חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח שוחט זה לא רק שכר לימוד – מכתב ליולי תמיר

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב ב 8.06.08 6:00

הפורום להגנת ההשכלה הציבורית פונה לשרת החינוך, יולי תמיר, ומציג את עמדתו ביחס לנקודות חיוביות ושליליות בדו"ח שוחט.

מן הפרסומים בעיתונות נראה כי שרת החינוך מצאה דרך מקורית לטפל במשבר במערכת ההשכלה הגבוהה:
על פי הצעתה, תקבל הממשלה את המלצות דו"ח שוחט אך ללא הפרק העוסק בשכר הלימוד – זה שהצית את שביתת הסטודנטים הגדולה (ומהווה מוקש עיקרי בפני יישום הרפורמה המוצעת בדו"ח). משרד האוצר כמובן מתנגד לרעיון של שרת החינוך לפיו יוחזרו למערכת תקציבים שקוצצו במשך שנים. במשרד האוצר מוכנים לשלם הרבה כסף, אך רק תמורת רפורמה.

כותבי המכתב מביעים תמיכה בעמדת השרה בנושא שכר הלימוד ובנושא שבירת מודל ההעסקה של המורים מן החוץ, ואף מציינים נקודות חיוביות בדו"ח שוחט "המשופר". עם זאת הם מצביעים על מספר סכנות לעצמאותה וחוסנה של מערכת ההשכלה הגבוהה, החבויות בדו"ח, לעתים בניסוחים יפים בסגנון חוק ההסדרים:

1. העמקת הפער בין המכללות לאוניברסיטאות: תחומי ידע שהדוח אינו רואה בהם חשיבות – בעיקר מדעי החברה – מועברים למה שהופך ל"פח הזבל" של המערכת, קרי המכללות הציבוריות.

2.       פגיעה אנושה במדעי החברה לטובת מדעי הטבע: האוניברסיטאות נדרשות "לשנות את התמהיל" של הסטודנטים לרעת מדעי החברה ולטובת מדעי הטבע וההנדסה.

3.       הפחתת הנגישות לאוניברסיטאות: דוח שוחט קובע יעדים ארוכי טווח הפוגעים קשות בנגישות להשכלה הגבוהה, בניגוד מפורש להכרזות הוועדה: מומלץ להקפיא את מספר התלמידים החדשים באוניברסיטאות (עמ' 27) ולהפנות את השאר למכללות האיכותיות-פחות (לפי הגדרת הועדה עצמה), ובמקביל להפחית את מספר המכללות.

4.       סחיטה תקציבית ומערכת פיקוח חיצונית: כדי לאכוף שינויים מבניים באוניברסיטאות, הדוח ממליץ על הפעלת "אמצעי סחיטה" תקציביים. בנוסף לכך, הוועדה ממליצה על הקמת "מערך חיצוני" (עמ' 29) "לבקרת איכות הוראה ומחקר".

5.       האוניברסיטה והמשק הפרטי: הוועדה ממליצה שוב ושוב להגביר את שיתוף הפעולה עם המשק הפרטי, למשל יום בשבוע שיקדישו חברי סגל ל"מעורבות משקית" (עמ' 42) – כלומר סיוע לחברות פרטיות על חשבון זמן המחקר שלהם, ובמילים אחרות, על חשבון הציבור – ומימון 75% מעלות מחקרם של חברי סגל על ידי חברות פרטיות.

6.     ניתוק בין הוראה ומחקר: הדוח קובע שיש לאפשר לחברי סגל "לרכוש הקטנה בנטל ההוראה" (עמ' 35), ומתווה מודל תגמול לחברי סגל הכולל "עומס הוראה מוקטן" (עמ' 38-9). זו מגמה מסוכנת – הוראה ומחקר אינם נפרדים ואסור להפריד ביניהם, שכן משמעות ההפרדה היא פגיעה חמורה בשניהם, ובעתיד המחקר האקדמי בארץ.

למכתב המלא לחצו כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. ד"ר אוֹרי אמיתי :

    ועם זאת חשוב לשוב ולאמר: הכל יקום או יפול על שׂכר הלימוד. האוצר יהיה מוכן לבלוע הרבה צפרדעים תמורת בגידה מצד הסגל בעניין הזה.

    ובנקודה הזאת אנחנו צריכים לעמוד מלוכדים כולנו – ראשי האוניברסיטאות, הסגל הבכיר והזוטר, וכמובן הסטודנטיות/ים – לא נוותר!

    צריך לגלגל את השטיח חזרה על הפקידוקרטיא של משׂרד האוצר. אסור לתת להם אפילו אצבע.
    Non pasaran !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.