חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מדיניות מקלה לקניין רוחני למען סל התרופות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 1.05.08 6:06

מדיניות הקניין הרוחני בישראל נחשבת כמקלה ביחס לתרופות גנריות, עובדה המאפשרת הפחתה בהוצאה על תרופות – לאזרח ולתקציב המדינה, אך גררה את הכללתה של ישראל ב"רשימה שחורה" של מדינות המפרות קניין רוחני. עו"ד יהונתן קלינגר פונה למספר שרים במטרה להמשיך במדיניות המקלה ואולי אף להקל יותר


לכבוד:
מר יעקב בן-יזרי, שר הבריאות,
פרופ' דניאל פרידמן, שר המשפטים,
מר אלי ישי, שר התעשיה, המסחר והתעסוקה.

הנדון: סל התרופות ו"הרשימה השחורה" של הקניין הרוחני

שרים נכבדים,

בשבוע האחרון הוצפו בתקשורת מספר דיווחים כי ישראל נמצאת ב"רשימה שחורה" של מדינות המפרות קניין רוחני, בין היתר בעיקר בעקבות מדיניות מקלה על תרופות גנריות.
עיתון "דה-מרקר" מדווח היום כי משרד התמ"ת מעוניין לפעול להסרת החסמים בתחום ולבחון שינוי בנושא מדיניות התרופות.

חשוב לציין כי כל שינוי לרעה במדיניות התרופות עשוי לגרום להגדלה משמעותית של עלויות התרופות ועקב כך לדרישה להגדלת תקציב הבריאות. דווקא מדיניות של הקלה במדיניות של פטנטים, שתאפשר יותר תרופות גנריות, ויותר מהר (או אולי צמצום הפטנטים על תרופות הדרושות לשמירה על חיי אדם) יכולה לאפשר חיים ברמה גבוהה יותר ובעלות נמוכה יותר למדינה.

בעת שאתם בוחנים שינויים בדיני הקניין הרוחני, חשבו לעצמכם מה עדיף: להמצא ברשימה שחורה בארצות הברית עם אזרחים בריאים או להיות "נקי" מול ארצות הברית, אך עם אזרחים חולים ועניים.

בתודה,
יהונתן י. קלינגר,
תל-אביב.

מכתב זה, כמו גם תשובותיכם לו, יפורסם באתר "עבודה שחורה" המקדם קשר בין נבחרי הציבור לבוחריהם.


לקריאה נוספת על תרופות גנריות ופוליטיקה:

הנה פרוטוקול דיון בכנסת ישראל על תרופות גנריות – לקרוא ולא להאמין לשטחיות של חלק מהנבחרים ולכוח ההשפעה של העיתונות עליהם בהשוואה להשפעת בעלי מקצוע.

מה הביא את חברי הכנסת למחשבה שתרופות גנריות הן סכנה לציבור? כתבה באתר חדשות, שהרי ישראל ידועה בכל העולם בכך שהתקשורת שלה חפה משיקולים מסחריים ושכתביה המקצועיים לעילא חסינים להשפעה מצד חברות ענק הדוחפות להם ליד תוכן שיווקי במסווה של מידע עיתונאי.

על הקשר בין תקשורת ותעשיית הבריאות בכתבתה של ענת באלינט

נערך על ידי טל
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. יהונתן :

  כששליש מהציבור מוותר על תרופות בגלל מחסור כספי ואריה אלדד אומר שתרופות גנריות יכולות לחסוך לסל התרופות 170 מיליון ש"ח בשנה (קרי: להציל עוד חיים בשווי 170,000,000 ש"ח) אולי ראוי (שוב) לדבר על מדיניות אחרת לתרופות גנריות, במיוחד כשאין כל מניעה להחמיר את הבחינות עליהם לפני מתן אישור וכשאין בעיה לתת "יותר בריאות" בפחות כסף.

 2. » תרופות עכשיו| הבלוג של יהונתן קלינגר | :

  […] מדוע תרופות הן מצרך כל כך יקר. במקביל, באותו יום, מתפרסם מכתב שלי לשר הבריאות, שר התמ"ת ושר המשפטים המדבר על הכללתה של ישראל ברשימה השחורה של מדינות […]

 3. שושי :

  פתאום אני נזכרת בבגין ומדמיינת איך הוא היה מגיב.

  מטרת המדיניות הנוכחית (כפי שאני מבינה), היא לעודד חברות תרופות להשקיע בפיתוח, בציפיה לרווח עתידי.

  אך המצב שנוצר הוא לא מאוזן: החולים משתתפים יותר מדי ביצירה של רווחי עתק לחברות התרופות, וכשליש מהם אף ידם אינה משגת.

  בנוסף, ניתן לתהות האם אותם חולים משתתפים גם במימון פיתוחן של תרופות פחות חשובות מבחינה בריאותית (אך משתלמות), כגון תרופות למניעת התקרחות.

  לסיכום, חולי עירך קודמים לרווחי העתק של חברות התרופות.

 4. sharper :

  יונתן, עם כל הכבוד, למי שנאלץ לוותר על טיפול רפואי זה לא ממש עוזר שתרופת החיקוי עולה פחות מהמקור, אם אין לו כסף לקנות אף אחת מהן.
  מדיניות הפטנטים בישראל אכן מתעדפת במובהק את הגנריקה (מקובל לייחס זאת לטבע הדומיננטית), ותיקון מס' 7 לחוק הפטנטים משנת 2006 בעצם כבר הביא דה-פקטו בדיוק לתוצאה שאתה מציע: קיצור תקופת הארכת ההגנה לפטנטים על תרופות. מה גם שקיימים באותו חוק מנגנונים נוספים שהמדינה יכולה היתה להשתמש בהם לו רצתה, כגון מתן רשיונות כפייה. בפועל זה לא קרה כבר שנים רבות ואולי טוב שכך.
  בכלל, נראה שגם אתה וגם הכתבה בדה-מרקר שעליה אתה מסתמך עושים סלט בין פטנטים (בלעדיות בשוק) לרישוי (סודיות המידע) – כל הנושא של תקופת הגנת המידע היה אמור להיות מטופל בתיקון משנת 2005 לפקודת הרוקחים שהוסיף את סעיף 47ד', שבסופו של דבר יצא מלא חורים כמו בגבינה שוויצרית, כמו שתומר פפר מתבכיין כאן: http://www.pharma-israel.org.il/uploadimages/Pharmaceutical-IP-Israel.pdf
  נראה שהקצף העיקרי יצא על הלקונה הזאת בחוק שמאפשרת לסודות מסחריים לזלוג החוצה באין מפריע תיקי הרישוי במשרד הבריאות, ופחות על מדיניות הפטנטים אשר כשלעצמה מקיימת איזון סביר – גם אם לא אידאלי – בין האינטרסים המנוגדים.
  אישית, מצד אחד, ה"רשימה השחורה" נראית לי כמו עוד גילוי צביעות G8 אופייני נגד מדינות קטנות ו/או עניות, מצד שני, כל הסיפור על ההתנהלות בתמ"ת אפילו אם הוא רק חצי נכון נודף צחנה של מינהל לא-תקין, שלא לומר חוסר תום לב – אם כי אני מודה ומתוודה שממש לא ברור לי מה הם מרוויחים מכל זה.

 5. אתם תמימים :

  החשש של האמריקאים היא מגנריקה שטבע מוכרת בארה"ב. אין לזה שום קשר למחירי התרופות בישראל. טבע הנדיבה משווקת בישראל בעיקר תרופות אתיות, כי לא "בא לה" למכור גנריקה זולה בישראל (למה לה, אם היא יכולה למכור לנו במחיר מלא) את הגנריקה קונים האמריקאים.

 6. אימרו כן לתרופות הגנריות - תשובת משרד הבריאות :

  […] הריני לאשר קבלת מכתבך, […]

 7. משרד המשפטים לא ישנה את מדיניות הקנין הרוחני :

  […] מכתבו של יהונתן קלינגר בנושא  מדיניות הקנין הרוחני, משרד המשפטים הבהיר שבימים אלו אין כל כוונה לשנות את […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.