חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהבה גלאון ליולי תמיר: האם "אופק חדש" נכפה על המורים?

נושאים חינוך ותרבות ב 17.06.08 6:00

לאור המידע המתקבל ממשרד החינוך על החתימה הקרובה על הסכם קיבוצי "אופק חדש", מורים רבים מרגישים מרומים מההבטחה של השרה תמיר שלא תכפה אותו על המורים ויש להם שהות להחליט. ח"כ זהבה גלאון בשאילתה לשרת החינוך בשמם של המורים

לאור המידע המתקבל ממשרד החינוך על החתימה הקרובה על הסכם קיבוצי "אופק חדש", המורים בבתי-ספר רבים מתוחים ונסערים. הם מרגישים מרומים לאור ההבטחה של השרה שלא תכפה אותו על המורים ויש להם שהות להחליט. האווירה המתוחה ניכרת גם באתרי אינטרנט שונים המפרסמים כתבות בנושא, ובאתרי המורים שבהם מופיעות תגובות של מורים (300 ו – 200 תגובות לכתבה אחת).מורים פנו גם לח"כ. אחת מהם היא זהבה גלאון ששלחה שאילתה לשרת החינוך.

 

שאילתה דחופה

דיסאינפורמציה וכפיית הצטרפות חובה לתכנית "אופק חדש"

חברת הכנסת זהבה גלאון שאלה את שר\ה החינוך

 

מפניות רבות שהתקבלו באחרונה עולה כי משרד החינוך מנסה בשיטות שונות לכפות על מורים להצטרף לתכנית "אופק חדש" וזאת בניגוד להסכמים בהם הוגדרה ההצטרפות לתכנית כוולנטרית וכתלויה במספר מינימום של מורים בבית ספר המעוניינים להצטרף אליה. כמו כן נמסר על איומים מצד בכירי משרד החינוך על מורים היוצאים נגד התכנית

רצוני לשאול:

1. כמה מורים פנו בכתב למשרד החינוך כדי להצהיר על סירוב להצטרפות לתכנית "אופק חדש"?

2. כמה מורים וגננות שלחו מכתב סירוב להוראת שעה פרטנית, וכתוצאה מכך נמנעה מהם תוספת השכר המובטחת בתכנית?

3. מדוע מחייב המשרד בהצטרפות לתכנית מורים שבבית ספרם הסכימו להצטרפות פחות מ – 50% מהמורים, בניגוד להתחייבות נציגי המשרד בועדת החינוך בכנסת?

4. מדוע מאיימים אנשי משרד החינוך על מורים הנאבקים נגד התכנית?

זהבה גלאון

 

.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

23 תגובות

 1. מורה :

  זהבה,
  אין כמוך!יישר כח!

 2. שושי פולטין :

  יישר כוח לח"כ זהבה גלאון , אשר עמדה לצידם של המורים בזמן שביתת המורים וגם עכשיו "הרימה את הכפפה" מול מתקפת ההסברה וה"יוליבוס" כדי להסיר את ערפל המידע העומד מאחורי ההצהרות של פרופ' תמיר.

 3. ענת שניידר :

  זהבה גלאון מוכיחה שהחינוך חשוב לה באמת!
  בעקבות השאילתה נדע:
  כמה מורים העיזו לצאת בגלוי נגד האופק החדש.
  כמה מורים ויתרו על 4.5% שקיבלו כבר לשכרם ארבעה חדשים.
  לכמה מורים החזירו את מקדמת הרפורמה אחרי ארבעה חדשים.

  השאילתה תבהיר מדוע החליטו בהסתדרות המורים ומשרד החינוך לכפות על המורים את ההסכם, למרות הבטחתם המפורשת שההסכם יהיה וולונטרי ויכנס לבית ספר שרוב המורים יסכימו להכנס להסכם.

  "הסכם בכפייה" שתי מילים והיפוכן….

 4. שושי פולטין :

  ראו "שחקן חיזוק לאוטובוס הקסמים"
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=483441

 5. עבודה שחורה :

  […] זהבה גלאון ליולי תמיר: האם "אופק חדש" נכפה על המורים?  4 שושי פולטין, ענת שניידר, שושי פולטין, מורה […]

 6. אופק חדש - איך אני הקטן יכול להשפיע? :

  […] זהבה גלאון ליולי תמיר: האם "אופק חדש" נכפה על המורים?  4 שושי פולטין, ענת שניידר, שושי פולטין, מורה […]

 7. מפוקחת :

  לזהבה גלאון
  כול הכבוד שסופסוף פוליטיקאי מרים את הכפפה. יש פה כפיית הסכם שכר מקפח עם איבוד זכויות פנסיה יקרות, מה שלא נעשה לשום סקטור במשק.
  אנו זקוקים לעזרה דחופה ולא מדובר רק על המורים, אלא על החינוך כולו ועל מדינת ישראל העומדת בפני סכנת איבוד הדמוקרטיה ע"י שלטון טוטאליטרי .

 8. מור :

  לזהבה גלאון.
  כל הכבוד על התגייסותך למען מערכת החינוך. הוכחת כי החינוך חשוב לך , הלואי וחברי כנסת נוספים יצאו מאדישותם ויגלו עניין אקטיבי במערכת החינוך. כולי תקווה כי הגב' יולי תמיר תתן תשובות מדוייקות לגבי מספר המורים המתנגדים לרפורמה וחתמו על אי רצןנם להצטרף אליה המכתבים אותם העבירו למפקחים ולאגפי כח אדם. כמו כן חשוב שהשרה תצא בהצהרה שתחייב את כל אלה הכפופים לה להפסיק ולאיים על המורים.

  זהבה גלאון, אל תרפי עד שתחשפי את כל העובדות.

 9. שקדנית :

  לחברת הכנסת זהבה גלאון, כל הכבוד על הטיפול בנושא אופק חדש . הגיע הזמן לשמוע את האמת על האופק החדש והשלכותיו על ציבור המורים והגימלאים. אני מקווה שחברת הכנסת זהבה גלאון לא תרד מהנושא בעקבות לחצים שיופעלו עליה . יש לחקור את כל ההתנהלות סביב האופק החדשואת ההסכם עצמו על כל סעיפיו בצורה אוביקטיבית וכמובן כיצד משפיע האופק על מצבם של הגימלאים שנותקו מהמורים הפעילים.

 10. נ.ל. :

  כל הכבוד לח"כ גלאון. סוף סוף חברת כנסת מתחילה להתייחס למורות הזועקות כבר חודשים רבים.
  יש לבדוק כיצד קורה שמורים מרגישים מאוימים ומכריחים אותם להיכנס לרפורמה עליה לא פורסם הנוסח המלא.
  המורים משכילים מספיק וזכותם לקרוא את הכתוב.

 11. אריאל :

  לח"כ זהבה גלאון,
  תודה על התייחסותך לזעקותינו.
  דורשים מאיתנו לחתום על הסכם מבלי שנדע את פרטיו. לא ייתכן שפרטי ההסכם ישארו חסויים בעוד מנהלים ומפקחים מאיימים על מורים שאם לא יחתמו על קבלת הסכם שטרם ראו הם יפוטרו או ייאלצו לחפש מקום עבודה אחר. איפה נשמע דבר כזה?
  הסתדרות המורים שלה אנו משלמים דמי חבר מוסרת לנו בכל פעם מידע שונה.תחילה נאמר לנו שקבלת ההסכם היא וולנטרית, לאחר מכן שתוך 5 שנים נצטרך להחליט ופעם נוספת שההסכם עומד להיחתם ויחייב את כולנו.
  דורשים מאיתנו שנעבוד יותר שעות כאשר השכר לשעה יורד באופן משמעותי.
  מורה טוב הוא מורה חיוני ולא מורה מותש. לא ניתן פיסית ומנטלית ללמד כל כך הרבה שעות. הדבר יביא לשחיקה מואצת של המורים ובסופו של דבר יפגע בתלמידים שיאלצו להתמודד עם מורים מותשים וממורמרים.
  אני נחשבת מורה טובה והישיגי תלמידי מצויינים על פי אמות מידה אובייקטיביות שנמדדו במבחנים חיצוניים. יותר מ-5 שעות ברצץ אינני מסוגלת ללמד באופן שירתק את התלמידים. כיום כשיש לי שעה שביעית השיעור אינו מוצלח משתי סיבות: האחת, שאני מותשת והשנייה התלמידים המותשים.
  לא ניתן לבדוק מבחנים ולעשות מטלות שונות בשעות השהייה.
  בבתי הספר אין חדרים פנויים למורים עם תנאים לעשות זאת.
  רפורמה היא דבר מבורך אבל הדרך לעשות אותה צריכה להיות בשלבים.
  במקום מהפכות שיתקינו תחילה מקרן בכל כיתה שנוכל לגוון ןלהעשיר את התלמידים. נושא השעה הפרטנית: צריך להיעשות בסוף היום ולא הוצאת תלמידים משיעורים בשעות הבוקר ועל ידי כך הם צריכים להשלים שעורים שמהם הוצאו.
  מורה אינו יכול לבדוק מבחנים ועבודות בבית הספר כאשר אין לו תנאים פיסיים לכך. האם לא מגיע לנו לאכול ארוחת צהריים לעשות הפסקה מהיום העמוס ולבדוק את המבחנים והעבודות בזמננו החופשי?
  עבודתנו בבית הספר אינה יכולה להיות מושווית לעבודה פקידותית.
  אנחנו נמצאים מדי יום באינטראקציה עם עשרות תלמידים. מורה טוב עושה זאת באהבה ומתוך שליחות. הוספת שעות בתוך בית הספר תגרום לשחיקה גדולה מאוד.

 12. מורה שהצטרפה לאופק :

  המשכורות לא עלו כפי שהובטח.
  השיעורים הפרטניים מתקיימים בחלקם.
  פעמים רבות המורה הפרטני נלקח למילוי מקום.
  ילדים הזקוקים לשיעורים פרטניים יוצאים משיעורים אחרים וכך מפסידים את החומר הנלמד בכיתה.
  אין פינות עבודה למורים, אין תנאים מתאימים לעבודה כפי שניתן לעבוד בבית.
  יום העבודה שוחק מתמיד. הוראה אינה עבודה רגילה, כל שעה גוזלת מאמץ רב. שעות השהיה אינן מספיקות לביצוע העבודות שנעשו בעבר בבית, לפיכך לוקחים את העבודה הביתה, לא ניתן פיזית ונפשית ללמוד ולהשתלם לאחר יום עבודה כזה.
  לכל מחליטי ההחלטות אין שמץ של מושג מה חווים המורים מידי יום. כאשר הם באים לביקור ביה"ס מציג הצגה ומכך מתרשמים מה שאינו מראה את התמונה האמיתית בשטח.
  אין ברפורמה כל שינוי, זו בעיקר הרעת תנאים,
  בנושא העיקרי כמעט ואין נגיעה,שהוא הפחתת מספר הילדים בכיתה, אמנם בתכנית צויין כי המגמה להפחית ל-32 ילדים. גם 32 ילדים זה הרבה. בכל כיתה יש מספר רב של ילדים עם קשיים לימודיים ששולבו בתוך כיתות רגילות.

 13. ענת שניידר :

  תשובה לשאילתה של זהבה גלאון תינתן ביום רביעי הקרוב בכנסת.
  בנוסף זהבה גלאון ביקשה כינוס דחוף של וועדת החינוך בכנסת ליום שני הבא.
  עכשיו יתגלה שלמרות הדיסאינפורמציה שניתנה למורים וההבטחות הברורות באתר הסתדרות המורים, ע"י מנהלים ומפקחים שאין קשר בין התוספת לבין האופק החדש, גרמו למורים רבים לקבל את התוספת ולחכות לסוף השנה כדי לבטלה.
  אך אלפי מורים לא האמינו להבטחות וביקשו לנכות משכרם את תוספת ה- 4.5% .

  מספר המורים שניכו משכרם את התוספת יתגלה ביום רביעי הקרוב.
  תודה לח"כ זהבה גלאון!

 14. שושי פולטין :

  ענת, כל כך שמחה לשמוע שיש מישהו שעושה למען!
  שוב תודה לח"כ זהבה גלאון.

 15. ענת שניידר :

  23 ביוני, 2008
  לכבוד
  הגב' סופיה מינץ, הממונה על חופש המידע במשרד החינוך
  רחוב שבטי ישראל 29
  ירושלים 91911
  בדואר רשום ובפקסימיליה
  ג.נ.,
  הנדון: הסכם "אופק חדש"
  בשם מרשתי, הגב' ענת שניידר, הריני מתכבד לפנות אלייך בדברים, כדלקמן:
  1. להווי ידוע, כי ביום 10.9.07 חתמו הסתדרות המורים וממשלת ישראל על הסכם קיבוצי לתחילת יישום הרפורמה במערכת החינוך, הידוע בכינויו "הסכם אופק חדש".
  2. כפי שהוצהר בכלי התקשרות על ידי שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, ההצטרפות להסכם מצד המורים הינה וולונטרית, כך שהסכם אופק חדש יחול אך ורק על עובדי הוראה אשר יחתמו על הצטרפותם להסכם.
  3. ואולם, למרשתי ידוע, כי על אף הצהרתה החד משמעית של שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, לפיה ההצטרפות להסכם הינה על בסיס וולונטרי, נכפה ההסכם על מורים רבים, אשר מחויבים לחתום עליו.
  4. מכאן אני פונה אליך, בבקשה לקבל מידע בנוגע למספר המורים אשר סירבו להצטרף לרפורמה – וזאת בהתבסס על מספר המורים אשר הודיעו על השבת התוספת שקיבלו בשכרם בגין "מקדמת רפורמה והצטרפות לשעה פרטנית", והכל כמפורט להלן:
  א. בחודש ינואר 2008, החלו המורים לקבל תוספת לשכר בשיעור של 4.5%, כאשר בתלוש השכר צוין כי המדובר ב"תוספת רפורמה והצטרפות לשעה פרטנית" (להלן: "תוספת הרפורמה").
  ב. תחילה, הודע למורים כי אין כל קשר בין תוספת הרפורמה לבין הסכם "אופק חדש"; ואולם לאחר מספר חודשים, גילו המורים – והדבר אושר במכתב רשמי של משרד החינוך – כי מורים אשר קיבלו את תוספת הרפורמה, הביעו, הלכה למעשה, את הסכמתם להצטרפות לרפורמה במערכת החינוך.
  ג. מששמעו על כך מורים רבים, דרשו לבטל את תוספת הרפורמה בשכרם, לאלתר.
  ד. וכך, בחודשים אפריל ומאי 2008 ניכה רטרואקטיבית משרד החינוך – למורים שדרשו זאת – את תוספת הרפורמה.
  ה. המידע המבוקש במכתבי זה מתייחס, איפוא, למספר המורים אשר נוכתה משכרם תוספת הרפורמה, כאמור, ו/או אשר הודיעו על השבת תוספת זו.
  5. למעלה מן הצורך יצוין כי, דרישת מרשתי נובעת מחשיבות העמדת המידע המבוקש לרשות הציבור, שכן – כפי שוודאי ידוע – במשך חודשים ארוכים מוחים מורים על הכוונה לתחום על הסכם "אופק חדש", משום שלדעתם אין בו שום "אופק" מבחינת המורים והוא מקפח באופן קשה וחמור את זכויותיהם, אך זאת לשווא – שכן כל מחאותיהם הושתקו על ידי מזכ"ל הסתדרות המורים, מר יוסי וסרמן, ועל ידי יתר המעורבים במו"מ לחתימה על הסכם, תוך נקיטה באמצעים פסולים ותוך התעלמות בוטה והפגנתית מרצונם של המורים.
  6. נוכח חשיבות העניין, מן הדין יהיה למסור את המידע המבוקש, בהתאם לדין, ובאם וככל שלא יעשה כן, תנקוט מרשתי בכל האמצעים החוקיים המוקנים לה.

  בכבוד רב,

  בעז בן צור, עו"ד

 16. יעל :

  ישר כח לזהבה גלאון שאף עונה למייל . יש להוסיף וליידע את כלל חברי הכנסת. עלינו לחשוף את פרטי ההסכם והרעת התנאים שבו בפני חכי"ם נוספים . יש לנסות לגייס את התקשורת הכתובה.
  הציבור אינו יודע את גודל הפגיעה בנו ואת השלכותיה על החינוך בשנים הבאות. על אף העלאת שכר המורה המתחיל אין רואים במכללת קיי התנפלות על משרד הרישום.

 17. מערכת האתר :

  יעל
  נא שלחי לכתובת המערכת העתק תשובת זהבה גלאון על מנת שנפרסמה כאן
  חשוב לנו לעקוב מי מהחכים עונה וגם איך הוא/היא עונה
  זה ידרבן אחרים לענות
  ולא רק בנושא אופק חדש
  אלא כנורמה

 18. שושי פולטין :

  ליעל,
  מצב המכללות ידוע – ראי דברי מלכיאור
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3559739,00.html
  ח"כ מלכיאור: מצב המכללות להכשרת מורים – קטסטרופלי

  פורסם: 24.06.08, 15:14

  ח"כ מיכאל מלכיאור (העבודה) התייחס בדיון בוועדת החינוך בכנסת לנושא תקצוב המכללות להכשרת מורים.

  לדבריו, "המצב היום הוא קטסטרופלי. משרד החינוך לא נערך להכין מורים למערכת החינוך. אי אפשר לעשות רפורמה בלי לערוך שינוי במעמד המורה ואי אפשר לשנות את מעמד המורה מבלי לעשות שינוי במכללות לחינוך".

 19. יעל :

  אני מצרפת את תשובתה של ח"כ גלאון.

  Re: דיון בכנסת על ימים עצובים למערכת החינוך
  יעל שלום רב,
  קראתי את מכתבך מתוך הזדהות רבה תודה שפנית אליי
  אתמול במליאת הכנסת שאלתי את שרת החינוך לתגובתה לתלונות המורים שכופים עליהם להצטרף לתכנית אופק חדש". את תוכן השאילתה תוכל לראות בקישור הבא:

  http://www.blacklabor.org/?p=2972

  לצערי הרב, התשובות שקיבלתי משרת החינוך היו לא מספקות, כלליות ומתחמקות, הבאות לפאר את ההסכם, ולטשטש את החשש שהבעתי מכניסתם של המורים למסלול שיהפוך אותם לעובדי קבלן.

  בנוסף לשאילתא שהעליתי בפני שרת החינוך, פניתי ליו"ר ועדת החינוך בכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור, בדרישה לקיים דיון בועדה בנושא תכנית "אופק חדש" והשלכותיה על המורים. היום עודכנתי כי הועדה החליטה לקבל את דרישתי ולקיים דיון בנושא ביום רביעי הבא בשעה 9:30, בו תשתתף ככה"נ שרת החינוך.

  בברכה,

  זהבה גלאון

 20. זהבה גלאון: שרת החינוך מתחמקת מתשובה בנושא ‘אופק חדש’ :

  […] משיבה חה”כ גלאון ומדווחת על פעילותה בנושא כולל השאילתה לשרת החינוך, יולי […]

 21. אורית :

  מדוע ציבור המורים נתפס ככזה שמותר לשנות לו תנאי עבודה ובפירוש להרע אותם מבלי לשאול אותו?
  הרי רוב רובו של ציבור המורים מתנגד לרפורמה – מכיוון שהיא אינה מטיבה עם ציבור זה.
  ברור לכולם שתוספת השעות לא תמנע מאתנו את שעות העבודה בבית- יש דברים רבים שמורים עושים בבית.
  מורה זאינו אדם שעובד מ-800 עד 14ץ00 או עד 1600 כפי שאופק חדש מציע. מורה הוא מקצוע המחייב אותך לכל שעות היממה.
  ומה מצפים מאתנו? – שנסיים בשעה16.00 ונצא להשמלמות בשעה- – 17.00 הרי ידוע לכולם שהדבר ישבור את ציבור המורים. או לחלופין, ציבור המורים ישתלם פחות- דבר שיפגע בהתפתחות המערכת.
  אינני יודעת אם שרת החינוך יודעת כמה שעות משתלמים המורים וכמה שעות הם משקיעים בבית?
  אקח עצמי כדוגמה- אני עובדת במערכת הינוך למעלה מ-20 שנה, אני מקדישה ללמידה מסודרת לפחות 112 ש' בשנה.
  מורים ביומם החופשי עסוקים לא אחת בלימודים או הכנות לעבודה בביה"ס.
  לסיכום, אופק חדש אינו מטיב עם המורים- המורים הוותיקים נפגעים מאד, מאד, וכך גם המורים הצעירים- למרות התוספת המשמעותית שהם יקבלו. אני דורשת שיאפשרו למורים את הזכות להצטרף לאופק חדש- או לא, וכמו כן אני מציעה לתקן את העיוות הנורא של תנאי השכר למורים באופק חדש ולצורך כך כדאי שהוועדה תתייחס לדברי המורים בשטח ותקח לעזרתה מורים בפועל שיחוו דעתם.
  תודה, אורית

 22. הרב מלכיאור מבקר את אופק חדש: ככה לא בונים רפורמה : הירוקה בתנועה :

  […] (בין רבע לשלושה רבעים – גם על נושא השגת הנתונים היה מאבק מתמשך בכנסת, כשכל גורם מספק מספרים […]

 23. חוצפה שעוברת כל גבול :

  אני לא מבינה את שר החינוך
  מה אתה חושב שאם תכפה את אופק על המורים אז זה יהיה טוב
  הרי מורה ממורמר לא יכול ללמד
  הוא סתם יבוא לבית הספר ולא יעבוד מרצון אלא מתוך כפיה וכך לא בונים מערכת חינוך בריאה
  כך הורסים את מערכת החינוך בביתי הספר.
  אני מציעה לך לבדוק עם מורים שנכנסו והם מתחרטים על הרגע הזה זהצטרפו.
  יש לך חומר למחשבה
  מתנגדת

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.