חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רפורמה ברשות השידור – סיפורו של מחטף

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 23.02.11 22:54

הסכם הרפורמה ברשות השידור הושג במחטף, תוך פגיעה חמורה במצבן של העובדות בשכר הנמוך. האירועים סביב החתימה מעוררים את השאלה האם ההסתדרות הכללית אכן מייצגת את העובדים המאוגדים בה

מאת: דליה בלומנפלד

ביום ג' (22.2.11) התפרסם בעיתונות כי כלל עובדי רשות השידור חתמו על הסכמי הרפורמה, אך אין פירוט לדרך הפתלתלה בה נחתם ההסכם עם הועד המשולב בראשו עומדת ענת עוזרי. בישיבה שהתקיימה בין חברי הוועד לבין אריאל יעקובי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה ודורון קרני מחזיק תיק רשות השידור בהסתדרות הכללית, הביעה יו"ר הוועד ענת עוזרי התנגדות לחתימה על הסכם עד שייפתרו הנושאים הבעייתיים שהעלתה, הקשורים לשכר העתידי ולצורת ההעסקה של העובדים. ההתנגדות לחתימה על ההסכם נובעת מתוך עמדה שההסכם אינו טוב לעובדות רשות השידור.

ענת עוזרי עומדת בראש הוועד המשולב המייצג כ- 80 נשים מתוך כ-110 עובדים. מדובר בנשים אמהות לילדים, שעבורן ההסכם אינו מתאים. הוא אינו מתחשב בתפקידן כאמהות. לדברי ענת, ההסכם שנבנה על פי נתוני טכנאי הטלביזיה, מיועד לגברים. הוא כולל עבודה רבת שעות במשמרות ובשבתות. העובדות האמהות מפזרות בבוקר את ילדיהן בבתי הספר ובגני הילדים, ורק לאחר מכן מגיעות לעבודה. הן לא יוכלו להגיע ב-8 בבוקר. במקום זאת, יתחילו מאוחר יותר, וגם יסיימו מאוחר יותר. הן יעבדו כ-11 שעות ביום. 8 שעות לפי ההסכם והיתר – שעות נוספות כדי לנסות ולשמר את שכרן. לפי חישוביה של ענת עוזרי. הסכם רפורמה כזה מתעלם מעובדת היותן של העובדות אמהות לילדים, שחלק גדול מהן מפרנסות יחידות.

לדברי ענת עוזרי, על פניו נראה שסל השעות הנוספות בהסכם הרפורמה נעשה כחוזה אישי דרך תחשיב לא אחיד ללא פרמטרים רוחביים. אם היום שני עובדים בעלי ערך שעה זהה עושים באותו זמן את אותה שעה נוספת, התגמול זהה. לעומת זאת, בהסכם הרפורמה יש לכאורה אפליה מאחר וכל אחד יקבל תגמול אחר על השעות הנוספות. עניין נוסף, אם נעשה חוזה אישי עם כל עובד ועובד, נדרש להחתים את העובד על צורת העסקתו החדשה. לדעתה של ענת, יש מקום לבדוק את ההסכם לעומקו.

לאור השגותיה אלה, הודיעה ענת עוזרי באותה ישיבה שלא תסכים לחתום על ההסכם כפי שהוא עד שייפתרו הסעיפים הבעייתיים. היא יצאה בכעס מהישיבה. נציגי ההסתדרות ניצלו את היעדרותה של היו"ר, והחתימו חלק מחברי הוועד על הסכם הרפורמה.

החתימה התאפשרה על ידי התניית החתימה בביטול הסנקציה על השעות הנוספות שהפעילה הנהלת רשות השידור על העובדים. ההתנהלות הזאת של נציגי ההסתדרות היא עדות לשיתוף הפעולה של ההסתדרות עם הנהלת הרשות נגד העובדים שהיא מייצגת. רשות השידור מפעילה מאז 23 בינואר לחץ על העובדות על ידי ביטול העבודה בשעות נוספות. מצב זה מקשה על העובדות, שמשכורתן היא בגובה שכר המינימום בערך (כ – 4000 ₪) , והתמורה על השעות הנוספות היא דרך להעלות קמעא את משכורתן. באותה ישיבה שהתקיימה, ביקשו חברי הועד מנציגי ההסתדרות לעזור להם לבטל את גזירת ביטול השעות הנוספות. נציגי ההסתדרות התנו את ביטול השעות הנוספות בחתימה על הסכם הרפורמה. שלושה חברי ועד מתוך החמישה שהיו בפגישה הסכימו וחתמו על ההסכם. יו"ר הועד, ענת עוזרי, לא הייתה באותו רגע בחדר הישיבות. נציגי ההסתדרות ניצלו את הזדמנות היעדרותה והחתימו שלושה אנשי ועד. נציג אחד סרב לחתום.

ענת עוזרי, יו"ר הועד מתייחסת אל החתימה הזאת כאל מחטף לא הגון. היא לא ציפתה שנציגי ההסתדרות יובילו כזה מהלך של חתימה על הסכם מאחורי גבה. השאלה העומדת עתה על הפרק היא האם הסכם כזה שנחתם במחטף, ושנציגי ההסתדרות, יצגו את האינטרסים של ההנהלה ולא של הוועד, האם הסכם כזה הוא תקף מבחינת התקנון ומבחינת החוק.

התנהלות נציגי ההסתדרות במו"מ על הסכם הרפורמה ברשות השידור, לדעתה של ענת, היא עדות להתעלמות מצרכי העובדים, ובייחוד העובדות שהן נשים אמהות לילדים, ולשיתוף פעולה של ההסתדרות עם המעסיקים, במקרה זה הנהלת רשות השידור. ההתנהלות הזאת של נציגי ההסתדרות, לדעת ענת, אינה תורמת לתדמיתה החיובית של ההסתדרות, שאמורה לייצג את העובדים ולא את המעסיקים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

8 תגובות

 1. איציק יאפ :

  הלוואי שתצליחו לשקם את רשות השידור!

 2. דנה :

  חבר ועד חסר ניסיון ושני חברי ועד שהם יותר חברי הנהלה מאשר מגנים על העובדים. ההסכם שנחתם נבדק אצל מבקר המדינה ויוצא צו מניעה במידת הצורך ותביעות אישיות

 3. מיכאל מירו :

  הסיפור הזה הוא חומר למחשבה לכלל העובדים

  ללא ספק כל עובד חייב להיות מיוצג, על כך אין ויכוח. אך הסיפור הזה מעורר שאלות נוקבות לגבי הפטרונות של נציגי עובדים ששוכחים מהו האינטרס של שולחיהם. יתר על כן לא יעלה על הדעת שנציגי ההסתדרות יעשו מעשה שהוא לא אתי ולא מוסרי. לא יעלה על הדעת שנציגי ההסתדרות יתפשו את עצמם כאלה שיכולים לכפות הסכמים על ועדי עובדים רק בשל העמדה שלהם כארגון יציג. במקרה כזה הייתי ממליץ לכם לועד עובדי הדירוג המשולב את מה שהמלצתי ליתר הועדים. אם אתם לא מרוצים מהייצוג של ההסתדרות חפשו בשוק עוד ארגונים שמייצגים עובדים ותעברו למי שנראה לכם טוב יותר.

 4. ענת עוזרי-יו"ר ועד המשולב בטלוויזיה :

  אני עובדת ברשות השידור 21 שנה ומשתכרת שכר יסוד של 4300. ללא השעות הנוספות שכרי הוא שכר חרפה. אני רואה את מאבקי כשליחות ציבורית ומשלמת מחיר אישי לא קטן על מאבק זה. אבל אני מאמינה בצדקת דרכי, אני רואה את כל "הרפורמות" במשק שעיקרן הוא החזרת הכסף בדלת מסתובבת לפקידי האוצר ואין בהם ולו קורטוב של מחשבה מעמיקה איך להיטיב עם נשות רשות השידור חלקן הגדול מפרנסות יחידות שרק רוצות להביא את פת לחמם לילדיהן. אני אמשיך במאבקי ומאום לא יישבור את רוחי יש משפט שהא נר לרגליי: "לעתים חכמה הדרך מההולכים בה". כולי תקווה שנצליח

 5. שי כהן :

  ענת- בהצלחה וישר כוח לאשה אמיצה!

  האמת מנצחת, גם אם הדרך לא קלה

 6. יעקב לקס :

  רשות השידור היא לא

  רשות השידור היא השידור הציבורי. היא המקום להשמעת הקול של הציבור ולא להשמעת הקול של הבעלים כמו שקורה יותר ויותר ברשתות הפרטיות.
  מערכות אמיצות של שידור מנוגד לעצמת בעלי ההון בשידור הפרטי הולכות ונעלמות.
  (דוגמה נדירה כאן: http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=783429 )
  השידור הציבורי הוא לצנינים בעיני שני סוגים של בעלי עצמה:
  – בעלי ההון (כבר פירטתי)
  – הממשלה. המאבק על תנאי ההעסקה של עובדי רשות השידור הוא מאבק על השליטה בדעת הקהל. עובדים כנועים החוששים למעמדם יעדיפו לשדר את מה שימצא חן בעיני בעלי העצמה.
  התהליך כבר החל בתקשורת הפרטית.
  הריסת השידור הציבורי דרך הכנעת העובדים היא עוד מדרגה בהפיכת הדמוקרטיה הישראלית למשהו אחר, משהו רע.

 7. שושי פולטין :

  מצרפת את ברכת יישר הכח לענת!

  ה"ייצוג" על ידי ההסתדרות נשמע בהחלט מוזר. כנראה שהפתרון של מיכאל מירו הוא הפתרון שצריך לעמוד לנגד עיניך, למצוא ארגון מייצג אחר ובמקביל לפעול לביטול ההסכם אשר נחתם.

 8. איתי :

  אני מצטרף לדבריו של שי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.