חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רשות השידור – הפרד ומשול, ההנהלה משביתה ומאשימה את העובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 4.01.11 0:51

עובדי הרשות לא הסכימו לתנאים שהוכתבו ע"י ההנהלה בהסכם העבודה.  כאמצעי לחץ הודיעה ההנהלה לעובדים , כי לא תשולמנה שעות נוספות, והודיעה על "איחוד רשתות" והשבתה חלקית של השידורים.  ההנהלה מנסה להחתים את העובדים על "מכתבי כניעה" אישיים תוך התעלמות מהוועד

מאת: דליה בלומנפלד

במסגרת המו"מ על הסכם עבודה חדש ברשות השידור נוסח מסמך הבנות שאותו אמורים לאשר נציגי הועדים השונים ברשות, ההנהלה, ההסתדרות הכללית  ואיגוד העיתונאים בירושלים.  במה שנוגע לטכנאים נוצר פער בין טכנאי הרדיו לטכנאי הטלוויזיה. טכנאי הטלוויזיה אישרו את מסמך ההבנות אולם טכנאי הרדיו אינם מסכימים לו, מהסיבות שפירטנו כאן.

נציג איגוד העיתונאים בירושלים, דני זקן, מוכן לחתום על ההסכם ואילו וועד העיתונאים ברדיו ובטלביזיה, טכנאי הרדיו והוועד המשולב אינם מסכימים.

בתגובה הודיעה ההנהלה לעובדים, כי לא תאושר להם עבודה בשעות נוספות. הם יצטרכו להחתים שעון נוכחות (טכנאי הטלוויזיה לא יצטרכו) ויקבלו שכר רק תמורת שבע וחצי שעות עבודה.

במענה לשאלת "עבודה שחורה" הסביר צבי גרזון, נציג וועד טכנאי הרדיו, כי ההנהלה האחראית על התוכניות ברדיו החליטה שלא לתת שעות נוספות לטכנאים. לפיכך, כדי שלא ייווצר מצב של תוכניות שנקטעות באמצע השידור בשל חילופי משמרות בעבודה, החליטה ההנהלה לאחד את השידורים בתחנות השונות, ולצמצם בכך את התוכניות המשודרות.

עוד אמר מר גרזון, כי עד למשבר הנוכחי העדיפה ההנהלה להעסיק מספר קטן של טכנאים גם בשעות נוספות (שעליהן אין תשלום של תנאים נלווים – תנאים סוציאליים), במקום להגדיל את מצבת העובדים כנדרש מהקפי העבודה.

עכשו באה ההנהלה והודיעה על ביטול השעות הנוספות כעונש על אי הסכמת הועד לאשר אותו מסמך הבנות.  מכיוון שלא ניתן לקיים את כל השידורים במסגרת המקוצצת ללא השעות הנוספות הודיעה ההנהלה על צמצום השידורים ואיחוד רשתות.

בתגובה לתלונות שהגיעו לרשות השידור בעניין איחוד השידורים, הודיעה ההנהלה כי  תגיב בהליכים משפטיים כלפי העובדים שהכריזו על שביתה.

האמת היא שהעובדים אינם שובתים, ולא יזמו שום שביתה ושום עיצומים. (וזאת בניגוד לרושם שנוצר בכתבה זו, שהעובדים פתחו בעיצומים.)

ענת עוזרי, נציגת וועדי השילוב ברשות פרסמה הודעה זו:

"אל לה להנהלה להסיח את הדעת מהצעדים החד צדדיים שיזמה ומהפרה בוטה של הסכמים בניסיון להחיל שעון נוכחות רק על עובדי הדירוג המשולב, מח"ר וטכנאי הרדיו בבחינת מי לשבט ומי לחסד. ההנהלה היא זו שהוציאה את ההוראה לעבודה של 7.30 שעות ללא שעות נוספות, וזו התוצאה של יום עבודה שכזה.

אנחנו איננו בשביתה, ומי שמשביתה את רשת השידור זו ההנהלה. אנו מפנים את ההנהלה ללשכה המשפטית של ההסתדרות מאחר והיא זו שהודיעה על סכסוך העבודה על פיו אנו פועלים."

בהמשך נשלחו לעובדים המכתבים המצ"ב:

לכבוד

———-

הנדון: סירוב לקבל עבודה חלקית

 1. מזה מספר ימים הנך משתתף/ת  בעיצומים ובכלל זה לא ביצעת את כל המטלות במסגרת תפקידך.
 2. משמעות הדברים היא כי אינך מבצע/ת עבודתך במלואה והנך פוגע/ת בניהול התקין ובשידורי הרשות.
 3. על כל הצער שבדבר, נבקש להודיעך כי במידה ולא תחזר/י לעבודה תקינה ומליאה, הרי שמיום .__________ רשות השידור מסרבת לקבל ממך עבודה חלקית, אלא אך ורק עבודה מליאה המתחייבת מתפקידך.
 4. אשר על כן, מיום ______________הנך מתבקש/ת שלא להגיע למקום העבודה, ולא ישולם לך שכר.
 5. תהיה/י רשאי/ת לחזור לעבודתך רק לאחר שנקבל ממך הצהרה בכתב לנוסח המצ"ב חתומה על ידך על נכונותך לעבודה מליאה ובתפוקה מליאה.
 6. האמור מתבצע על פי החלטת הרשות והנחיות הממונה על השכר במשרד האוצר.

ליאור רמתי

סמנכ"ל משאבי אנוש ומינהל

העתקים נשלחו למנכ"ל הרשות, ליועץ המשפטי של הרשות, למנהלי מדיה ולממונה על השכר במשרד האוצר.

העובד נדרש למלא הצהרה זו ולחתום עליה:

הצהרה

אני החתום/ה  מטה נושא/ת ת.ז. ____________ מבקש בזאת לחזור לעבודתי ברשות השידור, ומצהיר ומתחייב בזאת כי החל מיום ___________ ועד בכלל, אחזור לעבודה מליאה ותקינה, ולא אמנע מביצוע פעולה כלשהי במסגרת עבודתי ואבצע את הוראות ההנהלה בקשר לעבודתי.

ידוע לי ככל שאפשר התחייבותי זו ואשתתף בעיצומים כלשהם, תעמוד בתוקפה הודעת הרשות שהיא מסרבת לקבל ממני עבודה חלקית ולראייה באתי על החתום

ביום_________

העובד___________

שליחת המכתבים מעידה שההנהלה אינה מתייחסת לוועד, ופונה לעובדים אישית.
הנהלה נקטה מדיניות של הפרד ומשול בכך שהעדיפה את טכנאי הטלוויזיה על טכנאי הרדיו.

מערכת ע"ש לא הצליחה עד עתה לקבל תגובה מדוברות רשות השידור. כשתגיע תגובה, נפרסמה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. עמית-ה :

  פשוט חרפה, ומחר גם חברי הנהלת רשות השידור ימצאו את עצמם על הישבן בחוץ ללא עבודה.
  האם הם חושבים שהמפריטים בע"מ יזכרו אותם?
  מי שיזכור אותם הם האנשים שהיום תומכים במו"מ אמיתי ונקי כפיים, מו"מ שינוהל ע"י מי שנבחר בקלפי ע"י הציבור, ולא פקידונים ממונים אפילו אם אפשר לקרוא להם א. ממשרד האוצר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.