חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יוטיוב בכנסת, קשר עם הבוחרים, או פרסומת לגוגל?

נושאים איכות השלטון, מידע על פעילויות ב 16.03.11 5:45

שלשום פרסמנו כאן – תוך הרמת גבה – את ההזמנה לחנוכת יוטיוב בכנסת.  היום קראנו את הודעת דובר הכנסת המתארת את ה"אירוע" בלויית תמונות.    שוב לא נגענו בהודעה שלדידנו אינה יאה לבית הנבחרים בשל היותה מקדם מכירות של יוטיוב.  ההחלטה לפרסם כאן היא להתריע על מה שנראה לנו כהחלקה אתית לא ראויה

הכנסת
דובר הכנסת

ט' באדר ב'
15.3.2011

הכנסת מתחברת ל- YouTube

הושקו ערוצי YouTube רשמיים לח"כים;
יו"ר הכנסת ריבלין: "כך נקרב פעילות הכנסת לציבור בישראל"

מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו: "זהו נדבך נוסף בשדרוג הטכנולוגי הדרמטי העובר על הכנסת";
מנכ"ל
Google ישראל, מאיר ברנד: "הערוצים יאפשרו דיאלוג ישיר בין הבוחרים לנבחרים"

 

בטקס חגיגי הושקו היום בכנסת ערוצי YouTube ייחודיים לחברי הכנסת, ובראשם ערוץ יו"ר הכנסת. לאחר הטקס השתתפו הח"כים בסדנאות מקצועיות להקמה וניהול שוטף של ערוץ YouTube.

מחר (ד'), יופיעו הערוצים בעמוד הבית של YouTube בישראל, הזוכה למיליון וחצי צפיות ביום. פתיחת ערוצי YouTube רשמיים לכנסת ולח"כים היא חלק ממהלך הטמעת טכנולוגיות הרשת בכלל וזו החברתית בפרט, בקרב הכנסת וחבריה, ומתאפשרת תודות לשיתוף פעולה עם חברת Google ישראל.

התכונות החברתיות של YouTube מאפשרות למשתמשים לדרג את הסרטונים בערוצים, לדון בהם בהערות טקסט ובתגובות וידאו, וכן להעלותם בלחיצת כפתור לאתרי רשתות חברתיות כדי לאפשר למשתמשים נוספים להיחשף אליהם. בנוסף, YouTube, עם כ-450 מיליון משתמשים ברחבי העולם, יאפשר לנבחרי הציבור לתקשר עם קהלים רבים מחוץ למדינת ישראל. חברי הכנסת ייהנו מכמה פונקציות ייחודיות בערוצי ה- YouTube שלהם: מיתוג ויזואלי של הכנסת, ערוץ רשמי בעיצוב זהה לכלל הח"כים וקישור נוח ופשוט לעמודי הח"כים באתר הכנסת.

במהלך זה מצטרפת כנסת ישראל לבתי נבחרים נוספים ברחבי העולם, בהם: הסנאט ובית הנבחרים האמריקאי, בית הפרלמנט הבריטי והפרלמנט האיטלקי.

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין: "הכנסת נכנסת לעידן חדש. שיתוף הפעולה עם Google מאפשר לקרב את פעילות בית המחוקקים לציבור הישראלי באמצעות רשת האינטרנט. מעתה יוכלו חברי כנסת לשלב תכני וידאו בערוץ רשמי שיפתחו ולקיים באמצעותו דיאלוג ישיר עם הציבור אשר יעשיר את פעילותם ואת שליחותם הציבורית".

מנכ"ל הכנסת, דן לנדאו: "זהו נדבך נוסף בשדרוג הטכנולוגי הדרמטי העובר על הכנסת. יש לנו עניין עצום "לנצל" את הטכנולוגיה המודרנית כדי לשתף את הציבור בנעשה בין כתלי הכנסת ולהנגיש את פעילות הכנסת לכלל האזרחים. במסגרת המאמצים קיימנו לאחרונה גם סדנאות מעשיות להכרת הפייסבוק והרשתות החברתיות. בין השאר, צפוי להשתדרג בקרוב באופן מאד בולט אתר האינטרנט של הכנסת ויש באמתחתנו כמה פרויקטים טכנולוגיים גדולים נוספים".

מנכ"ל Google ישראל ומנהל אזורי דרא"פ ויוון, מאיר ברנד: "הערוצים החדשים העולים היום לרשת, יאפשרו לציבור הבוחרים לראות מקרוב את הנבחרים שלהם ובכך יאפשרו קיומו של דיאלוג ישיר ודו כיווני סביב נושאים העומדים על סדר היום במדינה."

 

לפרטים:

דוברות הכנסת: אורי מיכאל- 050-6230238, יותם יקיר- 050-6230007

Google ישראל: יעל הגר (שטרן אריאלי יחסי ציבור) – 052-3584132

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

16 תגובות

 1. איתי :

  אני חושב שזה קצת קטנוני. להגיד שהכנסת מקדמת את המכירות של יוטיוב, מותג שהוא בפועל מונופול כלל עולמי בתחומו עם מיליארדי משתמשים, זה בערך כמו להגיד שכאשר הכנסת רוכשת מוצר של מייקרוסופט היא מקדמת את המכירות של מייקרוסופט.

 2. מנחם לוריא :

  לדבר הזה יש שם: הפרטה של מערך ההסברה

  אני יודע שהכותרת כבר מאוסה ולא עושה חשק לקרוא אם הגעתם לכאן אז כנראה שתמשיכו כדי לברר מה הטיעון שלי.

  ובכן: נתניהו לא מנהל ,כבר שנתיים, מדינה אלא חברה בע"מ. בראש החברה (הנהלת החברה) נתניהו, שטייניץ, ברק, ליברמן ועוד 29 אלומי שם ומקבלי שכר. הדירקרטוריון של החברה: מרכז הליכוד.

  הוכחה: נתניהו לא יצא בתוכנית ל"הורדת מחירי הדלק" אלא לאחר צעקות ממרכז הליכוד כולל מעל מרקע הטלויזיה.

  חברות בע"מ עושות שימוש ברשת האינטרנט להפיץ את מרכולתן כמו גם להיות בקשר עם לקוחותיהם.

  הלקוחות של מ.י בע"מ הם כ 7 מליון אזרחים ולכן נתניהו פונה לערוצי ההפצה המקובלים קרי יוטיוב טוויטר ואתרי ממשל זמין שהזמינות שלהם מעלה גבות עד כסוי הקרחת ובמיוחד לאלה … שאין להם נגישות לרשת האינטרנט ויש לא מעט כאלה.

  רוצים עוד הוכחה: ב 14 לחודש שעה 18:10 השתלט כוח של שייטת 13 על האונייה ויקטוריה (לא טעיתי בתאריכים תסתכלו בסירטונים שהפיץ דו"צ ושמקורם באמצעי הלחימה של לוחמי שייטת 13). רק ב 15 חודש דבר תפיסת האונייה ונחזה להיות כאלו בוצע באותו היום.

  רק חברה בע"מ יכולה להרשות לעצמה להשהות פרסומים הנוגעים לעיסוקיה לפי נוחות ובעיתוי שיניב את מירב התשואות.

  האם הפרסומים של מ.י בע"מ אכן יצאו בעיתוי שיניב את מירב ההכנסות? האם ההשהייה אכן "סיפקה את הסחורה"? לא.

  ההוכחה: תגובת העולם רפה עד רפה למאוד למה? כאשר הובאו העיתונאים הזרים לנמל אשדוד לראות מה נתפס, לשמוע את נאום מנכ"ל מ.י בע"מ ואת סמנכ"ל לעיני ביטחון מר ברק, הם עוכבו על ידי השב"כ שרק חסר היה שבודקיו ילבשו כפפות וינברו בישבניהם של העיתונאים שכל חטאם היה שבאו לאירוע ההשקה של מ.י בע"מ. רבים מהם ,והחשובים שבהם, עזבו בכעס את המקום. מסע הפרסום של מ.י בע"מ נחל כישלון. איזה עיתונאי יהיה מוכן להשתתף בהשקה של חברה בע"מ שכאשר הוא מגיע לאירוע מתנהגים איתו כאילו הוא עוכר העם, מזיק שבין המזיקים, ושמא במכנסיו מחבא נשק קטלני שיסכל את ההשקה…

  אם מ.י בע"מ לא היו אני ואתם זה היה מאוד מצחיק אבל זה ,בעצם, מאוד מאוד עצוב.

  מנחם

 3. איציק יאפ :

  לא נמאס לשמוע. אדרבה: לא שומעים את ההסברים האלו מספיק.

  מנחם ההשוואה שלך גאונית, תמיד אמרתי שביבי מנהל את המדינה כאילו היא מפעל לרהיטים.
  יש מצב שאתה הופך את זה למאמר רחב יותר?

 4. איציק יאפ :

  אה, דרך אגב, לצערי להשוות את ממשלת ישראל לחברה בע"ם נתפס בציבור כדבר חיובי.
  גם הסיבה לכך מאוד פשוטה: בראש הממשלה יושבי אנשים שהאידאולוגיה שלהם היא מינימום אחריות ממשלתית על האזרחים, והאדרת השוק הפרטי על פני שירותים ציבוריים. לכן אין ספק שזה בדיוק מה שהם יעשו: יגרמו לאזרחים להאמין שהממשלה חרא על ידי ישיבה בממשלה וריסוק התדמית שלה מבפנים.

  לא רק התדמית של ביבי באופן אישי – ריסוק המעמד של השלטון בעיני העם. זה מסוכן לאללה.

 5. איתי :

  מנחם לא השתכנעתי.

  יו-טיוב היא בסה"כ צינור לתקשורת עם הבוחר, בדיוק כמו אולם שהליכוד יכול לשכור לטובת כנס, כמו טלפון סלולרי שדב חנין משתמש בו להתקשר לפעילים שיבואו להפגין, כמו הפקס בלשכתה של ציפי לבני.

  נכון, הבעלות על הערוץ הזה היא של חברה פרטית (גוגל), אבל להגביל את התקשורת של הנבחרים עם הבוחרים לערוצים ממשלתיים בלבד דהיינו רשות השידור
  זה קצת מגוחך, וזה היה עושה לרשות השידור בעיקר דברים רעים. אם ביבי או יחימוביץ' רוצים לדבר עם העם הם יכולים לעשות זאת בקול ישראל הממלכתי, ביוטיוב של גוגל או בבלוג (שגם הוא "תקשורת מופרטת").

  דבר שני, לעניין עיכוב חדשות לתזמון מתאים פוליטית. זה אכן לא נאות מבחינת דמוקרטיה תקינה, אבל דבר זה מאפיין ממשלות קפיטליסטיות-מפריטות וסוציאליסטיות-מלאימות גם יחד. דווקא במשטר שבו כל התקשורת היא מולאמת (או פרטית אך נאמנה לממשל) יש לשלטון הרבה יותר יכולת לשלוט במידע. אין צורך להרחיק לכת עד ברה"מ, גם אצלנו לפני כמה עשרות שנים זרימת המידע לאזרח היתה הרבה פחות חופשית מהיום.

 6. עמית-ה :

  איתי
  רק קטנטנה, טוב הייתה עושה הכנסת אילו הייתה משתמשת בלינוקס ואופן אופיס תוך שיפור המעבר לעברית.
  ובנוגע ליו-טיוב אני מעדיף שיעשו את אותו דבר על שרת של מדינת ישראל תוך שיתוף פעולה עם הכוחות של ערוץ הכנסת.

 7. מנחם לוריא :

  לאיציק יאפ

  תודה על המחמאה.

  לגבי מאמר יותר מפורט – זה מן הסתם יקרה אבל לא כאן המקום לפזר הבטחות.

  לגבי זה שהציבור רואה בחברה בע"מ דבר חיובי בהקשר של הממשלה… אני ממש לא בטוח בזה, וגם זה מאוד תלוי איך מציגים את הדברים.

  מאחר וחובת ההוכחה עלי ,ומבלי להכנס לעומקם של דברים, תראה מה קורה עם כל סטרטאפ ישראלי שמגיע לשווקים הבינ"ל ומבין שהשוק פה קטן וצריך לחשוב בגדול. מה קורה לו? לקול צהלת ההמונים הוא נמכר לקונגלומרט אמרקאי ולא חולפים כמה חודשים ואפילו מרכז הפיתוח שהושאר פה נעלם כלא היה והעובדים מושלכים לשוק העבודה האכזרי. לא יודעים פה לנהל חברות ענק כי אין פה חשיבה בגדול לא במגזר העסקי (לא לקפוץ האמפרייה של האחים עופר ושל עוד כמה טייקונים הן לא קונגלומרטים רב לאומיים) ולא בשלטון המרכזי, ככה שלא בטוח שחיזוק התדמית של מ.י בע"מ יניב את צהלת הקהל.

  מבלי להיכנס לפרטים הניהול של המדינה כניהול חברה התחיל לא אתמול ולא אצל ביבי, אם תרצה זה התחיל ב 1929, סגר פאזה אחת ב 1948 וסגר פאזה שנייה ב 1977. אם ירדת לסוף דעתי אז ההערה הבאה במקומה: בהחלפת הפאזה האחרונה נכנס גם מוטיב אידיאולוגי שבא מעולם המדינאות והכלכלה ולא מנהלים חברה בע"מ על בסיס אידיאולוגי.

  אז למי שעניין מ.י בע"מ יראה חיובי יש כנראה בעיה בהבנה של מהו ניהול ומהו ניהול של חברה גדולה (כזו המעסיקה 7 מליון עובדים).

  מתאבן…

  מנחם

 8. מנחם לוריא :

  איתי.

  זה בסדר לא להשתכנע אם כולם ישתכנעו וגם יסכימו איתי ארוץ לכנסת ואהפוך למלך/נשיא/רוה"מ/מנכ"ל מדינת ישראל שבה החלטות מתקבלות "פה אחד".

  אם התכוונת לזה שכביכול עולה מדברי שביבי הפריט את ההסברה הפנימית (לנתיניו) והחיצונית (לעולם) ליוטיוב אז לא לזה אני מכוון וזה לא מה שקרה. מה שכן, תעבור על מאמרי הדיעה בפורסמו בעיתונות המקוונת ותראה שכולם מספרים סיפור דומה שבכלליותו הוא:
  ביבי התייאש מאמצעי התקשורת המונית בישראל ככלי הסברתי. הוא מרגיש שמה שלא יעשה יציגו את זה באור שחור ושלילי ולכן הוא מעביר את כובד משקלו … לפייסבוק. ובפייסבוק: בלשכה שלו עשו ניסוי שבו ביבי ענה לשאלות של עדת מעריצים שלו וירא כי טוב והחליט לעשות שימוש בכלי הזה…

  מה הבעיה שלי עם העברת ההסברה הלאומית לפייסבוק/יוטיוב ודומיהם? פשוט מאוד, למרות אחוזי החדירה הגדולים של האינטרנט בארץ עדיין ללא מעט אנשים אין אינטרנט, עדיין הישראלי הממוצע (ואין לי את הנתון מול העיניים אבל ברוח הדברים מזכרוני) מבלה כ 4 שעות גלישה ביום, שזה די מעט, וגם אלה שכן גולשים באינטרנט (ותסתכל סביבך על מכריך) לא ממש נמצאים כל היום בפייסבוק/טוויטר/יוטיוב ולא ממש מחפשים שם נאום או הודעה של רוה"מ לעמו או מה התחדש בקיר הפייסבוק שלו או בערוץ היוטיוב שלו.

  כל דבר שיש בו הכללה או הגזמה הוא גרוע. זה רע גרוע ומיותר שרוה"מ יעשה שימוש ברשות השידור להעביר את המסרים שלו לעם ואגב רשות השידור מציגה קו די לוחמני וביקורתי כלפי הבעלים שלה קרי ממשלת ישראל.וגם זה, לא מאתמול.

  קח דוגמא את נאום רוה"מ היום בנמל אשדוד: הוא שודר צוטט והועבר בכל כלי התקשורת ככה צריך להיות ולא ביוטיוב.

  לגבי השהיית הידיעה. אני חייב לומר שכשראיתי את הסרטונים של דו"צ הגבות שלי עלו וכיסו את הקרחת שלי. למה? יש בתקשורת שלנו מונחים ברורים לכולם לעניין הזה. כמו למשל ידיעה הפותחת במילים: "דו"צ אישר לפרסום היום שבזמן X קרה אירוע Y ופרטיו הם Z" זה מסר שברור לכל אחד מאיתנו ולא צריך להוסיף עליו דבר. העובדה שהתקשורת כולה ,בלי יוצא מן הכלל, מציגה את הסרטון ששקופית הפתיח שלו מראה תאריך 14/3/11 שעה 18:20 ומדבר על אירוע שקרה היום (היינו ב 15 לחודש) בהחלט מעוררת תהייה ושאלה מאוד קשה לגבי חופש המידע ושאלה עוד יותר קשה לגבי דווח אמין ונטול השפעה של התקשורת.

  מנסיוני אני יודע שלא פעם התקשורת מקבלת עדכונים שוטפים ומלאים על אירועים שקורים בחברה שלנו ולא מפרסמת עד שניתן אור ירוק מהגוף האחראי (משטרה צבא וכו). זה לגמרי לגיטימי ובכל המקרים שזה קרה צויין או נאמר הקוד המובן לכולם "אושר לפרסום ש…" ולדידי זה גם ראוי.

  למה הפעם יישרו קו? אני לא יודע אני יכול (וזה מה שעשיתי) לשער אבל ההשערה שלי טובה כמו שלך או כל אדם אחר.

  בשבוע החולף (מיום שישי ועד לרגע זה) זה לא פעם ראשונה שהתקשורת כולה מיישרת קו לאומי ולא מדוות על המציאות. המקרה הראשון היה באיתמר (ויש פוסט שלי כאן בעבודה שחורה בעניין) והאונייה ויקטוריה זה המקרה השני.

  אז מצד אחד מבקרים ומשתלחים בממשלה עש שרוה"מ מחפש חלופות גיקיות וסהרוריות משהו, ומצד שני משתפים פעולה ומעלימים מעין הציבור פרטים שחלקם (כמו האירוע באיתמר עובר לדברים שפרסמתי כאן) ראוי שיעמדו בעין הדיון הציבורי.

  לסייפא של התגובה שלך: התקשורת
  בישראל איננה חופשית מבעבר. היא כן מושפעת מעידן המידע אבל איננה חופשית בכלל. את מעצרה של ענת קם שמענו וראינו בעיתונות בארה"ב ופה עצם המעצר פורסם הרבה מאוד זמן מאוחר יותר. ויש עוד המון המון דוגמאות. יש בישראל צנזורה על כל מה שקשור בסרטים. במידע בעל גוון ביטחוני, יש בישראל צווי איסור פרסום כל שני וחמישי, יש בישראל מנהג שכשאדם נחשד בפלילים אבל הוא גבוה בסולם הריבוד החברתי לא מפרסמים את שמו, תקנות ההגנה לשעת חירום שחוקקו הבריטים עדיין בתוקף בישראל רבתי ובשטחים שבה חיים ישראלים ושאינם נחשבים לישראל רבתי. חופש מידע וחופש דיבור אין פה, לא מלא מכל מקום.

  מה שמדאיג בעניין יוטיוב הוא ,עובר לטיעון הנכון שלך שביבי יכול לדבר עם העם היכן שיחפוץ מבין אמצעי התקשורת הפעילים בארץ, פה בדיוק הבעיה כי ביבי בחר לא לעשות בהם שימוש כי הם לא אוהדים אותו (ראה מעלה התיחסותי לעניין) וזה בדיוק חץ ישיר לליבה של הדמוקרטיה כשמנהל המדינה מדבר רק לעושי ה"לייק" לדף שלו בפייסבוק זה "קצת" מזכיר לי מדינה קומניסטית שלפני כמה עשורים התפרקה לחלקים. זה משחק לא דמוקראטי. זה התקשורת לא אוהדת אותו אומר שהוא צריך לבדוק למה ואם לא הבין לרוץ אחוז אמוק לבית הנשיא ולהחזיר את המנדט אלי ואליך ולא לחפש לנאום היכן שיריעו לו ויאמרו אמן לכל מילה שלו.

  מנחם

 9. לקסי :

  א-פרופו צנזורה...

  משפחת הון אחת רוצה לכרות פוספטים ליד ביתי. מסתבר שעל הדרך יסכנו את בריאותי (ואת בריאותם של עוד איזה 50,000 בני אדם ובנות חוה). הדו"חות על הנזק נערמים וכך גם דו"חות נגדיים.
  העניין נראה "סגור" ואז מתערב ראה"מ דרך מזכירו הצבאי וכופה בדיקה נוספת ע"י מישהו שאינו איש משרד הבריאות.
  וכשמתחילים העיתונאים לנבור בעניין מופעלת הצנזורה…
  מעניין מה הם יאמרו לשופטי בג"צ

 10. איתי :

  מנחם,

  בטיעון של נתניהו שהתקשורת שמאלנית (מדינית, וכמובן באופן יחסי, התקשורת לא בעד בצלם ושוברים שתיקה) ולכן היא נגדו יש הרבה אמת. באותה מידה, אם לא למעלה מזה, התקשורת ככלל נוטה לאמץ עמדה קפיטליסטית (למשל ביחס לשביתות ולאיגודי עובדים).

  התקשורת התעסקה בשערוריות זוטא של משפחת נתניהו (לקח או לא לקח מתנות) הרבה יותר משהתעסקה בשר אוצר של קדימה שהוא פשוט גנב. בכלל, קדימה עם כל ההרשעות והמשפטים נתפסת בתקשורת כיותר נקייה משס או ישראל ביתנו, שלא בצדק, אולי כי היא מפלגת הון-שלטון ותקשורת ההון (בגדול) בעדה.

  כשפוליטיקאי מרגיש שהתקשורת נגדו, הוא בהחלט מוזמן ללכת לאינטרנט ולדבר עם הבוחרים בדרך עוקפת תקשורת.

  זה דבר מבורך בעיני, וזה חלק מהמהות של אתר עבודה שחורה, שהוקם כאתר לתכתובות בין בוחרים ונבחריהם.

  תקרא את זה – סוציאליסטים שהמליצו לסוציאליסט ללכת לאינטרנט, אבל הוא לא הבין:

  http://info.org.il/notes/17576.html

 11. מנחם לוריא :

  לקסי

  מה שאני הולך לומר איננו ברמת ידע שאני יכול לעמוד על דוכן העדים בבימ"ש ולהעיד אמת. ובכן, בשדה בריר יש מרבצי אורניום.

  מדינת ישראל מתקשה להגיע למקורות אורניום בשוק החופשי משום שהיא איננה חתומה על האמנה למניעת הפצה של נשק אטומי.

  בבג"צ נציגי המדינה יתנו לשופט מעטפה סודית שבה כתוב מה שאני ,פה, מנחש על סמך איסוף מידע באינטרנט וגם מחוצה לה.

  אין במדינת ישראל שופט שיאסור על כריית אורניום. מה זה 50 אלף בני אדם לעומת הפחד שפצצת אטום ישראלית תעשה לאירני, לבנוני, מצרי, לובי הממוצע.

  בגלל האורניום מעורב המזכיר הצבאי של רוה"מ. בגלל האורניום מבקשים ממשפחת עופר לכרות אותו כי אז הסוד לא יצא לעולם.

  הדרך היחידה לעצור את זה היא לגרום לחשיפה כלומר למצוא משהו ,וכאמור אני לא יכול לעשות את זה לצערי כי אין לי את הראייה הנדרשת, שיקום ויגיד מפורשות מה יש בבריר שכל כך חשוב עד כדי סיכון 50 אלף בני אדם.

  אגב, זו ,גם, הסיבה מדוע שכשעיתונאי מתחיל לנבור בעניין הוא נתקל במעטה סודיות ובצנזורה.

  מנחם.

 12. מנחם לוריא :

  איתי

  איתי.

  ניהול מדינה איננו ניהול של פירמה גדולה. מדינאות היא מלאכה סזיפית וכפויית טובה אבל, מדינאות מודרנית היא עסק מורכב מאוד שלא ניתן לפתור אותו באמירה שהעיתונות שמלאנית ולכן נלך ליוטיוב (ויוטיוב כאן הוא כמשל).

  המשילות היא לא בעיתונות. לא כל דבר צריך לרוץ לעיתון (והעיתון כמשל הכוונה לכל מדייה ציבורית).

  הבעיה של נתניהו (ושוב הוא לא המציא את זה) היא שהוא שוכח שמשילות הוא תהליך שהתחיל במאי 48 ואסור שיעצר עד עולם. במילים אחרות נניח שאני רוה"מ. הצלחה שקוראת במשמרת שלי, אני נהנה מפירותיה גם אם לא תרמתי לה כלום. כישלון שקורה במשמרת שלי אני אחראי לו ונהנה מהפירות הבעושים. בכל הקונטקסט הזה התפקיד שלי הוא ליזור תהליכים שמשהו אחר יאכל את פירות ההצלחה או יאלץ לאכול ,בפה סגור, את הפירות הביאושים. אין דבר כזה ממשלת נתניהו יש רק ממשלת ישראל ….

  נתניהו ,כמו קודמיו, חושב שהמדינה נולדה ביום שנכנס למשרד רוה"מ ושהיא תוולד מחדש כשיכנס שוב למשרד רוה"מ אחרי הבחירות הבאות. מזה נגזרים היעדים ורק לפי זה פועלים.

  אני לא יודע מה זה תקשורת שמלאנית וגם לא יודע מה זה תקשורת ימנית. המפה הפוליטית של ישראל היא משהו מאוד מאוד לא ברור. הטיעון הזה לא מחזיק מים ובכלל הוא משולל זכות קיום בעידן שבו יש אינטרנט, עיתונים בחינם וטלפון דור 3 לכל זוג ידיים. בכל פתוח נגיש ומאוד מאוד ביקורתי.

  מעל לכל ולפני הכל: ראש ממשלה הוא מנהיג. מנהיג עושה מה שצריך כדי להביא את הספינה לנמל המבטחים הבא. הוא עושה את זה כי צריך, כי אין ברירה ויודע שאם הספינה תטבע יצלבו אותו תחת כל עץ רענן ואם הספינה תגיע לנמל מבטחים אף אחד לא יטפח לו על השכם אבל אם יש ליכלוך על התורן ידגישו רק את זה יצקצקו שפתיים וירמזו שהספינה בכלל רקובה לגמרי. ככה זה עובד, ואין לנו על זה זכויות יוצרים.

  מאחר וככה זה עובד, אז נתניהו (ואני מתייחס אליו כי עכשיו ראש המשמרת/המנהיג/רב החובל) צריך לדווח על כל מעשיו אלה המוצלחים ואלה הלא מוצלחים. צריך אופי מיוחד מאוד כדי לעמוד בחוסר האכפתיות המופגן כשמדווח על משהו מוצלח ועל הקטנוניות כשמשהו לא נראה למשהו. הטיעון של תקשורת לא אוהדת לא מחזיק מים אף אחד לא יריע לנתניהו על חיבוטי הנפש וההתלבטויות בטרם אישר את ההשתלטות על ויקטוריה (ושלא יהיה ספק היו לו ולא הייתי רוצה להיות במקומו) על זה אף אחד לא יריע לו, לא יאמר תודה ולמען האמת זו מנת חלקו של מנהיג את התודה הוא מקבל כל ראשון לחודש לחשבון הבנק שלו ובזה נגמר העניין.אבל ,ובאותו עניין, כשנתניהו איפשר לשב"כ לחרבן את מסע ההסברה שלו הוא נרגם באבנים בכל כלי תקשורת ובצדק. זה מנת חלקו של מנהיג, ולא משנה אם שמו מנחם או בנימין או אהוד ואפילו לו אם שמו בן גוריון.

  הביקורת שלי מאוד ממוקדת והיא: כשמנהיג ,במקרה דנן נתניהו, בוחר לעצמו מה יגיד, איפה יגיד ולמי – הוא מאבד את הלגטימציה שלו. הוא צריך לרוץ אחוז אמוק ובבגדים מרושלים לבית הנשיא ולהתחנן בפניו שיקח את המנדט. כל בירבורי הביצים על תקשורת שמלאנית/לא אוהדת הם חוסר הבנה בסיסי של המונחים מנהיגות ומשילות.

  ובפעם האלף: נתניהו לא המציא את זה זה פשוט קורה ,ביתר שאת, במשמרת שלו.

  ולפני סיום, נחזור לתגובה של לקסי מעלי. כשנתניהו רוצה הוא עושה עם התקשורת כבתוך שלו. כשהוא רוצה להסתיר מה יש בשדה בריר ששווה הפקרת בריאות של 50 אלף מנתיניו הוא עושה את זה אז איפה המסננת שתחזיק את מי הטיעון שהתקשורת שמלאנית ושאין לביבי דרך להגיע לשופר הזה – זה מוגש כחומר למחשבה על מה שנטען להיות הדמוקרטיה היחידה במזה"ת.

  מנחם.

 13. איתי :

  מנחם,

  השאלה איך ביבי מנהל את המדינה זה דבר אחד (שנינו מסכימים) ואיך ביבי מסביר את עצמו זה דבר אחר.

  אין בינינו מחלוקת על העובדה שמה שיש בקנקן חשוב מהקנקן כלומר האריזה, אך שאלת האריזה אינה דבר של מה בכך.

  כי באריזה נמצא מפתח קריטי לחזרה לשלטון או לשמירה על השלטון.

  עובדה – השמאל הכלכלי בישראל במשך שנים לא הצליח להעביר את המסר שלו דרך אמצעי התקשורת הקונבנציונליים (ממלכתיים ופרטיים) ויש לכך חלק במצבו העגום בכנסת.

  אפשר להתווכח עד מחר על השאלה אם ביבי וציפי מקבלים אותו יחס אובייקטיבי בהארץ וידיעות, לדעתי הוא מופלה שם לרעה, בדיוק כמו עמיר פרץ.

  ביבי בוודאי לא מתכוון לנטוש את הצינורות הישנים לטובת החדשים (ישראל היום, בלוג ודף הפייסבוק שלו). במקביל ל"מהפיכת הפייסבוק" הוא ימשיך לנהל אותם קמפיינים תקשורתיים בערוץ 2 ובערוץ 10 ובווינט וכן הלאה, גם אם לתחושתו זהו "שטח עוין".

  לטענתך ש"הטיעון הזה (שהתקשורת מוטה שמאלה בציר מדיני וימינה בציר כלכלי) … משולל זכות קיום בעידן שבו יש אינטרנט" התשובה היא שבינתיים האינטרנט בפוליטיקה הישראלית היא מקום שבו אנשים משכנעים את עצמם ומדברים עם הדומים להם. אין כאן עדיין שימוש באינטרנט באופן שמשנה את דעת הקהל. בקרב הבלוגרים, שתי הרשימות שקיבלו את מירב הקולות היו חד"ש והירוקה מימד – ממש לא קשור לתוצאות הבחירות. מצד שני, הטוקבקיסטים של ווינט רוצים לשלוח את הערבים למחנות השמדה.

  מי שבאמת רוצה להשפיע על ציבור קולות צפים חייב להשתמש בתקשורת ההמונים, לכן ישראל היום הוא נכס עצום לביבי, הרבה יותר מהפייסבוק. למרבה הצער, אין לשמאל הכלכלי ישראל היום משלו שמחולק חינם למאות אלפי קוראים.

  השורה התחתונה היא שקל מדי להתגולל על ביבי על כמה שהוא מנהיג מחורבן וכמה שהוא אלוף העולם בספינים שאין מאחוריהם דבר. אבל הוא הצליח פעמיים לעשות דבר שאנחנו לא הצלחנו כבר כמה עשורים והוא להגיע לשלטון, בין השאר באמצעות הסברה/תעמולה, שלפחות בהקשר המדיני היא "נגד הזרם", משום שהשקפותיו המדיניות נחשבות למיושנות וימניות מדי לטעמם של "מעצבי דעת קהל" כמו ברנע, מרקוס, שביט וכו'.

 14. מנחם לוריא :

  לאיתי

  איתי, אתה סוחב אותי למקום שלא באתי ממנו ואינני הולך אליו.

  ביבי נתניהו הוא ראש הממשלה שלי אם אני אוהב את את או לא. בנוסף לא אמרתי דבר אישית נגדו הוא הסימפטום לא המחלה.

  זה שלעיתונות יש אגנדה משלה ואמונה פוליטית משלה זה איננו המצאה ישראלית וזה לא דבר פסול השאלה היא: מה עושים עם זה ואיך.

  הנקודה שלי ,ואמרתי אותה כבר כמה פעמים, היא שאין פה שיח ציבורי שנובע ממדינאות אמיתית ומשיח דמקרטי אמיתי.

  אין פה מערכת של יעדים ודווח עליהם. ראש הממשלה שלנו (מבן גוריון ועד לביבי) מעולם לא עמד בכנסת וסיפר מה הוא עשה, למה, לאן חתר מה השיג ובסוף ביקש את אמון הכנסת להמשיך או לרוץ לנשיא להחזיר את המנדט. אין את זה פה וכפי שאמרתי במשמרת של ביבי הדברים בולטים במיוחד כי נגישות הציבור למידע היום שונה תכלתית מזו של לפני 4 עשורים או מזו של 1948 והמדינאות הישראלית לא השכילה להבין את זה.

  הבעיה היא לא ביבי. הבעיה היא המשילות הישראלית שמזמן אבדה לה הדרך והיא מכבה שריפות במובן המאוד שלילי של המילה.

  בא ניקח את האוניה ויקטוריה כדוגמא: אני לא מקנא בנתניהו כשהיה צריך ביום ב' 14 לחודש להחליט לעצור אוניה שיצאה מטורקיה ושככל הנראה יש עליה נשק להשמדה המונית של נתיניו, ובמיוחד על רקע הפיאסקו של המרמרה שקרה במשמרת שלו. ועוד יותר לא מקנא בו כשהסתבר לו שהשב"כ סיכל את מאמציו להסברת העניין החשוב הזה.

  אם הייתה כאן תרבות של משילות דמוקראטית אמיתית נתניהו היה מורה לכל מי שצריך לטפל באירוע כאירוע שצריך להסביר לעולם ומהי מטרת ההסברה ושכולם יתכנסו להשגת המטרה. אם הייתה כאן תרבות של אחריות למעשי הממשלה כלפי האזרחים שלה אז הפיאסקו שעשה השב"כ היה נמנע בכך שנתניהו היה מורה לעגון את האוניה לאחד מהרציפים המסחריים בנמל אשדוד ולא בבסיס חיל הים שגישת עיתונאים מכל העולם אליו בעיתית מעצם טבעה. לו הייתה תרבות של משילות ושיח ציבורי פתוח האירוע של ויקטוריה היה מסתייים אחרתהיו לו יעדים. היו מי שירתמו להשגת היעדים והייתה ביקורת ובקרה לאחר מעשה, הפקת לקחים ויישום שלהם בעתיד ובהווה….

  אם הייתה תרבות שבה ראש הממשלה מתווה יעדים לממשלה שלו, שראש הממשלה מופיע ,פעם בתקופה קצובה וידועה מראש, בפני הכנסת ומדווח על ההצלחות, הכישלונות ומבקש את אמונה כדי להמשיך אז האגנדה הפוליטית של אמצעי התקשורת היו דבר מאוד רצוי על מנת להרבות דיעות בשיח הציבור ובביקורת הציבורית. זה שיש אגנדה פוליטית לאמצעי התקשורת זה כלי להגיע להצלחות ולא כלי או אמצעי לתרץ כישלונות.

  כשנתניהו ודומיו יבינו את זה החיים שלנו פה יראו לגמרי אחרת.

  כפי שזה נראה עכשיו אין מטרה, אין דרך אין אמצעי ביצוע, ולא מוגש חשבון ההוצאות.

  השיח הציבורי בארץ הוא דל מאוד ומיד מתייגים כל אדם ל"סמול" הזוי או לפשיסט מצוי ואין שום שיח לגופו של עניין.

  חינוך הסברה הצבת יעדים. תקציב שנתי פתוח הגדרת החזון דיווח עיתי פתוח ומלא כל אלה מקדמים קדימה בונים, בלוק על בלוק, מדינה. באין אלה, אנחנו את התוצאות רואים ומרגישים וחזק מאוד.

  שוב אני אומר ומדגיש: לא נתניהו ולא ברק הם הבעיה הם רק הסימפטום שככל שעובר הזמן ומשתכללות דרכי הגישה של הציבור למידע רק צפים החוליים של שיטת הממשל היהיה בסדר ואין מה לדאוג.

  בממשל תקין שר לעיני כלום בשם בגין לא היה מעיז לענות לשאיתא בענין הכור בדימונה במשפט: אל תפחידו את העם". מיהו בכלל שיקבע מה יפחיד אותי ומה לא. הוא צריך לענות ואם התשובה שלו איננה כזו שעין הציבור צריכה לשזוף שיענה לועדת חוץ ובטחון ששם אפשר לענות לדברים מבלי שיפורסמו ואח"כ יוציא הודעה לעיתונות של מה שכן מותר לומר ויאפשר לציבור לומר את דברו. לא מדובר בעניין של מה בכך. אם אני מממן כור "מחקר" שברעידת האדמה הבאה יזהם את מי התהום, יהרוג אלפי אנשים, ויבקיע מהמדינה שלי שטח לא קטן בשל זיהום אני רוצה לדעת על זה ואין שום סיבה בעולם לחסוך ממני את המידע הזה. וגם לא ממך וגם לא מאף אזרח אחר של המדינה הזו.

  בשיטת משטר שאיננה דמוקראטית ושפועלת בשיטה של אני ואפסי עוד והכל בסדר תסמכו עלי נמצא את עצמנו ,מחר או בעוד מי יודע כמה זמן, עם כור דולף ואסון בקנה מידה שעדיף לא לפנטז עליו.

  שיטת המשילות (ולא משנה כרגע בכלל ימין ושמאל) חייבת לנער מעליה את האבק ולהתחדש במהירות כיוון שמה שיש היום זה לא משילות אלא בית חרושת לכסאות ונהנתנות ממנעמי השלטון בלי מטרה בלי יעדים ובלי ביקורת ציבורית במיוחד זו שלא אומרת אמן.

  כדי להעביר את הדיון העניין הנקודתי למשהו יותר עקרוני הינה דוגמא:
  הוחלט במדינת ישראל להנהיג מס הכנסה שלילי. היינו מי שעובד (רק מי שעובד) ומשתכר מתחת לסף המס יזוכה על ידי המדינה והכנסתו תושלם על ידה להכנסה המינימאלית המותרת על ידי חוק. מנגד אותו אדם צריך לשאוף להתקדם ולהיות יותר פרודוקטיבי על מנת להגיע לסף המס ואפילו לעבור אותו ולא לסמוך על הכיס הציבורי. עד כאן מהלך ראוי.

  תצפה בתשדיר השירות של המדינה בעניין הזה… מביאים בדרן ממולח שהוא גם מעצב דעת קהל (בלי מרחאות) ומפיו משמיעים סלוגן שבעיני הוא אסון איום ונורא. והוא אומר" המדינה משלמת לך כסף…"

  נו באמת. המדינה היא שלי ושלך ואנחנו משלמים לה כסף כדי שתיתן לי ולך ולבתיה הקופאית ולסעידה המנקה את שירותי חינוך בריאות בטחון פנים וחוץ ושאר מריעין בישין. זה שאני עובד ולא מגיע לסף המס זה לא אומר שהמדינה תשלם לי כסף ותשלים את הכנסתי זה אומר שאני צריך להעזר במס ההכנסה השלילי על מנת לנצל את הזמן ולהתקדם כך שאגיע לסף המס. זה גם הצדק החברתי והמהות של דאגת המדינה לאזרחיה. איפה זה מופיע בתשדיר השירות מפיו של מעצב דעת קהל?
  אם הייתה כאן משילות אמתית והיו מגדירים מטרות למשל, מגדירים למה יש מס הכנסה שלילי, מה המטרה ולאן זה אמור להוביל אז לא היינו רואים את הבושה וכלימה הזו על מרקע הטלויזיה שלנו.

  וזה בכלל לא קשור לנתניהו הוא רק הסימפטום למחלה איננו המחלה עצמה.

  לכן הדיון פה, ולמען האמת הדיון הציבורי כולו צריך להשתנות וצריך לצאת לגמרי מההסתכלות על המפה הפוליטית ולהיות שיח ציבורי בונה, מבקר, מפרגן כשצריך וקטלני כשצריך. לזה אפשר להגיע רק אם יש מנהיג חזק שמבין את זה ומוביל את זה. זה לא יקרה מ"השטח" ולא יקרה מעצמו.

  ולזה גם צריך מערכת חינוך והשכלה שלא מסמנת V אלא עושה את מה שיועד לה ומומן בכסף ציבורי – חינוך והשכלה. וגם את זה אין.

  מנחם

 15. איתי :

  אני מסכים לחלוטין עם כל מה שאמרת, אך איני מבין את הקשר לכותרת המפוצצת "הפרטה של מערך ההסברה".

  אם ביבי או כל פוליטיקאי אחר יקדיש ולו שעה אחת בשבוע לשיחה ישירה עם אזרחים (לא נאום חד סטרי) ללא תיווך של נחום ברנע ויואל מרקוס (הכרוך ב"שוחד" של מידע בלעדי) – זה דבר מבורך בעיני.

  אין זה משנה אם הדבר ייעשה בפייסבוק או בבלוג או במפגש במתנ"ס השכונתי למי שאין לו אינטרנט.

  אחת התובנות המפתיעות שהיו לי מהפעילות של עבודה שחורה במשך כמעט חמש השנים האחרונות היא שיותר קל למצוא פוליטיקאים שבאמת מעוניינים בשיחה שכזו מאשר אזרחים שנותנים סיכוי לשיחה וליכולת שלה להשפיע.

 16. מנחם לוריא :

  "אך איני מבין את הקשר לכותרת המפוצצת "הפרטה של מערך ההסברה". – פרקטיקה. הכותרות למאמרים נערכות על ידי עורכי האתר וטוב שכך. כותרות המשנה ,לפחות אלה שלי, מטרתם לצוד את עינו את הקורא. אם הכותרת שאני נותן לתגובה שלי לא מעצבנת אותי אז אני מחפש משהו אחר. פרקטיקה.

  אני שמח שהדיון כאן הוא לגופו של עניין ולא לגופו של אדם.

  לגבי שאר האמירה שלך: אני מסכים אבל, קח בחשבון שלמטבע תמיד יש שני צדדים. בהעדר חינוך ומסורת ויכוח שעוברת מדור לדור עמך ישראל או מווכח עם מי שמסכים איתו (כמו שאני ואתה עושים כאן…) או מתלהם מתקרנף מתייג ומתנסח בצורה רדודה מאוד , כפי שציינת את הטוקבקיסטים של Ynet.

  זה בכל מתחיל באותה נקודה: חינוך והשכלה ושוב חינוך והשכלה.

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.