postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לקראת שביתת הרופאים – דעו את העובדות (א)

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לקראת שביתת הרופאים – דעו את העובדות (א)

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות עובדים ותעסוקה, שולחן הניתוחים ב 3.04.11 5:03

פרק ראשון בסדרה – סקירה של המו"מ בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר משנת 2000 ועד היום

מאת: ד"ר אסי סיקורל

ההסתדרות הרפואית הכריזה על סכסוך עבודה ובקרוב נצא לשביתה. במקביל יצאו הרופאים בקמפיין ל"הצלת המערכת הציבורית".

כבר בזמן ה"משחק המקדים" זה שלפני ההכרזה על סכסוך העבודה התחילו באוצר לפזר דיסאינפורמציה וחצאי אמיתות, הפוסט הזה נועד לשים את הסכסוך הנוכחי בהקשר ההיסטורי שלו, ואני תקווה שקוראי המידע כאן, העובדים בתקשורת או קשורים לאנשים שידווחו על סכסוך העבודה הזה יבדקו את הדברים, ויפרסמו את האמת אל מול חצי האמת של האוצר. בסיפור הזה המדינה היא האיש הרע.

ההסתדרות הרפואית היא הארגון היציג של רופאי המערכת הציבורית בישראל. למרות הביקורת הרבה שיש בי כלפי הארגון הזה, הוא מהווה דוגמא ומופת לארגון יציג שדואג לענף עליו הוא יושב ולא רק לשכר של העובדים.

בשנת 2000 פרצה שביתת הרופאים האחרונה. הייתי אז סטאג'ר. לא זוכר שבאמת שבתנו, עבדנו כל הימים כמעט בצורה רגילה. זו הייתה שביתה ממושכת ובגלל שלא באמת שבתנו המדינה התעלמה והתעלמה והתעלמה. השביתה הזו, (כמו הסכסוך הנוכחי), התמקדה במערכת הבריאות ותחלואיה. נכון, המשכורת הייתה חלק חשוב מזה, אבל הצלת המערכת הציבורית, מתן השירות הסביר על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוא שעמד לנגד ההסתדרות הרפואית במהלך השביתה ולראייה תוצאותיה המהפכניות :

 • תוספת שכר קטנה, רובה הופנה למתמחים ולתגבור הפנסיה המבישה שמרוויחים רופאים אחרי שיוצאים לגמלאות. ה"בכירים" שיכלו בקלות לדאוג רק לעצמם בחרו לייצג ולהעלות על נס את מצוקת הרופאים הצעירים.
 • ויתור מרצון על זכות השביתה של הרופאים לעשר שנים תמורת כינוס וועדה ציבורית לבחינת המערכת בכללותה והליכה למהלך של תיקון גדול במערכת. כן. גם שכר. אבל בעיקר רפואה טובה יותר בלי התנערות של המדינה.
 • חוסר הסכמה אם יהיה כזה יבורר בהליך של בוררות בין המדינה להסתדרות הרפואית.

ההסתדרות הרפואית ויתרה על זכות השביתה תמורת סיכוי לדיון מעמיק במערכת שכבר אז היתה חולה, צעד ייחודי שאם היה מצליח יכול היה להקיף סקטורים נוספים ולמנוע נזק רב למדינה. התוצאה הייתה מעילה של המדינה בהזדמנות הזו.

ועדת אמוראי כונסה, ופרסמה את מסקנותיה בשנת 2002. בהסתדרות הרפואית התגייסו לקראת הוועדה ובמהלך מקיף שיתפו כמה שיותר רופאים בגיבוש נייר העמדה שלנו הרופאים לוועדה.

המדינה לא יישמה דבר מההמלצות שעומדות עדיין כקובץ PDF וכאבן שאין לה הופכין.

בעקבות זה החליטו בהסתדרות הרופאים ללכת למהלך של בוררות. אחרי גרירת רגליים, וכפיית המהלך (עליו חתמה המדינה) על ידי בית המשפט לעבודה, ובג"ץ, ובזכות עיכובים חוזרים ונשנים מצד המדינה המסקנות פורסמו בנובמבר 2008, שנה לפני סוף ההודנא. מעולה.

מעבר לעיכוב בסיום סכסוך העבודה של שנת 2000 עד נובמבר 2008, האוצר אסר על הבוררים לדון בכל נושא מלבד נושא השכר של הרופאים, למרות שהסכם 2000 נחתם בכדי לאפשר דיון מעמיק על צרכי מערכת הבריאות. במקביל בחוסר תום לב משווע האוצר טען במהלך 2008 ממש לפני סיום הליך הבוררות שהמשבר הגלובאלי לא מאפשר תוספות שכר – למרות שמדובר בתוספת שאמורה היתה להינתן בשנת 2000!

בסוף תהליך הבוררות קיבלו הרופאים תוספת שכר של 24% לשכר בשלוש פעימות, האחרונה התקבלה ממש לפני מספר חודשים.

הבוררים הביעו את חוסר שביעות רצונם העמוק מהאיסור לעסוק במערכת, וכפיית הממשלה לעסוק בשכר בלבד. כולם הבינו שהקושי המרכזי הוא תת תקינה, ייבוש מתמשך של המערכת, מבנה שכר הזוי, וחוסר מחשבה לטווח ארוך. הבוררים העזו והוסיפו נספח לבוררות שאינו חלק מהפסק. בנספח הם הביעו את דעתם על נושאים נוספים שלא הורשו לברור בהם.

האוצר הרוויח עוד קצת זמן וחסך אולי עוד כמה מיליונים. אבל בעשור שחלף המדינה מפסידה את מערכת הבריאות שהייתה מן הטבות בעולם.

לאחר שבעה חודשים של דיונים בין ההסתדרות הרפואית והאוצר – הכריזו בהסתדרות הרפואית על סכסוך עבודה.

כעת, חסר גדל והולך ברופאים במיוחד בפריפריה, והפרטה זוחלת של המערכת, יחד עם פיתויים גדולים לרופאים מעבר לים מעמידים את המערכת בסכנה אמתית. בעשור האחרון כתבתי מספר פעמים על מערכת הבריאות הישראלית והייתי די אופטימי. בשנה האחרונה אני מרגיש את קריסת המערכת.

האוצר מגלגל עיניו בתמימות וטוען שהרופאים רק קיבלו תוספת שכר – ושולח בלי להתבייש את הטיעון הזה כתגובה לעיתונות. באוצר עוד טוענים שרופאים מרוויחים הרבה כסף. רוב הרופאים שמרוויחים הרבה עובדים במשרה כפולה, שבוע עבודה של 80 שעות שבועיות אינו נדיר אצל רופאים, ונפח העבודה רק גדל עקב חוסר הסכמה של האוצר להגדיל תקנים ומיטות אישפוז.

דרישות ההסתדרות הרפואית הן רחבות הרבה יותר מדרישות שכר וכוללות ניסיון נואש לבצע תיקון למערכת.

האנמיה של משרד הבריאות וסגן השר העומד בראשו, (בממשלה של כל כך הרבה שרים אף פוליטיקאי לא הסכים לשמש בו כשר), מעמידה את הרופאים לבדם אל מול האוצר.

כפי שכתבתי בתחילת הפוסט, יש לי ביקורת רבה כלפי ההסתדרות הרפואית, ואינני מסכים עם כל מטרות השביתה, אבל, האוצר ונעריו הם האשמים בסבל האנשים שצפוי מהשביתה הקרובה.

 

 

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

11 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  כל עוד הרופאים לא מוותרים על חלק מדרישותיהם תמורת שר"פ, אני איתכם. המון בהצלחה ואל תוותרו הפעם על שום דרישה שלא קשורה בשכר.
  אני לא בטוח שפקידי האוצר רוצים בכוונה להרוס את מערכת הבריאות, אני די בטוח שאין להם כרגיל שום מושג מה הם עושים.

 2. לוחם חופש :

  שישבתו בזמנם החופשי ולא על חשבון החולים

  שישבתו בזמנם החופשי ולא על חשבון החולים

 3. דליה :

  בסכסוך הקודם הופעלה שיטת בוררות חובה, והיא נמשכה כ- 7 שנים. בתקופה זו התחיבו הרופאים לא לשבות. לאחר שהתקבלו תוצאות הבוררות, האוצר התנגד ורצה לתת תוספת קטנה יותר לשכר מזו שנקבעה בבוררות. הר"י הייתה סבלנית וחיכתה שנים לתוצאות הבוררות, התעקשה לקבל את מה שנקבע בבוררות, ולא ויתרה לאוצר בעניין.
  לגבי הדרישות לשיפור המערכת, אולי הר"י צריכה ללמוד מארגון המורים, ולא לוותר. ארגון המורים הלך לבית המשפט בנושא הקטנת מספר התלמידים בכיתה, לאחר שהמדינה הבטיחה ולא קיימה. על הר"י לא לוותר בעניין הדרישות למערכת, ולהמשיך במאבק (ציבורי, משפטי, פרופסיונלי) עד שיושגו.

 4. דליה :

  ואם יש צורך לשבות, אני בעד זכות הרופאים לשבות כדי לשפר את המערכת, ולא לתת לממשלה להרוס את מערכת הבריאות הישראלית המפוארת, שעכבר ההפרטה החל כבר לכרסם בה.

 5. עמית-ה :

  אני חושב שהפעם צריך לשבות ברצינות, ולנקוט אמצעים קיצוניים של אפליה מתקנת.
  חברי כנסת, חברי ממשלה, עובדי משרד האוצר יטופלו רק במקרים קיצוניים של אובדן חיים,
  במקרה של עובדי האוצר ניתן לוותר על טיפולים בפגיעות ראש ומוח לאור העובדה שהחלק הזה אצלם בטל ממלאכה.
  לדעתי זאת צריכה להיות שביתה עד שבירה של האוצר וכלם צריכים להביע סולידריות.
  צריך להבין שההשקעה לנפש של המדינה בציוד רפואי כולל מיטות נמוכה היום במונחים ריאליים מההשקעה בשנות השבעים.
  השביתה הזאת צריכה להיות שביתה עד מוות כי האופציה האחרת היא מוות בייסורים כפי שהאוצר גורם בשנים האחרונות.
  מאז התחלת הליך ההפרטה של מערכת הבריאות עולה ההשתתפות היחסית של הציבור במימון המערכת,
  אבל הייקור שנובע מההפרטה גורם לכך שהמדינה משלמת עדיין אותו דבר.
  צריך לשים לתהליכים האלו סוף, לפני שהם ישימו לנו סוף.

 6. מנחם לוריא :

  פני הרפואה בישראל - התובנות שלי

  מבט כללי:

  מקצוע הרפואה הוא מקצוע די יחודי בשוק העבודה. סף הכניסה אליו הוא ברכישת תואר שני באוניברסיטה/בפקולטה לרפואה, שנתיים של התמחות (או יותר במקרים מסוימים) ומעבר של בחינה. בכך לא תמה הייחודיות של המקצוע שכן רופא נדרש ללמוד, להתעדכן ולהשכיל כל תקופת שירותו כרופא פעיל, לא יעשה כן הוא מפקיר חיי אדם. ולכן שכר הרופא חייב לבטא ,בראש ובראשונה, את טווח השכלו וניסיונו שכן בהשכלתו ובניסיונו הוא… מציל חיים.

  הרפואה הציבורית ישראל חורף 2010-11:

  בחורף האחרון בתי החולים הציבוריים קרסו בזה אחר זה. כמה מהם נסגרו לקליטת חולים לתקופות קצובות וזאת בשל העדר מיטות אישפוז. הממשלה ,בחוק התקציה והנלווים לו, החליטה על תוכנית חומש שמדברת על תוספת של כ 3000 מיטות במשך חמשת השנים הבאות. החליטה. יפה, תוכנית יעדים מטרות תיעדוף לאומי ושאר מריעין בישין אין בנמצא. החלטה יש.

  בית חולים ביקור חולים הרפואה הציבורית בעיני ה"כלב":

  בית חולים ביקור חולים הוא מבתי החולים הראשונים במדינה ,נוסד ב 1837 ונוהל על ידי עמותת ביקור חולים הוספיטל ומעולם לא זכה לסיוע מהמדינה. אולם מיקומו ומחלקת הקרדיולוגיה המשוכללת שהוקמה בתוכו הפכו אותו לבית חולים אסטרטגי לעיר ירושלים מוכת העוני והטרור. בימים אלה ,באין סיוע ממשלתי, בית החולים ,על 500 מיטות האישפוז שבו, בסכנת סגירה. לכשיסגר ממצבת המיטות הלאומית יגרעו 500 מיטות, שלא לדבר על שאר ההשלכות של הסגירה.

  עיינתי בדוח הועדה הציבורית להחינת הרפואה הציבורית ומעמד הרופא בה:

  ההמלצות של הועדה להפוך את מבנה בתי החולים למבנה תאגידי ולאפשר ,במסגרת התאגידית, לקיים שירותי רפואה משלימים שינפיקו הכנסות לתאגיד. המלצות אלה ,כמקובל במקומותינו המופרטים לעייפה, ייושמו גם יושמו. שאר ההמלצות, החל מהרפואה בפריפריה וכלה בהסדרת חלקה של המדינה ברפואה הציבורית (ראה זה פלא) לא יושמו.

  יוצא איפה שכל מה ש"צריך" לעשות הוא לקחת את המלצות הועדה הזו לקבוע לו"ז, לקבוע תקציב, לקבוע חלופות למקרה ולא יעמדו ביעדים ולישם אותן – ויפה שעה אחת קודם.

  אבל… ספק אם המדינה ,על פי ניראות הפעולות שעשתה עד עכשיו, מעוניינת בכלל לטפל ברפואה הציבורית או שהיא מעדיפה רפואה פרטית שממומנת מהכיס הפרטי ובמילים אחרות שאנחנו החולים, ואתם הרופאים פשוט, נסתדר.

  למאבק הרופאים ולמאבק העוס"ים יש מכנה משותף שצריך להדאיג אותנו כאזרחי המדינה. שניהם חתמו לפני עשור (ומעלה) על הסכם שכר ובו התחייבו שלא לשבות. המדינה ,בנתיים, ניצלה את הזמן הזה וייבשה את השירותים שלהם. לכן המאבק חייב לשלול ויתור על זכות השביתה כי השביתה השלולה מרדימה את כלב השמירה ומאפשרת הפרטה דה-פקטו של שירות שהמדינה חייבת לתת לאזרחיה.

  לרופאים ישנה בעייה ייחודית הקשורה בתפקידם להציל חיים, הם לא באמת יכולים לשבות. המצב שבו אגש לרופא שלי ואמצע פתק "פה שביתה" ולא אקבל את סעדו איננו יכול לקרות ועל כן כושר הלחץ שלהם על הציבור ,להצדקת המאבק, ועל המעסיק , מוגבל מאוד, אולם יש צורך ,אם יורשה לי, לבצע הרבה מאוד הסברה, הסברה למה חשוב שהמדינה תיקח על עצמה את הטיפול באזרחיה החולים.

  החל משנת תקציב זו שירותי הרפואה של צה"ל הופרטו. חייל ש"מוציא גימלים" עובר לקבל שירותי רפואה מקופות החולים (אליה הוא שייך) ובמסגרת חוק הבריאות כשהצבא לא העביר (על פי חוק התקציב) את התקציב שלו לקופות החולים אלא הציבור (הבריא העובד ומשלם מס הבריאות) לוקח על עצמו את הנטל הזה מבלי שבכלל שאלו אותנו.

  כל מי שמגיע לבית חולים יודע את הדבר הבא: נניח שאושפתי בבית החולים ,בחורף, עקב סיבוכי השפעת העונתית ונניח שאני נוטל ,באופן קבוע, כדורים נגד לחץ דם. בבית החולים (הטיפול במימון ממשלתי) יטפלו רק בסיבוכי השפעת והמשפחה שלי תצטרך ללכת לרופא המשפחה ולהביא ממנו מרשם ולרכוש בקופה את הכדורים נגד לחץ דם שכן שני הגופים האלה מתנהלים כתאגידים למטרות רווח ולכן יטפלו אך ורק במחלה שהביאה אותי לפתחם… כשזה נוגע לחיי אדם ,צר לי על חוסר הנאורות, רווח כספי הוא מאדם חי ובריא המת דווקא זול וההוצאה הכספית עליו "נופלת" על תאגיד אחר שנקרא "המוסד לביטוח לאומי". גם הסוגיה הזו ,כמדומני לא עלתה בדו"ח הועדה, צריך לתת לה את הדעת כי ההפרטה הזו, ההפרטה הזו עולה בחיי אדם.

  מנחם.

 7. “ושמרתם עד מאוד חיי אדם” « קרוא וכתוב :

  […] פעימות, הושלמה אך לפני חודשים מעטים. את כל זה ועוד מזכיר לנו ד”ר אסי […]

 8. ענת :

  צריך לשמוע קול אישי קרוב ושפוי כדי להבין

  מה באמת יש שם מאחורי הדרישות. אם אנחנו מדינה לא נכבד ונעריך את הרופאים שלנו, במורים שלנו (מאבק מסיפור אחר) שזה באמת הטופ, אז במה כן נשקיע?
  מציעה לקרוא את הופוסט של אורלי, "קולה של אמא בהתמחות":
  http://bit.ly/eVTXt9

 9. www.integrativedoc.org :

  […] ליבב ולהתכרבל בשבלול שלי. כתבתי מאמר בעבודה שחורה על ההיסטוריה של המאבק שהוביל לראיון אצל קרן נויבך – ראו בסרטון […]

 10. רפואת השביתה | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] שנקבעה בסוף סכסוך העבודה הקודם עם ועדי הרופאים. מלכתחילה המדינה הגדירה את הבוררות הקודמת בצורה שלא הית… (משום שהמדינה התייחסה רק לשכר ולא לבעיות הקיימות […]

 11. The Right to Strike | Rabbis for Human Rights :

  […] with the arbitration that was determined at the end of the former labor dispute with the doctors. From the beginning the State’s definition of the arbitration was not accepted by the doctors (the State referred only to the wages and not to the problems in the medical system). Here is an […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.