חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מספר 22

נושאים הדייג ב 11.03.11 7:09

מבחר תכנים מעניינים שעלו ברשת בשבוע החולף. ליקט וערך: נוגה תדמור

חברה ומגדר

דו"ח שהוגש לממשלה ממליץ על שורה של הקלות להורים עובדים במשרדי הממשלה, על כך בתוכניתה של קרן נויבך עם ציונה קניג, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה וחבר צוות עבודה שחורה נדב פרץ, הקשור לתחום דרך נושא הדוקטורנט שלו. מהן ההקלות, מה פירושן לגבי תפיסת שוויון בחינוך הילדים במשפחה, הרגשה כי הגיע הזמן להקל על חלקן במשפחה של הנשים העובדות, ועיקר העיקרים-  שינוי שיביא השתתפותם השווה של האבות בגידול הילדים, השתתפות שהמחקר והדים מן השטח מלמדים כי רבים מהם מייחלים לו- כל אלה בראיון שבוודאי יחזרו אל תובנותיו ככל שהמלצות הדו"ח אכן יקודמו ויתממשו.

—  עם נשים נדבר על נשים? לאו דווקא. בבלוג שלה מדווחת סמדר סלומון על "כנס הרצליה- נשים מעצבות מדיניות". שבו היו נשים  מכובדות, נשים מכל שכבות האוכלוסייה, נשות תקשורת, פעילות בארגוני נשים, סייעות בגן ועקרות בית- כולן רוצות ויכולות להשפיע. ולשאלה- "ממשלת ישראל, איפה אנחנו בסדר העדיפויות שלך?", לא ניתנה תשובה מוחצת.

—  בהזדמנות של הפרדת גברים מנשים בהיכל התרבות , סוגר שלום בוגוסלבסקי, ברשימתו 'ימי פומפיי האחרונים', חשבון עם ההסתגרות התרבותית והחילונית של תל אביב.יוצא נגד ההתנשאות של החילונים, כאילו המרחב שייך להם ולכן הם צריכים לחלק זכות ביטוי ל"אחרים", ומקונן שאנחנו שכחנו שגם לנו יש אמונה, ערכים ותרבות משלנו.

—  ח"כ דב חנין (חד"ש) הציע השבוע במהלך דיון בכנסת לאפשר למשטרה להקים איגוד מקצועי וחתימה על הסכם קיבוצי- כפי שמקובל ברבות ממדינות העולם. ראה גם של"י בעניין.

 

סוציאל דמוקרטיה

—  במאמר על 'עתיד השמאל", (א) (ב) (ג),  מציג אורי יזהר איש המטה הסוציאל דמוקרטי ניתוח המצב במדינה והצעותיו  לפעולה. הוא מתריע על ריחוק השמאל מהרוב המכריע; מזכיר כי בישראל אין כמעט הצבעה מעמדית במובן הקלאסי; מציג עקרונות של תיקון כולל; וקורא להקמתה של תנועה סוציאל דמוקרטית, מחוץ למפלגות הקיימות, שתפעל בתודעה הציבורית ובמאבקים ממשיים בנושאים כלכליים- חברתיים.

מהי, בקיצור, סוציאל דמוקרטיה , על פי חוג הסטודנטים אופק בחיפה. הכותב אגב הוא סער פוקס, המרכז הרעיוני של המשמרת הצעירה במפלגת העבודה, שכתב השבוע על פעילותה אצלנו.

—  תפעילו את המוח במגמה של תיקון קונקרטי, הכיוון לתיקון של ישראל. איך עושים מה, זו השאלה, ופוליטיקה של פשרה היא בסיסה של התשובה. כך קורא אודי מנור בבלוג שלו, ולועג לנסיון ההקמה של מס"ד, עוד מפלגה סוציאל דמוקרטית. ויש לו גם חשבון ארוך, מימים ימימה עם כמה מהאישים שהצטרפו למשימה.

[נ.ב. הקוראים מוזמנים לנסות להיכנס לאתר מסד מפלגה ס.ד.. נראה שיש בעיה באפשרות הכניסה לאתר שלהם]

 

חינוך

—  דיון בוועדת החינוך, על תלמידי תיכון הלומדים לימודים אקדמיים לתואר ראשון. שני שלישים מהתלמידים הם בנים ומקצועות הלימוד העיקריים הם מדעים מדויקים, מדעי הטבע ומדעי המחשב. במסלולים האינטנסיביים מתאפיינים התלמידים ברקע חברתי-כלכלי בינוני ומעלה, ואין תמריצים מיוחדים לעידוד הצטרפותם של תלמידים מהפריפריה לתוכניות האלה.
יו"ר הוועדה, קרא למשרד הביטחון לבדוק אפשרות למתן הפיקדון לפני השירות הצבאי לתלמידים בעלי רקע כלכלי קשה, המעוניינים לשלב לימודים בתיכון עם לימודים אקדמאיים, בכפוף להתחייבות לשירות מלא בצה"ל.

—  בעקבות מחקר, ייכנס משרד החינוך באמצעות שורה של פעולות – חקיקה, הנחיות, חוזר המנהל הכללי, הכשרת 'מנהל מקרה' לצרכים מיוחדים וכו', לטיפול והסדר קשרי הורים מערכת החינוך בגיל הרך..המחקר עצמו נעשה על ידי 'היוזמה למחקר יישומי בחינוך', גוף מחקרים הקשור לאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. וכדאי לעיין גם בחומרי רקע העומדים אצלם לרשות הציבור.

—  נשירת ילדי עולים במערכת החינוך. דוח לא מעודד של מרכז המחקר והמידע בכנסת מגלה כי שיעור נשירת תלמידים עולים כפול מזה של ילידי ישראל. כמו כן, נמצא כי שעות ההוראה המיועדות להם לצורך תגבור וסיוע אינן מנוצלות.

—  מרכז טאוב שאל: האם הישגי מערכת החינוך בישראל הורעו בשנים האחרונות? בהודעה על מחקר שפרסם בקשר לכך מוזכרים כמובן כל פגמיה הידועים של מערכת החינוך, אבל טוען כי במערכת החינוך לא היתה הידרדרות בעשור האחרון, ובתחומים מסוימים – ההיפך הוא הנכון. לדעתו, ביקורת מוגזמת לא תסייע בקידום המערכת, והיא עלולה לתרום לדכדוך ולייאוש שאינם במקומם.

 

רווחה

—  בבלוג 'רדיקל מקלדת' מציג רחביה ברמן את דעתו מה מקורה של 'שתיקת הסנג'ר של העובדים הסוציאליים'. במילים חריפות הוא מבקר את בוז'י הרצוג כמי שבא למשרד הרווחה כדי להפריט שירותיו על פי תפיסת עולמו הניאו-ליברלית. עכשיו שהוא איננו העובדים הסוציאליים רואים מה הוא נתן להם בפועל, והם מרגישים שאין להם עוד מה לאבד. ויש לו גם תובנה על המדינה בכלל.

—  הניסיון להוזיל את מחירי הדיור עולה לנו ביוקר. באתר 'דיור בר השגה' כותבת רויטל ברילנשטיין, על ג'נטריפיקציה כמכשול לדיור בר השגה, ולומדת על כך מהנסיון של פרויקט חדש בווליאמסבורג ניו יורק.

 

בריאות

—  לקראת רפואה מותאמת לצורכי מגדר. על התובנה המחלחלת בעולם הרפואה כי נשים אינן גברים: הן חולות אחרת, כואבות אחרת וצריכות גם להיות מטופלות אחרת. לפני כשנתיים הוקמה כאן "החברה הישראלית לרפואה מגדרית", עבודות מחקר רבות מוקדשות לתחום, ובמקצועות הרפואה השונים ייקחו בחשבון שכל מערכות הגוף דומות מורפולוגית, אך בפועל עובדות אחרת.

—  ישראל מיובשת. חברי ועדת הבריאות סיירו במחלקת הפגים בבית החולים שניידר בפ"ת. במהלך הסיור העבירו להם נציגי משרד הבריאות ובית החולים נתונים קשים, לפיהם שיעור תמותת פגים בישראל כפול משיעור תמותת פגים בארה"ב. הגורמים הסבירו את הנתונים הקשים במחסור במיטות ובכוח אדם. ועוד על כך גם כאן.

—  'העוקץ' מביא את תגובתו של דני פילק, על ההצעה להכניס רכיבי רפואה פרטית למערכת הציבורית של השירותים הרפואיים.

—  בבלוג 'הרהורים של אבא' מעלה ניתאי פרץ מחשבה לא קונבנציונלית על רפואה רגילה ורפואה אלטרנטיבית. אלה המצדדים ברפואה הרגילה בלבד מסתמכים ובצדק על הישגי המחקר התומכים בה, אבל במציאות, הרפואה בארץ היא רפואת נערי האוצר המיועדת לחסוך כמה שאפשר על הטיפול באזרח. במציאות כזאת, אולי המרפא האלטרנטיבי המקשיב ומגלה אמפתיה לחולה עדיף?

 

 

 

.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה

3 תגובות

 1. יונתן כ. :

  מה יעזור המטפל המסור ביותר אם הרפואה שלו היא רפואת דמה? ואגב מי שורצה תשומת לב יכול ללכת לרפואה פרטית או לשכור אחות שתהיה שתסעד אותו בבית החולים,זה יעלה כמו הרפואה האלטרנטיבית ויועיל יותר.

  נ.ב.

  המצב בבתי החולים מתואר כגרוע ממה שהוא באמת,אני אומר את זה כאחד שעובד בבתי חולים עם הצוות הרפואי על הכנסת תוכנה רפואית ועובד בכל סוגי המחלקות,פנימיות,כירורגיות,מיונים ומה לא.

 2. מערכת עבודה שחורה :

  יונתן כ. - כתוב לנו פוסט

  שלום יונתן כ.
  נשמח מאוד אם תכתוב לנו את התרשמותך ממה שראית כ"אורח" לא מעורב תוך כדי עבודתך בבתי החולים.
  אם זה חשוב לך נסתיר את זהותך במערכת ולא נפרסם אותה.
  אפשר גם שלא לפרט את שמות בתי החולים שבהם ראית מה שראית.
  מתגובתך אנחנו מבינים שיש לך מה לספר, אז ספר ונעזור לכולם לדעת.
  בברכה
  לקסי – העורך התורן

 3. איתי :

  נגה, אני מתרשם שאין שום קשר בין האתר של מסד ובין היוזמה שאודי מנור מדבר עליה.

  עופר קורנפלד הרשום שם ב"אודות" הוא ראש המטה של יחימוביץ' בעבודה. נראה שמדובר באתר ישן ולא אקטואלי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.