חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורית נוקד: דיון דחוף בנושא התנהלות רשות המסים

נושאים כלכלה ותקציב ב 19.05.08 6:02

ח"כ אורית נוקד יוזמת דיון דחוף במליאה בנושא התנהלות רשות המסים בעקבות הפסיקה המכירה בהוצאות על טיפול בילדים

לפני כחודש וחצי בית המשפט המחוזי קבע כי יש להכיר בהוצאות על טיפול בילדים לצורכי מס.

בעקבות הדיווחים כי רשות המסים העבירה מסמך לפקידיה המורה לא לקיים את פסק הדין ולאחר שבדיונים בוועדה "לקידום מעמד האישה" הודיעו נציגי רשות המסים כי יפעלו לשנות את תקנות מס הכנסה כך שהפסיקה לא תהיה רלוונטית, הגישה ח"כ נוקד בקשה לדיון דחוף במליאה.

להזכירכם, ח"כ נוקד הגישה בעבר ביחד עם ח"כ סער וחברים נוספים הצעת חוק הקוראת להכיר בהוצאות על טיפול בילדים לצורכי מס. ההצעה נדחתה בסוף מושב החורף ובכוונת הח"כים להעלותה בשנית.

ח"כ אורית נוקד: "בניגוד למה שחושבים ברשות המסים, ישראל היא לא אוליגרכיה הנשלטת על ידי משרד האוצר. לא ייתכן שרשות ממשלתית תתעלם ביודעין ובפומבי מפסיקת בית המשפט. בהתנהלותה רשות המס פוגעת בממשלה, בבתי המשפט ובמרקם העדין ביניהם".

—————————————
קריאה נוספת:
אורית נוקד: שוויון בין המינים כאינטרס כלכלי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

10 תגובות

 1. אבי לב :

  התנהגות רשות המסים היא בושה וחרפה!

 2. א :

  אבי אני חושב שפסיקת ביהמ"ש היא הפסיקה הגרועה כאן (אין בה דבר לא תקין). עלותה למדינה עצומה והיא לא תתרום הרבה לצמצום פערים בין גברים לנשים, אלא בעיקר תיטיב עם משפחות חזקות יחסית כמו זו של העותרת

  תקרא אצל נדב פרץ בבלוג – זו המומחיות שלו

 3. אבי לב :

  צריך להפריד בין שני ויכוחים:
  האם הפסיקה גרועה היא שאלה נפרדת מהשאלה האם לרשות ממשלתית יש את הסמכות להתעלם מפסיקות בית משפט (ועוד בצורה בטוה ופומבית כזאת)

  לעניין הפסיקה, אני חושב שזו בושה וחרפה שעד היום הוצאות טיפול בילדים לא היו פטורות ממס – הרי כל אדם בר דעת היה מבין ששורש העניין כאן הוא שוביניזם טהור ללא סיבה כלכלית או מוסרית

 4. נדב פרץ :

  אולי בגלל שזה האמצעי הכי פחות יעיל לעודד נשים לצאת לעבוד?
  אולי בגלל שהוא יועיל רק לכ-20% מהנשים – וגם אז, לנשים שהכי פחות צריכות את זה, אלו שממילא יצאו לעבודה גם בלי זיכוי המס?

  חבל שאורית נוקד ממקדת את המאמצים שלה בהחזר מס על מטפלת, במקום לקדם פתרונות אלטרנטיביים שיועילו ליותר נשים, ולכאלו שזקוקות לזה יותר – כמו למשל סבסוד נורמלי של מעונות יום.

 5. איתי :

  נדב מכתב בבקשה

 6. אבי לב - הדובר של ח"כ אורית נוקד :

  נדב שלום,

  ראשית כל, לאורית נוקד יש גם הצעת חוק הנוגעות למעונות יום.

  אבל חוץ מזה אני לא מסכים איתך, יש דברים שההשפעה שלהם עמוקה הרבה יותר ממה שנראה לטווח הקצר.

  כמו שאמרתי מקודם, העובדה שמלכתחילה לא הייתה הכרה בהוצאות טיפול בילדים מעידה באופן העמוק ביותר על השוביניזם המושרש בתוך המערכת הכלכלית.

  לדעתי, לא ניתן לקדם שוויון מלא בין נשים לגברים לפני שאתה מפרק את אותן הנחות יסוד שמשאירות את הנשים בעמדת נחיתות

  נכון, שההצעה הזו בנוסח המקורי שלה תעזור לנשים ממעמד הביניים ומעלה אבל ברגע שהנשים המצליחות יותר יתפסו "כשוות בין שווים" ההשפעה של זה (כפי שהוכח במחקרים רבים) תחלחל לכל שדרות העם.

  ודבר אחרון, בדיוני הצעת החוק הוצאו פתרונות של מס הכנסה שלילי כך שכל הנשים שיצאו לעבוד יזכו להטבות – אך לצערי הכנסת הפילה את הצעת החוק לפני שהיו דיונים מספיק משמעותיים בנושא.

 7. נדב פרץ :

  אבי שלום,
  ראשית, כדי שתוכל לקרוא את הטיעונים בצורה רחבה ומלאה, אני מפנה אותך למכתב שכתבתי בעבר לאורית נוקד, בין השאר, ולדברים שכתבתי בבלוג שלי על מגוון החסרונות של הצעת החוק שנוקד תמכה בה. וחשוב לזכור שהחלטת בית המשפט גרועה מהצעת החוק, כי היא מדברת על הוצאות מטפלת כהוצאה מוכרת ולא על זיכויי מס, ולכן הרגרסיביות של המהלך מחמירה.

  שנית, להגיד 'לאורית נוקד יש הצעת חוק הנוגעת למעונות יום' זה תמימות. אפשר להציע עשרות הצעות חוק. השאלה היא איזו הצעת חוק מקדמים. שנינו יודעים שאם, במקרה, הצעת החוק להכרה בהוצאות מטפלת תעבור – יסתם הגולל על הצעת החוק לסבסוד מעונות יום. הממשלה תגיד – ובצדק מבחינתה – 'כבר שמנו הון תועפות על עזרה לאמהות עובדות. מה אתם רוצים עכשיו?'

  לגבי המחקרים הרבים שמוכיחים שהוצאות מס על מטפלת תיצור תנועה שתחלחל לכל הנשים – אשמח לראות רפרנסים. אשמח גם לראות רפרנסים מה-20 שנה האחרונות לטענה הכללית יותר, כאילו קידום נשים מצליחות יועיל לנשים חלשות. מההיכרות שלי עם המחקר בן-זמננו, הטענה הזו נקברה מזמן.

 8. יוני :

  נדב, אני מסכים איתך שתאוריית החלחול כלפי מטה של שיפור במעמד הנשים הלבנות השבעות לנשים הפחות לבנות ויותר רעבות – חלשה.
  אני לא מסכים איתך שאסור לדאוג לשוויון לנשים היותר-חזקות, ולשיפור יכולת התפקוד של משפחות – זה ערך לגיטימי בפני עצמו בעיניי.
  ובכלל אם בסולידריות עסקינן, אם אנחנו כסוציאליסטים נתייחס לשלושת או שני העשירונים העליונים (ללא המאיון העליון) בניכור מוחלט כזה – אנחנו לא מזמינים אותם לברית, שמתוקף זה שככל ששותים מהם יותר שעות עבודה ומעלים מחירים והם נכנסים למצוקה, הם עשויים להסכים להכנס אליה.
  אני חושב שהיחס שלנו למשפחות מתקשות במעמד הבינוני צריך להיות יותר אוהד, אף שבאמת פתרון קצת יותר מערכתי היה עדיף.
  יש בעיה קשה עם סמכותנות בית המשפט העליון, אבל גם אם זו של האוצר – בין שני אלה, אני מעדיף את בית המשפט.

 9. נדב פרץ :

  אני מאוד בעד ברית בין המעמד הבינוני למעמד הפועלים, אבל לא זה מה שנעשה פה. אתה לא מזמין אותן לברית – אתה מציע להן הטבה נקודתית ומיוחדת להן. הטבה על שירותי מטפלת יוצרת מצב שהעשירונים העליונים מקבלים הטבה, כדי שיוכלו להעסיק נשים מהעשירונים התחתונים בשכר מינימום ללא תנאים סוציאליים.

  להזמין אותן לברית זה, למשל, לדאוג שמעונות היום המסובסדים יהיו אופציה ריאלית עבורם – על ידי השקעה משמעותית בשדרוג ובסבסוד של המוסדות האלה.

 10. אבי לב - הדובר של ח"כ אורית נוקד :

  אתה יכול לבדוק מחקרים של World Economic Forum

  הפקטור של ייצוג נשים בעמדות כוח (פוליטיות, כלכליות וכו…)
  זה הפקטור החשוב ביותר לצמצום הפערים בין נשים לגברים

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.