חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכירו את הסנאט – היועצים הנסתרים של הכנסת

נושאים איכות השלטון ב 18.06.08 6:09

מאז 1996 מקבלים השרים וחברי הכנסת ניירות מידע והמלצות בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי בתחומים חברתיים ומדיניים. 'הסנאט', עמותה ללא כוונת רווח שלקחה על עצמה ליצור לחברי הכנסת עלונים של מידע מתומצת בנושאים שונים. נשמע חיובי? לא ממש…

מאת: אביב (שם בדוי)

מכירים ישראלי שלא יודע מה צריכים מנהיגינו הנכבדים לעשות? אין כזה.

תארו לכם איזה כיף היה אם הייתם יכולים לעבוד במקום ששולח ניירות עמדה הממליצים לחברי הכנסת מה כדאי לעשות, והם גם היו קוראים את זה. מקום אחד שאתם יכולים לנסות להתקבל אליו הוא מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוקם בשנת 2000 ע"י יו"ר הכנסת דאז אברהם בורג, שם עמלים חוקרים חרוצים על איסוף מידע כניירות רקע לחברי הכנסת. המסמכים (מהתרשמותי הלא מקצועית) מעולים ורציניים, אך לרוב הם לא מקבלים כמעט הד בדיון הציבורי, ולכן קשה לדעת עד כמה הם משפיעים באמת על תהליכי החקיקה.

להפתעתי הסתבר לי בחיפוש מקרי באינטרנט כי כבר לפני יותר מעשור הוקם מתחרה כבד משקל לממ"מ – זהו "הסנאט", עמותה ללא כוונות רווח שרוב מוביליה חברי כנסת מכהנים ממפלגות העבודה, הליכוד ומה שביניהן, ופעילותה נעשית ברובה מחוץ לעין הציבור.

מה עושה הסנאט?

הנה תשובה מתוך אתר "מרכז מאקרו לכלכלה מדינית":

"סנאט: ניירות עמדה בנושאים כלכליים וחברתיים ובנושאים מדינייםמאז אוקטובר 1996 מתפרסמים ניירות מידע שבועיים בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי בתחומים חברתיים ומדיניים. קהל היעד של ניירות אלה הוא מצומצם וייעודי, ומורכב ממקבלי החלטות, בדרגים הגבוהים ביותר: שרים, חברי כנסת, מנכ"לי משרדים ממשלתיים וציבוריים, כמו גם מקבלי החלטות מהסקטור הציבורי בארץ ובחו"ל (דפי סנאט מתפרסמים בעברית וחלקם מתורגמים לאנגלית). עד אמצע 2006, הופקו מעל 300 ניירות מידע כשכל אחד ואחד מהם נכתב ע"י מומחה בתחומו. צוות ההיגוי של סנאט, אשר מתווה את הפעילות, מקיף קשת של דעות ומורכב ממר עוזי ברעם (יו"ר), מר הרמן בונץ (נציג קרן פרידריך אברט בישראל [פרידריך אברט היה הנשיא הראשון של הרפובליקה הווימרית ומנהיג המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית -א.], ח"כ גלעד ארדן, ח"כ שי חרמש, ח"כ נדיה חילו, ח"כ אורית נוקד, ח"כ אמירה דותן, ח"כ אפרים סנה וח"כ ד"ר יוסי ביילין. בהרכבו הקודם של צוות ההיגוי השתתפו מר חיים הרצוג ז"ל, אשר תיפקד כיו"ר הראשון, עו"ד חיים י. צדוק ז"ל, עו"ד יוסי כץ, ח"כ מיכאל איתן, ח"כ גדעון סער, השר יצחק הרצוג, ח"כ אתי לבני, השר איתן כבל והשגריר ד"ר יהודה לנקרי. ניתן להתעדכן בניירות סנאט באמצעות האינטרנט בכתובת: www.senat.org.il "

למה צריך את הסנאט?

בעצם בדיוק מאותה סיבה שצריך את הממ"מ, או כפי שמסביר יוזם הסנאט יוסי ביילין:
"אין כמעט נושא שחברי הכנסת אינם עוסקים בו. הם מדברים בועדות ובמליאה, מצביעים בוועדות ובמליאה על עניינים שאין הם מכירים, מתבוננים במצליף או במרכז הסיעה ומצביעים בעקבותיו על מה שהוא לעתים, נוגד את מצפונם ודעתם אילו רק ידעו על מה הצביעו. אין זה נובע מטיפשות או מבורות מיוחדת אלא מן השיטה, מריבוי הועדות, מריבוי הדיונים ומכך שאיש אינו יכול להיות מומחה לכל נושא. "סנאט" הוא סיוע צנוע וחלקי מאוד למי שמשפיעים כל כך על חיינו מבלי שהם מודעים, לא פעם, למה שהם מחליטים. אילו היה בפני חברי הכנסת עמוד בכל נושא שאודותיו עליהם להצביע בכל יום כנסת, אולי ניתן היה לאפשר להם שיקול דעת אחראי יותר גם באותם נושאים שאין הם בקיאים בהם ושאינם נמצאים במקום גבוה בסדר העדיפויות שלהם."

חשופים לציבור, עדיין ובקושי.

אם תנסו ללחוץ על הקישור לאתר הסנאט תיתקלו בדרישה למילוי סיסמה, כך שמסמכי הסנאט בעצם לא אמורים להיות גלויים לעיניכם, בניגוד למסמכי הממ"מ הניתנים להורדה בקלות (ואפשר אפילו לקבל אותם אוטומטית לקורא ה-RSS שלכם).

למחפש העקשן יש מוצא: המטמון של גוגל. לכו לחיפוש הזה ולחצו על "עותק שמור" כדי לראות את התוכן של כל פריט.

באדיבות מטמון גוגל – כמה דוגמאות להמלצות הסנאט:

בשנת 2003 פרסם "הסנאט" דף הקורא להפריט את שירות התעסוקה, שכן גוף זה תורם לכאורה לאבטלה במקום להיאבק בה. באופן חריג למדי, התפרסמה בעיתונות כתבה על נייר העמדה ובה נחשף שמו של כותב המסמך (שמות הכותבים לא מופיעים על המסמכים השמורים במטמון גוגל) – יצחק כ"ץ, מומחה להפרטה ומנכ"ל חברת הסקרים "מאגר מוחות".

בשנת 2007 קבע נייר עמדה של הסנאט כי המשרד להגנת הסביבה בישראל עומד להיעלם בשל תת-התקצוב שלו וחוסר האפקטיביות שלו. נייר אחר מאותה שנה דן בהידרדרות המצב הביטחוני לאחר השתלטות החמאס על עזה. מעניין למצוא במסמך זה הודאה נדירה, הנעדרת מן הדיון הציבורי והפוליטי במגזר הציוני, בכך שנזקו של מבצע "חומת מגן" (הרס מוסדות הרש"פ בגדה) היה גדול מתועלתו (פגיעה בתשתיות הטרור). רוב הישראלים בטוחים שמבצע חומת מגן היה הצלחה מסחררת, ורבים קוראים לפתוח במבצע מקביל ל"חיסול הטרור" ברצועת עזה.

בינואר 2008 קבע נייר עמדה של הסנאט כי מס הכנסה שלילי אינו מצדיק את הסרבול הבירוקרטי הכרוך בו ותועלתו מוגבלת (רק 8000 משפחות יצאו מעוני). כידוע, ממשלת אולמרט לא הקשיבה לסנאט בעניין זה, וגם לא לתמר גו'זנסקי ולנחמיה שטרסלר.

האם השיטה עובדת? לפחות על פי יוסי ביילין, כן:

"רבים מחברי הכנסת מדווחים לנו כי הם נוהגים לקרוא אותם משום שהם קצרים, אינם מהווים תעמולה לכאן או לכאן, ומציגים רקע לנושאים אקטואליים שאינם תמיד מוכרים לכולם".

אז מה לא בסדר בזה?

זה לא בסדר שגוף מייעץ לכנסת ולממשלה יהיה עמותה ולא מוסד ייעוץ / תכנון ממלכתי.
זה היה אולי בסדר אם בנוסף לעמותה הזו היו עוד עשרות עמותות שוות במעמדן ובעלות מגוון השקפות שכל אחת מהן היתה שולחת לח"כים את ניירות העמדה שלה (יתרון לבעלי ממון שיכולים לממן עמותות "מטעם" בלי בעיה), אך לא זה המצב.

זה לא בסדר שגוף מייעץ לכנסת יכיל צוות היגוי שרובו חברי כנסת מכהנים, אך תוך הדרה מוחלטת או כמעט מוחלטת של מגזרים שלמים על בסיס אתני או דתי (ואם זה מזכיר לכם את זה אני מסכים).

זה לא בסדר שמסמכי העמדה של הגוף המייעץ לא יהיו חשופים לציבור, כך שנדע מה מידת השפעתו ומי באמת "ממציא" את הרפורמות היוצאות מן הכנסת ומישיבות הממשלה

דמוקרטיה נעימה לנו

נערך על ידי גל
תגיות: , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. נמרוד ברנע :

  אני לא מבין על מה יוצא קצפו של הכותב, העמותה אינה ממומנת על ידי בעלי ההון ואינה מוטה לכיוונים שאינם לרוחנו, וכל אחד יכול ומוזמן להקים עמותה דומה. אנחנו כאן בעבודה שחורה מנסים לעשות משהו דומה – להשפיע על נבחרי הציבור – בדרכנו שלנו. במשחק הדמוקרטי החופשי לכל אזרח שמורה הזכות לעשות זאת, ההתאגדות בעמותות היא אחת מהן.

 2. א :

  העמותה הזו בניגוד לאחרות מטשטשת את הגבול בין גוף פרלמנטרי (כגון שדולה) וחוץ פרלמנטרי.

  יש הבדל גדול בין המלצה לפעולה הבאה מהאזרח הפשוט או מגוף העוסק גם בלובי (כגון מגמה ירוקה) ובין המלצה לפעולה הנושאת חתימת חכים מכהנים וחכים בעבר

  מאיפה בא הכסף לדעתך? קרן פרידריך אברט היא קרן גרמנית פרטית (פרטים באתר)

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הכירו את הסנאט – היועצים הנסתרים של הכנסת…

  מאז 1996 מקבלים השרים וחברי הכנסת ניירות מידע והמלצות בנושאים העומדים על סדר היום הציבורי בתחומים חברתיים ומדיניים. ‘הסנאט’, עמותה ללא כוו…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.