חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש – שבירת הסולידאריות בחדרי המורים

נושאים חינוך ותרבות ב 3.06.08 6:04

רפורמת "אופק חדש" מציעה בין השאר שינוי רדיקלי במבנה השכר של עובדי-ההוראה. המורה דפנה מוסקוביץ מתארת את ההשלכות של שינויים אלה על המצב הבית-ספרי

עלית המודעות הציבורית למצבה הקשה של מערכת החינוך היא במידה רבה תוצאה של שביתת המורים האחרונה. האקטיביות וכושר העמידה המפתיעים שאפיינו את השביתה, נבעו מתחושת סולידאריות- במישור הבית ספרי, העירוני והארצי. סולידאריות זו נבעה מזהות המצוקות- השכר הנמוך, הצפיפות בכיתות, המחסור בשעות הוראה, שלילת כלי ההתמודדות עם בעיות המשמעת והאלימות הגוברת בבתי ספר רבים. לכך התווספו תחושות הכעס והעלבון מהפגיעה המתמשכת בכבוד המורים, ששיאה היה בהדרתם מוועדת דברת (שהרי מה מבינים מורים בחינוך?…). הדרה זו ביטאה את זלזולה העמוק של שרת החינוך הקודמת, מקימת הועדה, בציבור המורים, ואת כוונתה לשבור את ארגוניהם.

על הסולידאריות בתוך ציבור המורים יש לשמור מכל משמר. היא התנאי למהפכה חינוכית, שרוב החברה בישראל מכירה בנחיצותה. השינויים צריכים להיות מובלים על ידי המורים, ולא מונחתים עליהם, כפי שתוכנן על ידי ועדת דברת. בעקבות השביתה מנסחות קבוצות פעילות של מורים הצעות לרפורמה.

אחד הגורמים המאיימים על הסולידאריות בין המורים הוא ההצעות לשינוי במבנה השכר. שכרם של המורים נקבע בסולמות של השכלה וותק, שלהם נוספים גמולי השכלה נוספת (השתלמות) וגמולי נשיאה בתפקידים שונים בבית הספר- חינוך וריכוז שכבה ומקצוע. להצעות לדיפרנציאציה בשכר כמה מטרות: העלאת רמת העצמאות של מנהלי בית הספר, פישוט מבנה השכר וביטול הגמולים הנוספים לסכום הבסיסי, וכן עידוד מורים מוכשרים.

על פי הצעות אלה, תינתן למנהלים אפשרות ליצור פערי שכר בחדר המורים. ביטול הגמולים הקבועים והגלויים על תפקידי חינוך וריכוז יביא את המנהלים לנהל מו"מ עם כל מורה על התיגמול עבור נשיאה בכל תפקיד.

לא קשה לצפות את התוצאות ההרסניות של מהלך כזה. כיצד ניתן יהיה להעריך את איכות ההוראה ולתגמל על פיה? הרי לא דין כתה חזקה ככתה חלשה, כתה גדולה ככתה קטנה, וקשה גם להשוות בין מקצועות. תחרות על שכר תעמיד את המעשה החינוכי על הישגים מדידים וקצרי טווח, ויעוותו אותו לחלוטין.

מתן חופש למנהל לתגמל על פי ראות עיניו מחנכים ורכזים ישעבד את מרצו וזמנו למו"מ עם המועמדים לתפקידים אלה, ויהפוך את חדרו לשוק. חדר המורים יהפוך למקום בו שליטות החשדנות והתחרות.

הסמכויות והתקציבים שיינתנו בידי המנהלים לא יקלו, אם כן, על ניהול בתי הספר אלא להיפך- יחשפו את המנהלים ללחצים למינוי קרובים ומקורבים מתוך בית הספר ומחוצה לו. ככל שהישוב קטן יותר, ההיכרויות קרובות יותר וה"עוגה" קטנה יותר- כך יהיה תהליך ההשחתה של בית הספר עמוק ומהיר יותר.

אך הנזק הגדול ביותר שתגרום מערכת שכר כזאת יהיה בשבירת הסולידאריות, וביצירת מצב של "מורה למורה זאב". זוהי אחת ממטרות מגמת ההפרטה, השלטת, לאסוננו, במדינה- ביטול המאבק המשותף של עובדים על תנאי עבודתם וחיסול האיגודים המקצועיים.

אל לה למערכת החינוך לחקות את מקסם השווא של החוזים האישיים. מערכת החינוך והמורים יצאו נשכרים מסולמות שכר קבועים וגלויים, ומהמשך הערבות ההדדית בין המורים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  המילה "רפורמה" בעברית משמעותה "תיקון".
  האם שני התיקונים האלה, המופיעים בתכנית ההדגשים של משרד החינוך ל- 2008 יובילו לשיפור החינוך בבית-הספר?
  1. קביעת שני מבני-שכר שונים למורים ולמנהלים.
  2. שינוי הליך הפיטורין של המורים על-ידי העצמת סמכות המנהל לפטר אותם.

 2. מורה :

  "שבירת הסולידריות" מתרחשת עקב הרעת התנאים של המורים.

 3. ד :

  למורה,
  למה הכוונה "הרעת תנאים"? יש לפרט. לגבי המשכורות, לפי אופק חדש, שכרם של המורים יהיה דיפרנציאלי לפי מה שיצליחו להשיג במו"מ עם המנהל.בית-הספר יהפוך לגוף מסחרי.במקום שהמורים יעסקו בתוכניות הלימודים, בהכנה איכותית של השיעורים ובקידום התלמידים, הם ידשדשו בעניינים אחרים שלא יקדמו את החינוך.

 4. שקדנית :

  האופק החדש יגרום לכך שהמורות תאבדנה את האמון ההדדי. מורות תתקרבנה למנהל/ת על חשבון חברות ושיתוף פעולה עם מורות אחרות בצוות. תיווצר תחרות סמויה וגלויה על ליבה של המנהלת שהיא הקובעת מי וכיצד תעלה המורה בדרגה. האווירה הנעימה והסולידריות ייעלמו מחדר המורים. מורות בעלות אותו וותק עם תואר אקדמי זהה עלולות למצוא את עצמן בפער מבחינת הדרגה והמשכורת בגלל שיקולים של המנהלת. מערכת החינוך שהייתה נקייה מתופעות אלו שרווחו במקומות עבודה אחרים תהפוך לעוד מקום עבודה ללא תחושת שליחות שאפיינה את ההוראה בשנים שעברו. מערכת החינוך תאבד את הייחודיות שלה .מורות תשקענה מאמצים בשיפור מעמדן בפני המנהלת במקום בתלמידיה. לא ירחק היום ועוד יבכו על האופק החדש ואז תקום וועדה ,ע"י שרת החינוך, שתפקידה יהיה לחקור את הגורמים לכישלון מערכת החינוך ומדוע מעמדו של המורה נרמס עד דק .

 5. נעמי טלטש :

  כבר היום, בחסות הריפורמה,
  הוסרה למעשה כל הגנה ארגונית על המורה.
  זו לא רק שאלה של משכורת.
  שרירות ליבו של המנהל, פועלת בכל התחומים.
  ומכיוון שמנהלים רבים הם אולי אנשים טובים אבל בעלי שיעור קומה בינוני למדי,
  נכנסים למערכת השיקולים רגשות ויצרים שלא שייכים לעניין.
  התופעה איננה חדשה, אבל עכשיו היא מקבלת לגיטמציה-
  הן מצד המשרד והן מצד האיגוד המקצועי.
  מצבם של מורים שסרבו לחתום על ההסכם הוא במיוחד בלתי נסבל.
  דווקא אנשים עקרוניים, שחשובים למערכת החינוך, יהיו הראשונים לעוף ממנה.
  כי מנהל לא אוהב אנשים ששיעור קומתם עולה על שלו,
  והיום מעודדים אותו ל"הוכיח" מי הבוס.
  יהיה שמח
  או אולי עצוב.
  תלוי איך מסתכלים על זה.

 6. אופק חדש - מבט נוסף :

  […] היא תגרום לאווירה לא נעימה בחדר-המורים, להיעלמות הסולידאריות בין המורים, ולהיווצרות אווירה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.