חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החברה להגנת הטבע, די להזנחת תושבי הערים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 23.01.11 6:03

שמואל גלבהרט, נציג הירוקים במועצת העיר חיפה, פונה לחברה להגנת הטבע ותוהה מדוע היא מתעלמת מאיומים על סביבת המגורים העירונית, ובכך מזניחה 90% מתושבי המדינה

לכב' הנהלת החברה להגנת הטבע
הנדון: "רשימת האיומים"

קבלתי דו"ח החל"ט בנדון, רשימה של קרוב ל-100 איומים על הסביבה בישראל. לא מצאתי בו התייחסות לאיומים על סביבת המגורים העירונית, ובה למעלה מ-90% מתושבי המדינה.

כמי שמעורב ומייצג בנושאים אלה חלק גדול מתושבי חיפה, אציין מספר דוגמאות: בינוי רכס סטלה-מאריס במקום יעודו לפארק, בינוי רמת-זמר על חשבון החורשה, בינוי מיתחם איצטדיון קרית-חיים, מגדלים שיפרצו את רכס "ההר הירוק תמיד", ועוד. לבטח יש דוגמאות גם בערים אחרות. כולן יחד משקפות מגמה השלטת היום בחל"ט,להתעלם מתושבי הערים, בהם מירב חבריה ואוהדיה.

לפני מספר חדשים התאפשר לי להביע עמדתנו בנדון, בפורום הנהלת החברה, אולם לא להשתתף בדיון עצמו, ואיני יודע מה היו ההחלטות שהתקבלו. יכול רק לשער מהן, לאור מדיניותה של החל"ט בחיפה, ללא דיאלוג וללא התחשבות בדעות אחרות של התושבים, וועדי פעולה שכונתיים.

היו זמנים שהחברה להגנת הטבע דרשה מהרשויות לקיים הליך של שיתוף ציבור בנושאים חשובים. היום אינה דורשת זאת אפילו מעצמה, ומגבשת דעותיה ועמדותיה באופן חד-צדדי, בלי להתחשב בתושבים, ביניהם מומחים וברי-סמכא בנושאים אלה.
בעירית חיפה ובחוגי הנדל"ן רווים נחת ממדיניותכם זו. בקרב תושבי חיפה עירי רב התיסכול, אולם אין לנו מסגרת מקומית לליבון הנושא, היות שבחירות להנהלת הסניף לא התקיימו כבר שנים הרבה, ובראשו עומד פעיל פוליטי מרשימתו של ראש העיריה, שהיה אחד ממועמדיה הבולטים בבחירות האחרונות…

הייתכן להשאיר ערים גדולות, רבבות תושבים, ללא שטחים ירוקים פתוחים לציבור? לא רק מחוץ לעיר במרחק נסיעה ברכב פרטי (למי שיש להם…), אלא במרחק הליכה מסביבת מגוריהם, כפי שנקבע בהחלטת ממשלה במאי 2000, בניירות עמדה של אירגוני הסביבה, בתמ"א 35, ועוד ועוד?

האם אי אפשר להביא קצת טבע ירוק אל העיר, ולא רק להוציא אליו את תושביה?

בכבוד רב, שמואל גלבהרט
אדריכל ומתכנן ערים
יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיריה

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. חן - מיבשים את החולים :

  תודה לגלבהרט. הגיע הזמן.

 2. חובב עצים :

  מר גלבהרט (ועובדי האתר) - בדקו את העובדות

  מר גלבהרט פשוט מנגח ומשמיץ ללא שום בסיס, וראוי שהכתבה תוסר מהאתר משום שהיא אינה יותר מאשר פמפלט פוליטי פופוליסטי שלו.

  לחברה להגנת הטבע (ואיני עובד החברה) סניפים בערים הגדולות, אנשיה עובדים ימים כלילות בנושאים של טבע עירוני, תכנון בר-קיימא, שיתוף הציבור, תחבורה ציבורית, שבילי אופניים ועוד ועוד.

  ראוי להביע הערכה בפני אנשי החברה שפועלים ללא לאות ובעומס עבודה עצום – למען הציבור, ולא להשמיץ אותם כפי שעושה מר גלבהרט רק משום שלא פועלים לפי ראות עיניו.

  שילמד קצת את העובדות וגם הליכות ונימוסים.

  מן המקום להתנצל.

 3. נדב פרץ :

  חובב עצים: אני מזמין אותך לקרוא את הרשימה המקורית אליה מתייחס גלבהרט.
  האם יש שם טבע עירוני?
  האם לא ראוי שיהיה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.