חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי יהנה מהפחתת מס ההכנסה וממיסוי קרנות ההשתלמות?

נושאים כלכלה ותקציב ב 15.06.08 6:02

עמית הרפז תוהה כיצד תשפר תכנית הפחתת מס ההכנסה ומביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמות את מצבם של שכבות הביניים

כבר הרבה שנים אני מנסה להבין גישות שונות לניהול משק של מדינה בכלל ושל ישראל בפרט. אני לא מבין למשל דבר פעוט בדבריו של ירום אריאב (מנכ"ל משרד האוצר): "תוכנית הפחתת מס הכנסה וביטול פטורים (על בעלי קרנות השתלמות) משפרת את מצבם של שכבות הביניים, אנחנו מעבירים כסף מהמיעוט (בעלי קרנות השתלמות הם רק 30%) אל רוב משלמי המס".

הרי רק 25% מגיעים לסף המס – שכבות הביניים, קרי: העשירונים 4 עד 7 (כולל), מרוויחים בין 3803 ל- 7656 ש"ח ואינם משלמים מס.
אז איך בדיוק הוא עוזר לשכבות הביניים? הרי שכבות אלו גם אינן מיועדות לקבל מס הכנסה שלילי.


מס הכנסה היא מערכת פרוגרסיבית. אם רוצים לשפר את המצב, כפי שאריאב ובראון מתיימרים, צריך לתקן מערכות רגרסיביות כמו מע"מ.


אם הם רוצים להיטיב עם בעלי ההכנסות הנמוכות, הרי כבר הציעו מזמן שעורי מע"מ משתנים. לדוגמא: מע"מ גבוה על מוצרי יוקרה כמו מכוניות, בתים צמודי קרקע, מערכות אלקטרוניות יקרות וכו', ומע"מ אפס על מזון ומוצרים בסיסייים.

אז מה בכל זאת מנסה משרד האוצר להשיג בתוכניתו החדשה?

בוודאי שהם לא מעלים בדעתם שיצליחו להעביר אותה כלשונה. למסות את קרנות ההשתלמות ניסו עוד בימי נתניהו במשרד האוצר ונכשלו, והיום יש להם הרבה פחות כוח.

את התשובה לשאלה נגלה אני מניח בעוד ימים או שבועות, וניחושים שלי טובים כמו שלכם…

הכנסה לפי עשירונים

הבלוג של עמית הרפז

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. דורון גרינשטיין :

  במציאות הכלכלית שלנו הטייטל "מעמד הביניים" עקר לגמרי. נראה כי תחת קטגוריה כללית ומטעה זו נכללים גם עובדי המגזר הציבורי הותיקים, הצעירים, אנשי הייטק וגם עובדי חברות כח האדם. הואיל וכל הנ"ל אינם מתאפיינים בתנאי העסקה דומים, ההתייחסות אליהם כאל מקשה אחת משרתת את האינטרסים של פקידי האוצר: ערפול הדיון הציבורי הקרדינאלי בנוגע להכנסתם ורווחתם של העשירונים התחתונים.

  לגבי קרנות ההשתלמות, במקרה זה אני דווקא תומך בביטול הפטור ממיסוי. כל מי שחולם על מדינה סוציאל דמוקרטית, חייב להבין שהאינסטרומנט האפקטיבי היחידי להשקעה בשכבות החלשות (מעמד הביניים הנמוך, אם נרצה) הוא מיסוי, מיסוי ושוב מיסוי.
  הואיל וקרנות ההשתלמות הן למעשה אפיק השקעה הוני, נושא ריבית, יש למסותו, שהרי הוא איננו שונה במהותו מכל רווח הוני אחר.

  השאלה הגדולה נשארה פתוחה: האם באמת ההכנסות החדשות מביטול הפטור ינותבו לאלה שאינם נהנים מביטוח מנהלים/קופות גמל/קרנות השתלמות?. משום מה, אני מאד סקפטי.

  לגבי השכבות הממוסות שציינת לעיל- אין זה קשור, אד-הוק, לקרנות ההשתלמות. יצירת מס הכנסה רגרסיבי היא עניין חשוב אחר, הוא כרוך בטבורו להפחתת המיסים הבאה עלינו לטובה, אך שוב, לא לעניין הקרנות.

 2. עמית הרפז :

  1.שכבות הביניים מוגדרות מתמטית והן באמצע. נכון שמשרד האוצר נוטה למקם אותן לפי ההכנסה כלומר בערך בין 7000 ל 15000 אבל בודאי תסכים איתי שבמדינה בה החלוקה היא כל כך "בלתי נורמלית" (בעקומה נורמלית סטטיסטית הרוב נמצא באמצע) זאת שיטה פסולה.
  2. נכון להיום הפטור על השקעה בקרנות השתלמות חל על הכנסה מעבודה עד תקרה מסויימת שהושקעה באפיק חיסכון ששמו קרן השתלמות (זה נכון גם לגבי הפרשות לפיצויים ופנסיה). משרד האוצר איננו מציע מיסוי של רווחי קרנות ההשתלמות.
  3. אני מסכים בהחלט יש להעלות את המיסוי ולהרחיב את השירותים הציבוריים, זה אכן מבטיח שיוויון מינימלי.
  4. אני לא סקפטי לגבי יעוד הכספים שיגבו מציבור החוסכים, הוא יחולק כפי שהכסף מחולק היום, 60% למאון העליון, 30% לעשירון העליון (9 המאונים שנשארו), 9% לעשירון ה-9 והיתר (1%) ליתר העשירונים.
  5. בנוגע למס הכנסה שלילי, אני נוטה לאמץ את נייר העמדה של מרכז אדוה בנושא קרי: השיטה שהתקיימה כאן עד 2003 הוכיחה את עצמה, לא ידועות הצלחות באותו קנה מידה של מס הכנסה שלילי.
  לכן במקרה הזה אני מאמץ את השיטה האמריקאית " אם זה לא מקולקל אל תתקן".
  לא ממש יודע להדביק כאן לינקים אז את מרכז אדוה קל למצוא.
  את מצגת משרד האוצר בנושא (ע"פ המסורת האורווליאנית זה נקרא "צמיחה תוך צימצום פערים" (הכוונה לפער בין פישמן למרדוק) אפשר לראות: http://dover.mof.gov.il/Mof/Dover/MofDoverTopNav/MofDoverSubjects/MofDoverSubjects_2008/MofDoverSubjects_2008_06/News2008_06_11.htm

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.