חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה: רן ארז מוליך את המורים שולל

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 4.01.11 0:48

מורה מודאג, חבר ארגון המורים, מביע דעה ביקורתית על הצגת מתווה רפורמת "עוז לתמורה" באתר הארגון

באתר ארגון המורים פורסמו עיקרי רפורמת "עוז לתמורה", לאחר מסיבת העיתונאים בה חתמו שר החינוך גדעון סער ויו"ר ארגון המורים רן ארז על מתווה הרפורמה.
מורה מודאג, שהוא חבר ארגון וותיק ובעל תואר שני, שלח לנו את הפרשנות הביקורתית שלו למתווה שפורסם באתר ארגון המורים. המורה ביקש להימנע מפרסום שמו. מסקנתו מקריאת הטקסט: רן ארז אלוף בכתיבה יוצרת ובחשבונאות יצירתית.

1. מאין צמחו 42% תוספת ולא 27% של אופק? פשוט מאד.

ב"אופק" לקחו את כל מרכיבי השכר (משולב + גמול הכשרות תוספת אחוזית לתואר שני, השתלמות וכפל תואר). זה היה הבסיס שעליו הוסיפו 27% עד 37%. כל המרכיבים ייכנסו בעתיד לבסיס הפנסיה. ב"עוז לתמורה" לעומת זאת, תוספת עוז לתמורה חושבה כמו שמחשבים גמולים אחרים, מתוך המשולב בלבד.

במקרה שלי השכר לאופק חדש כולל הגמולים הוא כ- 10000 ש"ח, עליו מוסיפים 27% שזה כמעט 3000 ש"ח. אם תיקח את אותם 3000 ש"ח ותחלק אותם במשולב שלי שזה בערך 7400, תקבל אחוז גבוה מאד של כ-40%. זה בדיוק אותו כסף.

חמור מזה, ב"עוז לתמורה" [בפיילוט-ע"ש] היה ברור שהתוספת איננה לפנסיה (יתכן והיו הפרשות לקרן דפנה).

2.
בתנאי עבודה – רן לא אומר שסוכמו התנאים.

רן אומר שנקבע מתווה לניהול מו"מ על בסיס עקרונות "עוז לתמורה" ואז באותה נשימה הוא מזכיר לנו מה היה בניסוי. לא מה יהיה בעתיד אלא מה היה בשנת 2000 . נשמרו כל תנאי העבודה וכל הגמולים וכו' וכו'. הוא נותן לנו להבין שמה שהיה הוא שיהיה, אבל בדיוק על זה כל המשאים ומתנים הקודמים נפלו. כמובן שהוא לא משקר. זה מה שהיה.

הוא מגדיל לעשות ומצרף מסמך סתמי משנת 2000, אבל שוכח לצרף מסמכים מהחוברת האדומה שהוגשה לועדת דברת, בה כל הגמולים מבוטלים.

באתר של משרד החינוך אין זכר לארוע המכונן. כלום. זה דומה למו"מ עם הפלשתינאים שכל מיני מפלגות מנהלות עם עצמן.

כל הכבוד לרן על היצירתיות, על הניסוח החכם ועל כושר הזכרון.

הערת המערכת: מאחר שהפורומים באתר ארגון המורים נסגרו ממש כמה דקות לפני חתימת הסכם העקרונות, אנו מזמינים את המורים חברי הארגון לנהל כאן דיון מעמיק על היתרונות והחסרונות במתווה המתגבש. שילחו לנו את דעתכם ל-blacklabor בג'ימייל.קום.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

47 תגובות

 1. ארטור- :

  אין הסכם אך כבר נזרקת השוואה אחוזית לאופק .אין בה הגיון ,אין בה תוספת שכר ,וחבל בכלל לכתוב אותה .
  בעניין הפנסיה : אין כבר במדינת ישראל שכירים אקדמאים ששכרם אינו מכוסה במלואו לפנסיה, ובודאי שאין כאלו בשרות הממשלתי .
  בשביל מה לכתוב שטות שהשכר לא יהיה פנסיוני?
  כדי להשוות את ההסכם למשהוא או לנתח אותו בפני עצמו יש חובה להכיר היטב את מבנה שכר המורה ,לדעת חשבון היטב ,אך בראש ובראשונה נדרש הסכם כתוב עם סעיפים ומספרים .לצערי הכותב לוקה ב 3 הסעיפים .
  יש לי הסכמה עם הכותב שרן ארז ומשרד החינוך אמרו "הופ" הרבה לפני הקפיצה .

 2. מורה מודאג :

  אם אין הסכם ואין כלום אז למה רן ארז "רץ לספר לחברה'"?

  רן ארז צריך להסביר מדוע אלפי מורים שעברו בחטב לאופק חדש מקבלים תוספות שכר משמעותיות ובארגון המורים לא קורה כלום. לא קורה כלום כבר שנים. רן מנסה להרויח זמן ומפיץ את ההסכם כאילו נחתם וגמור לא רק בתקשורת אלא דרך עבודת שטח של מזכירי סניפים. בדבר אחד אי אפשר להאשים את רן ארז, בתמימות. תקרא את אתר הארגון ותחליט.

 3. שושי פולטין :

  בקשר לחישוב, ברור שהתוספת לא תהיה פנסיונית, כיוון שניתן להוסיף 2% בשנה ולא 42% , אבל מבחינת גובה השכר כמדומני שהוא יעלה יותר בעוז לתמורה:

  נניח שיש לי 6000 ש"ח שכר משולב ועוד כ 30% גמולי השתלמות. ז"א ששכרי כ 7800 ש"ח. אם על זה יוסיפו 27% (אופק חדש) שכרי יגיע לכ 9900 ש"ח.
  אם לעומת זאת לשכרי המשולב שהוא 6000 ש"ח יוסיפו 42% (עוז לתמורה)הוא יגיע ל 8520 ש"ח ואם על זה יוסיפו את ה 30% גמול השתלמות שכרי יגיע ל 11,076. לפי זה השכר בעוז לתמורה גבוה יותר.
  תקן אותי אם אני טועה

 4. זיו :

  לשושי - פנסיה.

  מורים שעברו לרפורמה, הפנסיה שלהם ניקבעת לפי 2 תקופות.
  בתקופה השנייה, הפנסיה שלהם קופצת הרבה יותר מאשר 2%.
  ואם תגידי שזה מתחלק לאורך כל שנות העבודה, אענה לך שאפילו מורה שעבד שנה אחת בעולם הישן ואח"כ עבר לרפורמה, הפנסיה שלו קופצת בכ-20%.

  אז זה לא מדוייק להגיד שהתוספת בעוז לתמורה היא "ברור לא לפנסיה".

 5. ארטור-לשושי :

  שושי -אני כותב עכשיו לך בעניין הפנסיה כבר פעם שניה .
  יש שלושה סוגי חסכון לפנסיה אצל המורים .

  האחד תקציבית ושם משרד האוצר לכבוד הכנסת האופק ביצע שוד של זכויות שכבר היו צבורות ,ואני רק יכול להמליץ לרן שאם יש עובדי חטיבות תקציביים אז שימצא להם פתרון פנסיוני אחר מאשר האופק נכשל בו.

  השני קרן פנסיה חדשה (שנפתחה החל משנת 1995 ) ואין שום מניעה להעביר עליה כל סכום תוך גם הכפלתו .מובן וברור שעבור עבודה נוספת של המורים שכרם שכולל זכויות סוציאליות כגון פנסיה וקרן השתלמות ימשיך ויהיה כולו בתוספות אלו .

  השלישי הינו חסכון בקרן פנסיה ותיקה שהאפשרות להכנס אליה נגמרה בשנת 1994 .קרן ותיקה -השליטה בה הולאמה ע"י ממשלת ישראל שהתחיבה לשלם על פי תקנון חדש מתקופת ההלאמה .התקנון אכן מאפשר הגדלת ההפרשות ב 2% לשנה בלבד ומומלץ לכל מורה להעביר מכסימום הפרשות לקרן ותיקה .אך באותה עת ניתן להעביר את יתרת ההפרשות שמופרשים ממשכורת המורה וממעסיקו לקרן חדשה שתפתח לצורך זה ,וגם היא תשלם פנסיה במקביל לקרן הותיקה .

 6. מורה מודאג :

  שושי שוב נפלת במלכודת

  את חישובי הגמולים בעוז לתמורה ימשיכו לחשב רק מהמשולב בניגוד לאופק חדש שגמול חינוך מחושב באמת כמו שאת רוצה שיהיה מחושב. רן ארז ממשיך להנציח את המבנה השגוי של שכר המורים שמשאירים משולב נמוך ואילו כל פעם במקביל , לא שכבה על שכבה, מוסיפים תוספות אחוזיות. כשהוסיפו גמול תואר שני של 5% זה לא העלה את השכר ב 5% כי הוא לא התווסף מעל כל המרכיבים אלא נגזר רק מהמשולב ולכן שדרוג השכר היה רק 3.5% . רן חוזר פעם אחרי פעם על אותה שיטה. רכיב פנסיוני זה לא סתם רכיב פנסיוני. זה גם ביטוח נכות ושארים. הפרשות לקרן דפנה אפילו אם הן בכסף דומות לא מקנה זכויות כמו למשל ביטוח. אבל העיקר זה להבין שתוספת עוז לתמורה מחושבת בדיוק כמו גמול השתלמות או כפל תואר. רק מהמשולב. אם את נפלת בפח ,ברור שרב ציבור המורים יפול בפח גם כן

 7. חיים :

  למה כבוד המורה לא מזדהה?

  רן ארז לפחות שקוף עם כל התכניות והרפורמות שלו וככה יהיה גם על כל הפרטים שעוד יסוכמו בחודשים הקרובים. ההשוואה לאופק חדש אינה לגמרי רלוונטית כי התכניות לא באות אחת במקום השנייה. עוז לתמורה, אבוסולוטית, משפרת באופן דרמטי את תנאי המורים, משכורתם ובהתאם את משפרת את עבודתם, והרי זה מה שכולנו רצינו מלכתחילה -שינוי מהותי במערכת החינוך.

 8. מורה מודאג :

  תחשוב לבד למה המורה לא מזדהה בכל מיקרה או שאין הסכם..

  בכל מיקרה או שאין הסכם אז למה לרוץ לספר לחברה? למה רן מפרסם באתר של הארגון את תוספת השכר ואת מבנה שבוע העבודה? או שאין כלום אז שיכתוב נכנסנו למו"מ או אם יש אז בא נתייחס למה שרן מפרסם. כמובן שרן הולך על חבל דק. מפיץ נתונים חצי אמיתיים וכו'.

 9. שושי פולטין :

  למורה המודאג –
  האם אתה מתומכי ה'אופק החדש'? לפי תחשיבך הוא עדיף! אני עדיין לא השתכנעתי שכך.

  לארתור וזיו, אני יודעת שיש 3 סוגי פנסיה, למיטב ידיעתי מעט מאוד מהמורים אשר עובדים כיום בחטיבה העליונה שייכים לפנסיה התקציבית. רובם בפנסיה הצוברת הותיקה והחדשה. לגבי הפנסיה החדשה – לא ידעתי שתוספת ה 2% היא רק לישנה ולא לחדשה. מידע חדש. תודה.

 10. איתי :

  שושי, לא צריך להיות תומך אופק כדי להיות ספקן בעניין עוז לתמורה.

  חפשי בגוגל את מה שכתב מנהל תיכון בגדרה (בעבר) רפי מיארה על נקודות הדמיון בין האופק ובין ניסוי עוז לתמורה.

  גם אז מורים שהשתתפו בניסוי עוז לתמורה צעקו שהעומס עליהם עצום (בדומה למורי האופק) ושהשכר השעתי קטן. לכן ברוב בתי הספר הניסוי נפסק לפני השלמתו. לפי מיארה עוז לתמורה זו רפורמה מצוינת והוא בעדה, אבל מן ההשוואות שלו ברור שמורים רבים שמתנגדים לאופק יתנגדו גם לעוז לתמורה.

  ניתן להיווכח בכך גם בפורום של ענת שניידר.

 11. מורה מודאג :

  הדיון פה זה כמו המו"מ עם הפלשתנאים. אנחנו מתוכחים ביננו על מה הם יסכימו

  מזכיר הסניף שלנו ביקר בבית הספר שלנו. המורים שלנו הבינו כי אין הסכם. יש מסמך כוונות שהוא הבסיס למו"מ. הכל אחיזת עיניים. רן הצהיר פעם אחרי פעם שאם לא יהיה הסכם תהיה שביתה. ארע פעמים היינו במצב שבשבוע הבא חותמים. מכיוון שלא היגיעו להסכם היינו צריכים לשבות. כדי לרדת מהעץ ולהרוויח זמן כינסו אספת עיתונאים. אמרו שנכנסים למו"מ מואץ שיארך 60 יום ב"רוח עוז לתמורה" . הכל כדי לדחות את הדד ליין. זה הכל. היינו בסיפור הזה אין סוף פעמים. אין זכר לארוע בהודעות דובר משרד החינוך, לא בשולחן המנכ"ל . כלום. חבל על הזמן שלנו

 12. דליה :

  חוששתני שהמורה המודאג צודק בתגובתו למעלה. אני מבינה שאין הסכם. יש הסכמות. מטרת הפרסום הייתה לאפשר למורים לקבל תוספות שכר שמקבלים העובדים במשק. ובהמשך, מו"מ מואץ יתנהל. אמנם מדברים על שישים יום, אך שימו לב לניסוח: "הרפורמה תתבצע כחלק מההסכם הקיבוצי שייחתם ויכלול רכיבים נוספים אותם נפרט בהמשך, בהתאם להתקדמות." http://www.irgun-hamorim.org.il/ יכול להיות שגם אחרי 60 יום לא תהיה התקדמות. אין שום התחיבות שהעניינים ייסגרו בעוד 60 יום. ובאמת, לאן אנו ממהרים? אולי בינתיים ישקיעו בבינוי, כדי שמורים שישהו בבית הספר 8 שעות ביום יהיה מקום לעבוד כשאינם מלמדים בכיתות.

 13. זיו :

  ההסכם גרוע מאופק חדש.

  זאת המסקנה שאני מתחיל לקבל על "הרפורמה" שרן ארז מובל לתוכה.

  באתר של ענת היא מודה שכל שעות התפקיד שעיקר גאוותו של רן ארז שהם ישארו במתכונתם, לא בדיוק "ישארו" במתכונתם אלא יהפכו לשעות שהייה נוספות ובכל מיקרה כל מורה יצטרך להישאר 40 שעות בבית הספר.

  כלומר, מורה שעובד היום לדוגמה 16 שעות משרה (בגלל גמולי בגרות ותפקיד) יצטרך לעבוד פי שניים וחצי יותר בשביל 42% תוספת בשכר.

  תגידו לי, מישהוא פה דיבר על "שיכור"?

  פי שניים וחצי יותר עבודה!!

  עדיין מוקדם להשחיז סכינים ועדיין מוקדם להגיד אם ההסכם הוא טוב או גרוע עד שלא נראה את "האותיות הקטנות", אלב על פניו אני לא בטוח שוסרמן הביא הסכם גרוע יותר.

  ומה שהכי מחשיד אותי, זה קשר השתיקה שאפף את כל הנהלת ארגון המורים.

  את הפורום סגרו.
  חוץ מהפרחת סיסמאות על היתרונות אין פירוט על הדברים הפחות נעימים.
  אין דיון ציבורי על תנאי ההסכם.

  ו…..אני מתחיל לראות פרסומי חוצות על הרפורמה הנפלאה שמביא ארגון המורים לחינוך במדינת ישראל.

  מאוד מאוד מזכיר משהוא אפל…

 14. ארטור-לזיו :

  בכל הסכם שכר יש כאלה שנהנים יותר

  אני מזכיר עדיין אין כלל נתונים אך רן ארז בקיא מאד בכל ניואנס של עבודת המורה .צורת עבודה כמו שאתה מתאר הינה נפוצה מאד בתיכונים וגם אם ההסכם יראה פגיעה בקבוצה מסוימת של המורים ,הכרזתו של ארז שלכל מורה תהיה הזכות להשאר מחוץ לרפורמה ,תהיה הפתרון לכל המורים שהרפורמה "מכה" בהם .

  לסיכום : אם ארז מצליח לתת את החופש לכל מורה שלא להכנס לרפורמה משמעותו הצלת מורי החטיבות מהאופק (שהוא בודאות פוגע בהם) ,ומתן אפשרות למי שמתאים ומשתלם כן לעבוד בתנאי הרפורמה .

 15. ארטור-לזיו :

  ועוד עניין אחד

  לדעתי תכלית חייו של רן ארז בימים אלו למנוע מצב שבחתימת ההסכם ישאלו עליו שאלות שמכילות את המילה שיכור .
  העסק אולי יתפוצץ ,אך על מה שיחתם לא יוכלו לשאול שאלת שיכור .

 16. איתי :

  זיו, בתור אחד שהתמחה בכל הבעיות של אופק חדש לפרטי פרטיהן, הדעה שלך מעניינת מאוד.

  השאלה הגדולה היא האם מורי הארגון יתבעו מרן ארז לפרסם את ההבנות ולאפשר להם להביע את דעתם לפני החתימה (בדיוק כפי שעשתה באומץ ענת שניידר ליוסי וסרמן ושילמה מחיר אישי כבד), או שישתקו כמו דגים.

  אני מעריך שיקרה אחת מהשתיים

  1. ההסכם ייחשף רק אחרי החתימה, שזה אפילו יותר גרוע מבחינת דמוקרטיה בתוך הארגון מאשר מה שקרה עם אופק חדש (הטיוטה היתה חשופה לציבור כ-20 חודשים לפני ההסכם עפ"י ארטור). האפילה משרתת את האינטרסים של 2 הצדדים במו"מ: ארז והאוצר. אמנם אי אפשר לצפות שהאוצר ינהל מו"מ עם כל מורה בנפרד, אבל זה לא לעניין לעשות הכל מאחורי גב המורים (כפי שזה לא לעניין לעשות הסכם עם הפלסטינים על חלוקת הארץ ולהודיע על כך ביום ההסכם).

  במצב כזה, לאחר החתימה יתברר שכל מיני הבטחות יפות לא קוימו (כבר עכשיו ידוע לנו גם לפי נתוני שניידר שההבטחה על אי פגיעה בערך שעה נזנחה). אבל אז יהיה ממש מאוחר מדי. בניגוד למצב של מתנגדי האופק שהיו להם כמעט שנתיים להילחם על סמך טיוטות טרם נחתם הסכם.

  2. תתעורר תנועת מורים החוששים מעוז לתמורה שתתבע מרן ארז לחשוף את הטיוטות עוד במהלך
  המו"מ. תנועה כזו יכולה להתחיל מאדם אחד שיפתח בלוג, פורום או דף פייסבוק – ממש כמו שענת עשתה לוסרמן.

  זה לא יקרה מכיוון רוח חדשה, משתי סיבות (א) דווקא התקדמות לרפורמה שומטת את הקרקע מטיעון המרכזי שלהם שרן ארז הוא מקל בגלגלים לכל רפורמה (ב) הם פצועים ומוכים, הם לא יובילו מאבק.

  כפי שניתן להיווכח מהפורום של ענת שניידר, הדרך היעילה ביותר של ארז/שניידר להקטין את ההסתברות לאירוע (2) היא צפירת ההרגעה החוזרת שהרפורמה תהיה רשות, ומי שירצה יוכל לנצח להישאר בעולם הישן.

  (א) אני לא מאמין לזה, גם באופק הבטיחו ולא קיימו, והאגו של סער ורן ארז הוא מכבש לחצים בדיוק כמו האגו של וסרמן תמיר [ע"ע המודעות פרסומת ענקיות בעיתון, הדומות לאלו שפרסמו וסרמן ותמיר]. אם תיחתם רפורמה ורוב המורים לא ירצו לעבוד לפיה (לפי רפי מיארה זה מה שקרה בפיילוט), ארז וסער ייראו אהבלים.

  לכן הם יתרוצצו כמו משוגעים כדי לדחוף אנשים להצטרף. ברגעים כאלה כל מיני עקרונות של בחירה נשארים על הנייר, כפי שנוכחנו באופק.

  (ב) גם אם אכן תהיה בחירה, זו תהיה בחירה גרועה למורה – בין שכר סביר + עבודה מתישה ובין שכר עלוב + עבודה פחות מתישה (אבל לא ממש גן עדן ביחס ל-OECD).

  איך זה שרוב המורים שותקים בינתיים (פרט לקבוצה שצועקת באתר של ענת)?

  אני מתרשם שיש פה בעיה של דיסוננס קוגניטיבי. הדעה שוסרמן הוא בוגד ורן ארז הוא איש העקרונות הנאמן השתרשה כל כך עמוק, עד שרבים מהמורים בכלל לא מנסים לקבל מידע בלתי תלוי על הרפורמה המתגבשת ולאמת את מה שנמסר באתר ארגון המורים. בעוד שאתר הסתדרות המורים נתפס כאתר תעמולה שקרית, דברי רן ארז נתפסים כאמת, מבלי להבין ששני הצדדים משחקים בדיוק את אותו המשחק: הבלטת הצדדים החיוביים וטאטוא הבעיות (שיש בהן הרבה מן המשותף!) מתחת לשטיח.

 17. ארטור-לאיתי :

  אתה כותב:
  "ההבטחה על אי פגיעה בערך שעה נזנחה".
  כדי לחשב ערך שעה נדרשים :
  א .מספר שעות העבודה במשרה.
  ב .השכר הכולל החדש .
  ג .איזה שעות לקחת בחשבון .
  מיותר להגיד שאין כלום עדיין .
  לחלק אין נתונים אחד באין נתונים אחר ולטעון שהמסקנה שהמנה הפסדית למורים, זה פספוס יותר גדול מהדיסונס הקוגנטיבי שאני לוקה בו בעניין רן ויוסי .

 18. שושי פולטין :

  עקבתי אחר ההודעות השונות, כולן כותבות כ 50%.
  רק במקום אחד מצאתי כנראה את התשובה האמיתית –
  שר החינוך ויו"ר ארגון המורים העל-יסודיים חתמו על עקרונות רפורמה חדשה. לפי ההסכם, הגידול בשכר המורים יהיה בשיעור של 42% ממשכורת הבסיס, כאשר יתווספו למורים כ-16 שעות עבודה.
  Nhttp://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=769326
  השאלה כיצד יתנו את התוספת האם למשכורת הבסיס ועליה יתווספו כל הגמולים, או כתוספת נפרדת ואז הגמולים לא יהיו כלולים בתוספת.
  בכל מקרה אני מצטרפת לקריאה לפרסם את המתווה להסכם, במיוחד לאור מודעות הענק המופיעות בכל מקום והמברכות על המתווה כאילו מדובר על המוגמר.

 19. שושי פולטין :

  הקישור:
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=769326

 20. איתי לארטור :

  אילו הנתונים היו מגיעים מהתקשורת בלבד, ניחא, אז היה ניתן לומר שמה שכתוב בעיתון אינו אמין ולכן אין כל טעם לדון בו*

  אלא שאנחנו מדברים על פה על נתונים שמפרסם ארגון המורים בעצמו וכן אתר "התעוררות" של ענת שניידר.

  אם רן ארז בעצמו אומר באתר הרשמי של ארגון המורים, שתהיה תוספת של 16 שעות למשרה תמורת כ- 50%תוספת שכר [50% שכוללים גם "תוספת עיני", שניתנת גם באופק, עקב השת"פ וסרמן-עיני] אתה יכול להסיק מזה מיד שאין שום סיכוי להשיג מהאוצר 70% תוספת שכר או 80% תוספת שכר תמורת אותה תוספת עבודה. הרי באוצר לא יתנו פתאום משהו שבעבר הם סירבו לתת. בעבר הקפיד רן ארז לעדכן את החברים שהוא יעמוד על עלייה בערך שכר בשעה, אח"כ זה השתנה לעמידה על היעדר פגיעה בערך שכר לשעה, ועתה גם העיקרון הזה נעלם.

  מורה שהיה נוכח בבי"ס 24 שעות ויוסיף 16 – מוסיף 66.67 אחוז שעות שהיה. גם אם לא מקבלים את הניתוח הפסימי של "המורה המודאג", שה-50% הם תוספת לשכר משולב ולא לשכר הכולל, יש כאן ירידה בערך השעה.

  עבור מורה שהיה נוכח פחות מ-24 שעות (למשל משום שהוא מרכז מקצוע או כל הסדר אחר שמוריד את מס' שעות השהיה בעולם הישן) אחוז התוספת של שעות השהיה הוא אפילו גדול יותר מ-66.67 אחוז (לדוגמה מ-20 ל-36 שעות זה 80% תוספת) ועדיין התוספת למשכורת באחוזים נותרת כשהיתה.

  עכשיו יבואו תומכי רן ארז ויאמרו "רגע, אמנם יש ירידה בערך השעה אבל עכשיו המורה יקבל משכורת על דברים שקודם עשה ללא תמורה – הכנת שיעור, בדיקת בחינות ועבודות…". התשובה שלי -צודקים לחלוטין, אבל זה נכון בדיוק באותה מידה גם לאופק.

  ההבדל העקרוני בין האופק לעוז לתמורה בהקשר זה הוא ההתעקשות (בצדק) בעוז לתמורה על פינות עבודה נאותות וממוחשבות שבאמת יאפשרו למורים להוריד משעות העבודה בבית. אני מעריך שהסיבה שמשרדי החינוך והאוצר מסכימים לכך הוא שהביקורת על יישום האופק בהיעדר תשתיות לשעות שהייה באמת חילחלה למעלה. לדוגמה, גם בהערכה של ראמ"ה לאופק חדש ציינו המורים את המחסור בתשתיות בתור אחד מהחסרונות העיקריים של הרפורמה.

  * דרך אגב אני לא מקבל גישה כזו. אם כמה וכמה עיתונאים רציניים כותבים שאולמרט וברק הסכימו לחלוקת ירושלים, או שביבי הסכים לירידה מן הגולן, זה לא דבר שאתה יכול להתייחס אליו בתור "שטויות שאינן ראויות לדיון ציבורי עד שתראו לי מסמך חתום". חלק גדול מאוד מהדיון הציבורי שמנסה להשפיע על קבלת החלטות של פוליטיקאים מתבסס על מידע חלקי שאינו מעוגן בהסכמים חתומים.

 21. שושי פולטין :

  הקושי הגדול הוא אי פרסום המתווה כך שכולנו מתבססים על האמירות/הצהרות החלקיות – כ 50% תוספת (על מה?)כדוגמא.
  כאשר ענת שניידר פתחה את אתר התעוררות היה בידיה מסמך (אני ראיתי אותו)אשר באמצעותו ניתן היה לחשב כדאיות/אי כדאיות.
  אילו מי מהארגון יחשוף את המסמך הזה ניתן יהיה לבחון את ההסכם.
  השאלה אם יש מישהו כזה?….

 22. זיו :

  לא תיהיה כפייה...

  אני שומע יותר מידי גם פה את העניי ןשאם לא תיהיה כפייה, אין למורים על מה להלין, תמיד הוא יוכל להישאר בעולם הישן.

  אין שטות גדולה מזו אשר מנסים אנשי ארגון המורים לאמר על מנת לדכא כל מילה רעה שתאמר על הרפורמה!

  אני אתעלם מהעובדה שגם באופק חדש אמרו זאת "ומשום מה" חזרו בהם בשיתוף עם ההסתדרות ואתרכז בשתי סיבות אחרות:
  א. גם אם יהיה בהסכם סעיף מיוחד המאפשר למורה הבודד להתנגד (ואני לא בטוח שזה יהיה) אני רוצה לראות את המורה הבודד המנסה לעמוד על זכותו מול מנהל, מפקח.
  לא צריך לאיים במפורש, מספיק רק לא לתת לו הטבות שקיבל בשנים עברו (תפקיד/מערכת נוחה) על מנת לשכנע אותו להצטרף נגד רצונו.
  ב. תפקיד ארגון המורים הוא לדאוג לזכויות המורה כולל שמירת ערך השכר הראלי שלו. מי ישמור על זכויות המורים בעולם הישן? אותם מורים שאמרו לארגון המורים "לא רוצים את הרפורמה שלכם?". מי ידאג לעדכוני שכר ושאר הזכויות שלהם?! ברור שהשכר והתנאים בעולם הישן ישחקו עד עפר ויאלצו את המורים המצנגדים להיכנס לרפורמה שהם לא רוצים בה.

  על כן, מי שמנסה להרגיע שהמורים לא צריכים להתנגד כי תמיד יוכלו להישאר בעולם הישן – מדאיג אותי לא פחות מכל ההסכם הזה.

  לדבי הפיכת שעות תפקיד לשעות שהייה:
  רן ארז טוען שלא תיהיה שום פגיעה בשעות התפקיד. פתאום אנשים שצעקו נגד אופק יוצאים מהארון וטוענים ששעות שהייה זה לא נורא, במילא יש למורה הרבה עבודה לעשות והכל יסתיים בבית הספר.
  מי שאומר כאלו דברים או שלא מבין את עבודת המורה או שזורע חול בעיני השומעים.

  בתחילת השנה ובסופה יחסית אין כמעט עבודה בשעות השהייה. באמצע השנה עבודת המורה היא בשיאה עם בדיקת מאות מבחנים.
  עכשו רן ארז יכריח אותי להישאר את כל שעות התפקיד וביחוד גמולי הבגרות – 40 שעות בבית הספר.
  בתקופות "השקטות" זמני יתבזבז על שטויות העיקר לחתום שעון בזמן כאחרון הפועלים ובתקופות העמוסות אצטרך במילא לעבוד הרבה בבית.

  אם היו מסכמים את שעות השהייה כשנתיות(!!) אולי היה על מה לדבר.
  במתכונת הנוכחית – מדובר על הרעה משמותית בתנאי עבודת המורה שלא לדבר על ערך השעה שנישא בפי כל בהנהלת הארגון.

 23. ארטור-לאיתי :

  תחילה ציטוט שלך

  "עכשיו יבואו תומכי רן ארז ויאמרו "רגע, אמנם יש ירידה בערך השעה אבל עכשיו המורה יקבל משכורת על דברים שקודם עשה ללא תמורה – הכנת שיעור, בדיקת בחינות ועבודות…". התשובה שלי -צודקים לחלוטין, אבל זה נכון בדיוק באותה מידה גם לאופק."

  עד כאן ציטוט.

  קודם כל עניין קטן להבהיר : אין לי שום קשר לרן ארז ,אני לא מורה וממילא אני לא משתייך לתומכיו .
  אם התוצאה בסוף המשא ומתן תוריד לשיטתי את ערך השעה ,אני אהיה הראשון שיתקוף את ההסכם ואת חותמיו .

  אתה מתעקש להשוות הסכם לא כתוב לאופק ועוד לכתוב במשפט הסיכום של הפיסקה "אבל זה נכון בדיוק באותה מידה לאופק "

  אז ברור שהמילה " מדויק " כלל לא יכולה להתקיים ,אך יש לי יותר מזה לכתוב.
  כל השוואות האופק לעולם הישן שעשיתי (וגם אחרים) אפילו לא ספרו את שעות השהיה כשעות עבודה .
  דהינו באופק רק הסכום של השעות הפרונטליות והפרטניות כבר גרם לירידת ערך השעה אצל חלק ניכר מהמורים .
  מורה מחנכת אם ביסודי עבדה 24 שעות פרונטליות בעולם הישן ובאופק נאלצת לעבוד 26 פרונטליות ו5 פרטניות מרויחה 27% יותר אך התוספת לשעותיה הינה כ 29% .
  וזה בלי שספרתי את שעות השהיה שהמנהלת לוקחת בדין ושלא בדין ,וכן שעות שמורות אימהות חיבות להשאר בכל מקרה כי לקחו את שעות השהיה שלהן למטרות המנהלת .
  (החשבון למורים שעובדים במשרה קטנה יותר יראה הפרש גדול יותר בירידת ערך השעה .)

  בנתיים המספרים שרן ארז מספק אינם מקטינים את ערך השעה של שעות ההוראה (הפרונטלית והפרטנית ) ונשאר חלק מהכסף לכיסוי חלקי של שעות השהיה המיתוספות .
  המבחן של ארז לדעתי הינו א . לא לקבוע שבוע עבודה של 40 ש"ש אלא הגדרה של מספר שעות השהיה במשרה מלאה .
  ב .יחס חלוקה נכון בין שעות שהיה לשליטת המנהל לשעות שהיה אישיות ,פרטיות ומוגנות של המורה .

 24. זיו :

  זיו לארטור:

  אינני מסכים עמך שאין מה לעשות השוואות עד שנראה הסכם מול העיניים – אז כבר יהיה מאוחר לשנות ולתקן.
  אני מזכיר לך שבאופק חדש בעקבות תלונות המורים הצליחה ההסתדרות לשנות דברים קוסמטיים (הזזת התאריך הקובע לשעות גיל מינואר לספטמבר קודם או ביטול הטופסידה של השעות הפרטניות רק עכשו), אבל את הדברים החשובים באמת בלתי אפשרי לשנות. ראה שעות שהייה של מורה אם שההסתדרות מודה שזה אבסורדי וכבר 3 שנים מנסה ללא הצלחה לתקן זאת.

  ועל כן חייבים לצעוק את הרעה החולה המגיעה למורים לפי הפרסומים כבר עכשו, וביחוד כאשר יש רק הסכמות שטרם הבשילו להחלטות שאחר כך מחייבות!

  ההשוואה לאופק חדש צריכה להעשות מול מורי חטיבות הביניים, להם נראה לי שאופק לא יותר גרוע.
  מורה אם מחנכת תעבוד לפי אופק חדש 27 שעות (רונטלי+פרטני) לעומת 25 שעות בעוז לתמורה (19+6). אך לעומת זאת באופק יש לה 6.5 שעות שהייה באופק לעומת 15 שעות(!!) שהייה בעוז לתמורה. האם ההבדל הזה של 8.5 שעות שהייה לכל שהוע לעומת 2 פרונטלי מצדיק תוספת של 5% בלבד למשכורת בעוז לתמורה? (42% עלייה – עדיין לא יודע ממה, לעומת 37% באופק חדש).

  ואם ניקח את מורי התיכון שזה יותר מעניין, ונגיד שאותה מורה אם ומחנכת יש שעתיים גמול בגרות והיא מלמדת 17 שעות פרונטלי?
  הרי לאותה מורה מתווספות עוד 6 שעות פרטני (35% תוספת עבודה) תמורת 42% תוספת שכר במקרה הטוב (לא מחשיב תוספת שחיקה ועייני).
  ועל זה אותה מורה צריכה להוסיף 17 שעות שהייה כל שבוע כל שבוע.
  האם אתה קורה לזה אי הורדת שכר השעה?!
  הלדעתך צריך "לשתוק" עד שיתברר שזה נכון (אם זה נכון)?

 25. ארטור-לזיו :

  אני ער לניואנסים שאתה מזכיר .

  ואני בטוח שגם רן ארז .
  לכן בסוף כתיבתי בסעיף א אני מציין שלדעתי אין חובת הצמדות ל40 ש"ש .
  מורה רגיל שאינו מחנך או "אם לילדים " אכן זה בסיס משרתו .
  אם ארז בהצהרתו חושב שדי בהשארת כל התנאים כמו בעולם הישן (שעות חינוך,ושעות אם ) אך שבכל זאת מורה זה יהיה נוכח בבית הספר 40ש"ש אז ה 42% הינם עלובים ,ולעג לרש .
  מצד שני 10% לחינוך לפי שכר 142% או תוספת אם 10% לפי 142% ,זה גם צריך להלקח בחשבון כאקסטרה כך שחשבון מדויק די קשה לעשות .

  אני מסכים שחובה על מנהלי המשא ומתן להכיר בכך שיש חלק ניכר מהמורים שמשרתם הינה 17-19 שעות פרונטליות וחובה להכיר שכבר עצם הוספת 6 שעות פרטניות שוויה תוספת שכר של כשליש ( 33% ) משכורת .התוספת של 42% למורים אלה אינה יכולה לקנות מהם יותר מ 5-6 שעות שהיה ,בלי להוציא את המורים פגועים .

 26. שושי פולטין :

  דיברתי היום עם רן ארז בכנס ישראל 2021.
  שאלתי אותו –
  1. מדוע לא פורסם המתווה. התשובה – מה שפורסם זה המתווה.
  2. האם כל התוספת פנסיונית – התשובה כן.
  3. על מה יתווספו ה 42% – התשובה על שכר הבסיס ולכן יתווספו כל הגמולים (לא כסעיף נפרד שעליו לא מתווספים הגמולים)

 27. איתי :

  שושי ארטור וזיו, אולי תתכנסו יחד בדואל ותנסו לנסח רשימת שאלות לרן ארז? אנחנו נפרסם אותן כאן וגם את התשובה

 28. זיו :

  לשושי.

  לא כל רכיבי השכר נגזרים משכר הבסיס.

  לדוגמה תגבור הוראה זו תוספת שיקלית שלא נגזרת משכר הבסיס אלא כסכום קבוע יחסית להקף המשרה.
  המשמעות שהתוספת היא רק על שכר הבסיס היא לא רק שתגבור הוראה לא יגדל ב- 42%, אלא להפך, מורה שעסד משרה וחצי וקיבל פעם וחצי את התוספת הנ"ל, עתה על אותה עבודה הוא יקבל אותה רק פעם אחת ( עבודה של משרה וחצי תחשב בעוז לתמורהרק כמשרה).

  אותו כנ"ל עם דמי הבראה ויש עוד סעיפים כנ"ל.

  נכון, זה לא הכסף הגדול – אבל אם כבר רוצים לדייק, אז עד הסוף.

  (באופק חדש איחדו את כל רכיבי המשכורת לסעיף אחד ועל הכל נתנו את תוספת ההמרה).

 29. שמוליק :

  לא ברור

  לשושי אם מדובר ב 42% משכר הבסיס זה אומר שזה 42% מהשכר הטבלאי לא כולל גמולים. הכוונה שמי שיש לו 6000 ש"ח שכר טבלאי ו 30% גמולים יקבל 6000 + 1800 (גמולים) + 2520 (עוז)= 10320 ולא 7800 ועוד 42% שהם 11076

 30. שמוליק :

  לשושי : ומה לחובת הצטרפות ?

  אמנם רן ארז אמר שאין כפייה אבל במתווה של עוז לתמורה כתוב מפורשות שעד 2014 כל התיכונים יעבדו במסגרת עוז לתמורה. בין אם יסכימו או לא. והכוונה כמו באופק חדש : אין חובה בשנתיים ראשונות – ניתן להתפטר או לצאת לפנסיה ואח"כ כל מי שנשאר עובר כי אף אחד כבר לא ידאג לו לא בשכר ולא בתנאים… יום עצוב לכולנו…

 31. ארטור-לשמוליק :

  אם אתה מבין ש1800 ש"ח לגמולים הינו ה 30% משכר הבסיס ,אז אתה גם חיב להבין שהעלאת שכר הבסיס תגרום ממילא להעלאה בשווים של אותם 30% של הגמולים .
  לא זו הבעיה בעוז לתמורה .
  בעניין הכפיה -זה נכון שיש רצון לכניס עד 2014 את כל בתי הספר ,אך אין זה שייך לעניין הצטרפותו של כל מורה בפני עצמו .
  גם רן ארז יודע שמתן אפשרות עבודה לפי העולם הישן לכל מורה שירצה בזה ,מהווה את ההגנה העיקרית שלו מול כל ביקורת על תנאי הסכם כאלו ואחרים .

 32. זיו :

  לארטור.

  דבריך לא מובנים, אז תיהיה כפייה או לא תיהיה? (הימור שלי: תיהיה ועוד אייך תיהיה!).

  בוא נניח שהאוצר ומערכת החינוך דורשים כפייה (כמו באופק חדש – וזה הגיוני), מה רן ארז יגיד למורים? תיהיה כפייה???

  שמת לב שבמתווה אין שום דברים שליליים, הכל דבש (אפילו ששעות התגמול יהפכו לשעות שהייה לא נאמר במתווה!!!).
  יותר נוח "לצעוק" לא תיהיה כפייה, דבר שנכון לשנתיים הראשונות של הפעלת הרפורמה.

  ואם תשאל מהיכן הבטחון שלי?
  הייתי כבר בסרט הזה באופק חדש – אותה התנהלות בדיוק.
  ההבדל ששם אפילו השרה יולי תמיר הצטרפה לעזור לווסרמן מה שסער לא יעיז לעשות על מנת לשמור על תדמיתו.

  אגב, גם שלטי החוצות הגדולים של ארגון המורים מזכירים בדיוק אותה התנהלות,
  ההבדל שאז ענת שניידר צעקה בכל מקום אפשרי שמדובר בכספי ציבור מבוזבזים, את מי הם באים לשכנע?! (ועכשו דום שתיקה).

  מצא את ההבדלים.

 33. ארטור-לזיו :

  מה שכתבתי זה שבתי הספר יכנסו מהר מאד לעוז ותמורה (אולי עד שנת 2014)אך המורים באותם בתי ספר יהיו רשאים להמשיך לעבוד בעולם הישן .
  ההימור שלי שהבחירה להשאר בעולם הישן תיוותר בידי כל מורה ,ובעניין זה כפי שכתבתי רן ארז לא יוותר כי זו הגנתו הטובה ביותר בפני כל מיני נפגעי עוז לתמורה למינהם .
  אתה וגם אני מבינים היטב את האופק והבאנו בשנים האחרונות את מיטב הטיעונים נגדו .
  בודאי תסכים איתי שמעולם לא טענו שהאופק רע לכל המורים .לדעתי הוא רע לרובם הגדול אך יש כמה עשרות אחוזים בודדות של מורים שיוצאים קצת מורווחים ממנו .
  מטרתו של רן ארז לדעתי הינה להפיק יותר דבש לכל מורה כך שהחשבון הכללי יראה שלרוב גדול של המורים תהיה כדאיות להכנס לעוז לתמורה .
  לכל היתר (אולי אפילו 30-40% מהם) אם רק יתן אפשרות אי כניסה ,כבר לא תתקיים הטענה של הפסד למורה .
  אם הכניסה לעוז ותמורה תהיה בכפיה,למרות הצהרותיו של ארז מהימים האחרונים -אני אהיה הראשון שיתיצב לתקוף את ההסכם .

  אני חושב שחילחלה ההבנה אצל גדעון,שמשון,ואפילו יוסי שהאופק יוריד את החינוך במקום להעלותו .
  אני חושב שמלאכתו של ארז קלה כי אין להם איך למשוך לו בביצים ,וגם אם יש ,הם מבינים שמורה מושפל שמופחת שכרו זו בעיטה עצמית בביצים של המדינה .

 34. ארטור :

  ענת שנידרמהיום-לא תהיה כפיה

  חייבת להיות דרך שבה המורים יתארגנו למחאה נגד העוז ללא תמורה הזה ,
  רעיון טוב: להפסיק לשלם מס חבר באופן קולקטיבי.

  00 תפסיק חברותך ומגיע לך להצטרף לאופק חדש [morim] 17/01/2011 21:51

  מה הבעיה שלך? אני ממליצה לך בכל לב להצטרף להסתדרות המורים, כי אחד כמוך שלא מבין את העוז לתמורה, מגיע לך האופק החדש…
  הפתרון בשבילך הוא פשוט ביותר, הפסק חברותך בארגון. יש מאות מורים העוזבים את הסתדרות המורים ומצטרפים בכל שבוע לארגון המורים, בעקבות העוז לתמורה, כך שלא תחסר. מתחילת השנה עברו מעל 2000 מורים מהסתדרות המורים לארגון המורים…
  צר לי על מורי היסודיים שאין להם ברירה והם כבולים להסתדרות המורים ולאופק החדש ולא יכולים לסרב להצטרפות לאופק החדש.
  לעומת זאת לעוז לתמורה יש כבר הרבה מאד בתי ספר שאספו חתימות כבר עכשיו, עוד לפני שההסכם נחתם, בדרישה להצטרף ראשונים לפיילוט של כל תוספת העבודה ותוספת השכר. בעוז לתמורה אין חובת הצטרפות!
  בארגון המורים לא כופים ולא יכפו את העוז לתמורה על אף מורה, הסכם טוב יעשה את שלו….

  האמת, אינני מאמינה שאתה חבר בארגון המורים, נראה לי שאתה מעסקני ההסתדרות המתוסכלים מכך שרן ארז הצליח לחתום על הסכם עוז לתמורה עליו נלחם משנת 2000.

  ענת שניידר
  מנהלת האתר

  ענת שניידר, מנהלת האתר,

 35. ארטור :

  בתגובה 34 הבאתי את תגובתה של ענת שנידר לאחד הכותבים באתר התעוררות .
  ניתן להבין שלמיטב ידיעתה לא מדובר על כפיה של המורים להכנס לרפורמה החדשה .

 36. איתי :

  ארטור, עם כל הכבוד לאומץ של ענת במאבקה ההירואי נגד האופק, הדברים שהיא כותבת מטרידים.

  ראשית, היא נוטה להתייחס כמעט לכל מבקר בתור מתחזה. לעתים האבחנה הזו סבירה ולעתים קרובות נראה שהיא חושדת בכשרים ומתחמקת ממענה, כפי שכבר העירו לה גולשים בכאב רב.

  שנית, היא מציגה את עוז לתמורה בצורה שאינה שונה מהותית מהיחצנות הבזויה של האופק – את היתרונות מבליטים ואת החסרונות מטאטאים מתחת לשטיח.

  הדוגמה הבוטה ביותר היא מחיקת הסעיף מטבלת ההשוואה הישנה שלה שהתייחסה לכך שהאופק מוריד ערך שעה ועוז לתמורה מעלה. עכשיו גם המתווה שפורסם באתר הארגון אינו מתאים לטענה הזו, אז הטבלה המעודכנת מציגה בגאון את העובדה שהעלייה בשכר באחוזים גדולה יותר בעוז לתמורה, אך "משום מה" לא מציגה את סעיף תוספת השעות באחוזים.

  שלישית, היא מתייחסת לעוז לתמורה (כולל בציטוט שהבאת לעיל) כאל הישג חתום ומוגמר, בעוד שאתה עצמך אומר שעדיין לא ברור מה הולך פה. במצב הזה יש בלבול בין מה שכבר הוסכם עליו ובין מה שהוא בגדר דרישות הארגון ולא ברור שהאוצר מוכן לתת.

  רביעית, גם אם מאמינים לכך שכל מורה יוכל עד הפנסיה להישאר "בעולם הישן" אם יחפוץ בכך (וזה די מוטל בספק), הרי מדובר באוכלוסיית מורים שתיוותר בפועל יתומה. מרגע שייחתם הסכם, יהיו בעיני משרד החינוך וארגון המורים שני סוגי מורים – "החרוצים והנכונים לרפורמה" (40 שעות בשבוע) ו"העצלנים-שמרנים" (24 שעות). לאחרונים אף אחד לא ידאג, כי האינטרס של ארגון המורים יהיה להגדיל את אחוז המצטרפים ל-100%. אם היום שכרם גרוע ביחס ל-OECD ולרמות השכר בישראל, אז בעוד 5 שנים מצבם רק יילך ויחמיר.

  דווקא אנשים שנחשפו לכמויות התעמולה של הסתדרות המורים ומשרד החינוך בעניין האופק, ולמדו לזהות איך מנסים לעבוד עליהם בעזרת חצאי אמיתות, צריכים לנוע עכשיו באי נוחות בכיסא כאשר הם קוראים את דברי ההלל והשבח של ענת לעוז לתמורה. ניכר כי היא עושה זאת מתוך שכנוע פנימי עמוק שזוהי הדרך הנכונה, אבל השאלה מי יחליף אותה בתפקיד הספקן.

 37. שושי פולטין :

  איתי,
  אני בהחלט מסכימה איתך. הטיעון החוזר ונשנה אותו אני שומעת 'את יכולה לא להצטרף' מרגיז – כי הרי מה הואילו חכמים בתקנתם? בשביל מה שבתנו? לא בשביל להשאר בעולם הישן אלא כדי לשנות את המצב כולל להעלות את השכר. בוודאי לא כדי להעלות את השכר תמורת עבודה ובוודאי לא כדי להשאר בעולם הישן ולהיות שמחה בחלקי כי ניצלתי מהרפורמה ולהיות 'מורה סוג ב' בחדר המורים כפי שתארת.

 38. זיו :

  לארטור.

  אתה יכול להגיד לי דבר אחד טוב שיש בעוז לתמורה?
  כנראה "שכחת" את כל הרעות החולות שביחד צעקנו על האופק:
  ירידת ערך שעה,
  שכל התוספות שכר ילכו לצהרונים לילדים,
  שמורה לא יכול ללמד כל כך הרבה שעות,
  שאין תנאים בביה"ס,
  שמורה שתרצה להישאר עם אותה מיכסת שעות מפסידה כסף וזכויות (כמו פנסיה והבראה).
  ועוד.

  ומה לגבי עוז לתמורה, אותם טיעונים בדיוק – רק שפתאום הם נעלמו ונאלמו.

  כך לדוגמה מורה בחטה"ב: באופק חדש היא עובדת 23 פרונטלי + 4 פרטני (סה"כ 27).
  בעוז לתמורה היא תצטרך לתת 24 פרונטלי + 6 פרטני!!!

  מה קרה שפתאום עוז לתמורה הכל דבש???

  אגיד לך יותר מזה: באופק חדש יש לך לפחות דרגות שנותן לך אופק להעלאת משכורת.
  נכון שבדרגות הגבוהות זה קשה (אבל עדיין קיים ויש כאלו שיקבלו את זה) ובדרגות הנמוכות זה לא אמור להיות בעייה.
  מה יש לך בעוז לתמורה? חוץ מוותק וגמולים (עם מכסה) המורה תקוע באותה משכורת.

  להגיד שבעוז לתמורה גמולי השעות נשארים כשהיו – זה לעג לרש כאשר באותה נשימה אומרים שהם חייבות להינתן בתוך תחומי ביה"ס!

  עדיין לא הבנתי את היתרונות הגדולים שארגון המורים יוצא בכרזות חוצות ענקיות על חשבון חברי ארגון המורים.

 39. זיו :

  ולגבי אי חובת הצטרפות:

  א. איני מאמין בזה. (גם באופק חדש הבטיחו – ועוד הבטחה שילטונית (יולי תמיר).

  ב. ראה את תגובת שושי פלטין מעלי, היטיבה לתאר את "ההטבה" הזאת.

 40. ארטור-לאיתי ולשושי :

  א .שושי-שאלתך מה הועילו חכמים בתקנתם ,מתבססת על שיכחה או הכחשה של מצב קיים ,שבית הדין לעבודה הכתיר את וסרמן כמיצג המורים בחטיבות ואיפשר הכנסתם לאופק ללא מתן שום אפשרות הגנה למורי האירגון .

  ניתן בהחלט לומר שאם תתאפשר השארות המורים חברי הארגון בעולם הישן על פי רצונם זה שיפור והצלה יחסית למצבם בשנתיים האחרונות .

  ב .לאיתי-לענת ,כמו לך ,יש כלים לברר מאיפה נשלחים מסרים לאתר ובשמות שונים .בדרך כלל היא אינה טועה .
  בעניין ערך שעה -גם באופק ניסו לבלבל עם סוגי שעות שונים ,אך במקרה של מורה ביסודי עדיין היה קל יחסית לחשב ערך שעה כפשוטה ,דהינו חלוקת השכר במספר שעות העבודה הפרונטליות והפרטניות .מספר שעות השהיה יכול היה לצאת מהחשבון כי במקרים רבים זה התאזן עם ישיבות והשתלמויות ושעות שהיה מהעולם הישן .
  לכן כל התחשיבים שהראו באופק את הורדת ערך השעה הראו זאת גם בלי לספור את שעות השהיה שכמובן גרמו גם הן לירידה נוספת .
  בעוז לתמורה מדובר על כמות שעות שהיה כפולה ואולי פי 4 מאשר באופק ,ולכן אי אפשר שלא לתת ערך לשעות אלה .השאלה הגדולה היא איזה ערך לתת לשעת שהיה (אמיתית -שהמורה יושב בבית הספר מצויד בכל שנדרש כדי להפחית עומס מעבודתו בבית )?
  לקחת 40 ש"ש של עוז לתמורה שכוללות בתוכן 10 שעות שהיה ,ולדרוש שערך השעה יעלה לעומת העולם הישן נשמע לי חלום .

  כאשר יהיו המספרים ,(ואני מקוה שרן ארז יהיה מספיק אמיץ להציגם לפני החתימה ),ניתן יהיה לעשות חשבון שבסופו התוצאה תהיה- איזה ערך שעה יקבלו שעות השהיה כאשר השעות הפרונטליות והפרטניות יועמדו על ערך שעה של העולם הישן .
  לדעתי זה הניתוח הנדרש ממורה להחליט האם הוא יכנס או לא לרפורמה .

 41. ארטור-לזיו :

  דעתי הפרטית והבלתי מקצועית הינה שהאופק כמו עוז לתמורה תגרום לבזבוז כספי מדינה,תשחוק את המורים,תבריח אנשים איכותיים מלעסוק בהוראה .

  השמות המפוצצים (עוז,אופק ) והפיכת כל המסגרות תכליתן העקרית הינה לאפשר רישום של שורת הישג ברזומה של הנפשות הפועלות בעניין .
  ואני כבר לא חושב שלמי מהם מחכה ג'וב חדש בקרוב .

 42. שמוליק :

  מי יגן על מתנגדי עוז לתמורה ?

  לארטור שלום,
  למי שיחליט שלא להצטרף לעוז לתמורה מגיע גם זכות להסכם עבודה המפצה על ירידה ריאלית בשכר וקידום (עיין ערך אחיות). איזה אירגון יעשה זאת מעכשיו היות והוא לא שייך יותר לאירגון המורים באופן מעשי כי אם לא באופן פורמלי ?

 43. ארטור-לשמוליק :

  המצב היום שבשנתיים האחרונות מורי החטיבות מוכנסים לאופק נגד רצונם .
  אם רן ארז מסוגל לעצור את הכנסתם לאופק ,להציע למי שרוצה ומשתלם לו – להכנס לעוז ותמורה ,ולאחרים להמשיך כרגיל (תוך קבלת 5% בשלוש השנים האחרונות וכן 6.25% של עיני בשנתיים הבאות וכן פיצויי שחיקה של 3% ) ,אז מה לא בסדר בזה?
  יש לכל מורה זכות להיות חבר הסתדרות או חבר אירגון או לא להיות חבר כלל .
  יבחר כל אחד למי להשתיך ולעבוד בהתאם .

 44. איתי :

  הבעיה היא שאנחנו לא רואים את מסמך המתווה שנחתם, אלא את מה שרן ארז מספר – סיפור שמבליט את מה שטוב ומטשטש את מה שבעייתי.
  http://www.irgun-hamorim.org.il/Content.aspx?atc=39

  בסיפור שלו לא מצאתי התייחסות ברורה לסוגיית החטיבות (פרט להבטחה עמומה שידאגו גם למורים שם), וזה מעורר חשש שישנו ויתור בעניין זה שעליו נמנעים מלדבר.

  אני מאמין שמתוך המורים שלא רצו להיכנס לאופק יהיה אחוז גדול מאוד שגם לא ירצה את עוז לתמורה, או לכל הפחות יחשוש מאוד מכניסה אליה עד שלא יראה במו עיניו שזה שונה מהותית (למשל בעניין יכולת לחסוך עבודה בבית).

  מי שהתקוממו על ירידת ערך שעה, על כמות שעות השהיה בבי"ס ועל ההוצאה הכרוכה בסידור לילדים, לא ירוצו לעוז לתמורה כפרפרים אל האור – רואים את זה היטב בתגובות באתר של ענת ובוודאי היו רואים בפורומים של ארגון המורים אילולא סגרו אותם רגע לפני מסיבת העיתונאים.

 45. שמוליק :

  לארטור

  ברור לי. תהייתי היא על מידת הנכונות של האירגון להגן על חביריו שלא יסכימו לעוז לתמורה. האחוזים הבודדים שאתה מציין ובצדק לא עונים על הדרישה הראשונית של המורים (לפני השפן "עוז לתמורה") להסכם חדש ומפצה באופן אמיתי על הפער הנוצר בין שכר המורים ושאר המשק.

 46. ערן קוליק :

  המכה מתחת לחגורה

  הסכם
  גרוע מאד,ישארו כתות גדולות ואולי השעות הפרטניות יהסכו להורים שעור פרטי.מורה בן55 שעובד20 שעות יעבוד40 שעות עבור42 אחוז ברוטו שהן כלל לא פנסיוניות.מר ארז-תאבק על כתות קטנות ושכר הולם.כבר התנגדנו בעבר להמצאה הנקראת עוז לתמורה.אני41 בהוראה.

 47. מערכת עבודה שחורה :

  ערן,

  אינני יודע אם אתה ערן מאמן הכדורגל או לא, אבל זה לא משנה.

  אתה מוזמן לפרט את טענותיך במאמר דעה, או לרכז שאלות על ההסכם שנשלח לרן ארז.

  כפי שהאתר הזה נתן במה למורים שהתנגדו לאופק חדש הוא גם יכול לתת במה למורים שמתנגדים לעוז לתמורה, לפני שההסכם חתום וגמור.

  אבל בשביל זה אתה וחבריך צריכים לטפס מ"דרגת" טוקבקיסטים ולהתקדם הלאה.

  איתי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.