חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניתוח הסכם העובדים הסוציאליים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 18.03.11 5:50

עו"ס סנטי גולדמן מנתח את ההסכם המתגבש, מנסה לעמוד על היתרונות ועל החסרונות.  הוא דן בהרחבה על אי הכללת צו הרחבה בהסכם, שכן צו הרחבה ייצור מציאות מנוגדת לאידיאולוגיה הכלכלית חברתית של הממשלה, מציאות העלולה להתפשט אל כל המגזרים וזו כפירה בעיקר… שלהם

שלום לכולם,

ברצוני להתייחס להסכם המתגבש כפי שפורסם ע"י איציק פרי (צריך גם לדעת לחזק ולפרגן: בסופו של דבר אתמול היה מבול של אינפורמציה מצד האיגוד כלפי העו"סים בשטח. כל הכבוד. לדעתי זה פרי לחץ של אלפי עו"סים בשבועיים האחרונים שהזכירו להם שאנחנו עדיין דמוקרטיה, וכל הכבוד גם לכם).

אתייחס להסכם (לפי הטיוטא שפורסמה על ידי האיגוד) לפי שתי הדרישות המשמעותיות שהיו לאיגוד, ואתן ניתוח ופרשנות:

1)      שינוי משמעותי בתנאי השכר וטבלת השכר של העו"סים-
משמעות דרישה זו היא דרישה קלאסית של כל איגוד עובדים שדואג לחשבון הבנק של העובדים. הכוונה היא להגדיל את ההכנסות שלנו בצורה משמעותית, ולדאוג לאפשרויות קידום שונות.

ההישג שהושג הוא שתהיה תוספת בשכר לכולנו בשיעור של 1,100 ₪ ובנוסף 7.25% על שכר הבסיס שלנו (לעובדי המגזר הציבורי).  המשמעות היא שכולנו נקבל ברוטו גדול יותר ב 1200- 1500 ₪ מלפני השביתה. (עניין האחוזים המפורסם אומר שלעו"ס שהשתכר כ 3500 ₪ התוספת מהוות אחוז משמעותי יותר באופן יחסי למשכורת לעומת עובד שהשתכר כ 6000 ₪ . לכן זה יכול לנוע בין 40% ל15% תוספת למשכורת. בשקלים כולנו כמעט נקבל אותו סכום). ישנם עוד מעט דברים נוספים אך לא אפרט כאן.

היתרונות:

– זהו הישג יפה.
– הברוטו של כולנו יגדל בכמה מאות שקלים טובים.
– קיבלנו יותר ממה שכל המשק קיבל לפני כחודשיים- 1,100 ₪ יותר באופן קבוע למשכורת ולא חד פעמי.

החסרונות:

אין שינוי משמעותי בטבלת השכר. הבסיס שלה עם העיוותים שלה, נשאר. זה אומר שלא סוכם על שינוי מתח הדרגות, ונמשיך להיות תקועים באותה דרגה למשך כל הקריירה. וזה אומר שגם אפשרויות עליית השכר באופן משמעותי תעצר לאחר התקיעות בדרגה, ונצבור עליית שכר רק בגין וותק (בערך 40 ₪ נוספים לכל שנת וותק)

השכר הבסיסי בטבלה עדיין נמוך יחסית.

הדרישה השניה המשמעותית:

2)      החלת צו הרחבה על כלל העו"סים במשק, כולל עובדי עמותות שלא מאוגדים באיגוד העו"סים.

המשמעות של דרישה זו: קודם צריך להגיד כל הכבוד לאיגוד על הדרישה הזו. אין זה ברור מאליו שאיגוד מקצועי נלחם גם לטובת אלו שלא מאוגדים בו. אך זהו תפקידו של איגוד העובדים הסוציאלי שמלבד היותו איגוד עובדים (ועד עובדים) הוא גם איגוד פרופסיונאלי של כלל התחום (מרכז את תחום העבודה הסוציאלית).

המשמעות של צו הרחבה היא שההסכם שייחתם יהיה תקף אחד לאחד לכלל העובדים הסוציאליים במשק ללא קשר למעסיק שלהם. לא תהיה אבחנה בין עובדי עמותות לעובדי מגזר ציבורי. העלות למדינה תהיה זהה לכלל העובדים. (המצב כיום הוא שלמדינה יותר זול להעסיק עובדים דרך עמותות מכיוון שהם מרוויחים פחות ובעלי פחות זכויות סוציאליות שעולות כסף למדינה. זוהי ההנמקה הכלכלית להפרטה).

והנה הסיפור הגדול מאחורי דרישה זו :

במידה ויוחל צו ההרחבה המתבקש לא יהיה בסיס כלכלי לטיעון של הפרטה. כיום אומרים שאחת הסיבות להפרטה היא מכיוון שזה יותר זול למדינה. צו הרחבה יגזור עלות שווה לכלל העו"סים. אין יתרון כלכלי להפריט. זהו תקדים.  ברגע שזה יתקבל כל האיגודים במשק ידרשו צווי הרחבה. הנושא יהיה צפוי לעלות לשיח הציבורי והמשפטי בעתירות שונות שינסו להחיל את הכלל הזה על תחומים רבים בחיים, וצפוי שיצליחו כאשר יש תקדים. יש לזה השלכות הרבה מעבר לסקטור של העו"סים בלבד.

מאחורי ההפרטה עומדת תפיסה אידיאולוגית ניאו-ליברלית שאומרת שהמדינה צריכה לצמצם את המעורבות והאחריות  שלה בחיי האזרחים בתחומים רבים (כמו: בריאות, בריאות הנפש, רווחה, חינוך, תשתיות, תקשורת, בטחון ועוד)  ולהשאיר אותם בידי "כוחות השוק החופשי". בשוק החופשי יש יתרון גדול לאלו שיש להם משאבים על אלו שמשאביהם מועטים. הגדלת הפערים החברתיים באופן משמעותי. האוכלוסיות המוחלשות והמוגבלות הן הראשונות שנפגעות שכן היכולת שלהם להשיג משאבים היא מוגבלת. שאר האזרחים נפגעים כאשר תפיסות כלכליות של רווח והפסד כלכלי לגופים חיצוניים מכתיבים תחומים שונים  (חינוך, בריאות, רווחה, ביטחון, איכות סביבה, תשתיות. יהיו כבישים לעשירים, פינוי אשפה וניקיון לעשירים, משטרה פרטית, שיקולי רווחים לפני מתן טיפול תרופתי, שרותי רווחה שמונעים מטובת רווח למפעיל ולא טובת הפונים, ועוד).

ערעור על תפיסות אלו וקריאת תיגר, מהוות עירעור על אידיאולוגיה שנפוצה בארץ משנות ה 80. אידיאולוגיה שהמרוויחים הגדולים ממנה מבחינה כלכלית הם גופים כלכליים גדולים. המפסידים הגדולים הם האזרחים שהמדינה מתנכרת אליהם. גם המדינה מאבדת את תמיכת האזרחים בה בשל הניכור שלה. איבוד סולידריות חברתית. האם זו המדינה שייחלנו לה?

מדובר בחלון הזדמנויות שהאיגוד פתח ובו ניתן להשפיע על מדיניות ברמה לאומית חברתית מהותית.

יש פה אמירה ערכית וחברתית ותפקידנו כעובדים סוציאליים, אשר מחוייבים גם לחברה הישראלית (ולא רק לפונים שלנו באופן אישי) לעמוד ולהגיד אותה. יש מחירים למדיניות ההפרטה, וחייבים לתת על זה את הדעת. חייבים לעורר על כך דיון ציבורי.

 

הישגי ההסכם בתחום זה:

המדינה תקבע שכר מינימום לעובדי עמותות של כ 7,000 ₪ (לפי נתון שזהו השכר הממוצע של המגזר הציבורי עם 5 שנות וותק. נתון של מי?). הסכמי שכר עתידיים יחולו גם על עובדי העמותות. יהיה מנגנון פיקוח שאכן הכסף יעבור לעו"ס.

היתרונות:

– זהו הישג בכך שהמדינה קובעת שכר מינימום בענף מסויים שלפי דעתה, זהו שוק חופשי ואל לה להתערב בו.
– יחסית לשכר הממוצע  היום בקרב עובדי העמותות, מדובר בתוספת יפה לברוטו.
– יהיה מנגנון פיקוח שאמור לאכוף את ההישג , ולמנוע מבעלי העמותות לגזור את הקופון על חשבון העו"סים.

החולשות:

– שכר המינימום שייקבע סביר להניח שיהיה גם שכר המקסימום. אין שום טבלת שכר ואופק התקדמותי.
– אין החלה של כלל הזכויות שמהם נהנים במגזר הציבורי (מספר ימי הבראה, מחלה, חופשה, תשלומים על ביגוד, טלפון, נסיעות ועוד).
– אין צו הרחבה- המדינה לא מוכנה לקחת אחריות על העובדים בה, ובשמה.
– המשך מדיניות ההפרטה בכלל התחומים בשל העובדה שלא הצלחנו לתקוע את המקל בגלגלי מדיניות ההפרטה.
– השלכה אפשרית של זה היא סגירת הדיון הציבורי שהחל להתפתח בימים האחרונים סביב עניין ההפרטה.

אני חושב שתפקידנו במאבק הוא להמשיך ולדרוש הישגים יותר משמעותיים בשני התחומים. ברור שבסופו של דבר תהיה התפשרות, אך האם זוהי ההתפשרות שייחלנו לה?

אני מקווה שצוות המו"מ יכול להשיג יותר הישגים יותר משמעותיים, וברצוני לבקש מהם לחזור לשולחן המו"מ ולהמשיך ולהתאמץ. להביע בהם תמיכה ולחזק אותם בכך שאני עומד מאחוריהם בהמשך המשא ומתן (ולא רק אני). תגידו להם מה דעתכם.

בנוסף, בתור עו"ס אני חש מחוייבות להגיד לחברה שיש פה סיפור אחר, ערכי, עם משמעות למדינת הרווחה, ואנו בתור חוד החנית שלה חייבים לעמוד על המשמר ולהתריע.

להתריע בכל מקום, ברחוב, בעיתונים, בשיחות בינינו, עם אנשים אחרים, עם קובעי המדיניות ועוד.

גם אם מאבק זה יסתיים בהישגים אלו, יש לזכור שזהו קרב אחד מיני רבים שעוד צפויים לנו בתחום זה, ואנו נדאג שלא יתרחשו אחת ל 17 שנים.

יש מעשים ואמירות שגם אם נראים עם אחוזי הצלחה נמוכים, שווה להגיד ולעשות אותם. אל לנו להתייאש. נמשיך בתנופת העשייה הלאה, עד שנצבור עוד הישגים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. סנטי גולדמן | ניתוח ההסכם החדש של העובדים הסוציאליים | :

  […] לחצו כאן לקריאת המאמר המלא באתר עבודה שחורה. הפוסט הזה פורסם בקטגוריה כללי.‏ קישור ישיר לפוסט. → נדב פרץ | מאבק העובדים הסוציאליים: הרחבת ההסכם לעמותות היא לב המאבק […]

 2. רום :

  יפה, אך אני לא בטוח ששכר המינימום יהפוך להיות שכר מקסימום, ההגיון שהיה קיים בשכר הקודם אמור להעתיק את עצמו רק בדירוג גבוה יותר, עמותות שיחפשו עובדים "איכותיים יותר" יאלצו להציע יותר, ההתמקחות תיהיה עם בסיס גבוה יותר. ממש כמו היום. -רק השערה…

 3. מוטי, עו"ס :

  יפה כתבת, סנטי

  אתה מציג את הדברים באופן בהיר. כדאי להיעזר בדבריך אלו בהתמודדות עם אלו שאינם מבינים על מה אנו מלינים על הסכם שכר בעייתי זה.

 4. הצבעה מכריעה – זמן לגבש עמדה « עיניים פקוחות לָרווחה :

  […] ניתוח הסכם העובדים הסוציאליים/ עו"ס סנטי גולדמן […]

 5. יובל :

  רק הערה אחת

  המכתב מעולה, אבל יש להוסיף בהקשר להעלאת השכר שהיא תעשה בפעימות במשך 3.5 שנים. דבר שעוד יותר מוריד מערכו

 6. נטע :

  כשהבנתי באיזו תוספת מדובר- התאכזבתי. זה לא ממש מקדם את המעמד המקצועי שלנו ובטח לא את מצבנו הכלכלי. ובשביל לקבל את התוספת העלובה הזאת במלואה- אצטרך לחכות 4 שנים. פשוט מתסכל!!! אני זקוקה לכסף הזה כדי לקיים את המשפחה שלי בכבוד כבר היום וכבעצם כבר שלוש שנים אחורה (מהיום בו התחלתי לעבוד במקצוע). כמה עצוב שההכרה בערך עבודתנו היא סיסמא ריקה מתוכן כשזה מגיע לתגמול אמיתי ומשמעותי מבחינה כספית.
  מי שאין לו גב כלכלי מבחינת בן זוג מפרנס טוב או משפחה אמידה- עדיף שיבחר תחום אחר לעסוק בו או שיקבל בהשלמה את העובדה המצערת שיצטרך לחיות כל חייו בצמצום רב. אני חשה מועקה תסכול ואכזבה.

 7. נאור :

  ממליץ לקרוא

  מאמר של תנועת מאבק סוציאליסטי בנושא:
  http://maavak.org.il/maavak/?article=768

 8. עמית :

  מאמר חשוב , מסביר לנו את התמונה הגדולה

  הבנתי את זה כבר קודם, עכשיו זה רק יותר ברור. מדובר פה על מאבק על תפיסת מדיניות הרווחה. האם זה יישאר כמו שזה כעת- רווחה- זה משהו שולי, מיותר, ומרגיש למדינה כמו קוץ בתחת. או שנצליח לשנות את התמונה. אני מקווה שנצליח.

 9. חן :

  בהחלט המאבק הוא אידיאולוגי

  בהחלט צדקת בתפיסתך שהמאבק הוא לא רק פרטני ומתייחס רק לעובדים הסוציאלים. המאבק הוא אידיאולוגי ולכן האוצר נלחם כל כך באדיקות ובעוצמה על תפיסת עולמו העומדת להיחרב. התיקון האמיתי יהיה בבחירות הבאות. מאבקים כמו אלה הם מאבקים פוליטיים על מדיניות כלכלית עקרונית.

 10. עמית :

  כל הסכם שכזה מטרתו אחת- להביא לתקיעות בשכר ולהוריד את המפרשים למרות שהרוח ממשיכה לנשוב

  בואו נתחיל בעובדה שקשה להתווכח עמה- השכר מעליב ואינו ראוי ולקרוא לו- "משכורת" זוהי ממש בגידה בנאמנות לעצמנו באם נשתמש בביטוי הזה.
  עובדה שנייה מהותית עוד יותר- השכר הוא כזה אך ורק כי כמעט כל העובדים הסוציאליים הן עובדות. אין כלל ספק שאם היה מדובר בגברים המציאות כבר הרבה לפני 2017 הייתה שונה מהותית.
  שלישית- ברגע שראשת האיגוד עצמה אינה רואה בעובדים (אותם היא אמורה להוביל לעתיד שונה) כוח מספיק משמעותי במשק (והיא לא) אז אין תחסכו בתקוות ובכך אכזבות.
  אז מה הפתרון ?
  לבחור ראש איגוד שידאג/ תדאג אך ורק לעליית שכר הבסיס, בלי כל השטויות שמוכרים לה והיא קונה. די לדאוג להתמחויות, הכשרות, וכל שאר החרטות.- לטענתה מעמד המקצוע עולה בכך. שטויות מעמד מקצועי ללא ביטוי בשכר לעולם לא ישתנה.
  ראש איגוד איכותי במצב כזה עגום אמור להשקיע כמעט את כל כסף האיגוד שאנו משלמים (כחצי מיליון ש"ח בחודש), בהבאת כלכלן חזק + עורכי דין מהטובים בארץ שינהלו עבורנו את המאבק עד לשינוי אמיתי מיידי ולא מגמגם. כמו גם שביתה באם נצטרך ועריכת המו"מ לחזרה לעבודה ע"י אותם בעלי המקצוע. עדיף גם לשבת בבית כולם שלושה חודשים ואז לחזור למקום יותר טוב.
  שוב אם אין לנו שיניים משלנו נשלם על כאלו.
  גם כך אנו כבר משלים והרבה !!!
  אבי לא אכל בושר, אין כל סיבה ששיניי יקהו !!!
  אל תקנו יותר מסביב- תדרשו את התכלס: להתקרב למשכורתם של חבריכם ומכריכם. יש מה ללמוד מאיגודים אחרים וגם זאת לא נעשה.

 11. עמית :

  כל הסכם שכזה מטרתו אחת- להביא לתקיעות בשכר ולהוריד את המפרשים למרות שהרוח ממשיכה לנשוב

  בואו נתחיל בעובדה שקשה להתווכח עמה- השכר מעליב ואינו ראוי ולקרוא לו- "משכורת" זוהי ממש בגידה בנאמנות לעצמנו באם נשתמש בביטוי הזה.
  עובדה שנייה מהותית עוד יותר- השכר הוא כזה אך ורק כי כמעט כל העובדים הסוציאליים הן עובדות. אין כל ספק שאם היה מדובר בגברים המציאות (כבר הרבה לפני 2017) הייתה שונה מהותית.
  שלישית- ברגע שראשת האיגוד עצמה אינה רואה בעובדים (אותם היא אמורה להוביל לעתיד שונה) כוח מספיק משמעותי במשק (והיא לא) אז חסכו מעצמכם בתקוות ובכך אכזבות.
  אז מה הפתרון ?
  לבחור ראש איגוד שידאג/ תדאג אך ורק לעליית שכר הבסיס, בלי כל השטויות שמוכרים לה והיא קונה. די לדאוג להתמחויות, הכשרות, וכל שאר החרטות.- לטענתה מעמד המקצוע עולה בכך. שטויות מעמד מקצועי ללא ביטוי בשכר, לעולם לא ישתנה.
  ראש איגוד איכותי במצב כזה עגום אמור להשקיע כמעט את כל כסף האיגוד שאנו משלמים (כחצי מיליון ש"ח בחודש), בהבאת כלכלן חזק + עורכי דין מהטובים בארץ שינהלו עבורנו את המאבק עד לשינוי אמיתי מיידי ולא מגמגם. כמו גם שביתה באם נצטרך ועריכת המו"מ לחזרה לעבודה ע"י אותם בעלי המקצוע. עדיף גם לשבת בבית כולם שלושה חודשים ואז לחזור למקום יותר טוב.
  שוב, אם אין לנו שיניים משלנו נשלם על כאלו.
  גם כך אנו כבר משלמים והרבה !!!
  אבי לא אכל בושר, אין כל סיבה ששיניי יקהו !!!
  אל תקנו יותר מסביב- תדרשו את התכלס: להתקרב למשכורתם של חבריכם ומכריכם. יש מה ללמוד מאיגודים אחרים וגם זאת לא נעשה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.