חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה הירוקה – חזון של מפלגה סביבתית חדשה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, פוליטי ב 26.06.08 10:46

כבר הזכרנו כאן בעבר את המהלכים להקמתה של מפלגה ירוקה שנייה, ואנו מפרסמים כאן את החזון של המפלגה, הנקראת "התנועה הירוקה"

אובדן האמון המתמשך במפלגות הגדולות מזה והעניין הגובר בארץ ובעולם בנושאים סביבתיים מזה הופך את האפשרות של כניסת מפלגה סביבתית לכנסת לאפשרות ריאלית. בעקבות מאמר שפרסם כאן חבר מרצ וחבר "עבודה שחורה" נמרוד ברנע בנוגע למפלגות מגזריות ומפלגת הירוקים בפרט, יצא דרור עזרא, מועמד מפלגת הירוקים לכנסת בהתקפה חריפה על מרצ.

בדיון שהתפתח בתגובות למאמרו של דרור בולטת במיוחד הבעייתיות הגדולה של מפלגת הירוקים – עמימות של עמדות בנושאים מדיניים וכלכליים. "הירוקים" מבטיחים חופש הצבעה לחברי הכנסת שלהם בנושאים אלה, אך כפי שראינו עם מפלגת הגמלאים וקודמותיה ("צומת", "שינוי" וכו'), זהו מתכון לפיצוץ ולפיצול.

"המפלגה הירוקה השנייה" , ההולכת ומוקמת מתוך התארגנות של פעילים סביבתיים וותיקים, מתיימרת להיות שונה לחלוטין  ממפלגת הירוקים, גם בהיבט זה. ההתארגנות החלה בעקבות הביקורת הרבה שנשמעה על ראשי מפלגת הירוקים "המקורית" (וביחוד על סגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר) ועל התנהלותה הפנימית של מפלגה זו.

החזון של "התנועה הירוקה" מציג , אמירות מוצהרות בנוגע לסוגיות מדיניות וכלכליות בסיסיות, וממצב אותה כמפלגת שמאל לכל דבר ועניין. התנועה דוגלת בפתרון שתי מדינות לשני עמים, על בסיס הקרוב למתווה קלינטון/יוזמת ז'נווה/המפקד הלאומי. במישור הכלכלי מודגשת התנגדות לריכוז כוח פוליטי בידי בעלי הון, המוביל כמובן גם לפגיעה בסביבה ובבריאות הציבור. באופן ספציפי ישנה התנגדות למגמות הפרטה של מערכות חינוך ורווחה ודרישה לאכיפה של חוקי עבודה כגון חוק שכר המינימום.

היתרון הוא חיסרון – חזון כזה ימשוך מאוד אנשים רבים שנואשו ממפלגת העבודה ומרצ, אך בוודאי ירחיק מצביעים בעלי סדר עדיפויות ירוק שהצביעו בעבר למפלגות הימין. האם יצליחו חברי התנועה החדשה לעקוף את הבולטות הציבורית של מפלגת הירוקים ולהפוך למפלגה שנתפסת כבעלת סיכוי לעבור את אחוז החסימה? נצטרך לעקוב ולראות.

אתם הקוראים מוזמנים להציע כאן בתגובות הצעות והערות לחברי התנועה.

לקריאת המסמך המלא – מסמך "חזון התנועה הירוקה ובסיס המצע" לחצו כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

14 תגובות

 1. אייל :

  איך יוצרים איתם קשר?

 2. הראל לייבוביץ :

  למה לא להתאחד עם הירוקים שכבר קיימים? לדעתי ריבוי מפלגות על אותו תחום – רק יקשה על שתיהן להשיג מספיק קולות ולעבור את אחוז החסימה כי הקולות של מצביעים שיחפשו להכניס את נושא איכות הסביבה לכנסת, יתפצלו בין ריבוי המפלגות במקום להריץ ולדחוף מפלגה אחת ולהגדיל את סיכוייה להיכנס לכנסת.

 3. חיים :

  הראל,
  זו בדיוק הכוונה המפלגה החדשה הזאת נוצרה בדיוק למען המטרה של ניטרול המנדטים של הירוקים והחזרתם למפלגות הקיימות.

  המפלגה הזאת מוקמת בחסות פעילים בכירים ממרץ, העבודה וחדש, כדאי להניע את ציבור הבחורים מלהצביע לירוקים.
  למען האמת זה די שקוף, הרי המפלגה הזאת קמה בדיוק שמתפרסים סקרים שאומרים שלירוקים יש 4 מנדטים. אם הם כל-כך רוצים להשפיע בפוליטיקה מה מנע מהם לעשות לפני שנים?

  בקיצור, זו כנראה עוד מפלגת חרטא מסוג הגימלאים ועוזי דיין

 4. לקסי :

  מיותר!
  לפעול למען סביבה טובה מתוך המפלגות הקיימות.
  יכולת ההשפעה של קואליציה ירוקה שבה חברים דב חנין, מיכאל מלכיאור, אופיר פינס, אסתרינה טרטמן ומשה גפני, רבה יותר מרסיס מפלגה ירוקה דווקא בשל שונותה בעניינים אחרים.
  על הסכנה של מפלגת שביט נכתב כבר למעלה.

 5. איתי :

  התיאוריה שלך חיים לא הגיונית שכן המפלגה הזו תגנוב יותר קולות ממאוכזבי חדש-מרצ-העבודה מאשר ממפלגת הירוקים.

  הראל ההסבר לשאלתך מצוי בקישור הראשון – כתבה בגלובס. תהום מפרידה בין שתי המפלגות

 6. ערן :

  עלה לאויר
  דף הבית הזמני של אתר האינטרנט של התנועה הירוקה הנמצא בשלבי בניה.

  למעבר אל האתר הזמני, לחצו כאן

  http://www.yeruka.org.il

 7. כוח סוציאל דמוקרטי - מה עושים עד הבחירות? :

  […] של חבר מפלגת העבודה נפתלי רז ואלמנטים ס”ד רציניים במפלגה הירוקה החדשה. הבעיה הגדולה במפלגות היפות האלה היא הפיצול הרב וחוסר […]

 8. אבי דבוש :

  ביום ו' האחרון החליטה "התנועה הירוקה", אשר נרשמה כמפלגה, לרוץ לבחירות הכלליות לכנסת ה- 18, אשר ייתקימו ב- 10.2.2009.
  למי שלא מכיר, התנועה התארגנה בחודשים האחרונים בהובלת ערן בן ימיני ופרופסור אלון טל ופעילים רבים ובולטים אחרים. אני לקחתי על עצמי לשמש מזכיר התנועה.
  הרקע להקמת התנועה הוא מורכב וכולל נסיון ראשוני ומפרך להתחבר למפלגת "הירוקים" שהדהימה את כולנו ברמות האנטי- דמוקרטיות שלה.
  ברמה הרעיונית מדובר כאן בגיבוש תנועה שכוללת אג'נדה חברתית- סביבתית- דמוקרטית רחבה (תחשבו, בלי להיות אוהדים דווקא, על ההבדל בין מצע "עיר לכולנו", שזכיתי להיות ממקימיה ומפלגת "הירוקים" ברמה המקומית).
  הבחירות הבלתי צפויות והבעייתיות נחתו על כולנו. אין רגע טוב לקום ולומר: אנחנו לוקחים על עצמנו את האחריות. כל רגע הוא טוב לשם כך והכרחי שנעשה זאת לאור המשברים החברתיים, הכלכליים והסביבתיים שאנחנו שותפים ליצירתם, באופן ישיר או עקיף ועלולים להוריש את פירותיהם הבאושים לילדינו.
  לוח הזמנים צפוף ביותר: ב- 28.11 נסגר ספר הבוחרים של המפלגה וב- 12.12 מתקיימות הבחירות המקדימות לבחירת מועמדי התנועה לכנסת.
  אני באופן אישי התבקשתי לרוץ, אך עדיין לא החלטתי סופית בעניין. כך או כך, ישנם אנשים מצוינים ואני בטוח שהצטרפות של אנשים מצוינים כמותכם למפלגה- כחברים, כחברי פורומים וועדות, כפעילים וכמועמדים (כל אחד כפי יכולתו) תביא לשינוי המיוחל. ישנו זמן מיוחד של הזדמנות. רוחות השינוי הוכיחו ש"עשו עלייה" לישראל במה שהתרחש בתל אביב בבחירות המקומיות. הסקרים מראים שמפלגה ירוקה תקבל כארבעה מנדטים. אשמח, באופן אישי, אם תהיו חלק מהשינוי. אנא, התפקדו בהקדם לתנועה הירוקה:
  http://www.yeruka.org.il/
  http://www.facebook.com/groups.php?id=708633535#/group.php?gid=30053107768

 9. נדב פרץ :

  אבי, מעיון במצע התנועה שלכם התרשמתי שעם כל הנסיון שלכם לתת מענה גם לשאלות חברתיות, המצע החברתי-כלכלי שלכם עדיין חלקי מאוד ולא מגובש. למשל, הפרק הכלכלי עוסק רק בשאלות של הפרטה.

 10. איתי אשר :

  1. המצע ההתנהלות והאנשים עדיפים בהרבה על מפלגת הירוקים של ויסנר

  2. נדב, לא הצלחתי להעתיק מן המסמך שמופיע כאן בקישור, אך יש שם בפירוש התייחסות להעלאת שכר מינימום ואכיפתו, זכויות קשישים, השקעה מסיבית בהכשרה תעסוקתית ומעורבות המדינה בפיתוח הזדמנויות תעסוקה.

  3. עם זאת, הייתי רוצה לראות את התנועה הירוקה חוברת למימ"ד ואולי לגופים נוספים. ירוק זה טרנד ויכול למשוך קולות רבים של אלה ששכר המינימום ושאר נושאים ס"ד אינם מעניינים אותם, אבל זה לא מספיק כדי לעבור את אחוז החסימה.

  3. בנוסף, עבור מי שאינו פעיל סביבתי ואינו שולט ברזי אידיאולוגיות ירוקות (שזה כמובן רוב הציבור) תהיה העדפה ברורה לבחור במוצר המוכר (מפלגת הירוקים) מאשר במוצר חלופי חדש. אם מחר יבוא יצרן וינסה למכור לנו משקה אורגני טבעי ובריא מאגוז הקולה, לא יעזרו לו כל חוות דעת המומחים – פרט לכמה מביני דבר הציבור הכללי עדיין יבחר את הזבל התעשייתי הקרוי קוקה קולה.

 11. הנה זה :

  "לא פחות מהצורך לעמוד ביעדים המקרו-כלכליים של צמיחה ואינפלציה, חובתה של ישראל להיאבק בעוני ובפערים. חובתה לדאוג לכך שיותר אנשים יוכלו להשתלב בכלכלה ובמשק העבודה המשתנים על ידי *** השקעה מאסיבית בחינוך ובהכשרה מקצועית. ***

  בד בבד, אין לצפות שכל אדם יוכל להתאים את עצמו למשק המידע וההי-טק. על ישראל לשמר ולפתח אפשרויות תעסוקה רבות ומגוונות, המתאימות לכישורים שונים ולצרכים קהילתיים שונים.

  זכותו של כל אזרח ישראלי להתפרנס בכבוד ולחיות בכבוד- *** על ישראל לקבוע ולאכוף שכר מינימום הוגן לכל עובד. ***

  על המדינה לספק לקשישים, לאמהות החד הוריות, למובטלים, למהגרי עבודה ולקבוצות ייחודיות נוספות תנאים לקיום מכובד ולא לשלוח אותם לחסדי נדבנים. "

 12. אבי דבוש :

  לחיים- רק במילה אחת: ש ט ו י ו ת.
  לנדב- צודק. זה בעבודה ואני מזמין אותך ואנשים אציניים אחרים להיות שותפים. החיבור הסביבתי- חברתי הכרחי ומתבקש, אבל צריך לבנות אותו באחריות ותשומת לב.

 13. אבי דבוש :

  תקראו את זה- אותי זה ריגש:

  אפשר אחרת (או Yes, We Can 2)
  19/11/2008
  מאת דיויד
  יש לי תחושה של רגע האמת. אני מרגיש שאנחנו חייבים שינוי יסודי ומשמעותי בסדרי העדיפויות ובמערכת ההפעלה של החברה שלנו – ופתאום אני גם מרגיש שאולי השינוי הזה אפשרי. ומצד שני – אם לא נתפוס את הרגע, הוא יחלוף ומצבנו יהיה חמור אף הרבה הרבה יותר. לפני שבועיים חגגנו ניצחון קטן מעבר לים, לפני שבוע קצת יותר גדול בעירי ת"א (גם אם נשארנו עם חולדאי) ובעוד חודשיים אנחנו חייבים להביא את הניצחון המשמעותי באמת.

  אנחנו בשיא של משבר חברתי-סביבתי מקומי ועולמי – אני עוזב עם משפחתי את דירתי השכורה במרכז ת"א משתי סיבות שותפות וקשורות: 1. מכפילים לנו את שכ"הד ו-2. בתי הקטנה מעין (בת שנתיים) חולת אסתמה ומתחת לכל עקומות הגדילה. (אני כותב את זה תוך כדי שאשתי יעל מקריאה לי מודעות שכירת בית ביישובים סמוכי רכבת מחוץ לת"א – אנו לא רוצים פרבר מכוניות מת ומחפשים מקום חי עם קהילה שעומד בתקציב הדל וזה לא פשוט).

  כמובן שפעלתי ל"עיר לכולנו" בת"א וחוגג את ניצחוננו, אך את השינוי המשמעותי אנו צריכים לעשות ברמה הארצית, כל רשות מקומית קשורה למערכת הרבה יותר רחבה, את ערכי תרבות הצריכה חייבים להמיר לערכי תרבות קהילה ואת זה אפשר לעשות רק מתוך הכנסת והממשלה, בשיתוף עם החברה האזרחית, והקהילות והאזרחים עצמם.

  לכן, ברגע שאלי ישי וציפי לבני כפו עלינו את הבחירות האלה בעיתוי שרירותי לחלוטין הודעתי שאני עוזב את מקום העבודה שלי ב-3.5 שנים האחרונות (מרכז השל – ארגון סביבתי מוביל שמקדם חברה בת קיימא לישראל) ומקדיש את זמני בהתנדבות מלאה למען בחירתה של "התנועה הירוקה" לכנסת – כי הרגשתי שזאת האופציה היחידה לי, למשפחתי ולכולנו …

  אני פעיל סביבתי-חברתי בארץ יותר מ-10 שנים. עליתי לארץ מאוסטרליה (שם גם פעלתי למען חברה צודקת וגם הייתי מנהיג בתנועת נוער ציוני – "הבונים-דרור") כי אני מאמין שזה המקום שלי, שלו אני שייך – פה השורשים ופה אני רוצה לגדל את עץ משפחתי. אנחנו חונכנו וחינכנו בתנועת הנוער ל"עלייה חלוצית" – פעם הכוונה היתה עלייה לקיבוץ וסילוק אבנים, אך בזמננו זה כבר כלל את הכיוון של לעלות לארץ ולהשקיע בהפיכת חברתה לצודקת ובריאה.

  וידוי קטן – אחת ממניעי עלייתי ארצה היה לברוח מהחברה הצרכנית, החומרנית הדי ריקנית שראיתי מסביבי באוסטרליה – כמה אירוני, אה? לא לגמרי. אני מרגיש שלחברה בישראל עדיין שורשים ערכיים עמוקים שמחויבים לצדק, לשיתוף, לקהילה, לארץ ולסביבה. אלה מרכיבים וזרמים מרכזיים במורשת היהודית, בציונות ובתרבות הפלשתינית ולמרות שבכל שלושת התרבויות האלה כיוונים אחרים (ושליליים בעיני) תופסים יותר תשומת לב, אני באמת מאמין בפוטנציאל של החברה הישראלית להיות חברה בת קיימא ומודל לחיקוי בעולם כולו – במקום לפגר מאחור ובעיקר ליצור נזקים.

  התחושות בכנסים של התנועה הירוקה עד כה הן של התרגשות ותקווה – מאות פעילי שטח בעלי נסיון ומחוייבות שכבר הקדישו חלקים מחייהם (לרוב בהתנדבות) למען חברה טובה ובריאה, מחליטים לאגור כוחות כדי להעביר את השינוי לרמה הבאה. אני מכיר הרבה מהפרצופים האלה שנים רבות – מהפעילות המשותפת, ומתוך הערכה רבה. פעלתי לצדו של ערן בן ימיני מאז תחילת ימי "מגמה ירוקה" ומכיר גם את אלון טל כמעט עשור – מתוך היכרותי שניהם אנשים מסורים, חכמים, מחויבם ומונעים מתוך רצון וחשיבה עמוקה לבנות עולם טוב יותר לנו ולילדינו. אך יותר מהפנים המוכרות הרבות, מלהיב לראות כל-כך הרבה שותפים למאמץ שלא ידעתי על קיומם, ושמתלהבים כמוני על האפשרות ליצור שינוי משמעותי ומחויבים לפעול לממש אותו. ולהסתכל על כולם ולהבין שאנחנו מייצגים גשר שלדעתי לא קיים בשום מקום אחר, שמקשר ומחבר בין מה שבד"כ מוגדרים כסקטורים מנוגדים בחברה הישראלית – יהודים וערבים, דתיים וחילונים, צעירים וותיקים, נשים וגברים, גאים ו…טוב כולנו גאים במובן זה או אחר…(חחח). מתוך יכולתם לחבר בין כל האנשים האלה, החזון והתקווה הסביבתי-חברתי מממשים בפועל את הסיסמא Think global, act local : בזה שאני דואג לשלי, למשפחתי ולקהילתי אני גם פועל למען כולנו ולדורות הבאים, וההיפך.

  הגל הצרכני והריקני של קידוש כלכלה אכזרית והרסנית הוא די חדש פה ושורשיו הרבה יותר חלשים מאלה שהזכרתי של צדק, קהילה ומקום. יש תגובת נגד די גדולה אך קולה לא מספיק נשמע. הקמת "התנועה הירוקה" מאפשר לנו להשמיע את הקול הזה ולבנות מקום טוב – מקום לכולנו.

  אפשר אחרת

  כי

  אם אין אני לי מי לי

  כשאני לעצמי מה אני

  ואם לא עכשיו, אימתי

 14. מעין יצחקי :

  כולנו חושבים אותו דבר ומרגישים כאילו אנחנו לבד.
  אנחנו לא לבד, אנחנו מאות אלפים ואנחנו צריכים להצביע לתנועה הירוקה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.