חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרצח באיתמר, הפרטה שעלתה בדם

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 15.03.11 5:50

הרצח באיתמר מעלה שאלות בקשר עם הפרטת שרותי האבטחה והשמירה בישובים, האם צהל שומר על האזרחים או… על צה"ל?
מאת: מנחם לוריא

 

בערב שבת האחרון נכנסו, שני מחבלים – או יותר – ליישוב איתמר, הסתובבו בישוב שאין מפריע ובסופו של דבר נכנסו לבית משפחת פוגל ורצחו חמישה מבני המשפחה.

בכל הדיווחים מזירת האירוע, כמו גם בעיתונות המקוונת, נשאלה שאלה אחת מרכזית: כיצד יתכן ששני בני אדם ,או יותר, נכנסו ליישוב המוגן בגדר אקטיבית ואיש לא שם לב לזה, לא בכניסתם, לא בצאתם? איפה היה צה"ל כשכל זה קרה?

ובכן: בשנת התקציב הקודמת הפריט משרד הבטחון את ההגנה על הישובים בשמרון וביהודה, במקום חיילים הוכנסו לישובים קבלני שמירה פרטיים. ההפרטה הזו בסיסה בשני טיעונים:

  1. השטח רגוע ורמת האלימות ירדה. על כן יש מקום לחסוך בעלויות הכרוכות בהפעלת חילי צה"ל כש"ג בישובים.
  2. כחלק ממסקנות מלחמת לבנון השנייה עדיף לפנות את חילי צה"ל שיתאמנו במקום להעסיק אותם בשמירה על ישובים.

את מערך ההגנה של איתמר אני מכיר אישית משרות המילואים שלי. היישוב ממוקם על פיסגת הר הדרך אליו מפותלת ובמקומות רבים ,הכביש ליישוב, בזוית העולה על 10%. הווה אומר שזמן יקר יחלוף עד שכיתת הכוננות במחנה חווארה תתארגן, תעלה על כלי הרכב ותגיע לפאתי היישוב.

היישוב מוקף גדר אקטיבית שמחוברת לעמדה בש"ג. כל התראה בגדר מקפיצה את כיתת הכוננות של היישוב. כיתת הכוננות של היישוב מורכבת מתושבי היישוב ולא מחיילי צה"ל. במקרה ומתגלה מקרה אמת מוזעקת כיתת הכוננות של גדוד החי"ר שנמצא במחנה חווארה (מה שהיה פעם בה"ד 5).

בכתבה שפורסמה ב Ynet ביום 13.3.11 שעה 19:57 כתוב להלן:
“בצה"ל ממשיכים לתחקר את נסיבות האירוע והאם היה צורך בהקפצת כוחות צבא לבדיקת ההתרעה, שכמותה מתקבלות לעתים קרובות בחמ"ל ביישוב, המופעל על ידי חברת האבטחה של משרד הביטחון."

הינה התשובה לתהיות איך קרה שצה"ל לא הגיע ליישוב בזמן ואיך קרה שמחבלים נכנסים לישוב ועושים בו כבתוך שלהם.

האם בכך תמה ההפרטה של שירותי צבא לאזרחי ישראל? התשובה היא לא.

מערכת "כיפת ברזל" מפותחת על ידי רפא"ל. רפא"ל הייתה יחידת סמך של משרד הבטחון ובימי ממשלת שרון הפכה לחברה בע"מ בבעלות ממשלת ישראל. ב 9/2/11 ועדת החוץ ובטחון החליטה להצטייד ב-13 סוללות של כיפת ברזל בעלות של 9 מליארד שקלים ולהציבן בדרום הארץ אולם צה"ל מתנגד לרכישת 13 סוללות ורכש רק שתיים שהוכנסו לשירות במערך ההגנה האווירית של צה"ל. בנוסף מתנגד משרד הבטחון לרכש של 13 סוללות כיפת ברזל ומתכוון לרכוש מספר מופחת של סללות שלפי הפרסומים יוצבו בעת רגיעה בנגב ובעת צרה יגנו על בסיסי חיל האוויר.

צבא ההגנה לישראל מגן בעת שלום על מחנה חווארה אבל לא על הישובים שבסביבתו, ובעת שיפלו על ראשינו טילים מעודפי הצבא האירני צבא ההגנה לישראל יגן על בסיסי חיל האוויר אבל לא על הישובים בסביבתם.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. ובינתיים ביפן... :

    Radiation levels around Fukushima for one hour's exposure rose to eight times the legal limit for exposure in one year, said the plant's operator, the Tokyo Electric Power Co (Tepco).

  2. יואב :

    זה התקשורת

    נו מה כבר עבר בערך שבעיים פחות וזהו כבר אף אחד לא מדבר על זה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.