חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אחרי שביתת העו"סים – אופטימיות זהירה מאד

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 4.04.11 4:00

שבוע אחרי הסיום המאכזב, יש גם סיבות לאופטימיות, למשל ההתנהלות המופתית של סיעת "עתידנו"

מאת: תמר גולדמן

ביום ג' כשחזרנו לעבוד חשבתי שאשב ואכתוב משהו על תוצאות השביתה, אבל הגעתי לעבודה והרגשות המעורבים הציפו אותי: מצד אחד שמחה לחזור למקום שאני אוהבת ולעבודה שאני אוהבת, מצד שני תיסכול על הנזקים שנגרמו כתוצאה מהעדרותי בזמן השביתה. וכך, כמו תמיד אצלי, ואני חושדת אצל רבות מהעו"סיות, העשייה הפוליטית נדחקה שוב לשוליים. הימים שעברו גרמו לי להבין שאת זה בדיוק אסור לי ולנו לעשות. אסור לנו לחזור לשגרת  העשייה במקומות העבודה ולוותר על המאבק על פני המדינה הזאת.

לא מפתיע, האוצר ניצח במערכה הזאת. הוא נתן בסופו של התהליך בדיוק מה שהסכים לתת ביום הראשון. למרות זאת אני חושבת שבשביתה הזאת קרו דברים משמעותיים. לפני כמעט שנתיים התקיימו בחירות לאיגוד העובדים הסוציאליים. לראשונה התמודדה תנועת "עתידנו". הם הגיעו למקומות העבודה ודיברו איתנו על שינוי ותקווה. מעטים מדי מאיתנו האמינו שיש סיכוי. רק 30% מבעלות ובעלי זכות ההצבעה הגיעו להצביע, ו"עתידנו" הצליחו להכניס רק 6נציגות למרכז האיגוד.  במאבק הנוכחי הם לימדו אותנו העובדות וגם את האיגוד, איך יכול לפעול מיעוט מאורגן, מחויב, וללא מאבקי אגו. בהפגנות בשטח הן היו אלו שנתנו את הטון, הן אלו שהתראינו, הן אלו שמנעו את החתימה על ההסכם בפעם הראשונה, ואלו שהעלו את נושא העמותות על סדר היום. הן הצליחו לבנות תדמית ציבורית של אנשי מקצוע הנאבקים על פני החברה ולא רק על משכורתם.

אינני יודעת מה הצעדים המעשיים הנכונים עכשיו. האם יש דרך להביא לבחירות באיגוד לפני תום הקדנציה הנוכחית של איציק פרי, האם אפשר וצריך לעבור לכוח לעובדים, או שצריך להמשיך להתמודד מתוך ההסתדרות. אני יודעת מה אסור לעשות. אסור לוותר על מה שלמדנו בשביתה הזאת: שאנחנו ציבור עובדים מאוחד, מחויב אידיאולוגית לשינוי פני החברה, ושיש לנו כוח. כן, למרות הכישלון אני חושבת שגם האוצר וגם ההסתדרות מבינים שיש לנו כוח, והסיבוב הבא לא יהיה קל כמו הסיבוב הנוכחי, בעיקר אם נצליח לשמור על מתח העשיה הפוליטית, וזה האתגר הגדול.

אני אומרת את זה קודם כל לעצמי. אחר כך לעובדות העמותות, קומו והרשמו לאיגוד, ולעובדים בשרות הציבורי, בואו נמשיך להלחם בכל דרך אפשרית. אף אחד לא מבטיח לנו הצלחות. בטח לא במדינת ישראל שהמגמות שלה הן הפרטה, והעדר כל אחריות חברתית. אבל למי שאינו מוכן לוותר על המאבק על  פני החברה הזאת,  עשיה דרך "עתידנו" היא בחירה טובה ואופטימית.

תמר גולדמן – עו"ס

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.