חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אז מה זה ניאוליברליזם?

נושאים דעות, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 2.03.11 5:44

הרצאה של הכלכלן אמנון פורטוגלי

ראו גם: הפרטה – מצגת שכל אחד מבין
נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

4 תגובות

 1. איל גיא חיים :

  בקיצור, מכבסת מילים לשוחד, לשיטת השקשוקה שמצד אחד משחדת ומשמנת ומצד שני מפטרת, מאימת ומפעילה טרור על כל מי שלא ממושמע לשיטה...

  מתברר שהמקום היחיד שלא נכלל בניתוחים ובסקרים עד היום הוא זה שבו מתרחש מרבית האקשן. הכוונה היא כמובן לסופר-עשירים, למגה-מיליונרים. לא לאלה שיש להם, אלא לאלה ש"יש להם הכל. כולל הכל. ועוד".

  הנה כמה מספרים: האלפיון העליון של האומה האמריקאית קיבל ב-1979-2005 עד 20% מכל הגידול בהכנסה נטו בארה"ב. השכבות הנמוכות – ששת העשירונים התחתונים – קיבלו בתקופה הזאת 13.5%.

  למי שמתבלבל מהעשירונים ומהאחוזונים נסביר בשפה פשוטה: 300 אלף העשירים ביותר בארה"ב קיבלו בתקופה הזאת 50% יותר הכנסה, מאשר 180 מיליון האמריקאים שבתחתית.

  האם המספרים האלה מספרים את כל הסיפור? כמובן שלא: הם לא כוללים את שחיקת הביטחון התעסקותי, את הפגיעה בשירותי הבריאות, את הזינוק בעיקולי בתים ובפשיטות רגל אישיות ואת הקריסה במחירי הנדל"ן של השנתיים האחרונות, שמכה בעיקר בשכבות החלשות.

  הסיפור הכלכלי הגדול ביותר באי השוויון ובחלוקת ההכנסות אינו הפער שנפתח בין עניים לעשירים, או בין העניים למעמד הביניים. מתברר שהפערים הגדולים ביותר נפתחו בין המעמד המבוסס לבין העשירים ובין העשירים לאולטרה-עשירים.

  ב-1974-2007 גדל הנתח של המאיון העליון בעוגה הכלכלית האמריקאית מ-9% ל-23.5%. אבל, שימו לב מה מצאו הכלכלנים הצרפתים באלפיון העליון – ה-0.1% באוכלוסיה שבהם ההכנסה הגבוהה ביותר? אהה… כאן קבור חלק גדול מהסיפור. ב-2009 הסתכמה ההכנסה של האלפיון העליון בארה"ב בכטריליון דולר. כן, טריליון זה אלף מיליארדי דולרים שהם כ-7.1 מיליון דולר בממוצע לאדם בשנה.

  ב-1974 הסתכמה ההכנסה (כל הנתונים מתואמים לאינפלציה) במיליון דולר לאדם לשנה. כלומר, ההכנסה הממוצעת של המגה-עשירים גדלה פי שבעה, והנתח שלהם בעוגה האמריקאית גדל באותה תקופה מ-2.7% ל-12.3% – יותר מפי ארבעה.

  אם ממשיכים הלאה, ל-0.01% מהאוכלוסיה, הגידול הוא כמובן מהיר יותר: שם גדלה ההכנסה כמעט פי עשרה – מ-4 מיליון דולר ל-35 מיליון דולר.

 2. עמית-ה :

  אייל
  אפשר קישור למאמר/מחקר הזה?

 3. איל גיא חיים :

  בבקשה, לא שמתי לב להקישור לא הוסף...

  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20101014_1193364

 4. אסתי :

  מעולה.
  מישהו מכם בעבודה שחורה היה רוצה לכתוב לנו "במחשבה שנייה" פוסט אורח על הנושא (ולהשתמש כמובן שמצגת המצויינת הזו)?

  זה יהיה נפלא מבחינתנו

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.