חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הברית החברתית – מתנועה למפלגה?

נושאים חדשות, פוליטי ב 6.03.11 4:44

דיווח מישיבת תנועת "הברית החברתית", שכללה דיון בשאלת הקמתה של מפלגה חדשה. שימו לב במיוחד לדבריו של רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים

מאת: אלה אלטמן

ביום שני האחרון, ה28 לפברואר, נתכנסה ישיבה של תנועת "הברית החברתית" , המאגדת שלל ארגונים וגופים חברתיים, בראשות הד"ר אורי זילברשייד, פילוסוף מדיני ופעיל חברתי, והעלתה את שאלת הקמת מפלגה חדשה. מפלגה אשר בראש ענייניה מדינה חברתית, מדינת רווחה. בישיבה נכחו אישים בעלי רזומה עשיר בפעילות חברתית , נציגי העובדים ומובייל מאבקים קודמים לרווחת הציבור בישראל.

יחד עם השאלה האם יש מקום למפלגה חדשה, שנתיים לפני הבחירות , עמדה בסימן שאלה המוכנות של הציבור לקלוט מפלגה שנשמעת כמו שמאל, וקוראת להביא שינויים במדיניות הרווחה במערכת הפוליטית.

הציבור לא מתגייס למאבקים הקטנים , בנפרד, אולי התגייסות משותפת של כל הציבור למאבקים משותפים יכלה להניב תוצאות שונות. ריבוי הארגונים, הפיזור וחוסר היכולת לאסוף את כולם למטרות מוגדרות ומשותפות- זוהי אחת הסיבות העיקריות לבעייתיות של המאבק הציבורי בנושאי הרווחה בישראל. ובהסתכלות על השיח סביב הסוציאליזם, שהוא קצת "וינטאז'" אבל לא באופנה- העבודה עם תנועות הנוער כמעט בלתי אפשרית, בעוד יעודן של תנועות הנוער בראשיתן היה לפי הפשט – תנועה! היכן התנועה והיכן המעורבות של הנוער והצעירים ברווחה ובנושאים ציבוריים במדינה?

אז על הפרק, הקמת מפלגה- שייעודה הוא מדינה רווחה. בתחום המדיני, מתינות. "המנכ"ל של המכון לדמוקרטיה מקבל מליון וחצי שקל בשנה, מה מעניין אותו מדינת רווחה?" אומר אחד הנוכחים. המכון לדמוקרטיה לא מוכן לשים על סדר יומו את עניין הרווחה. הציבור לא נותן אמון במפלגות הקיימות, אך גם לא במפלגות חדשות , לפי סקר שנערך על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה.

הרעיון הוא ליצור מפלגה הבנויה על אותם ארגונים אשר כבודדים לא מצליחים לממש את האג'נדות שלהם, למען מאבק כולל של כולם למען מטרותיה של מדינת הרווחה המיוחלת.

יש דיבור על גיחה של מספר אישים, שלדברי ישראל בינדר (מייסד "צעירים ללא מנוח"), המסרב לחשוף זהותם, אשר כניסתם תעשה את התמונה מאוד אטרקטיבית. "אישים נקיים, ציבורית, חברתית, יוכלו לתת את הטון בצורה הנכונה ביותר לגבי הציבור. לא תוכל להבחר פה מפלגה בצורה משמעותית רק על מצע חברתי, הרמז שלי הוא רמז דק בקשר לספטמבר, לגבי האישים עליהם אני מדבר." מוסר בחריצות, ומניד בראשו לנוכח הניחושים והסקרנות שמגלים החבר'ה סביב השולחן. הם אוהבים את עצם העניין שקורם עור וגידים.

לאחר הצגה מעורפלת של המצב, חושף השקפותיו רן ארז : "אני רואה שתי דרכים להניע אנשים. דרך ראשונה לצייר להם עתיד ורוד. הדרך השניה הינה להפחיד אותם, הסכנה מדרבנת אותם. הדרך השניה הרבה יותר מהירה, ויעילה. אנחנו יודעים כמה שהמפלגות שקיימות היום שרופות, הן ברירת מחדל. ארגון המורים הוא גוף בלתי מפלגתי, אינני רוצה להכניס לחדר המורים תעמולה מפלגתית. ברגע שכל אחד ידבר בחדר המורים על מפלגה אחרת, שהיא הצודקת ביותר כביכול, יפסיקו לדבר על החינוך, הוא המטרה שלנו." ההתלהבות מצוננת מעט, אבל יש אלטרנטיבה והיא לנסות להגיע לאותן מטרות של מפלגה דרך תנועה מאוחדת, שתשמור על ארגון המורים נקי מסטיקרים ותאפשר לארז ולראשי ארגונים אחרים לחולל מהפכות דרך התנועה.

"מפלגה צריכה כסף, המון כסף, הבחירות הן עוד שנתיים, ככל שאתה מושך את הסיפור יותר זמן, אתה נשחק יותר, האויבים מתחילים לחפש אצלך שלדים בארון. לכן אני חושב שאנחנו צריכים לחפש את אותו מכנה משותף, ומשם להמשיך את אותה תנועה. " מסיים ארז את דבריו , ואכן מבהיל מעט את הנוכחים באשר לתזמון הקמת המפלגה בקרוב.

כותבת המאמר, הנוכחת בישיבה וגומעת בשקיקה את נאומי הדוברים בבהירותם, דווקא רואה את הוואקום שנוצר לאחרונה, וקוראת ליושבי השולחן לנצל את המצב המפחיד שנוצר, בו בוחרים מתוך חוסר ברירה באותן מפלגות שרופות, ולנתב אותו לפתרון שייטיב עם כל מי שעוד רוצה ליצור פה מציאות טובה יותר בתחום החברתי. יש מקום למפלגה חדשה, לפי דעתי, יש מקום להסתכל על מה שנהיה מהפוליטיקה שלנו, ולהחליף את רוב מה שנמצא שם.

היושבים מעלים את סוגיית הזיהוי של מפלגה חדשה שכזו עם השמאל הקיצוני בעניין הרווחה, ומכוונים לתחום החברתי, למהפכה ירוקה, בתור אופציה שסביר יותר ליצור הזדהות ציבורית עמה, אם כבר.

"הייתה פה איזו אי הבנה ביחס למדינת רווחה. היא אגב לא מזוהה עם השמאל."- מתקן הד"ר אורי זילברשייד: "שתי מלחמות עולם פרצו על הנסיון למנוע את מדינת הרווחה. אני ניסחתי החלטות כך: נמשיך ונבנה את התנועה, שמצעה מדינת רווחה. נמשיך לבדוק לפי סקרים את ההתכנות של הכיוון הזה. אנחנו נפגשים עם ראשי ארגונים – זה ימשך."

בסופו של דבר, מה שישנה את התמונה הנוכחית הוא לקחת את אותם אנשים רעננים, חדורי מוטיבציה, ששואפים לשינוי ולא מסתפקים במדיניות החברתית והרווחתית שנזרקת לעבר אזרחי המדינה בהינף יד. לקחת את אותם אנשים, להחליף את מי שמחמם (במקרה הטוב) את מושבי אולם המליאה בכנסת, ולא מצדיק את הישיבה שם.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. אורי יזהר :

  מבלי להתייחס ליוזמה החדשה שמוביל ד"ר זילברשייד, יש לי רק שאלה אחת: אולי יסביר לנו מורנו מה פירוש המשפט "שתי מלחמות עולם פרצו על הניסיון למנוע את מדינת הרווחה". בכל לימודי ההיסטוריה שלי מעולם לא נתקלתי בהסבר הזה ויהיה מעניין לקבל אותו עכשיו.

 2. איתי :

  אני הייתי שמח להבין מדוע הברית החברתית והמטה הס"ד אינם גוף אחד.

  זכרתי שאורי זילברשייד היה לפחות בפגישה אחת של המטה בתחילת דרכו.

 3. אלה אלטמן :

  איתי,
  חוסר התיאום בין הארגונים והגופים, בעלי שאיפות דומות ככל שיהיו, ממלא מקום בקושי של השמאל להרים את עצמו, בטח כאשר מדובר במפלגה חדשה. הייתי שמחה לשמוע תשובה גם, אם זילברשייד ייצור איתי קשר זה יקבל מאמר משל עצמו… (חוסר התיאום והיעדר שיתוף הפעולה בין גופי השמאל)

 4. איפה הביצה ואיפה התרנגולת? :

  האם חולשת השמאל היא זו שפוררה אותו לרסיסים, או שהתפרקות מרצון לרסיסי רסיסים החלישו אותו?

  מה כאן יותר תוצאה? מה כאן יותר סיבה?

  רק לאחרונה אני שומעת בלי מאמץ מיותר על כל מיני התארגנויות לחדוש/איחוד השמאל, עד שבין סחרחורת לסחרחורת, עולה בדעתי שכה נראים שחזורים ארכיאולוגים, חתיכה מפה וחתיכה משם עד שזה מגיע שלם למוזיאון.

  חן – מיבשים את החולים.

  הא, מה אני מציעה? לקצר קווים. פרויקט הייבוש למשל, הוא עקרונית בכיוון הנכון.

 5. אלה אלטמן :

  אני מסכימה חלקית עם מה שאת מציעה, במצב הנוכחי של השמאל אין מקום להתרווח לכל הכיוונים עם מפלגות ותנועות בכזו מסה, כשכל אחת מהן בקושי את עצמה מחזיקה. אפשר לומר שבמידה והשמאל היה איזה אישיו ציבורי, אשר רבים נושאים אליו עיניים, היה מקום לתחרות בריאה בין מפלגות רבות על מנת לשפר אפילו יותר את המצב הקיים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.