הכנסת מתחברת ל YouTube, האם הציבור יתחבר לכנסת?

דוברות הכנסת פרסמה הזמנה לעיתונאים לסקר השקה של ערוצי יו-טיוב לחברי הכנסת, ב-15 במרץ 2011

הנה ציטוט מההודעה לעיתונאים:

"במגמה לשתף את הציבור בנעשה במשכן ובפעילויות הח"כים, יתקיים לראשונה יום סדנאות
מרוכז במסגרתו יוכל כל חבר כנסת לפתוח ערוץ רשמי ב-YouTube, אשר ימותג ייחודית
בחסות כנסת ישראל."

אנחנו ממליצים לחברי הכנסת ללמוד לא רק איך מתחברים ועל איזה כפתור לוחצים, אלא איך להשתמש בטכנולוגיה בצורה אפקטיבית.

הנה שלוש דוגמאות:

הערוץ המעוצב של ציפי לבני נראה כאילו נבנה ע"י חברה מקצועית, שבטח גבתה על כך כסף רב. הרייטינג – ברצפה. לדוגמה, לשלושת הסרטונים האחרונים שהועלו יש כ-200 צפיות לכל אחד.

הערוץ של שלי יחימוביץ' נראה הרבה יותר צנוע. יחימוביץ' משתמשת בבלוג שלה בצורה מעולה, והתקשורת החמיאה לה על השימוש ביו-טיוב כדי להודיע על התמודדות על ראשות מפלגת העבודה. אלא שהסרטון המדובר כל כך זכה ל-1400 צפיות בלבד. אם רוצים להשוות בצורה הוגנת לציפי לבני – לשלושת הסרטונים האחרונים שהועלו ע"י יחימוביץ' יש ביחד פחות ממאה צפיות. סה"כ הצפיות בכל הסרטונים שלה הוא כ-30000 (מיוני 2009) לעומת כמעט 250000 של לבני (מנובמבר 2008, כלומר כולל קמפיין הבחירות של קדימה).

בערוץ של ניצן הורוביץ (ממאי 2009) מספר הצפיות נמוך עוד יותר – כ-6000 בסה"כ, וגם אצלו הסרטונים האחרונים זכו לכ-200 צפיות כל אחד.

נראה שדבריו של הבלוגר ויועץ התקשורת אורי קציר לגבי בלוגים של פוליטיקאים נכונים גם לגבי ערוץ היו-טיוב:

"אי-שם, כנראה לפני מספר חודשים, הסביר לכם מישהו שכדאי לפתוח בלוג. זה נחמד, הבלוג הזה. זה יושב ברשת, זמין לאלפי בני אדם ומחובר לקבוצה ההיא של הצעירים שטרם גיבשו עמדה פוליטית ושניתן להשפיע עליהם לתמוך בכם. אולי חשבתם בצורה צנועה יותר, כלומר פשוט להנציח את פועלכם במקום שאינו בהכרח הכרטיס האישי שלכם באתר הכנסת (תמציתי מדי) או הפירוט המסוים על מעלליכם באתר המפלגה (לא מעניין כאלה שאינם תומכים או עיתונאים). אותו מישהו גם הסביר לכם בוודאי שבלוג גם אינו דורש מכם יותר מדי משאבים. שעדיף לא להיכנס להוצאה חריגה בסעיף קשר עם ציבור הבוחרים שבתקציב… בלוג עולה גרושים, אם בכלל, ומספר האנשים שמגיעים אליו ושלא מעיפים אותו מייד לכל הרוחות יכול להיות הרבה יותר משמעותי, אז מה רע?

אז זהו, שהעניינים לא בדיוק מתנהלים ככה. אם לא אכפת לכם שאני אומר את זה, ברוב המקרים הבלוגים שלכם פשוט מזעזעים. מין פרבדה אישית, אגוצנטרית, חסרת כל רצון לתקשר עם הקוראים בגובה העיניים. זה משעמם, יהיר, מעצבן, כמעט כל תכונה שאתם לא רוצים להראות במהלך מפגש עם בני אדם אחרים. כי זה מה שזה, מפגש. אפילו פגישה עיוורת. כשיצאתם לבליינד דייט עם בן או בת זוג פוטנציאליים כל מה שעניין אתכם היה לנאום בפניו בגוף שלישי על עצמכם?

כך שבדרך כלל, כשאני מגיע לבלוג כזה לוקח לי בדיוק שלוש דקות כדי להבין שאני לא רוצה לבקר בו שוב (והמהדרין יוסיפו שמדובר בשתי דקות ובחמישים וחמש שניות יותר מהזמן הממוצע של קורא סביר אחר). מהסיבה הזו, ומעוד כמה סיבות שלא קשורות לכל זה, אני מרשה לעצמי להשיא לכם כמה עצות להרמת בלוג סביר. לא גדול מהחיים, לא בהכרח הפנתיאון של האינטרנט העברי, אבל סביר. כזה שאפשר לקרוא בעניין מסוים ולחזור אליו מדי פעם."

Tags: , ,

4 Responses to “הכנסת מתחברת ל YouTube, האם הציבור יתחבר לכנסת?”

 1. איציק יאפ הגיב:

  אתה צודק!

  שישאלו את דבורית שרגל Velvet Underground (סתם שם של בלוגרית מצליחה) איך עושים בלוג טוב ומצליח.

  וגם שישאלו אותה כמה זמן ביום היא משקיעה על תחזוקת הבלוג, וכמה לפעילות פרלמנטרית, אולי שילמדו ממנה דבר או שניים על חלוקת משאבים…

 2. איתי הגיב:

  איציק, חבל על הציניות. ברור שחבר כנסת לא יכול ולא צריך להיות בלוגר מהבוקר עד הלילה, ולכן לא כל העצות של אורי קציר רלוונטיות. דווקא ההצלחה של יחימוביץ' באתר האישי מוכיחה שאפשר לעשות דברים נפלאים עם אתר זול בלי שזה יבוא על חשבון פעילות פרלמנטרית ופוליטית "לא וירטואלית". הצלחה זו בולטת במיוחד ע"ר האתרים המשמימים והלא מאוד פופולריים בלשון המעטה של רוב הפוליטיקאים. סביר שגם ביוטיוב אפשר לעשות את זה טוב ואפשר סתם לבזבז זמן וכסף. נראה שלשם כך הפוליטיקאי צריך רוח נכונה וגיוס המתנדבים הנכונים שמבינים את רזי הזירה הזו (אני ממש לא כזה). לשלם למקצוען שיעשה לך את זה דווקא לא ממש מבטיח – עע ציפי לבני ביו טיוב והבלוג של מופז.

 3. איציק יאפ הגיב:

  איתי, אבל שלי יחימוביץ' "מפירה" את כל הכללים. הבלוג שלה הוא חד צדדי, מדבר ב"נאומים", מטיף ("התפקדו עכשיו" וכאלה), מעוצב… לא בצורה מושלמת, משנה את העיצוב שלו או לפחות את הפריסה כל כמה ימים, הניווט בו גרוע, ההתמצאות בכתבות גרועה יותר ולפעמים אפילו אין סדר כרונולוגי שיטתי בכתבות שמפורסמות שם ובנוסף להכל קרה לי כבר כמה פעמים שהיו שם בעיות בשרת שלא אפשרו לי להכנס.

  הדבר היחיד שאפשר להגיד עליה זה שהיא מתנסחת טוב ושהיא אמיתית. זה ברור לכולם (גם אם אולי כמה אנשים חושבים שלא בצדק) שהיא מדברת מהלב ומתוך אידאולוגיה.
  זהו.

  היו טיוב שלה, אגב, עוד יותר גרוע. הוא בסך הכל מכיל קטעים שהיא לקחה מערוץ הכנסת כשהם צילמו אותה. חוץ מפעם אחת שהיא הודיעה שהיא רצה בפריימריז, וגם אז זה היה די… lame בעיני.

  ההצלחה שלה נובעת מהתוכן וממי שהיא. והלוואי שכל השאר ילמדו ממנה פשוט להיות… הם.
  (לניצן הורוביץ, אגב, יש יותר חברים בפייסבוק 🙂 )

 4. איתי הגיב:

  איציק, אני לא מסכים איתך.

  עיין שוב בצרור העצות לחכ-בלוגר של אורי קציר. לדעתי היא מקיימת לפחות את מחציתן, מה שממש לא ניתן לומר על האתרים של רוב החכים.

  כדי לקיים גם את המחצית השנייה של העצות (לענות לכל מגיב, להגיב גם בבלוגים של אחרים וכן הלאה) היא היתה צריכה לפרוש מהכנסת.

  שנינו מסכימים שזו ציפיה לא ריאלית.

Leave a Reply