חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפחתת מיסים כעזרה לשכבות החלשות? הצחקת אותי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 6.05.08 6:03

הצעה להפחתת מס ערך מוסף מובאת לדיון ציבורי ומוצגת כאמצעי שיסייע לשכבות החלשות להתגבר על עליית המחירים של מוצרי היסוד. למעשה, הפחתת הכנסות המדינה תפגע בעיקר בשירותים לאזרח ורק תרחיב את מעגל העוני

מאת: דורון גרינשטיין

במאמר בווינט ו-"כלכליסט", מסביר לנו ד"ר אמיר שהם מדוע נכון יהיה להוריד את שיעור המע"מ נוכח המיתון המתמשך בשווקים הבינלאומיים. שהם מציג שלוש סיבות התומכות במהלך:

1) ההפחתה תמתן את עליית המחירים.

2) המהלך יטיב עם השכבות החלשות, שנפגעו עם התייקרות מוצרי היסוד.

3) קיצוץ בהכנסות הממשלה ממסים יוביל לקיצוץ בהוצאות הממשלה ויאיץ את הצורך בהתייעלות המגזר הציבורי המנופח ממילא.

עם טיעונו הראשון של הדוקטור, כך נראה, אין להתווכח: עליית מחירי מוצרי היבוא תרוסנה, גם אם במעט, על-ידי הקיטון בשיעור המע"מ. מהלך שבאופן תיאורטי עדיף מהעלאה נוספת בריבית, שתעמיק את המיתון במשק. עד כאן אין ויכוח, אולם ענייני דווקא בשני הטיעונים האחרים.

למרות שידוע כי המס העקיף ("המגולגל" לפתחו של הצרכן), מהווה חלק ניכר מהכנסותיהם של עניי הארץ, אי אפשר לטעון בנחרצות שכזו כי הפחתת שיעור המע"מ תטיב עם השכבות החלשות – היא, לכל היותר, לא תחמיר את מצבם העגום – המחירים לא יחזרו לרמתם הקודמת ועל כן לא תקוזז השחיקה שחלה בשכרם הריאלי. מי שרוצה להגן על השכבות החלשות מפני עליית המחירים יכול להציע, למשל, להחזיר את הפיקוח הממשלתי על מוצרי היסוד, ו/או לקרוא להתערבות ממשלתית בשווקים הללו (סובסידיות/קניה ומכירה וכו'). מי שרוצה באמת להגן על השכבות החלשות, לא צריך לנסוע מת"א לטבריה דרך אילת. יש דרכים טובות, קצרות ויעילות יותר.

מפתיעה הרבה יותר העובדה שהכותב סמוך ובטוח כי קיצוץ בהכנסות הממשלה, יוביל לצמצום בהוצאותיה אשר יוביל בהכרח ל"התייעלות" המגזר הציבורי, כל זאת מבלי לפגוע במתן השירותים לאזרח. צמצום ההכנסות יוביל לדידו לצמצום אנשי המטה "המפונקים", ממש זה נהנה וזה לא חסר, אוטופי.

אולם ברור למדי כי ההפך הוא הנכון – צמצום ההוצאה הציבורית יוביל בהכרח להקטנת השירותים לאזרח – הרבה יותר קל לסגור את ברזיי התקציב (למשל של משרד הרווחה) מאשר להציג רפורמה מערכתית שתכלול פיטורי עובדים וקיצוצי משרות.

אך נניח, לצורך המשחק המחשבתי, שאכן תגיע אותה "התייעלות" מיוחלת של הדוקטור והשירותים לאזרח לא יפגעו מהקיצוץ. הרי שכדי לשפר את ביצועיי ה"איש השמן" יהיה צורך בפיטורי עובדים ו/או השהיית תקופת מתן הקביעות ו/או הכנסת עוד קבלני כ"א למגזר הציבורי. מי יהיו אותם מפוטרים? למי תצומצמנה המשרות? וודאי שלא לבכירי המגזר אלא לחוטבי העצים ולשואבי המים. התוצאה ברורה: הרחבת מעגל העוני על-ידי דחיקת חלק מן המעמד הבינוני למעמד הנמוך.

פשוט לא יאומן שבתקופה של מיתון גלובאלי, תקופה שבה דווקא אמורים להישמע קולות בעד התערבות ממשלתית הולכת וגוברת, מציע לנו שהם להפחית מיסים ולהפקיר את האזרחים לטלטלות השוק החולה. באספקט הרחב יותר – תפיסה זו אינה אלא רדוקציה פשוטה של קונספציית היד הנעלמה. היא גם מהווה הוכחה נוספת לכך שהניאו-ליברליים מסרבים להודות בכישלונה הצורב של מדיניות האי-התערבות.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. רואה שחורות :

  נניח שהטיעונים מוצדקים, והפחתת מיסים תגרום רק נזקים. האם לשיטתך צריך בעצם להעלות את המע"מ על מוצרי היסוד? הרי אז יקרה ההיפך, ולשיטתך השכבות החלשות ירוויחו.

 2. גורו יאיא :

  הפחתת המע"מ תוריד את המס הלא דיפנציאלי, מה שצפוי להביא לעליה במיסים הדיפרנציאליים. כך שהפתחת המע"מ לדעתי, תיטיב עם השכבות החלשות, ממש כפי שד"ר אמיר טוען.

 3. איתי :

  יאיא – ד"ר אמיר אינו מציע הפחתת מס רגרסיבי המלווה בהעלאת מס פרוגרסיבי, אלא הפחתת נטל המס הכולל (ולכן גם סל ההכנסות של הממשלה). גם דורון יסכים איתו שאם כבר להפחית מסים ברור שעדיף להפחית מס רגרסיבי (אותו אחוז מס מכל האזרחים ללא קשר לרמת הכנסתם) על הפחתת מס פרוגרסיבי (שבתכלס לא משנה כלום להכנסת עובד בעשירון התחתון – הרי הוא לא מגיע לסף המס)

  עם זאת דורון מזכיר לך שהפחתת הכנסות הממשלה תגרום בהכרח לפגיעה בשירותים שהממשלה מספקת לציבור. החזקים יתגברו על כך בעזרת תשלומים נוספים (ביטוח בריאות נוסף, תשלום נוסף לבית הספר וכו') והחלשים יסתפקו בסל שירותים מצומצם, ובפגיעה ביכולת שלהם לניידות חברתית.

  חלופה אפשרית להפחתת מעמ גורפת אך קטנה בשיעורה, שתהיה עדיפה בהרבה לעשירונים התחתונים היא מעמ דיפרנציאלי – למשל לבטל כליל מעמ על רשימה קצרה של מוצרי יסוד תרופות וכו'. מבחינת הצמצום בהכנסות הממשלה המצב שקול בדיוק לצמצום של חצי אחוז-אחוז במעמ לכל המוצרים, אך המשמעות לעשירונים התחתונים מבחינת צמצום באחוזים של סל ההוצאות האישי שלהם גדולה בהרבה.

  אתה מוזמן להשתמש בתגית מעמ-דיפרנציאלי כדי לקרוא עוד.

 4. ניר :

  שיטת המס הדיפרנציאלי=פרוגרסיבי היא הדרך להקטנת פערים ויצירת שוויון הזדמנויות ויש להפוך אותה לשיטה כוללנית ופשוטה – מס על כל ההכנסות, כולל ירושה. את המיסים הרגרסיביים (כמו מע"מ) יש לבטל בהדרגה ולדאוג לפיצוי סביר לפקידים שיהפכו למיותרים.
  מקווה להופעת הרעיון במצע.

 5. הבעיה - חוסר נכונות לכפור בקפיטליזם :

  על מנת להפסיק עם ניצול העניים צריך להתחיל לכפור בעשרת הדיברות של הקפיטליזם, דבר ראשון להגיד במפורש אנחנו הולכים להגדיל מיסיפ ולקחת כסף מהעשירים ולתת לעניים, כלומר מה שחינכו אותנו לא לסובסידיה, אנחנו נגיד כן לסובסידיות, הם יגידו לא להלאמה של תחומים מסויימים, אנחנו נגיד כן להלאמה. נחזור להלאים את קופות החולים, את בתי הכלא וכדומה.

  זה לא חכמה להתנגד לקפיטליזם אבל מצד שני לסגוד לכל הלאווים שלו, צריך לכפור בהם בלי בושה והשאר יתמוטט.

 6. דניאל :

  1. רשם בדיוק את התגובה שאני רציתי לרשום.

  יש 3 מצבים אפשריים:
  1. המס נמוך מדי – בואו נעלה אותו.
  2. המס מושלם – נשאיר אותו כמו שהוא (כלומר – השכבות החלשות בישראל משלמים 16% מכל כיכר לחם, גביע קוטג', חשבון טלפון או חשבון חשמל למדינת ישראל, במקום שיוכלו להרשות לעצמם יותר)
  3. המס גבוה מדי – בואו נוריד אותו.

  נראה שכותב המאמר מאמין ש1 או 2 נכונים. זה כמובן קשקוש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.