חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עופר עיני שותף לסירוס חוק אחריות המזמין

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 21.05.08 6:10

חוק אחריות המזמין, יוזמה ברוכה של שלי יחימוביץ' ודב חנין, "אומצה" על ידי הממשלה, ושונתה באופן המעקר את ההצעה מתוכן. יו"ר ההסתדרות עופר עיני, ויו"ר איגוד התעשיינים שרגא ברוש סומכים את ידם על החוק החדש של הממשלה. עמי וטורי, מארגון כח לעובדים מתנגד למתכונת הנוכחית של החוק. הסרת אחריות המעסיק בפועל וההפרדה בין עובדי קבלן מקבלנים שונים לא מקובלים על כח לעובדים. בתגובה שלהלן, יש ביקורת חריפה על ההסתדרות בראשות עיני.

עמדת כוח לעובדים ברורה ופשוטה.

אנו מתנגדים למתן לגיטימציה לטווח ארוך להעסקה באמצעות חברות קבלן וכוח אדם.
לכן אנו בעד הצעת החוק המקורית שקבעה כי הנהנה הסופי, כלומר המעסיק בפועל, אחראי באופן מלא על תנאי עבודתם ושכרם של עובדיו המועסקים דרך חברת כוח אדם או קבלן.

מבחינתנו כל הפרדה בין המועסקים באופן ישיר ובין המועסקים דרך כוח אדם/קבלן היא הפרדה מלאכותית.

לכן סניפי העובדים שלנו מתוך עיקרון לא כוללים הפרדה כזו וסניף עובדים לפי מקום עבודה יכלול תמיד את כל העובדים במקום העבודה שבחרו להצטרף לכוח לעובדים בלא הפרדה לפי קריטריונים אלו.

אנו מכירים במגבלות החוק הרואה לעיתים בקבוצות אלו "יחידות מיקוח נפרדות". אלו מגבלות שלעיתים יש צורך להתחשב בהן בעת מאבק ספציפי בטווח הקצר אם הדבר יביא לשיפור מיידי בתנאי עבודתם של עובדי אותם חברות כוח אדם. אבל לא זו הדילמה שעומדת פה בפני ההסתדרות הכללית.

הסכמתה של ההסתדרות הכללית לחבור אל הפשרה שנועדה לקבור את החוק המקורי היא המשך של הדפוס הקבוע אצל עופר עיני. בחירה בתנאי המינימום המעקרים את החקיקה המקורית מתוכנה המהותי (ראה מקרה הסדר הפנסיה העלוב שהחליף הצעת חוק טוב בהרבה), כאשר ההסתדרות משמשת כיריב הפיקטיבי שלכאורה הגיעה להסכמה לאחר מאבק של ממש מול הצד השני (אירגוני המעסיקים והממשלה במקרה זה) ולמעשה משמשת כסוג של נותן שירות למעסיקים. זהו שירות שכל קורא אוביקטיבי מוזמן להחליט מה טיבו ומה אופיו.

לעניין הקנסות המוגברים וההליכים הפליליים. כל שיש לומר הוא – מה עיכב את השותפים הנכבדים עד עכשיו? להסתדרות יש את כל הכלים להגיש תביעות משפטיות כנגד מעסיקים המפרים את חוקי העבודה ויש לה את הזכות המלאה לפעול כנגד מי מתוכם שאינו רוצה לכבד או ליטול חלק בהסכמים קיבוציים ע"י מה שקרוי "צעדים אירגוניים" או בעברית "שביתה". יתכן שעכשיו יהיו כלים קצת יותר טובים אבל אם לא נעשה שימוש של ממש באמצעים הקיימים בעבר, לא מן הנמנע שהאמצעים המשופרים יתגלו בקרוב מאוד כעוד אוסף חסר משמעות של אותיות מתות שההסתדרות אינה טורחת לאכוף.

לקריאה נוספת:

הודעת השר ישי בנושא

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. עמי וטורי :

  חשוב לי להבהיר כי בעוד החלק הראשון של דברי מייצג את הקו הכללי של כוח לעובדים החלק הנוגע לעייני מהווה כמובן רק את דעתי האישית. הגם שלא נראה לי שיש מי שחלוק על עמדתי זו במסגרת כוח לעובדים.

 2. יצחק ג'קי אדרי :

  שלום רב.

  יש טעות בסיסית בכל המאמר, הצעת החוק המקורית היא של ח"כ יגאל יאסינוב מהכנסת ה-16 .

  אני סייעתי לניסוח החוק, השדולה בכנסת היתה בהצבעה העלובה בכנסת ה-16 .

  כלל חשוב ביותר בכל מאבק זה לשמור על כללי הגינות בכדיי להיות צודק ומנצח.

  תקראו בבקשה את הקישור המצורף:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3171256,00.html

  תודה.

 3. ענת כנפו :

  מה קורה שם בכנסת הזאת, שמי שמגיע עם כוונות טובות, משנה את עורו כשנבחר? איך אפשר להכניס לכנסת אנשים שישארו נאמנים למטרה שלשמה נבחרו ולבוחריהם? אני מציעה לקבוע מדד אזרחי. נפרסם באינטרנט מדד שבאמצעותו נעקוב אחרי יושרת ההנהגה, אחרי ביצועים בפועל, אחרי נאמנות לבוחר.
  ענת

 4. a :

  יצחק
  הערה חשובה וכתבה חשובה

  מה ההסבר שלך לכך שעמיר פרץ התנגד להצעת החוק של יאסינוב?

 5. יהונתן קלינגר | מיטופיה: שקוף עשוי להביא את המהפכה העיתונאית ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

  […] אין מודל עסקי. אתר שיוצא נגד תאגידים שמנצלים אותנו, נגד יושב ראש הסתדרות העובדים, נגד פוליטיקאים לא ראויים ונגד שרים. אז מי בכלל יסכים […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.