חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המכינות הקדם צבאיות – עוד קורבן למזבח אופק חדש?

נושאים חינוך ותרבות ב 19.05.08 5:58

אילת סלע מלשכת עמי אילון שלחה לנו מאמר בנושא המכינות הקדם צבאיות (שאחד מחניכיהן הוא חבר עבודה שחורה…).
אתם מוזמנים להתגייס – ולסייע


אהלן .

אני מצרפת את האיגרת השבועית שכבר בטח קיבלתם.

ובכל זאת בנימה אישית יותר – מאבק המכינות לא מעניין בתקשורת מספיק אנשים , וזאת גם משום שיש מלא דברים אחרים לזעוק עליהם וגם מכל מיני סיבות אחרות. בכל אופן במסגרת קיצוצים כמו גם של האולפנים למבוגרים או שיעורי הערבית בבתי ספר , בעיקרון בסוף מאי 2008 נגמר תקציבן של המכינות הקדם צבאיות. מצ"ב מכתב שפרסמנו באגרת מאת דני זמיר ראש מכינת רבין ויו"ר ועד ראשי המכינות . המכתב מדבר בעד עצמו זה פשוט אבסורד ואנחנו לא יכולים להרשות לזה לקרות.

בברכה,

אילת.

מצוקת המכינות הקדם צבאיות

בימים אלה מוביל השר עמי אילון את המאבק להצלת המכינות הקדם צבאיות. מוזר לכתוב מילים אלה לנוכח הגיבוי הגורף שמקבל מפעל חינוכי זה שתוצאותיו המרשימות כפי שנמדדו ונחקרו מדברות בעד עצמן, אולם בדרך פלא התמיכה וההתחייבות של ממשלת ישראל לא מיתרגמת לכסף, מה שמביא אותן אל סף סגירה.

מהן המכינות ומה בדיוק קורה בהן:
34 מכינות קדם צבאיות (חציין דתיות וחציין חילוניות ו/או מעורבות) קיימות כיום וכוללות כ-1,650 בנים ובנות בשנת י"ג וי"ד. תלמידי המכינות באים מכל שדרות הציבור הישראלי , ומתייחדים בנתונים אידיאליסטיים ומנהיגותיים.
ראשית מפעל המכינות בציבור הציוני-דתי בשלהי שנות השמונים. אך החל בשנת 1997 עם הקמת המכינות החילוניות והמעורבות (חניכים חילוניים ודתיים יחד) הראשונות, גדלות המכינות שחניכיהן באים מקרב הציבור הלא דתי בקצב שנתי של כ 15%.

פילוח מחקרי של אוכלוסייה זו מעלה נתונים מפתיעים עוד יותר: רוב היוד גימלים באים מבתים עם אוריינטציה פוליטית מרכז-שמאל, והבוגרים מגלים מעורבות פוליטית ומפלגתית, מתוך השקפת עולם, גבוהה בהרבה מהמקובל בקרב בני גילם. כך למשל, רק מהמכינה הקד"צ ע"ש רבין הצטרפו בחודשים האחרונים למעלה מ- 100 בוגרי צבא עד גיל 27 לחברות במפלגה.

מעקבים מחקריים הנעשים ברציפות ביחס לבוגרי המכינות מגלים מיצוי מובהק של הפוטנציאל גלום הן בשרות הצבאי (אחוזי פיקוד וקצונה אצל הבנים כפולים מאשר אצל מקביליהם, ואצל בנות קצת יותר מכפול) והן בחיים האזרחיים שלאחר השרות הצבאי אצל מי שלא נשאר בקבע ארוך טווח (הרוב): מחקר של אוניברסיטת ת"א שפורסם במרץ 07 חושף עובדה מדהימה כי 80% מבוגרי המכינות הקדם צבאיות עוסקים בפעילות התנדבותית ו/או חברתית ו/או פוליטית, ולפחות 10 קהילות שהוקמו ע"י ו/או בשיתוף בוגרי מכינות התמקמו בשלוש שנים האחרונות בפריפריה החברתית, בנוסף למעורבות גבוהה של בוגרי המכינות בהקמת ארגונים חברתיים כמו מעגלי צדק ואחרים.

מאחר ולהערכת חשיבות פעילות המכינות ולהשפעתן המכרעת הן על שדרות הפיקוד הצה"לי והן על המנהיגות האזרחית , זוכה פעילותן לתמיכה "מקיר אל קיר" במחנה הפוליטי הציוני, ובפועל משקפות המכינות את המנהיגות בכל הקצוות: מהשמאל הסוציאליסטי הציוני, עבור בבוגרי ערים מבוססות ופריפריה, וכלה בבני נוער מהציונות הדתית ביישובי יש"ע.

כחלק ממדיניות זו החליטה ממשלת ישראל במאי 99 להשתתף בעלות הגבוהה של מפעל המכינות (עלות שרובה מכוסה ע"י תרומות, תשלומים/עבודה חקלאית וכדו') בסכום המבוסס על מפתח תשלום חניך בפנימיית נוער, המועבר מדי חודש לכל מכינה לפי מספר החניכים שבה. כן נקבעו תקנות לפיקוח ואשרור כל ההיבט התקציבי.

אלא שבשעה שהמכינות בשנת 99 הכילו כ 600 איש וזכו לתקצוב של 20 מ' ₪ הן כוללות היום כ- 1,700 איש וממשלת ישראל בניגוד להחלטתה לא הגדילה את התקציב.

אלא שמאז כניסתה של יולי תמיר לתפקידה כשרת החינוך , לראשונה מאז החלטת הממשלה ב-99 קוצץ תקציב המכינות ב25% (5 מ' ₪) וסכום מזערי זה איים לפרק את המפעל ולשלוח את החניכים הביתה! הודות להתגייסות ציבורית שהניבה גם לחץ תקשורתי ציבורי השיב משה"ח את הסכום המקוצץ, ובעזרת משרדי האוצר הבטחון ואחרים הושלמה היתרה.

לתדהמתנו מצאנו בתקציב 2008 כי סכום הבסיס הועמד על הסך של 12.9 מ' ₪ בשעה שעל פי החלטת הממשלה וגידול המכינות תקציבן צריך היה לעמוד על 30 מ' ₪! משמעות תקציב זה היא כי בימים אלו ממש הודיע משרד החינוך כי התקציב המשולם עבור חודש מאי הוא סוף תקציבי 2008 עבורן כי הקופה התרוקנה…..

משרד החינוך החליט להעביר את תקציב המכינות למימון הרפורמה בחינוך, כפי שהודיעה מנכ"ל המשרד. כך עומדות המכינות הקדם צבאיות שבהן גדל והולך משקלן של הציבור החילוני ואשר בימים של התלבטות והשתמטות מהוות סמן מרענן ומוביל להתחדשות הובלה ומנהיגות צעירה בפני חיסול, דווקא בתקופה שבשני המשרדים הרלבנטיים, בטחון וחינוך, יושבים "שרינו".

אנו מקווים שהתגייסותו של עמי אילון תביא לפתרון המצוקה הזו המעמידה אותנו בפני סכנה ממשית של סגירתה מכינות. האיוולת וחוסר ההיגיון שדווקא שרי העבודה יביאו לסגירת המכינות או קרוב לוודאי לפתיחת מאבק ציבורי ותקשורתי נרחב נגדן – זועקת לשמיים.

דני זמיר

ראש מכינת 'רבין' ויו"ר ועד ראשי המכינות

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. ד.ט :

    כמה נזק תגרום תמיר. די כבר!

  2. ירדן :

    האמת היא שהמכינה שלי עדיין לא מקבלת תקציב בגלל כל מני תירוצים של הועדה האחראית על הנושא. התוצאה היא שהתקציב שלפיו עבדה המכינה כל השנה פתאום קטן יותר ממה שחשבנו שהוא יהיה ובבת אחת התבטלו טיולים, הרצאות ואירועים. המכינה שלנו תסתדר אבל יש כאלו שעומדות לפני סגירה. מי שיצא לו להיות במכינה יודע עד כמה זה דבר נפלא, עד כמה זה מעשיר, ועד כמה זה גורם לך להיות מעורב ואיכפטי כלפי המדינה שלך. אני מקווה שיצליחו להגדיל את התקציב ויתווספו עוד מכינות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.