חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ליפתא: מחאה של ישראלים ופלסטינים נגד תכניות הבנייה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 6.04.11 23:04

דיווח מאירוע מחאה נגד תוכנית הבנייה בכפר הנטוש ליפתא שבכניסה המערבית לירושלים, שם אמור להיבנות מיזם נדל"ן לעשירים

כתבה: דפנה, צילמו: דודי וניר

ליפתא לציבור ולא ליזמים

מנהל מקרקעי ישראל משווק שטחי בניה בליפתא ללא תכנית שימור, כפי שדורשת תכנית הבנייה הציבור מתנגד להפקרת שטחים ליזמים למטרות רווח, בלי להתחשב בערכי שימור אתם מוזמנים לחתום על עצומה

לקריאה נוספת

מאות אנשים הגיעו ביום ששי ה 18 למרץ 2011 לליפתא, לסייר בכפר הנטוש ולהביע מחאתם על תוכנית הבנייה שעתידה להרוס את הכפר ולבנות בו שכונת רפאים לעשירים. מתחת לדחפורים החופרים בהר את תוואי הרכבת  מתל אביב, בתוך ים של פרחי בר ועצי פרי פורחים, התכנסו לייד המעיין וטבלו בו. יעקוב עודה סיפר על ילדותו בכפר, הצביע על בית הספר בו למד, ותיאר כיצד כל אנשי הכפר התחלקו במי המעיין ובמערכת ההשקייה היוצאת ממנו.

בסיורים שנערכו בערבית עברית ואנגלית התעכבנו בבית המוכתר בעל שתי הקומות שעומד על תילו למרות שחלק מאבניו נגנבו והתפעלנו מהנוף עוצר הנשימה שנשקף מחלונות המסגד הסמוך. בבית הבד הנטוש ניתן לראות עדיין את  אבן הריחיים הגדולה. אחד מנכדיו של בעל בית הבד סיפר כי אבן ריחיים ענקית שהיתה מונחת במשך שנים בבית הבד נגנבה ומוצגת לראווה בחצר אחת המסעדות.

בשיחה שהתנהלה על אפשרות שימור בית הבד על ידי מתכננים וסטודנטים, הזהיר חאלד נכדו של בעל הבית שלמרות שהבעלות על בית הבד מגובה במסמכים, על פי החוק הישראלי אין לו כל חזקה בבית ולכן הוא חושש להעצר ולהיות מואשם בהשחתת רכוש אם יסייע לשימור הבית, שעל פי דבריו היה מוותר על ביתו רחב הידיים ברמאללה- כדי לחזור אליו.

 

ישראלים יהודים שגדלו על איסור מוחלט לקטוף פרחי בר מוגנים התפלאו בודאי לראות אחדים מפליטי ליפתא הקוטפים כלניות ורקפות כדי לקחת איתם בחזרה לקרובים שלא יכלו להגיע. לאלה מהפליטים הגרים מחוץ לירושלים ואסורה עליהם הכניסה לעיר- מעט פרחי הבר נקטפו כדי להזכיר את הכפר אליו אין הם יכולים להגיע.

כל המשתתפים התפעלו מהנוף היחודי, משלל הפרחים, מהבנייה המיוחדת ומהטרסות החקלאיות שנשארו כמעט שלמות למרות שלא עובדו שנים רבות. חלק מהדיירים היהודים שמיועדים לפינוי הצטרפו אלינו לשיחה במעיין והביעו עניין לשתף פעולה במאבק להצלת ליפתא.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ליפתא – נישול תושבים לטובת שכונת פאר :

    […] יוחנן הוא תושב מבוסס הגר בליפתא, מי-נפתוח, שהיתה כפר ערבי בפאתי ירושלים.  הכפר ניטש […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.