חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מספר 23

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 18.03.11 6:00

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף
ליקט וערך: נוגה תדמור

סוציאל דמוקרטיה

—  שלי יחימוביץ', המקדישה פעילות רבה לפקוד חברים רבים לעבודה שיבחרו בה בפריימריז במאי, מספרת בראיון עם אורנה קזין על מרידתה הפמיניסטית עוד בבי"ס היסודי; אומרת שנחלה הצלחה ביצירת קונצנזוס סביב דעותיה והשיח החברתי כבר אינו בשוליים; ומדגישה שהחקיקה שלבה בכנסת משפרת במיוחד את מצבן של הנשים. עקיבא אלדר לעומת זאת מוצא שעל פי מהלכיה, ח"כ של"י היא 'לא סוציאליסטית ולא דמוקרטית'

. —  ג'קי אדרי בדרך למרי אזרחי. במאמר בבטאון 'חברה' היוצא ע"י ארגון יסו"ד(ישראל סוציאל דמוקרטית), הוא מתאר דרכו המיוחדת בפעילות החברתית מאז פיטוריו ממפעלי ים המלח. איש ימין בעיני השמאל וכמובן איש שמאל בעיני הימין. גם אם הוא רואה שהתורה הקפיטליסטית הפכה ל'קפיטליזם קניבליזם', הוא בוחר להישאר 'מחוץ לגדר', בדיאלוג תמידי עם כולם.

 

חברה

דני חלוץ, הרמטכ"ל בעבר, קורא למדיניות חברתית-כלכלית שייעדה צריך להיות הקטנת הפערים בחברה. אמנם לדעתו בלתי אפשרי להגיע לשוויון חברתי-כלכלי מוחלט כי עידוד יוזמה ויצירתיות בתחום טומנים בחובם יצירת אי-שוויון. אף על פי כן להשגת לכידות בחברה דרושה לנו סולידריות, וגם חינוך איכותי תמורה ראויה לעבודה ותנאים להשתלבות בכלכלה העתידה – עתירת ההון

—  ד"ר רוני קאופמן מ'מוקד זכויות נפגעי הפרטה', תובע החלת ההסכם הקיבוצי על כלל העו"סים ורואה בשביתה הנוכחית הזדמנות אחרונה להשיג זכויות אלה. הוא מזכיר כי בעולם מהווה ההפרטה מכת מוות לאפשרות לעו"סים להתאגד, ונגרמה פגיעה ברמת המקצוע. כיום רוב העו"סים בארץ מאוגדים, האם פגיעה במצב זה היא מטרת האוצר המתנגד להחיל את ההסכם המתגבש על כולם?

—  ב'עין השביעית' טוען אסף צימרינג שעל התקשורת המסקרת את שביתת העו"סים לא להסתפק בהצגת סיפורים אנושיים מרגשים, אלא להתגייס לבדוק את המספרים. יש פערים גדולים בין מה שמסר האוצר לדברי העו"סים, ואין להתייחס אליהם בניטרליות. בכל תחום אחר, אנחנו מצפים מהתקשורת שתעשה מאמץ לברר מי דובר אמת ומי מוליך שולל. כך צריך להיות גם במקרה זה.

 

רגולציה

— אתר הרשות השנייה מביא מאמר מ'כלכליסט' בעקבות וועדת חודק. בתחילת השנה הבאה ייפתחו ערוצי התקשורת להצעת שירותים משולבים על ידי החברות בתחום. מהלך המחייב רגולציה בשטחים כמו, גיבוש מדיניות שתקבע את מידת ההתערבות הרשויות בתוכן ברשת, ניטרליות הרשת – אי התערבות החברות בתוכן, ודרישה להיצע חבילת בסיס אטרקטיבית.

— ועוד מהנעשה בתחום הרגולציה בנושא אחר. בגלובבלוג קריאה לחקיקת כימיקלים, על פי העיקרון שמניעה מראש של שימוש בחומר במקור עדיפה על פני הטיפול בו לאחר הייצור. החקיקה הסביבתית הבינלאומית מתמקדת כיום בקביעת איסורים ומגבלות על שימוש בכימיקלים שעלולים לפגוע בסביבה ובבריאות הציבור. הגיע הזמן לקבוע חקיקה כזאת גם בישראל.

 

חינוך

—  לפי תוכנית של שר החינוך שאושרה בממשלה סמכויות מנהלי בתי הספר היסודיים יורחבו ביותר, ואף יועברו אליהם סמכויות שבידי משרד החינוך והרשויות המקומיות. התקציב יימסר כולו לשימוש המנהל; סדרי עדיפויות ייקבעו על ידו בשיתוף סגל ההוראה וההורים; סל התקצוב לתלמיד ייקבע על פי העדפה מתקנת ותוקם וועדה שתלווה פעילותו השוטפת ובה נציגי משרד החינוך הראשות המקומית ונציגי ההורים והקהילה. התוכנית תחל בשנה"ל הקרובה (תשע"ב) כפיילוט תחילה.

—  מ.מ.מ  פרסם מסמך, שנכתב לקראת דיון בוועדת החינוך של הכנסת, בנושא "הפרטה במערכת החינוך". נמצא שיש התרחבות בלתי מבוקרת של מסלולי לימוד במימון פרטי וכן מעורבות מוגברת של גופים עסקיים, לרבות בעלות על מוסדות חינוך. וכי, על רקע פערים נרחבים בהישגי התלמידים, התרחבות תשלומי הורים ללא פיקוח של משרד החינוך רק מעמיקה פערים אלה.

—  בבלוג שלו מביא הרב נרדי גרין, רב חילוני, פרטים על אנדוקטרינציה דתית בחינוך הממלכתי. ארגון "מבראשית" הוזמן לכיתה א' לפעילות בנושא קבלת שבת שהסתכמה בהטפה לטקס אורתודוכסי. הוא מתאר באריכות מה היה שם, וטוען נגד הצגתו של דגם דתי אחד, נגד חינוך אנטי פלורליסטי וסילוף של המציאות שבה יש זרמים המבטאים גישות שונות ליהדות בכלל, ולשבת בפרט.

 

דיור בר השגה

—  משרד השיכון והבינוי מוסר מידע על מכרזי מחיר למשתכן שבהם יוצע סבסוד של 50% מערך הקרקע, וכי באזורי ביקוש יביא הדבר לחיסכון של מאות אלפי ש"ח לזוגות צעירים, כשהדירות נבנות בהתאם למפרט ובפיקוח המשרד. הבלוג 'תכנון בירושלים' מצטט את 'גלובס' ש10% מהדירות בשנתיים האחרונות שווקו בשיטה זו, טוען להתנגדות של האוצר ובודק במה זה טוב לירושלים.

—  קואליציית 'דיור בהישג יד' יוצאת נגד שליפת תוכנית חירום לדיור שמבקשים לכפות בלי שיתוף הציבור וגרמים מקצועיים. והעיקר-

שוב נשלפת תוכנית חירום ושוב מבקשים לכפות אותה בבהילות, בלי לשתף את הציבור, שוב התוכנית כושלת בנקודה המהותית: היא מתייחסת רק להגדלת היצע הדיור ולא לסוג הדיור. ובכלל, רואי שהשלכות תוכנית כזאת יתבררו במסגרת הליכי התכנון.

 

סביבה

—  בעקבות הדיון הציבורי אחרי רעש האדמה ביפן, מעלה הבלוג 'הארץ המובטחת' {באנגלית), דיון על השפעת אסון טבע על הכור בדימונה.נטען כי הכור ממוקם למעשה בתחומי השבר הסורי אפריקני וכתוצאה של מדיניות העמימות הנהוגה בישראל בכל מה שקשור לכור ההשלכות שעשוי לגרום אסון כזה לסביבה, הן בלתי ידועות. בהמשך מובאת הערכת מדענים האחראים לתחזוקת הכור, שהמתקן הוא בטוח למדי, אבל ללא מידע גלוי לציבור קשה לדעת זאת בביטחון.

 

השלטון המקומי

— 'עוד בלוג תל אביבי' מביא פוסט אורח מאת שרון מלכי ונח עפרון, המתאר מה בין פלייר תשבחות עצמיות של ראש העיר, למאבק בסילוק מטרד המפוחים. סוף סוף תקנות שייכנסו לתוקף בסוף אפריל ישימו קץ למטרד, אלא אם כן יתגשם החשש שגם הפעם ישים חולדאי מקלות בגלגלים, ועל אף התקנות המטרד לא יוגבל מספיק.

 

 

 

נערך על ידי לקסי

6 תגובות

 1. איציק יאפ :

  יש פה שתי פסקאות בלי לינקים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לגבי הדיור בר השגה,לשיטת "מחיר למשתכן" נקשר שם של "מחיר למשתכן החרדי" ונטען שאזורי הביקוש הם בד"כ אזורים חרדים והשיטה היא שיטה שסה,כ מיטיבה בעיקר עם חרדים,על זה משרד השיכון לא מוסר יותר מדי פרטים,גם לא על כך שמטרתו העיקרית של שר השיכון הייתה לטפל בבעיית הדיור של הזוגות החרדים.

  אני אלרגי לביטויים מסוג "סופר טנקר לבירוקרטיה" ובכל זה מי שמתעניין,הסופר טנקר לא ממש עזר,הוא אמנם הכיל המון חומר כיבוי בל גם לקח המון זמן להטעין אותו,מי שבאמת עשו עבודה טובה היו מטוסי הכיבוי שהטורקים שלחו שפשוט לא נחתו אלא ירדו לים,שאבו מים וטסו בחזרה לשרפה בתוך דקות בודדות ומצטבר יצא שמטוס קטנצ'יק כזה שפך הרבה יותר מים מהסופר טנקר(בתקופת פעילות זהה).

  רב חילוני-אין דבר כזה רב חילוני הדבר הקרוב ביותר לרב חילוני הם כל אנשי הרוח שאנשים נכנעים לריבונותם ה"רוחנית".

  רא"ל במיל' דן חלוץ(בכל זאת לא שירתנו יחד בפלמ"ח)הוא אדם חכם ומוכשר אבל משהו אומר לי שאם יתנו לו להיות שר בטחון או להיות שר התמ"ת\רווחה הוא יבחר במשרת שר הבטחון,ברור שזמירות הפערים הן בסה"כ זמירות.

 3. נגה תדמר :

  לאיציק יאפ.
  תודה. הקישורים הם, בחלק 'חינוך': http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20110314_1220066
  וב'שלטון מקומי': http://www.tlv1.co.il/?p=4381

  לאנונימי
  ד-מרקר און ליין פרסם רשימה בכותרת "דרוש: סדר עדיפות לאומי חדש וברור". כמקובל, שם הכותב 'דני חלוץ' הופיע ללא כל תואר או דרגה ובסוף הכתבה (שוב כמקובל) נוסף המידע: 'הכותב היה הרמטכ"ל ב- 2007- 2005'. החומר אגב, אינו כולל דבר וחצי דבר הקשור לנושא צבאי, כך שאין מדובר פה באיזו דרגת פמיליאריות מיותרת. ומכיוון ש'הדייג' עוסק בהצגת חומר מקושר לא ראיתי כל סיבה לשנות ממה שנאמר שם.

 4. יונתן כ. :

  נגה-מי היה מסתכל לכיוונו של חלוץ אם לא היה הרמטכ"ל? אגב הטענה לא הופנתה אליך אלא לתרבות הזאת של חוסר בהזכרת תארים,גם כשאנשים כותבים "עובדיה יוסף" במקום "הרב עובדיה יוסף"(על המר"ן הגאון שליט"א אני מוותר) אני מעיר ומתרעם.

 5. מורה באולפן :

  הבוקר בדה מארקר מצאתי כותרת:
  "האוצר פירסם מכרז לגיבוש אסטרטגיה כלכלית-חברתית לישראל ל-15 שנה
  מטרת המכרז:להפוך את ישראל למדינה מובילה ברמת החיים של כלל אזרחיה. הזוכה במכרז יקבל 3.5 מליון שקל"
  ביבי אלוף הספינים ומצגות השווא ממשיך לעבוד עלינו בעיניים.
  3.5 מליון שקל זהו בדיוק הסכום שיכול לעזור לעובדים הסוציאלים, ולזקנים של 1700ש"ח בחודש, ובמקום זאת זורקים את הכסף לחברת מקנזי(זהו ההימור הבטוח שלי)כאשר בישראל מועד החדשות הבאות , הסקר האחרון או הבחירות הבאות הם קובעי האסטרטגיה בכל התחומים.

 6. יונתן כ. :

  למורה,ההימור שלך על מקינזי הוא הימור טוב.

  בכלל מוזר בעיני שצריכים לשלם כסף לחברה חיצונית לקביעת אסטרטגיה,לטעמי זה תפקיד הממשלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.