חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העובדים הסוציאלים עומדים להכריז על סכסוך עבודה

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 16.02.11 6:05

עמי ישראלי שני, חבר בעו"סים שינוי באוניבריסטת בר אילן, מתאר את תמונת המצב האקטואלית ל העובדים הסוציאלים בשנת 2011, מכל הבחינות, ומעדכן על מצב יחסי העבודה, שמתקרב לסכסוך עבודה

אחת לכמה חודשים, בעקבות אירועים הנחשפים בתקשורת  יש לי הזדמנות לראות כיצד העובדים הסוציאליים נתפסים בעיני החברה הישראלית, הזדמנות זאת נקרת לרוב  לאחר מקרה בו מחפשים אשמים לסיטואציה שנתפסת בעינינו כמשהו שמישהו יכול היה למנוע.

עבודה סוציאלית היא מקצוע ייחודי בעולם שלנו, ורק מעטים זוכים להבינו במלואו.

התפיסה של מעמד העובד הסוציאלי השתרשה בחברה כך שבמשך שנים סטודנטים לעבודה סוציאלית זוכים לשמוע אמירות 'מעודדות' כמו: "אני מקווה  שיש לך בן/בת זוג עשירה" "אתה בטוח אתה רוצה לעשות את זה לעצמך?" ובכל זאת כאלף סטודנטים מתקבלים מדי שנה ללימודי המקצוע, רף הקבלה אליו רק עולה בעקבות הביקוש הרב, מתוך רצון כן לנתינה חברתית אמיתית תוך כדי התמודדות עם הצדדים הפחות נעימים של החברה ובתקווה לעשות עבודה טובה.

עובד סוציאלי במערכות הציבוריות, מטפל ב200-250 תיקים בו זמנית, נוסע לביקורי בית על חשבונו, נמצא במאבק מתמיד על מרחב עבודה נאות, נלחם מדי יום עבור המטופלים שלו  ולעיתים אף מולם, ובנוסף אף מאוים באלימות במקום עבודתו.

העובדה המצערת, היא שעובד סוציאלי , בעל תואר ראשון, ע"פ טבלת השכר הקיימת של משרד האוצר, משתכר מתחת לשכר המינימום בשנים הראשונות לעבודתו.

עובדים סוציאליים עושים כל אשר ביכולתם על מנת לשפר את מצבם ומעמדם של הפונים אליהם באמצעים שונים העומדים לרשותם. אך למרבה הצער המדינה אינה עושה את הנדרש מעובד סוציאלי – עבור עצמו.

מדוע מדינת ישראל מאפשרת למצב האבסורדי הזה בו שליחיה, אלו אשר אמונים על הטיפול והסיוע לנזקקים, הם שזקוקים לתמיכת המדינה כדי להתקיים?

מדוע עובד סוציאלי צריך לסיים יום עבודה ולרוץ לביטוח לאומי בתקווה שעוד פתוח על מנת לקבל את השלמת ההכנסה שלו?

האם המדינה יכולה לצפות שאותם עובדים סוציאליים יעשו עבודתם טובה, מקצועית ונאמנה בטיפול באחרים כאשר היא בעצמה אינה מאפשרת להם דבר כה בסיסי? להתפרנס בכבוד?

נראה, שהמדינה מסתמכת על העובדה שהעובדים הסוציאליים נאמנים למשימתם מתוך אידיאלים וערכים ומתעלמת מהצורך בשיפור תנאי העבודה והשכר.

מספרם וצרכיהם של הפונים לעזרה גדל בקביעות ולעומת זאת העובדים הסוציאליים עדיין עובדים באותם תנאים מזה 16 שנה- לא ניתן לתת למצב זה להמשיך להתקיים.

אם כל זה לא מספיק ישנם גם בקרב העובדים הסוציאליים נפגעי הפרטה. מדיניות ההפרטה של מדינת ישראל לא פסחה גם על שירותי הרווחה, היום כ75% ממסיימי תואר ראשון בעבודה סוציאלית מוצאים עצמם עובדים במסגרות המופרטות השונות החל מעמותות וכלה בפנימיות. מצבם לא ישתפר בקרוב, שהרי הסכם שכר קיבוצי לכשייחתם לא חלים על עובדי השירותים המופרטים שהם אינם עובדי מדינה,ובכך גם אותם תנאים סוציאליים בסיסים כגון פנסיה ותוספות רלוונטיות אינם מופיעים לרוב בחוזי העסקה של העובדים בעמותות.

השינוי יתרחש רק אם שר התמ"ת יאשר חתימה על צו הרחבה שיחיל את ההסכם על כל העובדים הסוציאליים באשר הם.

בפעם האחרונה בה העובדים הסוציאליים יצאו למאבק על תנאי עבודתם ושכרם הייתה ב1994.

16 שנה אחרי זה קורה שוב.. הסכמי השכר נפתחים ולמדינה יש הזדמנות אחת שלא תחזור בשנים הקרובות, להציל את כבודם של העובדים הסוציאליים, ולתקן את העוול  באמצעות הסכם עבודה חדש.

ישנם סטודנטים שמעדיפים לקבור את ראשם בחו"ל או לבחור מקצוע "פרקטי" יותר… לפחות מבחינת רווחיות, אני מעדיף לעשות מעשה ולשנות את המצב. בימים אלו ממש איגוד העובדים הסוציאליים עומד להכריז על סכסוך עבודה, זאת לאחר הסכמים שעלו בתוהו עם משרד האוצר. זהו זמן קריטי ובעל יכולת השפעה ארוכת טווח לשינוי תדמיתה של הרווחה בישראל ומעמד העובד הסוציאלי כמבטא זאת.

עמי ישראל שני

אוניברסיטת בר אילן

חבר בעו"סים שינוי

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

5 תגובות

 1. אורי אפלבוים :

  בהצלחה

  הלוואי ועיני ילך איתכם במאבקכם במקום עם ברוש ובוחבוט.

 2. איתי :

  אורי, עיני בעניין ולכן הכותרת לא עדכנית

  http://www.histadrut.org.il/index.php?page_id=2004

 3. אורי אפלבוים :

  לדעתי כשעיני יהיה בעניין הוא יכריז על סכסוך עבודה כללי לטובת העו"סים. אחרת למה הם צריכים את ההסתדרות?

  הוא השאיר אותם בחוץ בהסכם הקודם, לדעתי בצדק, מתוך כוונה לאפשר להם הסכם טוב יותר, אם הדבר לא מסתייע עליו לגייס את כלל העובדים החברים בהסתדרות לטובתם. אין ברירה, מדובר באמת במצב מחפיר באופן קיצוני. גרוע יותר מכל תחום אחר בשקלול של חשיבות לחברה, איכות העובדים, כמות המשאבים המושעקת על ידי העובד, עומס ושחיקה רגשית ואף סיכונים של אלימות וכל זאת אל מול שכר שהוא פשוט מחפיר.

 4. היתוך קר למפגרים » ארכיון הבלוג » מעתה אמרו, השובתים הסוציאליים. :

  […] העובדים הסוציאליים מאיימים בסכסוך עבודה. […]

 5. שולי :

  המדינה לא יכולה להסתדר בלי עובדים סוציאליים

  עובדים סוציאליים הם שומרי הסף של החברה. הם קציני מבחן, חוקרי ילדים, קב"נים בצבא, עובדים בבתי חולים, ב קופת חולים, בבתי אבות, בכל חברה פרטית, במחלקות לשירותים חברתיים, ומסייעים, ומטפלים ותומכים.
  ומרוויחים שכר רעב!!1 מטפלים בנכים, ילדים, עבריינים, בני נוער, קשישים, מפגרים, זוגות , נשים מוכות, ילדים בסיכון, מי יעשה את כל זה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.