חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לפתח את הנגב, בעיקר לתושביו

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, שיכון ושלטון מקומי ב 3.04.11 3:47

סיון פיסטרוב כתבה ב"הארץ" – הבטחות שווא בנגב.  מתן דהן, ממיסדי עמותת "איילים" הגיב ב"הארץ" וכתב כי המדבר מתעורר.  סיון כתבה תשובה, אולם "הארץ" לא מאפשר "זכות מילה אחרונה" לכותבים.  עבודה שחורה שמחה לתת במה לדברים

את מי מפתח פיתוח הנגב?

מתן דהן, ממייסדי עמותת איילים, הגיב על מאמרי ובדבריו הדגים בדיוק את התופעות עליהן כתבתי.  דהן הצביע על השקעת הממשלה בנגב בדרך של הגדלת כפרי הסטודנטים של איילים והרחבת פעילותם, תוך טענה כי משיכת אוכלוסיות חזקות לנגב תשפר את מצבו.

דהן ומאות הסטודנטים השותפים באיילים ומתגוררים בנגב, מעידים בעיקר על כך שממשלות ישראל מאמצות את האליטות (סטודנטים צעירים, משכילים, ממרכז הארץ) ומרעיפות עליהן תקציבי עתק בשם פיתוח הנגב ועל חשבונן של אוכלוסיות מקומיות. בכך, למרות הכוונות הטובות, הסטודנטים לא רק שאינם עוזרים, לעיתים הם פוגעים בתושבים המקומיים.

דוגמא קטנה לכך ניתן לראות בתוכנית שהפעילה עמותת איילים לעידוד תעסוקה: העמותה מימנה באופן חלקי את שכרם של סטודנטים או בוגרים שבחרו להישאר בנגב ולהשתלב בשוק המקומי. לכאורה – תוכנית יפה לעידוד תעסוקה ויזמות. בפועל מדובר בשבירת השוק המקומי –  מדוע שיעדיף המעסיק את הסטודנט הדימונאי, אם שכרו של סטודנט מאיילים יעלה הרבה פחות?

דוגמא נוספת היא הקצאת דיור ציבורי לטובת גופים שונים המיישבים או מפעילים סטודנטים, בשעה שמשפחות הזקוקות לדיור ציבורי מחכות שנים ארוכות ברשימות המתנה לאותן דירות.

חשוב לומר: יש דברים יפים וחיוביים בעשיה של עמותת איילים, ובכלל בתופעת הקהילות הבוחרות לבנות את חייהן בנגב. אולם הבחירה הממשלתית להשקיע בקהילות הללו אינה מחליפה את הצורך בהשקעה בשירותים אוניברסליים שישרתו את כלל התושבים. כך גם העשיה של פעילים ואירגונים בשטח, שאיננה מחליפה את המחויבות והאחריות של המדינה לכלל תושביה.

המושג "פיתוח הנגב" יוצר לעיתים בעיה חדשה במסווה של פיתרון: מבטיחים כי הקמת מכרה פוספטים בסמוך לערד תיצור מעט תעסוקה, אך זהו מסווה להעברת משאבים ציבוריים לכיסים פרטיים במחיר של פגיעה קשה בתושבים. רעיון הקמת קזינו בנגב שעולה מעת לעת עשוי לפתח תיירות, אך יש לו השלכות חברתיות ואתיות קשות. באותו אופן, כשאומרים לתושבי הנגב כי הפיתרון למצבם טמון בהבאת אנשים אחרים, על ידי "משיכת אוכלוסיות חזקות", בעצם אומרים להם: אנחנו מתעלמים מכם, אתם לא שווים את ההשקעה.

הדפוס הזה בולט עוד יותר כאשר מדובר באוכלוסיה לא יהודית בנגב. גם מבלי להיכנס לסוגיות פוליטיות סבוכות ברור לכל כי ההשקעה המאסיבית בהבאת אוכלוסיות חזקות מתייחסת רק לאוכלוסיה יהודית, ונועדה בין השאר להשפיע על המאזן הדמוגרפי והקרקעי בנגב. קשה להאמין שהמדינה תממן באותה נכונות את כפר הסטודנטים הראשון ברהט.

אוכלוסיות חזקות אינן ערובה לשינוי כלשהו, אם הוא לא מגובה בשינוי אמיתי – תשתיות, תעסוקה, בריאות וחינוך. אוכלוסיות חזקות כשלעצמן נוטות לייצר בועות התיישבות סגורות ואליטיסטיות, שמהן לא יכולים להנות מרבית התושבים המקומיים (ולראיה חיה חוק ועדות הקבלה שהתקבל בכנסת בעת האחרונה).  אוכלוסיות חזקות נוטות להקים בתי ספר פרטיים, לפנות לשירותי בריאות פרטיים, ובצר להן – לרכוש שירותים במרכז הארץ. בכך מתחזקת המגמה הבולטת גם כך בפריפריה – של פערים חברתיים גדלים והולכים בין האוכלוסיות השונות.

אני תושבת הנגב מאז שנולדתי, ובחרתי להמשיך ולחיות בו בשל הדברים הטובים שאני מוצאת בו – תחושת קהילה, אוכלוסיה מגוונת, שקט ונוף, ועל אף הדברים הפחות טובים. למרות הנימה הפסימית שעלתה מדברי אני סבורה כי לתושבי הנגב – יהודים וערבים, תושבי עיירות הפיתוח והישובים הקהילתיים, סטודנטים ומקומיים – יש אחריות למצבם ויכולת לשנותו, ואם נאחד כוחות ונפעל, נוכל להביא לשיפור המצב. חברי עמותת איילים מוזמנים להצטרף.

סיון פיסטרוב היא חברת קהילת "קמה" בבאר-שבע ומלמדת במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

2 תגובות

  1. א. קוריאל :

    אם מדינת ישראל רוצה פיתוח אמתי ובר-קיימא של הנגב היא פשוט צריכה לפתוח את מסמך היסוד שלה, מגילת העצמאות, ולקרוא בו את המשפט "תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה" – וליישם אותו.
    כל השאר יבוא לבד.

  2. פיתוח הנגב = חיזוק היישובים הקיימים :

    […] נוספת: מאמרה של ד"ר בתיה רודד, לפתח את הנגב, בעיקר לתושביו וכן כל החומר שפרסמנו בנושא התוכנית להקים 10 יישובים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.