postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אורית נוקד ושלום שמחון – חיזרו למפלגת העבודה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורית נוקד ושלום שמחון – חיזרו למפלגת העבודה

נושאים מכתבים, פוליטי ב 20.01.11 6:08

לא כל נציגי המגזר הכפרי, שכל כך קשורים למפלגת העבודה, מרוצים מההצטרפות של נציגיהם שלום שמחון ואורית נוקד, לתרגיל אהוד ברק. במאמר שלפניכם, קורא ניצן תאני מכפר ביל"ו לשני הנציגים לחזור למפלגת העבודה ולכבד את הדמוקרטיה

לחברי המגזר הכפרי שלום רב.
עם פירוק מפלגת העבודה הבוקר ע"י אהוד ברק נמנו שר החקלאות שלום שמחון וסגנית השר אורית נוקד. נציגי המושבים והקיבוצים בכנסת.
בכך אנו עדים לקץ תקופה. תקופה מאז הקמת המדינה, בה המגזר ההתיישבותי – המושבים והקיבוצים, לא ההתנחלויות, הם אלה שהיו עמוד התווך של החברה. החלוצים, מפתחי החקלאות המודרנית, מפקדי ההגנה ואח"כ צה"ל ומובילים חברתיים. בשנים האחרונות אנו רואים לאט לאט כיצד נעלם מעמדו של המגזר הכפרי: מתבלט פחות בקרב מפקדי הצבא, ואת מקומו תופסים הדתיים-לאומיים, מלחמות חוזרות ונשנות על עתיד החקלאות והשטחים הפתוחים, הדרישה המתמשכת לביטול המחוז ההתיישבותי במשרד החינוך ועוד. וכעת, עם פרישת נציגינו ממפלגת העבודה נעלם גם מעמדנו כעמוד תווך ערכי בחברה.
ערכנו כמגזר מוביל, הן חברתית והן פוליטית, נשחק לאורך השנים. כיום נמנים בינינו גם יישובים קהילתיים והרחבות במושבים ובקיבוצים ואין ספק שתמהיל האוכלוסייה שונה מפעם. הכל גדול יותר, מופרט יותר. אך מערכת החינוך שלנו, במיוחד הבלתי-פורמלית, וכן המפעלים של תנועת המושבים ושל התנועה הקיבוצית תמיד שמרו על ערכים מסוימים, על חברה וקהילתיות.
אבל כשקמים נציגינו הפוליטיים ומכריזים ש"העבודה הלכה שמאלה מידי" עלינו לקום לזעוק. על ברק כבר ויתרנו כקיבוצניק מן המניין, אבל נוקד ושמחון, ככאלו שעדיין רואים מקרוב כיצד ערכי החברה מתפוררים ואת חוסר יכולתנו להוות לכך חומת מגן – כיצד הם יכולים לעמוד לצידו? כאשר מגבילים את מתנדבי שנת השירות והם שותקים, כשמערכות החינוך, הבריאות והרווחה נשחקות, וכמובן – הקיפאון המדיני! כחברה ערכית ומוסרית, בנותיה ובניה של חלוצי הארץ, בני המושבים והקיבוצים בישראל – למי נישא את עינינו? מי המנהיג שיקדם את מאבקינו המוסריים ולא הכלכליים? היכן המנהיג שידאג לשטחים הפתוחים, לבנייה הכפרית, לחקלאות יצרנית וחדשנית, למערכת חינוך בריאה, ולחברה שערכיה הם כבוד האדם ולא כבוד ביבי, ישי או ליברמן? המנהיג של יהלל את הביטחון אך ירחיק אותנו מהשלום המיוחל?
אני ורבים מקרובי וחברי, מושבניקים וקיבוצניקים, ויתרנו מזמן על מפלגת העבודה. חלק התייאשו וויתרו בכלל על המחשבה שנוכל להמשיך לגור פה בעוד שנים מספר. אך אני המשכתי לראות בנוקד ובשמחון כאלו שאמונים עלינו. שהאינטרסים שלנו כמגזר וכסקטור מוביל בחברה בראש מעיינם. לפני 4 שנים נפגשתי עם שניהם במטרה לקדם את חוק מתנדבי שנת השירות שמטרתו הייתה השוואת התנאים שהם מקבלים מהמדינה ובכך להגדיל את כמות המתנדבים. למהלך זה הייתה תמיכה רחבה מהתנועה הקיבוצית ומתנועת המושבים, וכן משמחון ונוקד. איפה החוק עומד היום? סעיף הנסיעות שלו מקודם ע"י עמיר פרץ, אך לנוקד ולשמחון אין זמן להתעסק בו. מפעל קיבוצי ומושבי בעיקרו, שלשני נציגיו אין זמן, או רצון, להתעסק בו. כל שנה מנסים הגרעינרים של בני המושבים לקדם את החוק ללא תמיכה פוליטית, וזוהי רק דוגמא קטנה. אך במהלך האחרון של תמיכתם באהוד ברק ופרישתם ממפלגת העבודה הם מבטאים זאת בצורה הטובה ביותר – גם לנו, המושבים והקיבוצים, אין מנהיג.
אני קורא לאורית נוקד ושלום שמחון לחזור בהם מהפרישה, לחזור למפלגת העבודה המפורקת ולשקמה. לנו נמאס מההיצמדות לכסא הכל מחיר – תנו לנו את מה שהצבענו עבורו, תנו לנו שלום, דמוקרטיה. תנו לנו סיבה להישאר פה.
בברכה,
ניצן תאני
מושב כפר ביל"ו
בוגר תנועת בני המושבים

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

8 תגובות

 1. הראל לייבוביץ :

  קריאה מאוד נאיבית לקרוא לשמחון ונוקד לחזור למפלגת העבודה.
  אחרי שהם נשבעו אתמול לשרים חדשים בממשלה, הם לא יזיזו סנטימטר מהכסא החדש שלהם.
  אני חושב ששניהם גמורים פוליטית בבחירות הקרובות …

 2. שי כהן :

  שרת החקלאות ושר התמ"ת יחזיקו יפה את המאכרים בכפר ובקיבוץ

  למרבה הצער התנועה הקיבוצית והמושבים מוחזקים כיום, כמו כל חברה בהפרטה , נשלטת על ידי אליטה פרגמטית ומכוונת רווח (נסיון להגדרה מנומסת למה שהרבה אנשים קוראים לו פשוט חראות)כך שלמרות הקריעה האידיאולוגית והבגידה, ההנהגות האלו יכרכרו סביב שרת החקלאות ושר התמ"ת משופעי התקציבים ואישורי השכר בעבדים מהעולם השלישי שאנשים כאלו כל כך אוהבים

 3. ק. טוכולסקי :

  בתור קיבוצניק אני רוצה לברך את שלום שימחון ואת אורית נוקד על כך שכל אחד מהם לאחר 11 שנים בכנסת עשה סופסוף משהו לטובת מפלגת העבודה ותנועת העבודה. ברוף שפטרנו, את מה שלא יכולנו לעשות בעצמנו עשו בשבילנו שני הכלומניקים האלו וזה אומר רק דברים רעים עלינו. אני מקווה שהתנועה הקיבוצית תוציא מקרבה מועמדים יותר טובים להנהגת העבודה.

 4. אסף :

  למי מיועדת הקריאה?

  תמים ושגוי לקרוא לנוקד ולשמחון לחזור למפלגת העבודה. אין למצביעי העבודה עניין בשני אלה.
  אם יש לדרוש משהו מהם, זה שיחזירו למפלגת העבודה את המנדט שקיבלו. הם עצמם יכולים לשוב הביתה. כפי שבתקווה יוכיחו הבחירות הבאות, אנשי הקיבוצים והמושבים לא נתנו קולם ל"עצמאות", אלא למה שמתיימרת לייצג מפלגת העבודה.
  כמו כן, קריאתך המוצדקת צריכה להיות מופנית אל המצביעים למפלגה בפריימריס ובבחירות: הצביעו בעד נציג ערכי, אמין ומהימן, ולא בעד אופורטוניסט. שמחון מעולם לא הוכיח עצמו ככזה. ומה נוקד עשתה בשביל הקיבוצים, מתנדבי שנת השירות או ערכי העבודה במהלך כהונתה?

 5. מערכת עבודה שחורה :

  שי, מאמר דעה קצר בבקשה.

 6. TIBERIVS GRACCVS :

  אם התפקוד שלהם כנציגכם היה כל כך קלוקל למה בחרתם בהם לאחר שהם הכזיבו?

  ואני הייתי תחת הרושם שחלק גדול מהסיבות של כניסת העבודה לממשלת ביבי היה כדי לדאוג לאינטרסים המגזריים של הקיבוצים והמושבים. כנראה שבכל זאת נוקד ושמחון מייצגים את ההתיישבות העובדת.

 7. ק. טוכולסקי :

  טיביריוס בתור קיבוצניק אני יכול להעיד שאורית נוקד לא דואגת לכלום ושמחון דואג לכמה סוחרי תאילנדים. ההתיישבות העובדת על אינטרסיה האישיים והלאומיים לא זכתה ליצוג נאות מידי יובבית נוקד ושמשון שמחון.

 8. איתי :

  הבעיה פה היא הפוכה.

  נוקד ושמחון אמנם לא במפלגת העבודה אבל נאמניהם נטועים עמוק בתוך המפלגה, משום שאין חוק או כלל אתי המחייב אותם לפרוש ביחד עם הח"כים. לאחר שחלק נכבד מהחברים במפלגת העבודה נטשו בשנים האחרונות http://www.blacklabor.org/?p=19137
  מבין אלו שנשארו יש אחוז גבוה מאוד לארגזים של התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, ויש להם ייצוג רציני ביותר במוסדות מפלגת העבודה.

  אותם 8 חברי כנסת שמתגוללים היום על סיעת עצמאות, יצטרכו מחר ללכת ולהתחנף לקבלני הקולות ולעסקנים מהמושבים והקיבוצים כשיתמודדו על ראשות המפלגה או כפרס ניחומים על מקום ברשימה לכנסת. עסקנים אלה יפעלו נגד שינוי משמעותי בחוקת המפלגה המחליש את הזיקה בין המפלגה ל"מגזר ההתיישבות".

  הפוטנציאל של מפלגת העבודה להפסיק להיות מפלגה מגזרית למען עסקני הקיבוצים והמושבים (מגזרית בדיוק כמו שס אם לא יותר) טמון בהורדת שיעור המתפקדים מהמושבים והקיבוצים לאחוז ההולם את חלקם באוכלוסיה הכללית, דהיינו בהתפקדות המונית של עירוניים, ובפרט ערי פריפריה, שחלקן מצויות בניגוד אינטרסים עם התנועה הקיבוצית (בגצ הקרקעות, ארנונה בים המלח וכו).

  השאלה אם העבודה תמשיך לשרת את עסקני הקיבוצים יותר מאשר את עובדי הקבלן אינה שאלה פרסונלית. זה יכול לקרות גם בלי ברק שמחון ונוקד. זה בדיוק כמו שמפלגה יכולה לשרת את בעלי ההון בלי שבעלי ההון ישובצו ברשימתה. בדברים האלה האנשים החזקים באמת נמצאים מאחורי הקלעים ומתחת לרדאר של התקשורת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.