חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מצפון תפתח הטובה – או הרעה

נושאים מדיני-בטחוני, פותחים שבוע ב 25.05.08 6:05

בעבר הוחמצו כמה וכמה הזדמנויות להידברות רצינית עם סוריה בשל חולשת השלטון בירושלים או בדמשק. אין ביטחון שהפעם יהיו תוצאות שונות, אבל אסור להחמיץ שום הזדמנות להידברות, ולא משנה מי העומד בראש הממשלה

מאת: דניאל בלוך

השבוע שעבר סיפק לנו נושאים חדשותיים מסעירים שהיו מספיקים לרוב המדינות באירופה לכמה חודשים. המשא ומתן העקיף עם סוריה, חקירות ראש הממשלה, סיום ועידת הנשיא, דו"ח מבקר המדינה… כמעט כל הנושאים יהיו עמנו גם השבוע ושיאם בעדותו בבית המשפט של מוריס טלנסקי.

בראש הכותרות המשא ומתן עם סוריה. איננו יודעים להעריך עדיין את רצינות המגעים והאם הם יקרבו אותנו להסדר שלום וביטחון בגבול הצפון ומעבר לו. מעבר לכל הניסוחים ברור שמחיר השלום הוא ויתור על הגולן ומבחינת הסורים הוא כינון יחסי שלום מלאים, הסדרי ביטחון מלאים ובכללם פעולה סורית למניעת טרור בכל דרך אפשרית. הדרישה להתנערות מאירן היא מגוחכת. הסכם שלום בין שתי מדינות אינו יכול לכלול במפורש אלמנטים נגד מדינה שלישית, אך ברור שהסכם עם ישראל, בברכת ארה"ב ואירופה, יצמצם את הצורך של סוריה להיעזר באיראן.

אם כן, האם מצפון תיפתח הפעם הטובה או חלילה הרעה? אני נמנה על אלה הסבורים שבעבר הוחמצו כמה וכמה הזדמנויות להידברות רצינית עם סוריה. רובם ככולם נפסקו בשל חולשת השלטון בירושלים או בדמשק ומהדר נחישות אצל האמריקנים או האירופים. אינני יודע אם ההידברות היתה מגיעה בעבר לכלל השגת הסכם מדיני-ביטחוני. אין ביטחון שהפעם יהיו תוצאות שונות. אבל ברור לי שאסור להחמיץ שום הזדמנות להידברות. לא משנה לי מי העומד בראש הממשלה ומדוע יזם או נענה ליזמה. אין זאת אומרת שאנחנו צריכים ליפול במלכודת הספין ו"לאתרג" את ראש הממשלה משום ששלח שניים מעוזריו לטורקיה לשיחות קרבה עם סוריה על מסגרת אפשרית למשא ומתן. כל ראש ממשלה שיבוא במקומו לא יוכל שלא להמשיך בשיחות, שכן במקרה של פיצוץ השיחות ביזמה ישראלית האלטרנטיבה היא מלחמתית.

אם יגיעו השיחות לנקודה של הכרעות ממילא לא יוכל שום ראש ממשלה להחליט על דעת עצמו וכדי למנוע מלחמת אחים יהיה הכרח ללכת להכרעה בבחירות או משאל עם. אם הנושא המדיני-בטחוני יהיה הנושא המרכזי כי אז לא יהיה מקום למפלגות אווירה ונושא אחד אלא למפלגות הנוקטות עמדה ברורה בשאלת רמת הגולן והקמת מדינה פלסטינית. אי אפשר יהיה להתחמק מכך. אחרי שכל בוחר יבחן את עמדת המפלגות בנושא המרכזי הוא יתפנה לבדוק עמדות בשאלות אחרות – חברה, כלכלה, דת ומדינה, שלטון החוק, זכויות האדם ומעמד בית המשפט העליון.

ההתמודדות על הרכבת הממשלה מסתמנת כמאבק בין ביבי נתניהו לציפי ליבני כאשר אהוד ברק והעבודה הופכים לפחות רלבנטיים. הם לא מובילים לא את סדר היום המדיני, לא את הנושא החברתי ולא את המאבק בשחיתות. כל שנותר לקוות הוא שבבחירות הבאות יגדל אחוז המצביעים ואלה יצביעו למפלגות עם עמדות ברורות בנושאים המרכזיים.

קשה לי להאמין שהנחישות והתקיפות שמגלה ראש הממשלה בנושא המגעים מסוריה אינו קשור לספין הנובע מהחקירות המתנהלות נגדו. הנה קמנו בוקר אחד לידיעות על החקירה ולדו"ח קשה וחמור של מבקר המדינה, אך בצהרי היום התפרסמה ההודעה בעניין סוריה וכל שאר העניינים נדחקו מן הכותרות הראשיות.

עם זאת, אינני מניח שהנושא הסורי ישפיע על החקירה. הייתי מעז לומר כי ההיפך הוא הנכון. מחובת החוקרים, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה לעשות כל מאמץ ולזרז את החקירות ולהחליט בהקדם האפשרי האם יש מקום להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה אם לאו. אינני רוצה שמהלכים מדיניים וביטחוניים כה חיוניים יתנהלו כאשר בראש הממשלה עומד אדם שעננה כבדה של חשדות מרחפת מעל כיסאו.

ציינתי כבר שדו"ח מבקר המדינה נשכח בין הכותרות הסוערות של השבוע ולא טוב הדבר. זהו דו"ח קשה וחמור המוכיח כי תופעות החלמאות, הקומבינה, התחמון, עקיפת שלטון החוק, ההתעמרות באזרח הקטן והשחיתות, קטנה כגדולה, לא עברו מן הארץ. להיפך הם גדלו ולא התמעטו. בניגוד לדברי מזוז ולינדנשטראוס אנחנו טרם הגענו לתחילתו של תהליך ההינקות.

יש מקום למחקר מה קורה לנו בתחומי המינהל הציבורי. בשנות הששים והשבעים התקדמנו למצב של מדינה מתוקנת. אך משנות ה – 80 והלאה החלה הידרדרות והשחתה גואה והולכת. תרמו לכך הפריימריז, אי-שינוי שיטת הבחירות, ההפרטה בכל מחיר, שיטת ה"דלת המסתובבת" באוצר ובפקידות הגבוהה, ההתקרבות בין הון לפוליטיקה ושלטון וחולשת המשטרה ומערכת אכיפת החוק. סרטן השחיתות הוא הרסני יותר מכל סרטן אחר שכן הוא לא רק ממאיר ושולח גרורות בגוף החולה אלא הוא גם מידבק. אם לא נדע לעצרו מיידית התוצאה תהיה הרסנית לחברה כולה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.