חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביבי נתניהו – מנע הקמת מכרה בשדה בריר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 16.02.11 6:08

אזרחים מודאגים בערד שולחים מכתב מאוד מנומק לראש הממשלה בנימין נתניהו, וקוראים לו להתערב ולמנוע הקמת מכרה בשדה בריר

איתן שקד
רחוב גל 37
ערד 89067
‏י'/אדר א/תשע"א
‏14/02/2011

לכבוד
ח"כ בנימין נתניהו
ראש הממשלה

שדה בריר – מה ש"רותם-אַמְפֶרְט" לא רצו שתדעו

שדה-בָּריר הוא שדה פוספטים ענק ליד ערד.  חברת "רותם-אַמְפֶרְט", מבית כי"ל (שבשליטת האחים עופר), רוצה לכרות את הפוספטים דווקא שם משום שהמקום קרוב למפעלי העיבוד של החברה במישור רותם.  אלא שהכרייה בשדה תגרום לעליית התחלואה והתמותה בקרב תושבי הסביבה

לקריאה נוספת


אודה לך בכל לבי על קריאת המכתב הזה וכן על תגובתך.

רקע: מומחי משרד הבריאות קבעו כי הקמתו של מכרה הפוספטים "שדה בריר"  3.7 ק"מ מערד יגרום לתמותה של 7 אנשים בערד בכל שנה כתוצאה משאיפת אבק מזוהם בקרינה רדיואקטיבית. משרדך, משרד ראש הממשלה פנה לגורם חיצוני על מנת שיפיק חוות דעת חדשה.

המגמות הברורות בחיי המדינה כיום הן מחד: כוח ההשפעה של גורמים פרטיים על חיינו הולך וגדל. נכסים ציבוריים כשטחים פתוחים ומחצבים מהווים פיתוי עצום ליזמים בעלי עצמה כלכלית אדירה וגדל השימוש שהם עושים בעצמתם לצורך השפעה על מקבלי ההחלטות. מאידך:  גדלה באופן משמעותי המודעות הציבורית לנושאים הקשורים לצדק חלוקתי, לזכויות האדם ובכלל זה לאיכות הסביבה. בהקשר הזה גדלה המודעות לכל הקשור לחיבורים בין אילי ההון לבין מקבלי ההחלטות על רקע פרשיות שהתפרסמו לאחרונה. ניתן להצביע על תנועה חברתית-סביבתית הולכת ומעצימה.

הפיתוי הכלכלי העומד בפני היזמים בשדה בריר הוא ברור. מדובר בעשרות מיליארדי שקלים. על כפות המאזניים שלך ושל המדינה עומדים אלה מול אלה ערכים:

ערכו הכלכלי של המכרה,  מול ערכם של: דימוי העיר ערד כעיר בריאות ומגמות פיתוחה כעיר תיירות, אמון הציבור בכל הארץ בגופי השלטון, אמון הציבור בראש הממשלה, איכות האוויר, שטחים המכילים ערכי טבע וערכי מורשת, בריאות התושבים וחיי אדם.

פגיעה באמון האזרחים במוסדות המדינה, מהו המחיר האסטרטגי לכך?

חיי אדם, כן. ולו חייו של אדם אחד,  די בהם להכריע את הכף. אני האזרח, נושא עיני אליך, המנהיג, ראש הממשלה.

חוות הדעת לגבי המכרה, מבלי להתייחס לחוות הדעת שנקנו על ידי "רותם", מצביעות על סכנה לבריאותם וחייהם של תושבי ערד. האם תוכל לנחם משפחה אשר אבדה את יקירה כתוצאה מפעילות המכרה, ולומר כי המוות הזה הוא ביטוי לסיכון הסטטיסטי ולנזק אשר היה ידוע מראש? או לתרץ  את האבדן בכך שהמומחה ששכרת בכספי ציבור פיספס משהו בבדיקה?, או לומר כי המוות הזה הניב מליארדי שקלים??? (למי?).

הפעלת המכרה לכרייה ניסיונית  תהיה שגיאה טרגית, מכיוון שבני אדם ישאפו את האבק המזוהם, ויחל בחלקם תהליך התפתחות מחלות כגון סרטן, ומחלות ריאה אחרות, שאורך לעיתים שנים, כך שבתום שנת הניסיון לא נדע את הנזק האמיתי. מדובר בניסוי בבני אדם, אך ללא הסכמתם ומבלי לחשוף את התוצאות הרות הגורל. הפגיעים ביותר הם הילדים, החולים והקשישים.

אי הקמת המכרה מוצגת על ידי חברת "רותם" כסיבה לסגירת המפעלים  תוך 10 שנים ולפיטורים המוניים. אני מצפה ממך שתפעל בכל מאודך למנוע פגיעה בעובדי "רותם". כבר מעתה צפה עשור קדימה למציאת פתרונות תעסוקתיים עבורם לשנים הבאות.  חשיבה חברתית – כלכלית אסטרטגית מתקדמת, הבאת תעשיות אקולוגיות לנגב ופיתוח התיירות יניבו פריחה כלכלית-חברתית בנגב. ככל שיעבור זמן והמכרה יפעל, כך יהיה קשה  ומורכב יותר לשקם את הנגב, שהרי כלכלה המתבססת על מחצבים מתכלים שיבולם מעשיר גורמים פרטיים, תותיר אדמה פצועה ואדם בשבר. עתה הוא הזמן להזרים משאבים, כוחות ויזמויות ולהביא את הנגב לפריחה היאה לשנות האלפיים: כלכלה  המתבססת על קיימות וצדק חברתי.

אני רואה את עצמי פועל ברוח ההגשמה שנטעו בי הורי. תקומת המדינה ושגשוגה בראש מעייני. לא היססתי, כמוך ללכת לקרב, ובכל דקה חשתי שאני מגן על המולדת. ראיתי בלבי דמותם של ילדים ואנשים אשר מביטים בי ומבקשים את הגנתי. אני רואה אותם גם כעת והם איתי: משפחתי, תלמידי, חברי ומשפחותיהם וכל תושבי ערד וסביבתה.

אני פועל בנחישות ובכל כוחי כדי למנוע את הפעלת מכרה "שדה בריר". אני חש שזו מחויבותי למדינה ולאנשיה.

אני רוצה לחוש אותך לצדי, לצד ילדי ערד, ולצד אזרחי המדינה הנושאים עיניהם אליך, שתמנע את הקמת מכרה שדה בריר אשר ימיט אסון על ערד, ויגבה מחיר ציבורי כבד ממדינת ישראל.

בתודה ובברכה
איתן שקד
איש חינוך וטיפול בילדים

מכתב זה נשלח לפרסום באתר "עבודה שחורה".  תשובתך, לכשתתקבל, תישלח לפרסום שם אף היא

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. דליה :

  לתומי חשבתי שראש ממשלה בישראל שנבחר על ידי הציבור חייב לציבור ולבריאותו ולא לבעלי הון למיניהם. אחריותו מחייבת לקבל את המלצות משרד הבריאות בדבר הקמת המכרה כלשונן, ולדאוג למניעת הקמתו. פעילות נגד תעמיד אותו כמשרת שלטון ההון ולא כמשרת הציבור.

 2. השאלה מה חושבים המצביעים של ביבי וליברמן :

  32% מתושבי ערד הצביעו לישראל ביתנו בבחירות האחרונות
  23% לקדימה
  18% לליכוד
  מקור – אתר הכנסת

 3. מיכאל לינדנבאום :

  ביבי משתין-בערד חושבים שזה גשם

  בהתייחס לנתונים של תגובה 2 ,אפשר לומר ,שנכון לעכשיו,תושבי ערד "יילחמו עד מוות" על זכותם של ביבי וליברמן להתעלל בהם ככל העולה על רוחם.
  תושבי ערד הם הראי של המדינה.

 4. טובה מרק בן צבי :

  איתן מבטא בצורה הכי מדוייקת ומרגשת את עמדתם ותחושותיהם של תושבי ערד המודאגים מהקמת המכרה.
  מי ייתן והמכתב יגע בליבו של ראש הממשלה נתניהו, ויצליח לראות את האדם הקטן, את האזרח שעל שלומו הוא מופקד מתוקף המנדט שנתנו לו האזרחים.
  ואלה אכן הנקודות המהותיות: האם שווה לסכן ולו אדם אחד בשביל הרווח ואפילו התעסוקה שמספקת חברת רותם. וגם – האחריות של המדינה היא לשרת את כלל תושביה ולראות את האינטרסים של כולם. ולא רק של מגזר זה או אחר. לא יתכן שבריאות ואיכות חיים של יישוב שלם תהיה פחות חשובה מחברה כימית, אפילו אם היא מספקת תעסוקה לאנשים רבים.
  ובכלל לטווח הרחוק עדיף לשפר את רשת התחבורה במדינה ולבטל את הקשר שבין מגורים לתעסוקה. במרחקים הריאלים שיש במדינה שלנו זה כלל לא משמעותי. ונשאף לעתיד – שבו אנשים יעדיפו לחיות בערד בגלל הסגולות המיוחדות שלה ויוכלו לעבוד בכל מקום בארץ

 5. לקסי :

  תשובה חלקית לשאלה של מגיב (2)
  יו"ר הליכוד בערד, שהוא עובד מפעלי ים-המלח, הוא מתנגד חריף של המכרה.

  הדעות בערד נגד/בעד המכרה אינן נחלקות לפי התפלגות ההצבעה בבחירות לכנסת.

  המעורבות של לשכת ראה"מ בשדה בריר היא התפתחות מאוחרת.

  ובכלל איני אוהב את הגישה (הנכתבת כאן הרבה) הטוענת: הצבעתם ביבי, אכלתם אותה ואל תבואו בטענות.
  זו גישה שבה נהיה תמיד הצודקים הצועקים שבשולי המחנה, לחילופין הכלבים הנובחים על השיירה החולפת.

  בשל בחירת המלים בכותרת של תגובה 3 איני חושב שהיא ראויה לתגובה.

 6. גיתה סופר :

  תודה לאיתן

  איתן תודה על פנייתך האנושית והמרחיבה, לא רק סוגית הבריאות עומדת על הפרק אלא גם סוגית החיים בערד, על ההבטים השונים של המלה חיים. נשאלת השאלה אם דבריך הגיעו לידיעתו של ביבי או נחסמו בדרך

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.