חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 14

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 14.01.11 6:00

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה
ליקט וערך
: נגה תדמור

פוליטיקה

—  פוסט מעורר מחשבה באתר ארץ האמורי, בעקבות המחאות בטקס האזכרה להרוגי השריפה בכרמל. בעיניו זה הרגע שבו הממלכתיות הישראלית קרסה, ובעוד התקשורת היא זאת שממונה על שמירת הפיקציה של המדינה, הרי הטעות הכי גדולה היא לשחק לפי הכללים שלה. ובכלל האם כאשר אנחנו אומרים לשלטון שוב ושוב שהוא חזק, אנחנו לא הופכים אותו לכזה?

—  אורית קמיר מקשיבה לראיון מטעם ח"כית בסיעת ליברמן  וחוזרת ושומעת את הדרישה לברר הוא מהו מקור הכספים של ארגוני זכויות האדם. מניין האובססיה הכספית? לדעת הכותבת משום שמזה שנים שרשויות אכיפת החוק חוקרות את פרשיות הכספים השונות והמרובות של ליברמן עצמו. כדי להפסיק את מחול השדים הזה, דרושה החלטה מיידית האם להעמיד את ליברמן לדין.

—  על המופרך שבטענות 'אם תרצו' עומד נמרוד אבישר ב'בלוגיקה'. בעקבות טענה על מקור מימון מטורף שלהם, הוא מצטט את רכז המדיה שלהם: 'משום מה יש צדקנים שחושבים שמקור התרומות יותר חשוב ממה שעושים בהן. אם היטלר בכבודו ובעצמו היה נותן לנו כסף היינו לוקחים בשמחה ומשתמשים בו למען הציונות'. חלחלה עולה למחשבה שאפשר לשכנע מישהו בנימוק כזה.

.–  קריאה לחברי מפלגת העבודה, העם צמא למפלגה סוציאל דמוקרטית חזקה, תנו את המנדט ליחימוביץ'. התגובות – כאן. ומנגד, מול שמועות על מעבר מהעבודה לקדימה וניסיונות להיוושע עם מצנע, קריאתו של תומר רזניק בבלוג כמאל, להעז לפנות אל אותם קהלים שהשמאל לא פונה אליהם, ולהעז ולעשות את השינויים העצמיים הנדרשים לשם כך.

—  בעקבות פרישתו הקרובה של ח"כ חיים אורון (ג'ומס) מן הכנסת, סקירה על שנות פעילותו הרבות, ומחשבות על חילוף המשמרות ועתידה של מרצ, בבלוג נגד הזרם של דוד מרחב.

כלכלה

—  יובל רויטמן דן בבלוג שלו בהכנסת הממשלה כמתחרה עסקי כאשר הרגולציה כושלת, וזאת בעקבות הנעשה בשוק הסלולר שבו החברות מנטרלות את השפעת הרגולציה על ידי העלאת מחירים. בקשר לכך הוא גם מספר על טוקבקים שנראה שהם מסופקים על ידי יחצנים, ומציע להטיל חובת גילוי על מי שכותב טוקבק בתשלום, כי היום התחום הזה פרוץ לחלוטין.

—  מאמר מקיף, רהוט ומעולה בבלוג אבטלה סמויה, על מסחר ספקולטיבי בחוזים עתידיים של סחורות חקלאיות, המעלה את מחירי המזון ברחבי העולם, ומביא מאות מיליוני משפחות בעולם לתת-תזונה כתוצאה מתאוות הבצע הזו. התהליך החריף כשהקונגרס האמריקני העביר רפורמה במסחר מזון, שאחת המטרות שלה הייתה לשפר את המיצוב התחרותי של המוסדות הפיננסיים בארה"ב.

חברה ורווחה

— באתר האגודה לזכויות האזרח בישראל רשימה של גיל גן מור על 'מדיניות הדיור של ישראל כדוגמא להפרטה במחדל'. וגם –  "מצוקת הדיור היא קצה הקרחון של האכזריות של מדיניות ההפרטה". פנייה למבט כולל יותר על דיור ובכלל ברשימה של גיא פלדמן ב'כלכליסט'. כולל תגובות.

—  קואליציית דיור בר השגה, התריעה במכתב לראש הממשלה כי הגדלת ההיצע בלבד לא תפתור את מצוקת הדיור, שכן השוק הפרטי אינו נותן מענה לבעלי הכנסה בינונית ונמוכה. על פי מכתב התשובה שקבלו מה שהיה הוא שיהיה, והממשלה תתמקד בהרחבת ההיצע ובעידוד מעבר של אוכלוסיות חזקות לפריפריה על ידי עידוד התחבורה והתעסוקה. וראו את הסרטון ששם.

—  אמירם פורת בבלוג 'פיתוח עסקי' מעלה את השאלה: האם מי שמגדיר עצמו כגוף ללא-מטרת-רווח ומגייס תקציב לפעילות על ידי תרומות מהציבור, מוסרי יותר מגוף שאינו גובה תשלום עבור השירות אבל מממן את הפעילות מפרסום?

—  בקשר לידיעות על חקירה נגד הסתה בפייסבוק, אומר יהונתן קלינגר ברשימה על אשליית הסוברניות שחקירת קבוצות בפייסבוק לא אפשרית ולא תעזור. המדינה עומדת בפני עידן חדש של אשליית סוברניות והפתרון לבעיית השימוש בפייסבוק למטרות הסתה יכול להיות רק באמצעות חינוך.

עובדים ועבודה

העובדים הסוציאליים נפגשים שוב עם האוצר, ומודיעים שאם המו"מ ימשיך וייתקע הם יעברו למחאה אקטיבית ושביתה. ישבתו. וקובעים ששכר העובדים הסוציאליים, המעוגן בהסכם שכר מלפני 15 שנה, מצביע באופן בולט  על מקומה המתערער של כלל מערכת הרווחה –  בעשור האחרון חל זינוק של כ-45%  במספר משקי הבית המקבלים טיפול במחלקות הרווחה.

—  אתר כוח לעובדים מוסר על עוד שתי התארגנויות של עובדים במסגרתו: עובדי פילת הראשונים להתארגן במגזר האבחון והמיון,  ו'חסות הנוער', יחידה של משרד הרווחה, האחראית על טיפול בנוער במצבי מצוקה חברתית, שעברה הפרטה והרעה חמורה של תנאי העבודה. בשתי העמותות המפעילות את היחידה, התארגנו העובדים למאבק על הטבת התנאים באמצעות מו"מ קיבוצי.

— הגברת אכיפה בתחום דיני עבודה, שתועבר באמצעות חוק ההסדרים, מעוררת את זעמו של נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין.

סביבה

—  השריפה בכרמל: תזכיר חוק שירותי כבאות והצלה התשע"א 2010, העוסק בהקמת רשות לאומית חדשה לכבאות ולהצלה, (ז.א.  הרפורמה בכבאות), מוצג לעיון הציבור באתר שיתוף הציבור.

— עצרת מחאה נגד המפעלים המזהמים באזור חיפה, ומה אמר השר הממונה.

— מה פירוש חוסר אכיפה? דיון בועדת הפנים והגנת הסביבה על (חוסר) רישוי למפעלים עם הפעילות המסוכנת ביותר באזור חיפה. ההודעה לעיתונות על הדיון בוועדה, נושאת בצדק את הכותרת 'חלם זה כאן'.

חינוך

—  דור הפייסבוק לא מבין עברית. ראשי משרד החינוך בביקורת על הנעשה בחינוך.

—  על הבלמים בדרך למהפכה חינוכית (באמצעות המחשב). פרופ' גבי סולומון תוהה מדוע לא הצליחה המהפכה הדיגיטלית להעלות באופן משמעותי את ההישגים הלימודיים. תשובתו כוללות: שימוש במחשב למטרות פדגוגיות ישנות, הישענות על המחשב בלבד ללא מורה ומחקרים שאינם עוסקים מספיק במכלול בעיות ההוראה. הוא מסיים בהצעות שלו לתכנון הפתרון שיביא  לשיפור המצב.

תמונת מצב בנושא המחשוב בבתי-הספר, מביא מסמך מעודכן של מ.מ.מ. – הכנסת.

—  העוקץ- חזון חדש לאוניברסיטה הציבורית. המערכת האקדמית עוברת משבר קשה. היא צריכה למצוא לעצמה זהות חדשה בתקופה שלחצים כלכליים רבים מופעלים עליה. האם האוניברסיטאות חייבות להפוך למפעלי תארים ומעבדות ידע, או שאולי אפשר למצוא דרך טובה יותר ללמוד, לחקור וללמד?

ואם הגעתם עד כאן – סיומת מיוחדת

—  מי יממן גבורות ישראל. טור סטירי של עידן לנדו. למה צריך לחקור את ארגוני השמאל? כי נוצרים סעודים עומדים מאחורי ההולנדים האנטישמיים בנורבגיה. הזוי ? זהו, שלא בטוח. ומה פירוש מדינת חקירה, אפשר לראות כאן.

—  בבלוג שלו 'סוכן זוטר, מכסימום לבלר' מעלה אסף כהן פוסט מיוחד במינו של הרהורים על מה שקורה אצלו במפגש עם המצב. בין תאור משוגותיה של הממשלה, לבין הילדה הקוראת "אבא, תראה, כל השלוליות נראות כמו לבבות". ומסקירת הבלגן במדינה, קריאה: 'מה עוד צריך כדי לראות שהיד המאיימת על בלעין מאיימת גם על עתיד ילדינו' ועד, האם להתכנס בייאוש, או לפעול בתקווה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. הכנסת הממשלה כמתחרה עסקי כשהרגולציה כושלת @ מחשבות על רגולציה, משפט וממשל :

    […] – גם בעבודה שחורה. קטגוריה: בנקאות, חשמל, מושגי יסוד, מנהל ציבורי, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.