חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תמלוגי הגז: כניעת ששינסקי – ההפסד של כולנו

נושאים דעות, כלכלת בית ב 4.01.11 0:49

ועדת ששינסקי התקפלה בלחץ הטייקונים ומשרתיהם וריככה את מסקנותיה. השמאל , שלא היה שם כדי להגן על חבריה מפני הקמפיינים המסיתים, הלוביסטים והפוליטקאים בשירות ההון, צריך להתאחד כעת מאחורי התביעה להעלאת התמלוגים

מאת ק. טוכולסקי

את הלקח של כניעת וועדת ששינסקי, את הדרך הארוכה למטה מהפשרה הראשונית שהיא עשתה על חשבון האזרחים ועד לדוח הסופי, עוד נלמד לאורך שנים. בקתדרה ללימודי לוביזם ע"ש מוטי מורל עוד ילמדו כיצד קמפיין פרסומי מוצלח שעלה כמה מאות אלפי שקלים הצליח להזרים לכיסיהם של הטייקונים עשרות מיליארדי דולרים על חשבון הציבור. את מחיר האדישות הציבורית, העדר מודעות התמיכה בששינסקי והאמונה שהכל יהיה בסדר נשלם בכל תמורה לממ"ק גז שתזרום לכיסיהם של בעלי הון תאבי בצע במקום להיות חלק מהליך השיקום של החברה בישראל. פרופ. ששינסקי התקפל, ובמשחק קיפולי הנייר של הקרב על תמלוגי הגז זה רק שלב ביניים, בקרוב ידרשו הכנסת והממשלה להכרעות ושם מן הסתם יופעלו לחצים נוספים ויהיו קיפולים נוספים. בסוף היום יהיו לנו טייקונים מקומיים וחברות אנרגיה זרות עשירים ומאושרים ולנו אזרחי ישראל תשאר המציאות המרה, התפוררות מדינת הרווחה ועימה החברה.

אני יכול להבין את ששינסקי שנשאר מופקר, מי כבר עזר לו בשלב הקריטי של המאבק? המגרש הפוליטי עם כל הסימפטיה נותר מנוכר, כל יום הוטחו בוץ ורפש בדמותו וגייס חמישי של נציגי משרד התמ"ת חיבל בעבודת וועדתו. עוזי לנדאו, מיסטר קלין של ישראל ביתנו, האיש שאיים במלחמה עם לבנון על מאגרי הגז, הוכיח שוב שהוא עוד מריונטה של שלטון ההון. מתדמית הלאומן הישר שלו, נשארה רק הלאומנות. מעולם לא היה איש אחד חייב כה הרבה לרבים כל כך. בכל מיטה חסרה בבית חולים, בכל כיתה ללא מחשבים ומזגנים, בכל תשלום ריבית על חובות שהולכים ומצטברים צריכים אזרחי ישראל לזכור את עוזי לנדאו ואת המפעיל שלו ליברמן, מי שמכרו את רכוש הציבור בזול לטייקונים וכיסו על פועלם בהתססה גזענית.

לך תעמוד מול הטייקונים בישראל, מי יעזור לך? האיגוד המקצועי הגדול במדינה שראשיו כבר שכחו שהם נציגי מעמד העובדים והתאהבו בתפקיד המתווך בין העובדים ושלטון הממון? העיתונות הפרטית של הטייקונים? ערוצי הטלוויזיה שלהם? מפלגות השמאל ששרידיהם עוסקים בשיטתיות בהנצחת חוסר הרלבנטיות שלהם? שכירי החרב של ההון במפלגת האופוזיציה הראשית, באלטרנטיבה השלטונית כמו יואל חסון ורונית תירוש? או שכירי החרב של ההון במפלגות השלטון?

מסע הלחצים הצליח כי אין מי שיעמוד מולו, אין שמאל שיש לו לפחות אופוזיציה סוציאליסטית/ס"ד משמעותית שתודיע שאחרי שהיא תחזור לשלטון היא תעלה את התמלוגים לטובת האזרח הקטן, אין איגוד מקצועי שישבית את המדינה במחאה על השוד של נכסי הציבור. אין תקשורת חופשית שתתן את הבמה הראויה לאינטרס הציבורי. בסוף היום מדינת ישראל והחברה הישראלית משותקות מול להטוטי הספינולוגים ומשרתי ההון.

העובדות ברורות, אפשר היה להעלות את התמלוגים ל-80% ולהטיל מסים על מה שנותר. אפשר היה להודיע ליזמי הגז שכל זיכיון שהם קבלו חייב להיות מפותח תוך זמן נקוב אחרת הוא חוזר למדינה, אפשר היה לעשות את הדברים הללו ועדיין חברות אנרגיה זרות, מכובדות לא פחות מנובל אנרג'י וטייקונים תאבי בצע בסגנון תשובה היו מתייצבים ומתחרים כמו בכל העולם על הזכות להכניס לכיס רק 20% מהתמלוגים. אבל את מי מעניינות עובדות? לא את הציבור העייף בישראל, ציבור שהסתה גזענית ודמגוגיה זולה על שוק חופשי ועל זכות הטייקון לעושק מדברים אליו יותר מאשר מאבק על עתידו.

אבל חבל להאשים את הציבור על רפיסותו או את ששינסקי על התקפלותו. הציבור הישראלי חסר אלטרנטיבות. פרופ. ששינסקי הוא איש אמיץ ומה שהוא מציע על כל כמה שזה לא מספק דרש ועוד ידרוש ממנו קורבן אישי ניכר. היום לא צריך להאשים, היום צריך לקרוא למאבק, לזעום, לצאת לרחובות, לעשות פוליטיזציה של המאבק, השמאל בישראל חייב להתאחד מאחורי כמה הבטחות בחירות פשוטות שאחת מהן היא כאשר נחזור לשלטון נעלה את תמלוגי הגז ונשקיע את הכסף בחיסול החוב הלאומי ובהנחת תשתית לשיקום החברה בישראל ולעתיד ילדינו. אם השמאל בישראל לא יתעשת גם ככה אין פה עתיד, יהיו פה רק טייקונים מורמים מעם, והמון אדיש, גזעני ונבער לשרת אותם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. אלי סתוי :

  שמעתי הבוקר ראיון בנושא עם שר התשתיות הרופס לנדאו ברשת ב, והחלטתי סופית שכנראה שאין להאמין לאף פוליטיקאי או איש ציבור המתנהל במסגרת שיטת הבחירות הקיימת היום בישראל .

 2. א. קוריאל :

  אלי, הבריחה להאשים את שיטת הבחירות היא הדבר הקל ביותר. זאת השיטה השלטת, ובה צריך לעבוד.
  אני מצטרף לקריאתו של טוכולסקי:
  * מפלגת שמאל מאוחדת;
  * קמפיין 20/80;
  * שימוש בכספים לבנייה מחודשת של מדינת הרווחה הישראלית!

 3. אלי סתוי :

  לא, קוריאל ידידנו היקר

  ללא נטרול השפעתם הישירה של הטייקונים על הח"כים בעזרת מינוף קשרי הון ,שלטון ,תקשורת ורגולציה, אין סיכוי לא לקריאתך ולא זו של טוכולסקי ידידנו.
  ובאמת חבל לכם על הזמן.
  http://www.facebook.com/pages/bwhrym-lmn-hdmwqrtyh/122885814390906

 4. ק. טוכולסקי :

  אלי בחירה ישירה כפי שאפשר לראות בארצות הברית או בבריטניה לא ממש מפחיתה את השפעת הטייקונים, בסדר בכמה אזורים עם אוכלוסיה ערבית משמעותית או חרדית משמעותית או במחוז בחירה או שניים של רדיקלים צעירים בשאר לא תהיה לזה השפעה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.