חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג מס' 25

נושאים הדייג ב 31.03.11 22:46

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף
ליקט וערך: נוגה תדמור

חברה

—  בבלוג 'פרא אדם חושב' של שועי רז. מתפרסם מכתב על הדרישות העיקריות של העובדות והעובדים הסוציאליים. לבנות מדרג שכר עם דרגות ואופציות קידום, ולהוציא צו הרחבה שיחייב גם כל העמותות, המעסיקות כ- 40% מהעובדים בתחום. כדאי לשים לב מה פירוש 'בשפת כאילו' של האוצר תוספת של 25%, ולראות עיקרי הסכם השכר עם האוצר- כאן. וניתוח ההסכם באתר יסו"ד.

— כאילו כדי להמחיש כמה עמוקה תהום 'גמישות שוק העבודה', יצא השבוע הממונה על השכר בטענות שיש לנטרל את זכות השביתה, ולחשוב מחדש על הנהגת שכר המינימום. היש סיכוי למאבק בחלומות החיסול האלה? רשימה בנושא, ב'חברים של ג'ורג', מסתיימת בפסימיות: זה מצריך התגייסות של העובדים, ובישראל המפורקת לאטומיה אילן לוין יכול לסמוך על כך שזה לא יקרה.

וכאן, מכתב תגובה חריף של יו"ר מרצ, ח"כ אין גילאון לשר האוצר.

—  באתר 'המטה למאבק בגזענות בישראל', דברים של אסתר עילם על גזענות. זהו לא רק מאבק בתודעה כוזבת, אלא גם מאבק למען חברה שבה לכל יצור אנוש זכויות בסיסיות, פוליטיות, כלכליות, חברתיות ותרבותיות. אולם בהנחה שכולנו הפנמנו התייחסות גזענית בסוציאליזציה מלידה, יש לקיים תהליך פירוק התכנים הכוזבים שספגנו, וזוהי עבודה פוליטית מעיקרה, כי היא נוגעת לעמדות כלפי מבני כוח קיימים בחברה ובמדינה. והנה דוגמא עדכנית מהנעשה בשטח, גם כאן.

 

פוליטיקה

—  עם סיום כהונתו רבת השנים של ח"כ חיים (ג'ומס) אורון בכנסת, שבה לכנסת זהבה גלאון. בנאום השבעה חריף יצאה גלאון נגד הרוח הרעה היוצאת מהכנסת, ומתחה ביקורת על הממשלה שבמקום חזון של תקווה, שותפות ואחריות הדדית, היא קידמה הפחדה והסתה. היא נאומה היא מסיימת בקריאה לתקווה: החוקים האנטי-דמוקרטיים אינם לגיטימיים, והם לא ירתיעו אותנו. וכמו שכתבו בזמנו פעילי  "סולידאריות" בפולין- "גם אם החורף קשה, לא יוכלו למנוע את בואו של האביב".

—  כמה מנדטים קיבלה מקינזי?  שלמה סבירסקי שואל ב"העוקץ" מדוע מוותרת המדינה על הכנת תוכנית כלכלית חברתית בעצמה, ומציג את המשמעות האנטי דמוקרטית של מהלך כזה: אם חברת ייעוץ אסטרטגי בינלאומית היא המנהיגה אותנו, מה המשמעות של הטלת פתק בקלפי?

—  עמי וטורי על סוציאל דמוקרטיה בעולם ובסקנדינביה, בתכנית בראש צעיר תוכנית הנוער של רשת א'.

—  מיהו התאגיד החזק במדינת ישראל, בעל המוחות המבריקים ביותר, הציוד המתקדם בעולם ותנאי פרישה מפליגים? זהו, אומר אבישי מתיה ב'מחשבה שניה', צה"ל, שחברי הדירקטוריון שלו, בדמות אלופים ורמטכ"לים במיל", הם המנהיגים שלנו ומפוזרים בתאגידים החזקים ביותר במשק. אבל הכסף מעוור את המחשבה החופשית, והוא מאפשר לתקוע אותנו במדמנת המלחמה הנצחית. האין אנו זקוקים להתנתקות מכל אלה?!

—  סכנת הירידה בהשתתפות בבחירות לדמוקרטיה בישראל, מעסיקה את שוקי גלילי, שהוא בכלל בעניין של קידום ותוכן אתרים. הוא מציג גרף המתאר הירידה המבהילה בשיעור ההצבעה בבחירות בארץ, מסביר זאת בחוסר אמונה של אדם ביכולתו להשפיע על גורלו באמצעות הפוליטיקה, וממליץ לתיקון המצב לתמוך ולבקר באתר 'ישראלים להצלת הדמוקרטיה'.

—  חנה בית הלחמי מספרת על עצמה שהיא אשת שמאל רדיקלית ופמיניסטית, והצביע בעד ליבני. היא מאמינה שגם ליבני מחשיבה פעילות פמיניסטית ולכם פנתה אליה בתביעה לניקוי קדימה משנאת נשים, ובכלל לקידום הנשים. מכאן הבין ליכודניק, שטוב שקדימה הוקמה כי שמאל קיצוני מצביע לאנשים בעלי אוריינטציה ימנית הרבה יותר מאשר שמאלנית קיצונית וכך הם מאבדים את קולותיהם.

 

כלכלה

—  קל מאד לעוות את מושג התחרות, אומרת הכלכלנית תמר בן יוסף, בבלוג שלה עידן השוק החופשי. הרי תחרות, משמע, תחרות משוכללת. וכפי שטען כבר אדם סמית, היא, באמצעות המחיר הטבעי של סחורה, מביאה בדיוק את התאמת ההיצע לביקוש. אבל, במציאות הלא אידיאלית מופיע מחיר השוק, ובמתח בין שני המחירים נמצאים יתרונות כלכלת השוק והצורך ברגולציה ממשלתית.

—  בבלוג 'מחשבות על רגולציה' יוצא יובל רויטמן נגד קמפיין לשיפור התדמית של נובל אנרג'י. נראה שהחברה מייחסת חשיבות לדעת הקהל, וללגיטימיות בעיני הציבור. אבל לציבור, הקורא על לחצים על חברי הכנסת, ומדיניות כוחנית כנגד האינטרסים שלו, דרושים מעשים: כלומר, גישה הגונה לציבור שפירושה, קבלת המלצות ועדת ששינסקי על ידי החברות.

השלטון המקומי

—  התנתקות. ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעה לפיה תקציביהן של עיריות איתנות לא יהיו טעונים אישורו של שר הפנים, ותהיה להן עצמאות בחלוקת התקציב לאורך השנה. מנכ"ל פורום ה-15 מרוצה, כי החוק ייתקן אבסורדים מפקודה מנדטורית שעדיין בתוקף. ומה על הרשויות האחרות, קידומן, ומתן תשובה לאוכלוסייה בהן ? אלה ימשיכו כנראה, לחכות לחסדי המשיח.

חינוך

—  אתר מס"ע מפרסם דברים על מחקר הערכה לתוכנית "עת הדעת", שהיא מבוססת מחשבים ניידים לכל תלמיד, עמדת ניהול למורה ותכנים אינטראקטיביים המותאמים לדרישות משרד החינוך. במחקר זה נבדקו הישגי תלמידי כיתות ה'. באנגלית ומתמטיקה נמצא פער מובהק לטובה בהישגי התלמידים, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בעברית.

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. חן - מיבשים את החולים :

    ושוב, תודה לנגה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.