חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רן כהן מציע: שקיפות בהליכי תכנון ובניה

נושאים איכות השלטון, בריאות ואיכות סביבה, שיכון ושלטון מקומי ב 30.05.08 6:10

בעקבות מקרה של היעדר שקיפות שבעקבותיו התקדמו תוכניות בנייה שפגעו בצורה קשה באזרחים, בלא שתהיה להם אפשרות להתנגד, מעביר לנו רן כהן את תיאורה של 'הצעת חוק יוספטל', על שם מחלף יוספטל בבת ים, שמגבירה את השקיפות בהליכי התכנון והבניה בשתי דרכים נפרדות.

אנדריי יגופולסקי לא האמין למראה עיניו. בוקר אחד הגיעו דחפורים ובולדוזרים לשטח שמול בית משפחתו בבת-ים, והחלו לבנות את מה שידוע היום כ"מחלף יוספטל" של איילון דרום.
תושבי השכונה הסמוכה למחלף, רובם עולים מרוסיה – אוכלוסיה חלשה סוציואקונומית, מנותקת ממוקדי כוח הגמוניים ושאינה שולטת ברזי השפה העברית והתרבות הישראלית – כולם היו מופתעים כמו אנדריי ומשפחתו. הם לא ידעו דבר וחצי דבר על תהליכי תכנונו ואישורו של המחלף, שהוריד בן לילה את ערך דירותיהם, הנמוך גם כך, בשיעור של עד 30 ואף 40 אחוזים, ושהפך למקור בלתי פוסק של רעש וזיהום.
התושבים גילו את קיומו של המחלף כאשר הבנייה כבר החלה. היה זה שלוש שנים לאחר אישור התכנית – בדיוק בתום הזמן הקבוע בחוק להגשת התנגדות ולתביעת פיצויים.
מספר שנים לאחר מכן, הפך אנדריי יגופולסקי לסטודנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב. אנדריי החל לפעול בהתנדבות במסגרת פרוייקט "גל", אשר עוסק בעוולות משפטיות ומציע דרכים לתיקונן. במסגרת פעילותו בפרוייקט ניסה אנדריי לדאוג לפיצוי למשפחות הנפגעות, ולא פחות חשוב מכך – לפעול לתיקון החוק כך שמקרים כאלה לא יישנו.
כך התוודעתי לאנדריי ולפעילותו, ונרתמתי להציע תיקון.
החוק המוצע מנסה להתמודד עם מידע לא סימטרי בין רשויות התכנון והבניה ובין האזרח, בפרט האזרח המוחלש. כולנו מכירים את מודעות התכנון בעמודים האחוריים של עיתון "הארץ", שגם יודעי ח"ן מתקשים לפענחן. בעית הנגישות החמורה של מודעות אלה מהווה פוטנציאל לפגיעה חריפה בציבור שצפוי להיפגע מן התכנית שעל קיומה אינו יודע.
החוק המוצע מחזק את יידוע הציבור בשני אלמנטים חשובים:

האחד, החוק מחזק את זכותם של התושבים להתנגדות, הן באמצעות פרסום נפוץ יותר, בשפתה של האוכלוסיה הרלוונטית, והן באמצעות פרסום באמצעות דיוור ישיר לבתיהם של התושבים, ע"י ספח מיוחד שיוצמד לדרישת תשלום הארנונה. על מנת לצקת לזכות ההתנגדות תוכן ממשי, נקבע בהצעה כי תכנית לא תתקדם לאישור בערכאה הבאה, אם לא התבצע הפרסום הנדרש. כך, עמידה בזכות ההתנגדות והפיצוי של התושבים היא תנאי להתקדמות התכנית, לאישורה ולביצועה.
האלמנט השני הוא הגדלת שיקול הדעת של שר הפנים בהארכת המועד בו ניתן להתנגד לתכנית בניה, והנחייה ספציפית של השר לגבי השיקולים שעליו לשקול בבואו להחליט האם להאריך את תקופת ההתנגדות. עד כה,השיקול הכלכלי היה השיקול המכריע בהחלטת השר. ההצעה מציעה להנחותו לשקול גם משתנים הנוגעים לגודל הפגיעה ולסוג האוכלוסיה הנפגעת, וכן מפעילה ההצעה ביקורת שיפוטית על שיקול דעתו של השר.
מנסיוני במאבקים חברתיים בעבר אני מאמין כי שילוב של מאבק צודק וחיילים חדורי אמונה יכול לשנות גם את מה שנראה בלתי אפשרי. במקרה זה, חקיקה שאינה עולה כסף ורק מיטיבה עם הציבור, בשילוב יוזמה אותנטית מן השטח וסטודנטים צעירים שהתגייסו למאבק, יכולה לעשות את ההבדל. אני קורא לכל חברי הכנסת, במיוחד מן הקואליציה, לתמוך בחוק ולהוכיח לציבור כי האינטרס הציבורי בראש מעייניהם

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. ירדן :

  נשמע מצויין. חבל שלא נבחר לראשות מר"צ…

 2. nati :

  ישר כוח על היוזמה החשובה!

  עם זאת, ומעט מוזר לי לומר את זה – יש לקוות שהחוק, אם יעבור, לא יהווה חסם שמעכב פיתוח תשתיות גם במקרים שבהם ההתנגדות קנטרנית או לא מידתית.

 3. שונית :

  נושא חשוב ביותר. רק השבוע התפרסמה במוסף "הארץ" כתבה על המפלץ החדש יחסית בשכונת םלורנטין בת"א, המצטרף למפלצות ארכיטקטוניות ותיקות. קשה להבין איך לא חוקק חוק כזה עד כה.
  כל הכבוד לח"כ רן כהן. ולא נותר לי אלא להצטרף להבעת הצער של ירדן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.