חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השמאל בולע את פיתיון הגזענות של ליברמן משרת בעלי ההון

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 12.01.11 6:04

אביגדור ליברמן מבעיר את אש הגזענות כדי להסתיר את פועלו למען בעלי ההון, והשמאל בולע את הפיתיון. הנושא החשוב הוא תמלוגי הגז. במקום שהשמאל יצא לרחובות נגד הגדלת התמלוגים לבעלי ההון, הוא יפגין בשבת נגד הגזענות של ליברמן

מאת: ק. טוכולסקי

השמאל בלע את הלוקש

השבוע אמור היה המאבק נגד מסקנות ששינסקי להתלהט, הכניעה של ששינסקי ללחצי בעלי ההון וההתייעצות של ביבי כשווים עם שרי הממשלה ואדוניו בעלי ההון יכולה הייתה להשיג כותרות ולהוציא אנשים לרחובות. כל זה היה יכול לקרות אלא מה, משרת אחר של שלטון ההון ליברמן יודע בדיוק איך לשרת את ההון בפועל ובמקביל לייצר רטוריקה גזענית שמסתירה את זה ויותר טוב מכך, יודע בדיוק איך לגרום לשמאל בישראל לשחק איתו את המשחק הרטורי הזה במקום להלחם נגדו ונגד שלטון ההון.

ביום שבת תיערך הפגנה של המחנה הדמוקרטי.  כמה אלפי אנשים יצעדו בתל אביב, בצעדה שכולה קתרזיס, למחות כנגד וועדת חקירה סימבולית וחסרת סמכויות שתספק לשלטון ההון בישראל כותרות לעיתונים שבאמצעותן תוסתר חרפת השוד של הגז שלנו בידי כמה טייקונים וחברות זרות.  השמאל בישראל, מי שהיה אמור להיות בחוד החנית למען תמלוגים גבוהים, מי שהיה אמור להיות ברחוב למען זכויותיהם הכלכליות של אזרחי ישראל ועתידם, שוב בחר בהתניה פבלובית את המאבק הלא נכון. במקום להפנים מה ליברמן עושה, כיצד הוא מבעיר אש גזענית בכל פעם שהוא צריך להסתיר את פועלו למען טייקונים ותאגידים ולחשוף את ליברמן, במקום שחברי הכנסת שלנו יגידו בריש גלי שליברמן משרת את ההון ולחשוף אותו מול הציבור שלו במערומיו, הם בוחרים לקרוא לנו לעוד התכנסות שבטית מיותרת.

מרחבת מוזיאון תל אביב לא תצא בשבת בשורה, כי מה נשמע שם, שליברמן גזען, זה לא מה שמעניין את בוחרי ליברמן, להיפך זה עוד יביא לו בוחרים, כי לרוב הבוחרים אין בעיה עם זה שהוא גזען. מה שכן רוב הבוחרים של ליברמן הם לא בדיוק טייקונים אלא אנשים קשי יום שעובדים קשה לפרנסתם, מחשבים שקל לשקל וחרדים למחר, אם הם היו שומעים שליברמן מוכר את עתידם אולי הם לא יבחרו בו אבל איך הם ישמעו את זה? מי יאמר להם את זה? ראשי ה"מחנה הדמוקרטי" בעוד הפגנת קתרזיס שבה נניף דגלים אדומים ונצעק לא לא לא יעבור הפאשיזם לא יעבור? הסיסמא הזו מקורה במלחמת האזרחים בספרד, גם שם היא לא ממש עזרה, הפאשיזם בספרד עבר כמו מכבש  על השמאל, וגם כאן זה יקרה. אם נמשיך לבחור לשחק את המשחק של ליברמן ולצעוק סיסמאות שלא מדברות לאף אחד זה לא יעזור.

השמאל הישראלי לא צריך להתכסות בשמות סימבוליים שלא אומרים לאף אחד כלום למעט לפעיליו, מה זה המחנה הדמוקרטי? על מי חושבים הקופירייטרים של השמאל, אלו שחתומים על הצלחתה של מרצ לנהל קמפיינים כושלים משנת 2003 ועד היום, שזה יעבוד על מישהו? אם היה כאן מחנה דמוקרטי הוא היה צריך להיאבק השבוע על חלקו של הציבור בתמלוגי הגז, להבטיח לציבור את הזכות הדמוקרטית של בעלות הציבור על נכסי הציבור, להבטיח לציבור שבעתיד יהיה יותר טוב, כי החוב הלאומי יחוסל ואפשר יהיה להשקיע בחינוך, בריאות ורווחה, בצמצום פערים ובהבטחת העתיד, זה מה שאמור מחנה דמוקרטי לעשות, זה מה שאמור מחנה סוציאל דמוקרטי לעשות, זה מה שאמור מחנה סוציאליסטי לעשות, זה מה שיכול להביא את הבוחר המנוכר שמעדיף את ליברמן וביבי הגזענים ומשרתי ההון לשנות דפוסי הצבעה. אבל השמאל הישראלי, אובדני, צדקני מנוכר ומנותק, חסר כל קשר למעמד שהוא אמור לייצג, להכיל, להיות בשר מבשרו, בוחר כרגיל לרקוד לפי החליל של הימין, לשתף פעולה עם קרקס הסתרת המציאות של ליברמן ווהמריונטות שלו, בוחר להתעסק בטפל ובקל ולא בעיקר.

אם יקברו את מסקנות ששינסקי, אם המאבק למען תמלוגי גז גבוהים ידעך, כי את הסטודנטים הסיטו מהמטרה למאבק מטופש נגד החרדים, ואת השמאלנים הסיטו מהמטרה למאבק סימבולי וחסר תכלס נגד ליברמן, כולנו נשלם את המחיר.  תשובה וביבי, נובל אנרג'י וליברמן, מוטי מורל ופינקלשטיין יוכלו לרשום עוד ניצחון על השמאל הישראלי.  במקום לצאת לעוד התכנסות שבטית מיותרת שרק מפגינה את הניתוק של השמאל בישראל מבעיות המעמד של רוב החברה הישראלית, צריך לעצור עכשיו.  100 ארגונים שרובם מיותרים הם לא כוח פוליטי, כמה אלפי פעילים מסורים במרכז תל אביב זה לא מפגן כוח.  ובעיקר שיתוף פעולה עם הימין בהסתרת העברת רוב ההון שיופק ממאגרי הגז לידיהם של כמה טייקונים – באמצעות השתתפות מרצון בתהליך הסטת הדיון – זה טמטום אובדני. בפאשיזם לא נוכל לטפל מהאופוזיציה, אלא רק מהשלטון ולשם לא נגיע אם נמשיך לשחק במשחק התעמולה של השלטון במקום להציב אלטרנטיבה ברורה בנושאים ששלטון ההון ומשרתיו מבקשים להסתיר מהציבור הרחב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

39 תגובות

 1. חן -מיבשים את החולים :

  טוכולסקי – מאז פורסמה כאן רשימת המצביעים בעד ונגד וועדת החקירה ובעיקר רשימת הנמנעים, ולאור המלחמה נגד יחימוביץ שהכריזה חברת כנסת מקדימה שתומכת בברוני הגז וגם הצביעה בעד הוועדה
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000614770
  אין לי ספק, אכן הונחה כאן מלכודת והשמאל אכן בלע את הפתיון.

  אבל החיים הם בדרך כלל קצת יותר מורכבים ורב הנסתר על הגלוי.

  1. ברור לחלוטין שחכים כמו בני בגין לא התבלבלו לרגע, אבל הם מעטים ובטלים בשישים.
  לא ברור לי מה עמדתו של בגין בעניין הגז, והאם יש לו כזאת, אבל הוא לא עשה חשבון לאף אחד והצביע כפי שכל ח"כ אחראי היה צריך להצביע. (הערב הוא גם יחזור ויסביר את עמדתו בתענית פוליטיקה בערוץ 1. כך גם מאיר שטרית שגם העמדה שלו בעניין הגז לא ידועה לי.

  אבל התנהגות חברי כנסת רבים היא סתומה.
  ממה הם פחדו? הרי לא יתכן שהם לא זיהו את הבעיתיות הברורה בחוק הזה, ושחלקם לפחות לא זיהו את הקונטקסט. למשל חברי מפלגת העבודה.

  2. הארגונים שנמצאים מחוץ לזירה הפוליטית, הם בחלקם ארגונים ליברלים וניאו ליברלים, ומה אתה מצפה מהם?

  3. אני מהססת קצת להעלות כאן את האפשרות שהמקרה הנוכחי יחייב רי-שאפל בעולם ה"ארגונים", כדי לאפשר באמת לתנועה ס"ד לצאת לחופשי ולחזור לפעולה בתוך העולם הפוליטי.

  השאלה היא לכן, לא מה היה צריך לקרות, אלא מה עושים ולאיזה פינות לא נגררים.

 2. ק. טוכולסקי :

  חן על זה כתבתי על מה צריך לעשות, אני לא מאמין שבזכות פוסט יבטלו את ההפגנה בשבת אבל אולי למארגניה ומשתתפיה יהיה את השכל לדבר על מה ליברמן רוצה להסתיר.
  מעבר לכך לי ברור שאינפלציית הארגונים בשמאל הורגת אותו, כבר כתבתי על זה, לא צריך להסס.

 3. יונתן :

  אין ספק שתשומת הלב שניתנת לועדת החקירה הזאת מיותרת לחלוטין.

  אני לא חושב שאפשר לייחס את הועדה הזאת לניסיון להסתיר את נושא תמלוגי הגז.

 4. חן -מיבשים את החולים :

  דרך אגב, התנצלות – משבע בערב מטמטם לנו עודד שחר את השכל על תכנית פוליטיקה שלו ועל כך שהשר בני בגין יתייחס בה לדברי ליברמן על פיינשמעקרים וכו'. (וכמובן שעדיף מבחינתנו שהוא יעשה זאת ולא רחל אליאור, בכל הכבוד הראוי לה).

  בולשיט! בני בגין דיבר קצרות על רעידות אדמה (נושא חשוב כשלעצמו) והלך.

  במקום זה התנהל דיון נדוש וצפוי על וועדת החקירה, בדיוק מסוג הדיונים המיותרים לגמרי שהיו נמנעים אם וועדת החקירה היתה מחוסלת באיבה, ע"י התארגנות נכונה של חברי הכנסת. שוב נציגי ה"שמאל" שדיברו על הכיבוש, ומי בכלל הקשיב להם.

  וזה ברור, ברגע שהרצועה משוחררת התקשורת לא יכולה להתאפק מהחלק שלה בחרחור המהומה ומגרירת הוויכוח בדיוק למקום שליברמן רוצה.

  אפילו עודד שחר לא יכול שלא להשתתף בחגיגה ובלי למצמץ הוא הטעה בצורה גסה את הציבור. זה בדיוק הבלגן שליברמן רוצה ושאותו הוא משיג. עודד שחר לא חלם בכלל לקשר את הנושא לבעיות כלכליות חברתיות….

  לכן אני באמת לא רואה סיבה לאופטימיות.

  (אבל מי יודע, התכנית עוד לא הסתימה אולי יהיו הפתעות, ככה רק בשביל שאפשר יהיה להאמין פה עוד למילה).

 5. אורי יזהר :

  לטוכולסקי
  אתה קצת יותר מדי קונספירטיבי. כל מה שקורה כאן ביזמת הימין בא לשרת את ההון?
  ליברמן אומר את דבריו ויוזם את צעדיו במטרה לגבש סביבו את הציבור הימני לקראת הבחירות הבאות ולקחת מנתניהו את הנהגת הימין. זו הפרשנות המקובלת על רבים וגם עלי.
  לא אורב נחש מתחת כל אבן.

 6. ק. טוכולסקי :

  לאורי
  מעניין שבדיוק בשבוע שמקבלים החלטות על ששינסקי ליברמן מבעיר את האש.
  בוא ונבחן את ההצבעות בכנסת של ישראל ביתנו, בוועדות הכספים והכלכלה, בתמיכה בהורדות מס פרוגרסיבי והעלאות אגאסיביות. כמו שינוי ב-2003-2006 דיברה נגד החרדים אבל עסקה בעיקר בתמיכה אוטומטית בשר האוצר נתניהו כך גם מפלגת ליברמן.

  נחש לא אורב מתחת כל אבן, אבל ההתעלמות מהמציאות של הרוב היא לא דבר חדש אז לא הייתי ממהר להתגאות בהיותי חלק מרבים. רבים גם סבורים שביבי הציל את המשק ב-2003 שלא צריך שוויון זכויות לערביםושאין פרטנר למשא ומתן וכן הלאה וכן הלאה שטויות.

  אם במקום פרשנות שכולה מטעם בתקשורת הציבור ינתח מעשים בפועל של סיעות בכנסת גם הפרשנות המקובלת תראה אחרת, קצת יותר מבוססת עובדות.

 7. לקסי :

  החיים אינם פשוטים

  ביבי – ליבי,

  ביבי משתמש ברתוריקה אנטי-ערבית בעיקר בכדי לסדר את החברה הישראלית לפי עקרונות ת'אצ'ר-רייגן-דניאל-דורון. כלומר אלה שנהגו אצל האדונים מוינה (הפונים האייק ומיזס) בראשית המאה העשרים. "הממשלה היא לא הפתרון, היא הבעיה" "השמן והרזה" וכיו"ב סיסמאות מאותה אסכולה.

  ליבי משתמש ברתוריקה שונה, כל-מי-שאינו-אני-הוא-אויבי, למטרת הולכת מה שיישאר מהחברה הישראלית אל מחוזות אפלים למשל: http://cafe.themarker.com/topic/1910085/
  בדרכו לשם הוא משתמש גם בכרישי ההון השוחים בבריכה הקטנה שלנו.
  להערכתי הצנועה הוא אינו משרתם אלא מנצלם.
  כך או כך כולנו ניזוקים.

 8. יונתן :

  ליברמן מבעיר את האש בכל הזדמנות אפשרית.

 9. אורי יזהר :

  לטוכולסקי
  לא טענתי שליברמן הוא סוציאליסט רחמנא ליצלן ואינו תומך בגישה הניאו ליברלית. אבל נראה לי שהאינטרס המרכזי שלו כיום הוא השגת כוח פוליטי גדול יותר באמצעות הסתה לאומנית וגזענית.

 10. אורי יזהר :

  ועוד: איזה אינטרס מעמדי משרתת ההשתלחות של ליברמן בטורקים?
  ואל תסיק מזה שאני חסיד של ארדואן.

 11. ק. טוכולסקי :

  אורי ההשתלחות של ליברמן בטורקים בדיוק כמו ההשתלחות שלו בשמאלנים נועדה ליצור הזדהות אצל הבוחרים של ליברמן שהוא פוגע בהם על בסיס יום יומי כלכלי חברתי.
  ליברמן מקבל קולות של מעמד אחד בשביל לשרת מעמד אחר.

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  השמאל צריך להניח בצד את השטויות ולצאת להתקפה חברתית. לדבר על תמלוגי גז, על קיצור שבוע העבודה, תוספת ימי חופשה, התאמת חופשות בתי הספר לחופשות ההורים ועוד ועוד.
  רק ככה ננצח את הפשיזם הליברמני שמשרת את ההון.

 13. ק. טוכולסקי :

  השתלחות במיעוטים ו"אויבי מדינה" למיניהם הייתה לאורך התקופה המודרנית אמצעי לגיוס דעת הקהל הרחבה כנגד האינטרסים שלה.

 14. גם סוציאל, גם דמוקרטיה » הרהורים של אבא :

  […] טוכולסקי קורא לנו להתעלם מגל הגזענות והאנטי-דמוקרטיה ששוטף את ארצנו, בטענה שכל […]

 15. נועה :

  צודק וגם טועה - גם אובדן הדמוקרטיה הוא משמעותי, יחד עם הנושא הכלכלי

  אתם גם צודקים וגם לא צודקים.
  אמת, המתקפה כלפי פנים, בין השאר, נועדה להרחקת העין הציבורית ממה שהממשלה עושה בכספי הציבור שלנו, ובאופן כללי הבלטת היתר בישראל תמיד משרתת את השתקת המחאה על המדיניות החברתית כלכלית הנוראית.
  אבל אתם לא מתייחסים כאן לכך שיש פחד אמיתי.
  הרשות הפלסטינית משחקת את הגוד גאי, ישראל מתוייגת בכל העולם כבאד גאי, והממשלה מחליטה לתקוף פנימה את השחקנים שמעבירים ביקורת על השלטון. פעילים פוליטיים עוברים חיפושים בתיהם, מעצרי סרק, מאסרים על שטויות, ועכשיו ועדות חקירה.
  אתם אולי לא ממש בתוך המעגלים האלה, אז אתם לא קולטים ששמאלני ישראל בחרדה קיומית. אנשים מחפשים דרכונים, מתכננים נסיעות ארוכות לחו"ל, מפחדים לדבר, מפחדים לפעול, הפראנויה עולה ועולה, והחרדה הזו היא לא משהו שניתן לזנוח בצד כבלתי רלוונטי. זו חרדה קיומית של אנשים שמבקרים את התנהלות המדינה וצה"ל, ואתם הופכים את הנושא לשקוף.

 16. יונתן :

  השמאל הקיצוני תמיד נמצא בחרדה קיומית,בזה הוא דומה לימין הקיצוני,בכלל הנטיה של הקיצוניים היא כל הזמן להיות בחרדה קיומית.

  הרבה יותר קל לגייס תרומות במצבים כאלו הן משוחרי זכויות האדם והן ממצילי הארץ ומגיניה.

 17. ק. טוכולסקי :

  שיהיה ברור אני לא חושב שאובדן הדמוקרטיה זה נושא לא משמעותי, אני לא חושב שהמאבק בבילעין מיותר, אני לא חושב שהשמאל צריך לזנוח את שיח רגאח וסילוון אני פשוט חושב שהשבוע בזמן כל כך קריטי על מאבק כלכלי מהמדרגה הראשונה ליפול למלכודת של ליברמן שרוצה להסיח את הדעת מתמיכתו האיתנה בבעלי ההון זאת טעות טקטית שמצביע על בעיה אסטרטגית.

 18. עמית-ה :

  קנה מידה

  יונתן
  אנשים שמפגינים נגד החומה ובעבור זכויות אדם בשטחים ועוד ועוד אינם "שמאל" קיצוני.
  ראשית משום ששמאל ימין הן הגדרות כלכליות.
  שנית משום שהם יונים/הומניסטים/ליברלים.
  שלישית משום שהמפגינים בנושא החומה מנסים בסך הכל לשמור על החוק הישראלי.

  באופן כללי, במנעד הדעות המדיניות בנושא הסכסוך הפלשתינאי ישראלי הקצוות אינם מקבלים את זכויותיו של האחר.
  ישראלי בעל דעות ניציות קיצוניות אינו מוכן לקבל כי לפלשתינאים יש זכויות במדינת ישראל.
  ישראלי בעל דעות קיצוניות לצד שני אינו מוכן לקבל כי ליהודים יש זכויות במדינת ישראל.
  המפגינים ההומניסטיים מפגינים בעד שתי מדינות לשני עמים או בעד זכויות שוות במדינה אחת, יוצא מזה שהם בדיוק במרכז המפה הפוליטית.

 19. יונתן :

  עמית,בהוויה הישראלית שמאל וימין נוגעים לסכסוך הישראלי-ערבי ולא לכלכלה,יותר מזה חלק גדול מנזקו של הסכסוך (לדעתי) הוא חוסר תשומת הלב לכלכלה וחברה(כאשר חלק גדול מקהל היעד הקלאסי של השמאל הכלכלי נמצא בימין ואילו חלק גדול מקהל היעד הקלאסי של הימין,מעמד ביניים+,נמצא בשמאל).

  כמו כל דבר שאלת הקיצוניות היא שאלה של מידה.

  אני חושב ששאלת השמאל והימין ומיהו קיצוני היא שאלה חשובה שאפשר לנסות ולברר אותה,במקום אחר,כדי לא להסיט את הדיון.

 20. נועה :

  למי שחושב שכל מי שמבקר את צה"ל הוא "שמאל קיצוני" לא רלוונטי- חבל. למי שחושב שיש לנו שיח משותף כאן של נסיון לשנות את החברה מחברה שתמיד שמה דגש רק על נושאים בטחוניים ועל כיבוש, וזונחת מאחור את החברה והכלכלה (של העניים. את הכלכלה של העשירים אף אחד לא זונח) –
  קצת סולידריות עם חבריכם מתבקשת.
  בשבוע האחרון, חוץ מענייני הגז, פעילי זכויות אדם עברו הטרדות שווא על ידי המשטרה, נכנסו לכלא על נסיעה בשיירת אופניים נגד המצור, פרצו להם למשרדים וגנבו להם מסמכים ופתחו נגדם בועדות חקירה על נושאים שממילא מפורסמים באתרי האינטרנט שלהם – כלומר רדיפה נטו.
  זה לא המקום לזלזל.

 21. שי כהן :

  מי שבפאניקה ומחפש דרכון זר שיתחשל ויתגבר

  השמאל בישראל עדיין פועל בתנאים מאפשרים ונוחים יותר מרוב המקבילות בעולם ובהיסטוריה , עלינו עדיין מוטלת האחריות לראות היכן טעינו, כיצד בכוחנו להתחבר לקבוצות אוכלוסיה שכשלנו להתחבר אליהן, איך יוצרים ברית מעמדית סולידארית רחבה וחזקה עד כדי כך שתביס לא רק סוחרי אדם, טייקונים וביבים אלא גם תנפץ את האתוס הבטחוני ותביא לסיום הקונפליקט

 22. אורי יזהר :

  לא נראה לי שליברמן תכנן את צעדיו דווקא לשבוע הזה במטרה להסיח את הדעת מתמלוגי הגז.
  מי שסבור שתעמולה נגד הטייקונים תביא לשמאל תמיכה ציבורית רחבה ממעמד העובדים משלה את עצמו. הבעיה היא הרבה יותר מורכבת.
  הגזענות והאנטי דמוקרטיה מסוכנות לישראל לא פחות מהפערים החברתיים והעוני. לצערי אנו נאבקים בנחש בעל שנו ראשים ולא ראש אחד, מה שמסבך את החיים, אבל זה המצב. כל רדוקציה של בעיה אחת לבעיה אחרת היא שגיאה עקרונית ומעשית גם יחד.

 23. ק. טוכולסקי :

  אורי הכל יפה מאוד אבל כל מה שאני אמרתי זה שהשבוע היה צריך להתאפק ולהאבק על התמלוגים. במקום זה היו שתי משמרות בקריית הממשלה אחת של 10 אנשים ואחת של כמה עשרות והשמאל המאורגן יצעד בבועה שלו בשבת. במקום שהאלפים שהשמאל מסוגל להביא יעלו על ירושלים וילחמו למען מטרה שמדברת ללב ההמון קצת יותר מהמאבקים הרגילים של השמאל הישראלי.
  וזה לא קרה. חבל

 24. דקל-דוד עוזר :

  ליברמן הוא ראש הממשלה בפועל

  למי שלא שם לב, ראש הממשלה בפועל הוא ליברמן.
  כל מה שהוא אומר – נעשה וחברי הכנסת העלובים של קדימה והליכוד רוקדים לחליל שלו.
  השבוע הוא כינס מסיבת עיתונאים "להרגיע" ארגוני שמאל ואמר: "אנחנו לא מתכוונים לחקור את שלום עכשיו".
  אני מבין שעכשיו ארגון שלום עכשיו צריך לשלוח לו מכתב: "תודה לך ליברמן שחננת אותנו".

  ליברמן הוא ראש הממשלה בפועל ומדיניות הממשלה היא מה שהוא אומר, כי ביבי מתיישר לפי הסרגל שמציב ליברמן.

  לגבי התיאוריה שמועלית כאן: היא תיבחן כשנתניהו יגיב לששינסקי וזה גם יהיה נקודת מבחן למדינת ישראל – אם המסקנות המרוככות (לכל הפחות) לא יתקבלו, ישראל תוכרז מיד באופן רשמי כמדינת עולם שלישי.

 25. יונתן :

  נועה-אף אחד לא חושב ש"כל" מי שמבקר את צה"ל הוא שמאל קיצוני ולא לגיטימי(ההתעסקות בנושא מראה שבכל) אלא ש"יש" כאלו שמבקרים את צה"ל והם לא לגיטימיים,בעיקר בגלל שהבקורת נועדה לפגוע ולא לשפר.

  חלק גדול מהציבור מרגיש שארגונים מסוימים מעוניינים יותר לנסח כתב אישום נגד המדינה ולא לתקן אותה.

  ולא מי שמנסח את כתב האישום הוא לא דמות לגיטימית לנהל איתה שיח למען חברה טובה יותר.

  אף פעיל לא נכנס לכלא על רכיבת אופניים,נגד יונתן פולק הופעל עונש מאסר שהיה על תנאי מעבירה קודמת וגם זה הופעל רק אחרי שניתנה האפשרות לעשות עבודות שירות במקום הכלא.

 26. ק. טוכולסקי :

  גקל זאת אשלייה נוחה אבל בינה ובין המציאות אין שום קשר זה נוח לנתניהו שליברמן סופג את האש זה נוח גם לליברמן. נתניהו הכאילו יותר מתון חותר לקבל בחזרה קולות ליכוד שהלכו לקדימה וליברמן שומר על קולות הימין מפני זליגה ימינה לאיחוד הלאומי. וכך כולם נשארים בממשלה.

 27. יוסי :

  טוכולובסקי,

  עם כל הצער שבדבר יש סיבה שבשתי המשמרות היו 10-15 אנשים.

  אותם אנשים, שאת חלקם אתה ודאי מכיר, שהתגייסו בימים האחרונים לקדם את ההפגנה במוצ"ש הם הרי אלה שמפיצים ומקדמים בחודשים האחרונים את נושא המאבק בתמלוגי הגז.

  במרחב הציבורי יש אלמנט של מומנטום, שאי אפשר להתעלם ממנו. המומנטום של המאבק על הגז קצת קמל, למרות שהיו רבים וטובים שדאגו לנסות להרים את האווירה הציבורית.

  מנגד, באזורים הפאשיסטיים, ליברמן עושה גלים ויוצר אפקט תודעתי מהגדולים שהיו פה על מצב רוחו של השמאל.אלה תחושות שלא ניתן להתעלם מהם, וטפשי מאוד להתעלם מהם. אלה בדיוק הדברים שבשלב מסוים עשויים ליצור שינוי כיוון של רוח ציבורית. זו גם הסיבה שלבני דיברה על הנושא הזה השבוע – גם במפלגת הסקרים מרגישים בססמוגרף שמשהו נד.

 28. על השמאל להיאבק בבעלי ההון ולשמר את הדמוקרטיה :

  […] השמאל בולע את פיתיון הגזענות של ליברמן משרת בעלי ההון  25 יוסי, ק. טוכולסקי, יונתן, דקל-דוד עוזר […] […]

 29. נדב פרץ :

  יונתן: יונתן פולק סומן מבין כל הרוכבים, ונעצר משום שהם מכירים אותו מראש, אחרי שהשתתף בהפגנה שאינה דורשת רשיון, תחת ההאשמה של 'הפרעה לתנועה'.

  כשמבודדים פעילים מוכרים ועוצרים אותם – בגלל מי שהם – פלא שמופעל כלפיהם עונש על תנאי?

 30. יונתן :

  לפי מה שהבנתי מפסק הדין הם יצרו עיכובי תנועה ולא הקשיבו להוראות השוטרים ככה שאי אפשר לבוא ולהתבכיין שסתם עצרו אותם.

  סליחה אני לא מבין מה אתה רוצה,יש עונש על תנאי למקרה שהוא יחזור על העבירה,הוא חזר על העבירה,מה בדיוק אמור לקרות?

  ונתנו לו אופציה של עבודות שירות שהוא סירב לה אז תרד מהעץ הזה של פולק המסכן שעשו לו עוול,זה ממש מיותר.

 31. אורי יזהר :

  טוכולסקי, לא משנה אם השמאל המאורגן הבועתי, חד"ש את קומפני, היה עולה להפגין כולו נגד הטייקונים ואחרי שבוע נגד ליברמן. כך או כך הוא קטן ומבודד. הבעיה היא כיצד מגשרים על הבקע בין השמאל לשכבות העממיות. כבר התייחסתי לזה בעבר ואעשה כן גם בקרוב. אומר רק שנראה לי שההתייחסות הרגילה מפספסת את העיקר, שהוא יצירת מכנה משותף זהותי לשמאל ולשכבות העממיות.
  כל מי שינסה להסביר לאנשי המעמד העובד שליברמן ואנשיו הציעו את ההצעה האנטי דמוקרטית שלהם כדי להסב את תשומת הלב מששינסקי, יקבל עגבניות בפרצוף.

 32. חן -מיבשים את החולים :

  הפגיעה בציבור הרחב היא בחזית רחבה – התיקרות שירותי בריאות, ארנונה, מים, מצרכי יסוד, מחיר נסיעה בתחבורה ציבורית, חינוך, מע"ם גבוה.
  לכך מתלווה ירידה ברמת שירותים כמו צפיפות באשפוז (לא רק בחורף), זמני המתנה ארוכים יותר לרופאים מקצועיים והשורה עוד ארוכה.

  הטענה תמיד – אין כסף –
  והנה עכשיו אפילו שטייניץ שאיננו קומוניסט ידוע, עומד בחזית אחת עם שלי יחימוביץ בדיוק כדי לאפשר הגדלת הכנסות הממשלה – ומי לא נמצא שם? ליברמן. איפה הוא? יחד עם הטיקונים!!!

  למה כל כך קשה להגיד את זה? מה כל כך מסובך פה?

  אפשר לקשור את הדברים עם וועדת החקירה ואפשר שלא , אבל להעביר את כובד המשקל של המאבק לעניין הוועדה שזה בפירוש על חשבון המאבק בברונים – זו נראית החלטה חסרת אחריות גם בהקשר טובת המאבק למען הדמוקרטיה (אני לא רואה בכלל מי החליט איפה מעבירים את הקו – מה, הזכות לשירות רפואי שווה זה לא זכויות אדם? ).

 33. איתי :

  חן, בדיוק כדי לשכנע את הציבור הרחב (ובפרט את מצביעי ביבי ליברמן וכו) שהשיטה הקיימת דופקת אותו הקמנו את פרויקט ישראל מיובשת.

  את מוזמנת לתרום משהו לעניין במקום להעביר את המסר בשמות כמו "חן מייבשים את החולים" דבר שהוא לא ממש אפקטיבי.

 34. חן -מיבשים את החולים :

  נסיון לחדד דברי למעלה – המאבק בליברמניה = מאבק למען הדמוקרטיה במובן הרחב של המילה.

  1. בנקודת זמן זו השאלה היא איפה למקד אותו במאבק על הגז או במאבק על הוועדה?
  להערכתי עדיף למקד במאבק על הגז, כםי שהסברתי למעלה.

  2 . שיתוף פעולה של סוציאליסטים וליברלים במאבק על הדמוקרטיה הוא לא פסול עקרונית. אבל במבחן התוצאה השיתוף הזה לא קידם את השלום, לא את הדמוקרטיה ולא את הזכות לשוויון בחינוך ובבריאות, למשל.

  לכן, כאמור למעלה, בנקודת זמן זו, לטובת המאבק למען הדמוקרטיה – עדיף ללחוץ את הליברמניה בנושא הגז דווקא.

  לאיתי – לא ברור לי למה אתה נגרר כאן בפורום לעניינים אישיים טפלים.
  ואם כבר, ממתי אתה מומחה להסברה אפקטיבית? אולי תחשוב להיפך, אולי כל אחד כאן יצרף לשמו תחום אחד מן המיובשים, כפי שאני עושה, כך שהנושא יקבל ביטוי גם כשעוסקים למשל בפרשת השבוע? אם לא יועיל לא יזיק.
  ובמה שנוגע ל"תרומות משהו" בוודאי שאין לך זכות להטיף לי מוסר, כי אני לא בדיוק הבן אדם שיושב בבית ומסתכל על מה שאחרים עושים. אז תעשה טובה ורד פה מעניינים אישיים.

 35. עמית-ה :

  עדכון בנושא ייבוש: אנימחכה כבר שבועיים לתשובה מחברת דואר ישראל בנושא מספר העובדים ומעמדם בחברה.

 36. חן -מיבשים את החולים :

  תגובה אחרונה, בעקבות דברי איתי.

  אני לא יודעת כמה מן הפעילים באתר הזה יודעים באמת מה זה להיות מיעוט זר במדינה היהודית הדמוקרטית.
  אז אתה איתי – של נעליך
  ושיהיה לכולכם כל טוב ושבת שלום.

 37. עמית-ה :

  חן
  אל תכעסי, בלתי אפשרי להכנס לנעלים של מישהוא אחר.
  כשאני חושב כמה זמן עבר עד שהבנתי שאסור לי לספר בדיחות שובניסטיות אני די מתבייש.
  אבל את שבלאוו הכי שייכת למין החכם תעברי ללינק הזה ואני חושב שתזדהי ותהני –
  http://www.youtube.com/watch?v=dMQp-Ur_En4

 38. לעמית :

  -)

  חן.

 39. דקל-דוד עוזר :

  אני לא אהיה מופתע אם נתניהו קיבל איום מהOECD שאם מסקנות ששינסקי לא יתקבלו ישראל תסולק מהארגון.
  עכשיו אחרי שנתניהו הכריז שהוא מתכוון לקבל את מסקנות הועדה (אני מנחש שהוא יעשה קווץ כדי לקבל משהו לא אפקטיבי – החוכמה תהיה להסביר את זה), אז אין קשר וטענת המאמר נסתרה.
  בפועל, יש שאלה שליברמן מתייחס אליה וממשיכים להתעלם ממנה:
  מהי ההבחנה הרלוונטית בין יהודים לערבים במדינת ישראל, מה היקף ההבחנה ומה היחס הנכון בין הערבים אזרחי ישראל ליהודים בישראל.
  לשאלה זו מתווה שאלה נוספת והיא מיהו יהודי.

  השמאל ממשיך בשיטת בן גוריון שלא לתת תשובה לשאלה הזאת ועד שלא תהיה תשובה חותכת אז השמאל לא רלוונטי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.