חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביקור חולים – האם טוב או רע להפוך אותו לסניף להדסה או לשערי צדק

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 14.02.11 6:05

אחת ההצעות של משרד האוצר לבעיית "ביקור חולים" הוא ביטול קיומו העצמאי, וצירופו כסניף ל"הדסה" או "שערי צדק". ד"ר אפרים הלפרין יו"ר ועד הרופאים מסביר שמשמעות ההצעה היא חיסול בית החולים והפקרת עובדיו


המונח "לקחת את 'ביקור חולים'" (ע"י בתי החולים 'הדסה' ו/או 'שע"צ') הוא מאד מעורפל- וכנראה לא במקרה:

אם הכוונה שהנהלה הנוכחית של 'ביקור חולים' תסולק ובית החולים שלנו יהפוך להיות מנוהל ע"י הגורמים האדמיניסטרטיביים הקיימים בבתי החולים 'הדסה' או 'שע"צ' … ש'ביקור חולים' ימשיך להיות בית חולים כללי וציבורי תוך שהוא משרת את אוכלוסיית מרכז ירושלים במיקומו הנוכחי … וכן שכל (או לפחות רוב) רופאיו ועובדיו ימשיכו להיות מועסקים בו תוך שמירה על שכרם וזכויותיהם הסוציאליות (לרבות קביעות, הסכמים קיבוציים וכד')- זה סיפור אחד שכרגע כלל לא עומד על הפרק!

לצערנו, מה שרוצה האוצר לעשות זה לחסל את 'ביקור חולים' ולהעביר את רופאיו ועובדיו לעבוד בבתי החולים 'הדסה' ו'שע"צ'.  כדי לבדוק את האופציה הזאת פנינו- כבר לפני למעלה מחודש- למנהלי בתי החולים הללו ושאלנו אותם את שלושת השאלות המאד מאד בסיסיות הבאות:

א.      האם הם מוכנים לקלוט את כל עובדי 'ביקור חולים'? אם לא, כמה (מתוך כ- 700 העובדים של 'ביקור חולים') הם כן מוכנים לקלוט?

ב.      האם הם מתחייבים להעסיק את כל העובדים הנקלטים עד הגיעם לגיל הפנסיה (בנוגע לרופאים מומחים, למשל), או עד לסיום התמחותם (אם מדובר ברופאים מתמחים, למשל)?

ג.       האם תנאי עבודתם של הרופאים והעובדים של 'ביקור חולים' שיקלטו אצלם יהיו זהים לאלו של הרופאים והעובדים הקיימים שלהם (והכוונה כמובן לרופאים ולעובדים שלהם הדומים לרופאי ועובדי 'ביקור חולים' מבחינת מעמדם ודרגתם), והאם ישמרו גם כל הזכויות הסוציאליות של הנקלטים החדשים?

מיותר לציין שעד היום  לא קיבלנו משני מנהלי בתי החולים הללו כל תשובה עניינית לשאלות אלו, ונראה לנו שאין בכוונתם לעשות זאת.

ברצוני לסיים בציטוט מתוך דבריו של חה"כ אליעזר מוזס- יו"ר סיעת אגודת ישראל, בדיון שהתקיים בנושא בוועדת הכספים ב- 27.12.10:

"אדוני היושב ראש, צעצועי הלשון שאנחנו שומעים מהאוצר– ביטחון תעסוקתי, זה כמו הביטחון התזונתי. בביטחון התזונתי אנחנו רואים כל שנה ושנה שהעוני מעמיק, אותו הסיפור הוא בביטחון התעסוקתי. אני מבקש מהעובדים, אל תלכו שולל. יחלקו אתכם בין המוסדות ואתם תהיו שם לא עובדים אלא עבדים כי אתם בלי פנסיה והעובדים במקום שם הם עם פנסיה. יכניסו בקושי חמישים עובדים ואז מה יהיה עם השאר?".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. ל רפי :

  אם כך, על מה בעצם הויכוח?

  אם הויכוח הוא על "העיקרון" שיש לשמר את "ביקור חולים" כמות שהוא, גם אם אינו מסוגל להתקיים מבחינה כלכלית ללא תמיכה ממשלתית מתמדת וכיסוי הגרעונות המצטברים חדשות לבקרים, מוקד הדיון עובר למעשה למישור הכלכלי משום שאין הצדקה לשימור עיקרון זה ע"ח הציבור. פרוש הדבר הוא שיש לערוך חישוב שענינו מקסום התועלת של ההשקעה הציבורית ברפואה הציבורית בירושלים. אם התוצאה המיטבית לאורך זמן תהיה שימור "ביקור חולים" כיחידה אוטונומית, כך צריך לעשות. אם, כפי שאני משער, היתרונות לגודל יראו שהמקסום מתקבל ע"י מזוג "ביקור חולים" באחד מבתי החולים הגדולים הקיימים, כך יש לפעול.
  אם, מאידך השאלה היא כיצד מטפלים בעובדים היה וימוזג ביה"ח "ביקור חולים" עם בי"ח גדול אחר, מוקד הדיון עובר למישור יחסי העבודה, רווחה והתחשבות אנושית. במקרה כזה, שיטת הפתרון ברורה ויש להציע נוסחה ראויה לשתי שאלות: א. לאיזה מוסד רפואי קיים יצורף ביה"ח ובאיזה אופן יבוצע הדבר; ב. כיצד תצומצם ככל האפשר הפגיעה בעובדי ביקור חולים במהלך השינוי.
  מזעור הפגיעה בעובדים, אין פרושו שכולם ללא יוצא מן הכלל יקלטו בעבודה כחלק מההסדר החדש, כשם שאין ביטחון שכולם ישארו על כנם בכל הסדר שמיטת חובות אחר שיוחל על בית החולים. יש לחתור למזעור הפגיעה ויש להבטיח שמי שאינו נקלט בעבודה, מפוצה פיצוי הוגן וסביר, בין אם בדרך של פרישה מוקדמת לגימלאות, הסבה מקצועית או פיצויים נאותים.
  התיעלות במשק הציבורי אינה הפרטה; היא למעשה תחליף להפרטה. אין ספק שהאוצר חייב לחתור למצב שבו תנוצל כל השקע ציבורית ניצול מיטבי (מינימיזציה של התועלת השולית הפוחתת לכל שקל מושקע).
  כאשר אינו מסוגל לעשות זאת במערכת ציבורית, גוברת הנטיה להפרטה.
  התיעלות במשק הציבורי רצויה וחשובה, אבל יש להבחין בין התיעלות לבין צימצום הוצאה. כעקרון חשוב לא פחות מהתיעלות, יש לדאוג שעובדים יסבלו פחות ככל האפשר מביצועם של תהליכי התיעלות.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  בבריאות-מוקד הדיון הוא טובת הציבור

  ד"ר הלפרין מסביר שרוצים לחסל את "ביקור חולים" ולהפקיר עובדיו.
  על כן מוקד הדיון אינו המישור הכלכלי אלא המישור הערכי-פוליטי.

  המדינה מחוייבת לבריאות הציבור בכל מחיר.

  אם יש בעייה "כלכלית",אפשר תמיד לקחת כסף מברון הגז תשובה למשל.

 3. לקסי :

  בשביל מה יש בכלל מדינה?

  טעם הקיום של הארגון הקרוי "מדינה" הוא שמירה על חיי התושבים.

  התושבים במקום מסוים (יש טענה שהיתה זו העיר יריחו) התארגנו ובנו חומה. המומחים טוענים שזו היתה העיר הראשונה בעולם. החומה – הסַמָּן הראשון להתארגנות עירונית נועדה להגן על חיי התושבים מפני אויבים חיצוניים.

  בהמשך התארגנו מספר ערים והקימו ממלכה שגבתה מסים וגייסה צבא על-מנת להגן על חיי התושבים.

  קפיצה בזמן…

  מלחמת העולם הראשונה הראתה לבריטים, שרוב קציניהם – שבאו משורות האצולה המשכילה – נפגעו במלחמת החפירות, שדרושה גישה מרחיבה ל"הגנה על חיי התושבים". מפני שבין החיילים שלא ידעו קרוא וכתוב היה קשה למצוא מועמדים לקצונה.
  בהמשך נוצרה מערכת של לימודים מטעם המדינה ועל-ידי המדינה.

  ההרחבה הבאה הייתה הוספת הבריאות למערכת שהמדינה אחראית לה.

  עד שבא הקפיטליזם הפיננסי ומחזיר אותנו בזמן החברתי.
  האם נשוב לימים שלפני יריחו?

 4. איתי :

  אם התשובה לשלוש השאלות הללו תהיה חיובית, עדיפה הכפפת ביקור חולים להדסה או שע"צ על פני המשך שימון הכיסים של גאידמק ועסקניו ע"י המדינה.

  בהנחה הריאלית שממשלת ליכוד לא תלאים את בית החולים, עדיף לגייס את הציבור הירושלמי ולהילחם בעד שלושת הסעיפים הללו מאשר בעד שימור המצב הקיים – טלאים של פתרונות זמניים והתייבשות איטית.

 5. למגיב מספר 1 :

  חשוב לדעת

  כל בתי החולים בארץ (למעט 'שיבא' בתל השומר) הם גרעוניים, וכולם (חוץ מ'ביקור חולים', ו'שיבא כאמור לעיל) קיבלו או מקבלים סיוע קבוע או חד-פעמי מהמדינה. האם אפשר להבין מתגובתך שצריך לסגור את כל בתי החולים בישראל?
  אם כך, בהצלחה בעתיד- לך ולבני משפחתך- לכשתצטרכו שירותי אשפוז (בירדן? בעזה??).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.