מקבלים פחות הדרכות בטיחות ופחות ציוד מגן. עובדים אלו פחות מיומנים והבטיחות המפעלית נפגעת".

עו"ד ורד וייץ מההסתדרות הכללית אמרה כי הדיון מאד אקטואלי וחשוב שכן קיימות בעיות קשות מאד אפילו בקרב עובדי מדינה. היא תיארה מבנה שהיה מיועד לעובדי מינהל מקרקעי ישראל, שהתברר כי קיימת בו תחנת שנאות ובעיות קרינה אלקטרומגנטית. לאחר שעובדי המינהל סירבו להשתכן בו, שוכנו בו עובדים זמניים שלא יכלו להתנגד לעבוד במבנה.

עו"ד ווייץ תיארה מקרים נוספים בהם בריאות העובדים נמצאה בסכנה עקב תנאי עבודה ירודים.

בסיכום הדיון אמר ח"כ ד"ר דב חנין, יו"ר הועדה כי להפתעתו הדיון הוא תקדימי וכי לא התקיים בעבר דיון בתחום זה בכנסת. הוא הוסיף ואמר כי ברור לחלוטין שלתהליכי הפרטה כוללת או חלקית יש השפעה משמעותית על בריאותם ובטיחותם של עובדים. כמו כן אמר כי התייחסות משרדי הממשלה לנושא מטרידה ואולם אין לפטור את משרדי הממשלה שלא נכחו בדיון ובראשם את משרד ראש הממשלה. ח"כ חנין אמר כי הועדה תשלח מכתב מחאה רשמי על היעדרות משרד רה"מ ומשרד האוצר מן הדיון.

ח"כ חנין הסביר כי תהליך ההפרטה מזמין בעיות בטיחות ובריאות. "העלאת יעילות – פירושה עבודה בשעות שאינן שעות. הפחתת עלויות – מורידה סטנדרטים של בטיחות 'כי זה עולה כסף'. בריאות ובטיחות אכן עולים כסף", אמר ח"כ חנין. הוא הוסיף כי הדיון מזכיר לו את התאונה הקטלנית במפרץ חיפה בה נספו בשנה זו שלושה עובדים. העובדים שנהרגו היו עובדי קבלן. "עולות הרבה שאלות: מי הדריך אותם? מי סיפק להם ציוד בטיחות? העובדים האלה לא בחרו להתאבד!", אמר ח"כ חנין.

ח"כ הרב אורי מקלב סיפר כי בוועדה לפניות הציבור שבראשותו, התברר כי עובדי קבלן שלא עמדו בתפוקות שנקבעו להם היו מועדים לפיטורין. ח"כ מקלב הוסיף כי ההפרטה פוגעת בזכויות עובד ומביאה את העובדים למעין עבדות.

ח"כ חנין אמר כי הדיון בנושא זה יימשך וכי הועדה תיזום סיור למקומות בהם קיימת העסקה פוגענית הגורמת לבעיות בריאות ובטיחות של עובדים. כמו כן ביקש ממרכז המחקר והמידע של הכנסת להעמיק את המחקר לגבי הקשר שבין הפרטה להיחלשותן (או התחזקותן) של מערכות בקרה בתחומי הבריאות והבטיחות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. חן - מיבשים את החולים :

  מופרט, בבחינת קו"ח.

  מדגם מזעזע מהזמן האחרון (לא כולל חשיפה לסכנות בטווח בינוי וארוך).
  http://www.bbt.org.il/bbthome/UI_Rss/Rss.aspx?id=1
  (תודה לאבי מנקס)

  וגם – פרויקט הייבוש
  http://www.blacklabor.org/?p=25707

  הנפגעים – מופרטים ומופרטים שבדרך.

 2. ל רפי :

  הדיון הזה מזכיר שטיפת מוח מאורגנת...

  ראשית, לא מצאתי שם ביטוי למגוון הדעות הדרוש על מנת שדיון כזה יהיה מיוצג, בראש וראשונה עמדותיהם של תומכי הפרטה והסיבות להן.
  שנית, ללא הוכחה מדעית מקיפה, שעובדים בארגונים פרטיים סובלים מתסמינים רפואיים שליליים באופן מובהק יותר מעובדים בארגונים ציבוריים או ממשלתיים, כל סיפורי הבריאות המובאים לעיל הם "עבודה בעיניים". מחקר כזה צריך להוכיח מובהקות וסיבתיות, ולהקיף פילוח של כלל מגזרי המשק ותקופות שונות על ציר הזמן.
  שלישית, הפרטה אינה תהליך "שגר ושכח", שהממשלה רשאית להתנער בו מחובתה ואחריותה לקיום פיקוח ציבורי, על אכיפת חוקים ותנאי עבודה. אם למשל היא אינה עושה זאת, הבעיה אינה בהפרטה אלא בתפקוד הממשלה לאחריה כרשות אוכפת.
  גם הסוגיות של נורמות ופרמיות, משך משרה, משמרות, תנאי סביבה ועוד ועוד, אינן שייכות לעצם ההפרטה, אלא לאופן שבו מקויימים חוקי עבודה במקומות העבודה, והגיע הזמן להפסיק לבלבל את הציבור בסיסמאות שוא.
  מאידך, קיימות הוכחות רבות לכך שארגונים כלכליים מתמחים, יעילים הרבה יותר מארגונים ממשלתיים, ריווחייים יותר מהם, ומספקים לעובדיהם שכר גבוה יותר ותנאי עבודה משופרים.
  סוגיית עובדי הקבלן גם היא לא שייכת לעניין ההפרטה, אלא לשאלה האם אנו זקוקים להם בכלל, באילו תנאים העסקתם משתלמת למשק, באיזה היקף ובאילו נושאים יש להתיר זאת , וכמובן גם סוגיית השכר והתנאים, כנ"ל.
  גם למטבע הזה שני צדדים, וחלק מעובדי הקבלן הובאו לישראל משום שישראלים סברו לעבוד בענפים חיוניים למשק או שהיקף הפעילות המשקית לא איפשר אספקת ידיים עובדות בכמות או באיכות הדרושים מן המקורות המקומיים. כך היה בבינין, בחקלאות, בסיעוד קשישים, בתעשיות מסויימות ועוד.
  אינני מקבל את העליהום על ההפרטה, משום שהוא אינו מצוג בצורה מאוזנת ונכוה ומשום שאינו מגובה בעובדות ברות השוואה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.