חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוטרים רעולי פנים: פחדנות אנטי-דמוקרטית

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 8.03.11 4:58

יותר מדי פעמים נשמעות האשמות כי שוטרים המוצבים בהפגנות לשם שמירה על החוק והסדר מופיעים רעולי פנים. ההסבר לתופעה: השוטרים מבקשים למנוע זיהויים והגשת תלונות נגדם על חריגה מהחוק ושימוש באלימות שאין לה הצדקה

מאת: מנחם רבוי

זה לא קל להיות שוטר שמשימתו היא שמירה על הסדר בהפגנות ועצרות ולעיתים קרובות גם לפזר הפגנות שחרגו מהכללים, שנקבעו בתנאי הרישיון ,או כאלה המתנהלות ללא רישיון.

בדרך כלל, אין הסכמה בין השוטרים והמפגינים בכל הקשור להתנהלות ההפגנה/עצרת. לעיתים קרובות מתלהטות הרוחות ומתרחשים עימותים. אלה טוענים "הפעלנו כוח סביר" על מנת לשמור על הסדר הציבורי מפני מתפרעים, ואלה יטענו להפעלת אלימות מכוונת בחסות החוק על מנת לשבור ולהפחיד.

השוטרים אינם נמצאים במקום על מנת להזדהות עם מטרות ההפגנה/עצרת. גם לא כדי למחות נגדה. הם שם על מנת לשמור על הסדר הציבורי. אבל לא פעם הגבול מטשטש. יכולות להיות לכך אלף ואחת סיבות. כבר אמרנו שלא קל העניין. תמים מי שיחשוב שרק השוטרים גורמים להתלקחות ולהתנגשויות. למפגינים חלק לא מבוטל בכך.בהגדרה. שהרי אם לא יפעילו פרובוקציות והתגרויות בתושבי הסביבה, או כנגד השוטרים, עלולה הפגנתם להתפזר בשקט ואיש לא ישמע עליה או יתייחס. על כן כמעט תמיד חייבים למשוך תשומת לב ציבורית. הכי פשוט וקל להשיג זאת בדרך של גרימת התנגשות כוחנית עם המשטרה , שממילא אינה שותף רעיוני למחאה. אח"כ לזעוק נגד ברוטאליות ואלימות.

כך "בגדול" מתנהל אצלנו "השיח הציבורי של מחאת ההפגנות". השיטה דומה ,בשינויים קלים אצל ימין ושמאל ובכלל בכל עניין שבמחלוקת המצוי על סדר היום.

המבחן של כוחות המשטרה והפיקוד שלהם באירועים מעין אלה, היא היכולת לשמור על יכולת האיפוק והאיזון בהפעלת הכוח.  לא תמיד הם עומדים בכך.

בהפגנות החוזרות על עצמן מידי תקופה, או באירועים שבהם ברור כי הצד השני יחתור לעימות, מחליטים לעיתים השוטרים ומפקדיהם על הפעלת כוח יתר כדי לדכא אירוע כזה או אחר. כך אנו שומעים על מספר גדל של מקרים בהם כוח המשטרה שנועד לשמור על החוק והסדר, מופיע למשימה כשאנשיו רעולי פנים ונטולי תגי זיהוי. מקרים כאלה תמיד מלווים בהפעלת כוח מסיבית ואלימה, ושימוש באמצעים, האסורים על פי חוק, לפיזור הפגנות.[שימוש בירי, מעצרים בלי הבחנה ואלימות לשמה גם כנגד אלה  השומרים על נוכחות שקטה במקום.]

בימים האחרונים אפשר היה לקרוא בתקשורת על שני אירועים כאלה. שוטרים רעולי פנים השתתפו בפעם הראשונה בפיזור ההפגנה השבועית של פעילי שמאל בשייח ג'ראח.  וגם טענות של חוגי ימין כי בעת פינוי חוות גלעד "השוטרים היו רעולי פנים וללא תגים, וכי לא הייתה שום אלימות מצד המתנחלים. "השוטרים פשוט יישרו קו והתחילו לירות עלינו מטווח אפס".

המשטרה כמובן טוענת שאם היה שימוש בכוח הוא היה סביר ונעשה בלית ברירה,כתגובה  לאלימות נגד השוטרים או תושבי הסביבה [במקרה של ההפגנה בשיח ג'ראח].

רשימה זו אינה מתיימרת לקבוע עמדה באשר לטענות האם הופעלה אלימות מצד  כוחות המשטרה, או האם נוכח התנהגות הצד השני לא הייתה לשוטרים ברירה אחרת מלבד  שימוש בכוח.

בכל זאת נשארה שאלה פתוחה, מטרידה ומציקה –  גם אם המשטרה צודקת בטענתה כי הפעילה כוח סביר על חוק – היא לא הסבירה, גם לא הכחישה כי אנשיה הופיעו לאירועים רעולי פנים.

להסתרת פני השוטרים ותגי הזיהוי שלהם יש רק הסבר אחד: השוטרים מבקשים למנוע זיהויים והגשת תלונות נגדם על חריגה מהוראות החוק ושימוש באמצעים אלימים שאין להם מקום. רק מי שיש לו מה להסתיר עוטה מסיכה.

כשכוח משטרה שלם נוקט בשיטה זו צריך לשאול את הפיקוד הבכיר שלו מה סמכותם לנהוג כך ולהפעיל נגדם אמצעי ענישה, שיבהירו שדרך זו אינה אופציה גם אם לעיתים הכעס על המפגינים גדול וההסתייגות ממעשיהם רבה.

לאתר של מנחם רבוי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

15 תגובות

 1. הייתי בשייח ג'ראח :

  הפרובוקציה היתה של המשטרה בהפגנה שהיתה אמורה להיות שקטה

  http://www.youtube.com/watch?v=Ys31AFf328s

 2. ל רפי :

  יפה דרשת

  נראה שמשטרת ישראל אימצה ללעצמה את שיטות העבודה של הגרועים שבין המחבלים הפלשתינאים, אלה שתפקידם לפגוע באזרחים לא לוחמים. זהו כנראה הפן החדש של פורעי העבר, שגם הם עסקו ברצח אזרחים כמטרה מרכזית לפעולתם.
  נכון, השוטרים עדיין לא שם, וטוב שכך. נכון השוטרים חוששים לעורם בגלל אזלת היד ואזלת השכל של הדרג הממשלתי הממונה עליהם ובגלל עודף המשפטיזציה שפשה בחברה הישראלית. אבל כל אלה יחד אינם יכולים לשמש צידוק. גרועים לא פחות מהשוטרים הם מפקדיהם, שלא השכילו להבין שאין להתיר זאת. השוטרים הם נציגי אכיפת החוק, וזו אסור לה שתהיה אנונימית.
  לכן, חייבת ממשלת ישראל לקבל החלטה ולפרסמה ברבים, האוסרת על כוחות הביטחון שאינם מוגדרים כשרותים חשאיים ומודיעין – צה"ל, משטרה, משמר הגבול, וכו' לפעול נגד אזרחים כשזהותם אינה גלויה לעין ואינה מאפשרת בקרה של פעולתם.
  יש להזהר מהתקדים האחרון, משום שעברה גוררת עברה, ופעולת המשטרה "מזמינה" מחתרת יהודית חדשה, והפעם חמורה בהרבה מקודמותיה. כשם סרבנות משמאל הביאה לסרבנות מימין, כשם שהשתמטות מסיבה אחת מביאה להשתמטות מסיבות נוספות וכשם שאלימות גוררת אלימות, גם "אנונימיות" תגרור אנונימיות, וברור לכל מי שעיניו בראשו שאנונימיות היא הדלק על מדורות העבריינות והפשע מכל הסוגים.

 3. איתי :

  תודה על המאמר.

  אצלי הדברים יצרו אסוציאציה לנושא גולדסטון ועופרת יצוקה.

  בעידן הנוכחי (שוטרים עם תג שם, מידע אישי על חיילים זמין ברשת, מצלמות וידאו נגישות, יוטיוב) נוצר מצב משונה שיחסית קל לאזרח או לארגוני זכויות אדם להגיש תלונה נגד חייל/שוטר "קטן" מהשטח, לטרטר אותו לחקירות ובתי משפט, ולעתים לפגוע בו באופן משמעותי (תיק פלילי, פיטורין אפילו כלא).

  מצד שני הרבה יותר קשה לתבוע מהמפקדים ומהשרים שמובילים מדיניות לתת את הדין על מעשיהם.

  השרים שולחים את החיילים והשוטרים לבצע מדיניות אלימה, והם עצמם חסינים מאחריות למעשים.

  ההתנהגות של פעילי הימין הרדיקלי והשמאל הרדיקלי גם יחד תורמת לתהליך הזה במעין מעגל קסמים כי הגשת תביעות וקובלנות נתפסת כאמצעי יעיל להרתעת החיילים/שוטרים מהפעלת אלימות, ואז הצבא/משטרה מגיבים לזה. בתוך כל ההמולה נשכחת הבעיה האמיתית והיא מדיניות ממשלתית מטומטמת.

  אותו דבר מתרחש גם בזירות אזרחיות, כאשר המורים והעו"סים נתפסים כאחראים לכשלונות כמו הישגים נמוכים במבחני פיזה או רצח נשים בידי בעליהן, בעוד שהאחריות האמיתית אמורה לרבוץ על ראשי ממשלות, שרי אוצר, שרי חינוך ורווחה.

 4. יונתן כ. :

  מצד אחד אני מסכים עם הכותב,אני גם חושב שהחוק מחייב את השוטרים להזדהות.

  מצד שני,היום ההפגנה לא נגמרת בהפגנה ולכל מיני לוחמי צדק מטעם עצמם יש נטייה לרדוף את השוטרים בדרכים שונות ומשונות החל מתביעות סרק בבתי משפט,עבור בהפגנות מול בתיהם וכלה בהפצת תמונותיהם ברשת עם סיפורי מעשה מפוברקים(כמו "חייל זה ירה את רימון הגז שהרג את … אנא עזרו לנו לזהותו").

  לכן אין פלא שהשוטרים מעדיפים שלא להזדהות,זאת סיטואציה אלימה במהותה ובטח שמי שממש ישתדל יוכל למצוא את השוטר שנתן סטירה שלא במקום או שדחף בקצת יותר מדי כוח,אני מבטיח לכם שמי שיצטרך אי אפעם להשתלט על קהל עוין יגלה מהר מאוד שגם הוא לא בדיוק מתנהג ברוך אימהי!

 5. דקל-דוד עוזר :

  מי שמסתתר יש לו מה להחביא.
  מצוין אני בעד.
  הנה הצעת החוק: מפגין רעול פנים יקבל כדור בראש.
  אם זה היה המצב השוטרים לא היו צריכים להתחזות לרעולי פנים.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  ממשלה עבריינית

  שולחים שוטרים רעולי פנים(בניגוד לחוק) לפזר הפגנה חוקית למהדרין(באישור בג"צ) בשיח ג'ארח.
  הדמוקרטייה היחידה במזרח התיכון?!
  מפחיד ,אבל זה מתקרב למשטרים המפעילים בריונים מטעם .

 7. מנחם לוריא :

  סליחה !?

  משטרת ישראל פועלת אך ורק מתוקף חוקים המסדירים את עבודתה (החוק הפלילי, פקודת המשטרה ועוד). המשטרה היא זרועה ביצועית של הממשלה ,כך לפחות בהגדרה של ממשל דמוקרטי.

  בעצם הוויתה למשטרה ישנה סמכות חוקית לשלול מאדם את חרותיו באופן מלא (מעצר) או חלקי (עיכוב מעצר בית וכו) ולכן היא עומדת במבחן הביקורת הציבורית.

  הסתרת פני השוטרים היא פעולה בלתי חוקית מהסוג שנדון בבג"צ כפר קאסם ויש להפסיקה לאלתר שכן בהסתרת פני השוטרים המשטרה מונעת מעצה ביקורת ציבורים שאין למדינה דמוקרטית זכות קיום בלעדיה.

  אני ער למשפטיזצית היתר ולעשיית הון פוליטי מכל פעולה משטרתית כזו או אחרת. זה, לא מכשיר את השרץ.

  שוטר (ולא משנה אם הוא מפקד או שוטר מן השורה) שחושב שהביקורת הציבורית איננה נוחה לו יועיל להתפטר לאלתר משירותו. אין קיום והצדקה למשטר דמוקרטי שלא מאפשר ביקורת (ואפילו מגמתית אלימה ומכוערת) על מנגנון המשטרה.

  מה שאותי מאוד מטריד בעניין הזה הוא:

  א. התופעה של שוטרים כסויי ראש וללא תג זהוי פשטה עם הכנסו של המפכ"ל החדש לתפקידו. האם המכ"ל החדש לא מבין את מקומה של המשטרה בחברה דמוקרטית?

  ב. בשני המקרים נשלחו השוטרים להפגנות שדנו בנושאים פוליטיים שנויים במחלוקת בחברה הישראלית. האם מפכ"ל המשטרה שכח שמשטרת ישראל היא זרוע ביצועית של הממשלה ושתפקידה הוא אחד: לשמור על הסדר הציבורי ושאסור לה בשום פנים ואופן לנקוט עמדה,צד ולו באופן המשתמע.

  ג. בניגוד להרבה מקרים אחרים הנושא הזה כן עלה לדיון ציבורי, הן בכנסת והן בעיתונות. בכל האיזכורים של השיח הציבורי הזה לא ראיתי תגובה של מפכ"ל המשטרה לא לעצם העניין ולא טיעון המחזק את החלטתו לשלוח שוטרים חסויי פנים וחסרי זהות ולא את הבסיס החוקי לזה.

  משטרת ישראל יכולה לבצע כל פעולה ובתנאי שיש לה בסיס חקי.

  משטרת ישראל היא גוף היררכי הכפופה ישירות למרות החוק והעומד בראשה נושא באחריות פלילית לפעולותיה. וגם באחריות אישית על פי פקודת המשטרה.

  אם יש למשטרה בסיס חוקי לשליחת שוטרים חסויי ראש וללא תגי זהוי היא חייבת מיד כאן ועכשיו לציינו והציבור/כנסת יחליטו מה לעשות עם זה. אם אין (ולעניות דעתי אין לה) תחדל מכך מיד, כאן ועכשיו.

  דהורייתא: שוטר הניגש לאזרח ואיננו מזדהה בתעודת השוטר שלו ובשמו כל פעולה שיעשה מאותו רגע והלאה היא פעולה בלתי חוקית שמאסר בצידה. לכן שוטר המפנה מתנחל או חובט במפגין בדרך לשמור על הסדר הציבורי הוא מבצע פעולה בלתי חוקית שדגל אדום מתנוסס עליה כמצוות בג"צ כפר-קאסם. מיד חייבת משטרת ישראל לחדול מההתנהגות הזו ומיד חייב מפכ"ל המשטרה להתייצב מול הביקורת הציבורית ולהסביר את מניעיו ואת מקורתיו בחוק הישראלי לשליחת שוטרים לבצע פעילות בלתי חוקית בעליל.

  למידע נוסף לגבי בג"צ כפר-קאסם –>
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%98%D7%91%D7%97_%D7%9B%D7%A4%D7%A8_%D7%A7%D7%90%D7%A1%D7%9D

  מנחם.

 8. איציק יאפ :

  זה בעייתי כל כך.
  בתור שוטר, המשטרה שלחה אותך לשמור על החוק, אבל המפגינים מתנכלים לך אישית, בטענה שאתה מנכל להם אישית.

  אז מה תעשה? לא תבוא? תתפטר?

  מצד שני הרבה שוטרים ממציאים חוקים, בעיקר כאלו האוסרים על הפגנות, גם כאשר זה מותר. ואז מה ניתן לעשות?

  לפי דעתי לשוטר שפועל על פי חוק צריכה להיות חסינות. גם אם הוא משתמש ביותר כוח ממה שמותר לו, המשטרה צריכה לקחת על זה אחריות.
  אם איזה מפגין חושב שזה בסדר להתנכל לשוטר באופן אישי ושרירותי, אז המשטרה יכולה לחשוב שזה בסדר לשלול לו זכויות וחירויות באופן שרירותי.

  מצד שני אם כוח משטרה מפעיל סמכויות במקום שהוא לא צריך, ומפזר בכוח הפגנות לגיטימיות, אז למפגינים יש זכות להגיש קובלנה שתיבדק במקומות חיצוניים למשטרה.

  בסופו של דבר, הכותב הסכים עם דבר אחד:
  "כמעט תמיד חייבים למשוך תשומת לב ציבורית. הכי פשוט וקל להשיג זאת בדרך של גרימת התנגשות כוחנית עם המשטרה".
  ז"א בשאלה מה גרם למה, התשובה ידועה.

 9. יונתן כ. :

  איציק,לפי התגובות כאן עליך ללכת להפגנה עם עו"ד צמוד מצד שמאל ומטאטא נוצות כאמצעי להגנה עצמית,באם המפגינים אינם שועים לתחינותיך והפצרותיך עליך להציע להם נעים בגב כפיצוי על כך שהם מפסיקים את הפגנת אחר הצהריים השבועית שלהם.

 10. דקל-דוד עוזר :

  משטרה אין תפקידה להיות נחמדה, אלא לקיים את החוק.
  המשטרה אינה ארגון העובדים הסוציאליים, אלא משטרה, שוטרים, ארגון שמהותו היא הפעלת כח כנגד תושבים "סוררים".
  אם רצחו והשמידו את הארגון החשוב שנקרא "שירות העובדים הסוציאליים" אשר באמת יכול לעיתים לשמש תחליף למשטרה, אז שלא יתפלאו שהשוטרים מפעילים כח.
  בטח שלא יתפלאו ששוטרים מפעילים כח על זורקי אבנים, בקתבים, רעולי פנים ומסרבי פינוי, מפירי צוים שיפוטיים כפויי טובה שאם המשטרה לא הייתה מגינה עליהם הם היו נרצחים על ידי פלסטינים

 11. שוטרים רעולי פנים « מנחם רבוי – הבלוג :

  […] פורסם לראשונה ב"עבודה שחורה" […]

 12. מנחם לוריא :

  וזה לא נעצר רק בהפגנות

  אתמול בחדשות ערוץ 10 הייתה כתבה על נקמות הדם ברהט עקב הרצח של הנער לפני זמן לא רב.

  בכתבה הראו שוטרי מג"ב מקבלים תדריך לפני פעולה:

  1. לכל השוטרים היה על הראש כסוי ראש שחור מורם כך שנראה ככובע.
  2. פני השוטרים טושטשו על ידי המצלמה.
  3. כשהמצלמה עקבה אחרי השוטרים בכניסה לבתי חשודים פה נראו השוטרים פורצים ו/או נכנסים לבתי החשודים כשהם רעולי פנים

  עכשיו נראה איזה טיעון יחזיק מים: שוטרים עושים חיפוש (אני מקווה מאוד על פי צו) ונכנסים לבית החשוד כשהם רעולי פנים (ראו אתמול בטלויזיה לא המצאתי את זה) להבנתי זוהי התנהגות של משטר אפל מאוד ואובדן הדמוקרטיה וזכויות האדם, אפילו הוא תושב רהט שכן לא יתכן שאדם יכנס אלי הבייתה ולא אוכל לזהותו.

  מנחם

 13. אופק בירנהולץ :

  אכן, התנהלות המשטרה היא בעייתית, ואינה מבחינה בין ימין לבין שמאל, בין סטודנטים המפגינים על שכר לימוד לבין חרדים המפגינים על השבת.
  הלוואי והיינו מסוגלים להרים קמפיין משותף ורחב בעניין.

 14. מנחם רבוי :

  תגובה לתגובות

  לתגובות עד כה יש להעיר:
  הסוגיה אליה מתייחסת רשימה זו אינה אם האמצעים שנוקטים שוטרים בעת עימותים עם מפגינים מוצדקים, חורגים מהוראות החוק,אלימים וכיוב'. השאלה היא האם יש להשלים עם הופעת שוטרים -נציגי החוק – בפנים רעולות וללא תגים בהפגנות ועצרות.האם זו פעולה שפיקוד המשטרה מנחה בסמכות וברשות?

  חלק מהמגיבים כאן ניסו להסביר תופעה זו כניסיון להגן על השוטרים מפני רדיפה של גורמים שונים ע"י הגשת תלונות,תביעות משפטיות וכיוב' בגין חריגה מסמכות ועבירות על החוק.

  לדעתי – אין להשלים עם הנמקה כזו. מדינה אינה יכולה לשגר את כוחותיה לבצע מדיניות כשהם רעולי פנים, אלא אם מדובר בפעולות חשאיות של שירותי הביטחון [השב"כ והמוסד] אבל לא אלה המקרים שלפנינו.

  דווקא בנושאים שנויים במחלוקת ישנה חשיבות שהאזרח יוכל להתריע על פעילות בלתי סבירה של השלטון. שקיפות בממשל דמוקרטי אינה הולכת יחד עם פנים רעולות ומוסוות.

 15. מנחם לוריא :

  ניסיון לאזן...

  צריך לראות איך מאזנים בין הצורך של המשטרה לשמור על החוק לבין חשיפת היתר שלה לתלונות נירגנות.

  השוטרים הם חלק מהחברה בישראל, והחברה בישראל היא חברה מאוד מאוד אלימה.

  בלחץ ציבורי ,מוצדק יש לומר, הבקרה הפנימית של המשטרה הועברה למשרד המשפטים, שמצידו מתנהג כיותר צדיק מהאפפיור בכבודו ובעצמו.

  שוטרים אלימים חברה אלימה מיצר התנגשות ,אלימה אף היא, ולכן מוצאים כל מיני פטנטים לחיות עם המצב הזה.

  אפשר לבקש מהמשטרה למתן את האלימות בקרב שוטריה זהו גוף היררכי שיכול להטיל מרות על המשרתים בו,אבל: המשרתים בו הם חלק מהחברה ובישראל לקחת אחריות ולהוביל שנוי, זה דבר שלא יעשה. וכך אנחנו מוצאים את המשטרה מאלתרת כל מיני פטנטים שהם ללא ספק אסורים בחברה דמוקרטית.

  לצערי ה"פטנט" של רעולי הפנים איננו בשימוש רק בהפגנות , כאמור החיפושים ברהט בוצעו אתמול על ידי רעולי פנים וגרוע מכך בעת שצולם התדריך שלהם כל המשתתפים היו בפנים מטושטשות כשם ,שלמשל, מסווים פניו של טייס בחיל האוויר. כלומר, יש כאן שימוש ציני מאוד ושלא במקומו באותה פרה קדושה שנקראת ביטחון המדינה. יש כאן שימוש ב"סמל סטאטוס" של שומרי הבטחון של המדינה. יש כאן שימוש ביצירת אסוציאציות ,אצל הציבור, כאילו הבדואים ברהט, המפיניםג בשייח גראח והמתפנים בהתנחלות הם אויב של המדינה שצריך לטפל בו בדיוק כפי שחיל האוויר מטפל באויבים שהוא צריך לטפל בהם. השימוש הציני הזה בסמלים של ביטחון המדינה מאוד מדאיג שכן הוא מאוד אופייני לשיטת שלטון שאני מקווה שאין לה מקום ואין לה רוב בארץ הזו.

  משטרת ישראל איננה גוף שיוזם דברים. לא שולחים שוטר לפרוץ לבית שלי ושוטר אחר לתפוס אותו ולכן היא נאלצת להגיב ואג כך לאלתר. כאשר מאלתרים באווירה רווית אלימות ,מילולית ופיזית, מגיעים מהר מאוד לדברים לא סבירים כמו ביצוע משימות על ידי רעולי פנים וכגון כיפוף הוראות החוק כמו במקרה של חסימת אתרי ההימורים הגורפת שעדיין שרירה וקיימת כשהבסיס החוקי שלה מטול בספק.

  ברגע שבוצע חיפוש בבית של תושב ישראלי המתגורר ברהט כשהמחפשים רעולי פנים, לעניות דעתי נפרצו חומות. נושא החיפוש מעוגן היטב בחוק הישראלי ומעוגן היטב בפקודת המשטרה ופקודות מטא"ר שהם ספר ההפעלה של המשטרה. לא יעלה על הדעת שמשהו יגיע אלי הבייתה, ימסור לי צו חיפוש חתום על ידי שופט (אני מאוד מקווה שהיו כאלה ברהט אחרת זה הגרוע שבגרועים) יבצע את החיפוש ואני לעולם לא אדע מיהו. זה בניגוד לחוק באופן בוטה.

  צרה אחרת עם העניין הזה שאף אחד ממשטרת ישראל ,ועל פי חוק מפכ"ל המשטרה נושא באחריות אישית למעשיהם של פקודיו (בזה המשטרה שונה מכל גוף צנטרליסטי אחר למשל צה"ל).הוא דובריו וכל מי שקשור בגוף הזה לא פוצה אתת פיו. השתיקה כהודיה והשתיקה מדאיגה כי היא מצביעה על כך שמשטרת ישראל מצפצפת על החוק ומקדשת את האמצעים להשגת המטרה. למשטרה אסור בשום פנים ואופן לקדש אמצעים למען מטרה. המטרה והאמצעים למימושה כולם כתובים בספר החוקים.

  היום זו הפגנה של קבוצת קיצון ,זו או אחרת, אתמול זה חיפושים ברהט ומחר זה אצלי בבית כי חשדו בי שאני שמולני הזוי עוכר המדינה… המדרון הזה חלקלק, חלקלק מאוד.

  ואיזונים: ובכן זה לא צריך להיעשות בפנים מוסתרות המפכ"ל שממלא פיו מים, היה צריך לעמוד מול הציבור ולהסביר שהאלימות בחברה הישראלית לא פסחה על אותם אלה ממנה שמשרתים במשטרת ישראל וכי ,בלית ברירה, המשטרה תנקוט יד קשה ואפילו יד קשה מאוד כנגד כל מי שינסה להפר את הסדר. וחשוב מכל יתייצב מאחורי השוטרים שלו ויגבה אותם, זה לא נעשה ולכן הם מעדיפים את הדרך הקלה של הסתרת הזהות שלהם.חשוב לזכור שבטרם מענישים מזהירים. משטרת ישראל היא זרוע הענישה תשלנו האזרחים, של אלה שהאלימות שלהם חורגת מגבולות המותר. תזהיר המשטרה כולנו נמחא לה כף שכן היא עושה עבודתה. לא תזהיר, תמלא פיה מים כפי שהיא עושה דהיום היא גרועה מהאלימים שבאלימים שביננו.

  המשטרה איננה גוף חשאי. היא עושה הכל לעין השמש ובאור יום ולכן האיזון צריך לבוא ממנה עצמה בגבוי לשוטרים (שאין) בהצהרת כוונות, קביעת יעדים ודרכי ביצוע (שאין) ובהרתמות של המערכת הפוליטית לתת גב למשטרה בבואה להשליט סדר ברחובות (שאין ואפילו לא חושבים על זה), ובבסיס חוקי לביצוע הפעולות האלה.

  אני בטוח שלו שוטרי יס"מ חשבו שיש בבית שלי אמל"ח אסור לא היו מעיזים לבצע את החיפוש כשהם רעולי פנים וללא תגים הנסיבות אינן מקילות בכלל ובעצם המשטרה נוקטת כאן עמדה בשיח הציבור הפוליטי ובשיח הציבורי (בפנוי בשטחים ובהפגנות שיח גראח) המדבר על פניה של החברה בישראל ומי יהיו חלק ממנה ומי לא כאשר מבצעת חיפושים ברהט. משטרה כזו איננה משטרה של חברה דמוקראטית ולא משנה לאיזה צד של המפה הדמוקראטית משתייכים.

  והערה שבצידה גלוי נאות: המשטרה איננה לבד בפיאסקו הזה. על המשטרה ממונה שר אהרונישקי, שיחד איתי היה נמנו על סג"ל הפיקוד של המשטרה. אהרונשקי הלז פגש אתמול בבוקר בבאר-שבע בכנס סיכום שנת העבודה 2010 של המחוז הדרומי. לא שמעתי אותו מתבטא בעניין ,למרות קול הצעקה שקם בציבור ובכנסת, לא שמעתי אותו קורא אליו את המפכ"ל ומבקש הסברים. לא שמעתי אותו… בכלל.

  והבטחתי לנסות לאזן: לעין המצלמות, ללא כסוי פנים תידרך מפקד משטרת רהט את שוטרי היס"מ בטרם חבשו מסכותיהם הסתירו תגיהם ויצאו לקרב. דבריו היו עניניים נכונים ומאוזנים כיאה ללובש מדים. גם הראיון שנתן ,במהלך הכתבה, (ולא פניו לא הוסתרו) התבטא כיאה לאיש חוק ולשליח ציבור. אם רוצים אז יכולים הדוגמא הטובה מונחת על המרקע שלנו והנבלה הסרוחה לפתחינו אנו.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.