חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גבעה ס"ד אינה עונה

נושאים דעות, פוליטי ב 2.01.11 5:04

ק. טוכולסקי מוצא ביחידת המילואים שלו שיקוף של הדעות הפוליטיות בחברה הישראלית. השמאל הסוציאל דמוקרטי לא קיים שם. תמונת מצב פסימית

כולנו חיים בבועות, מוקפים במשפחה, חברים, עמיתים לעבודה, קולגות למאבק, יש לנו מכנים משותפים רבים עם מי שסובבים אותנו, אישיים, מעמדיים ואחרים, כולנו גם יוצאים לפעמים מהבועה שלנו, אני יוצא למילואים ושם יותר מבכל מקום אחר אני מרגיש מחוץ לבועה שלי.

בפלוגה שלי, בין ה"קמרדים" שלי אין אמנם נשים, חרדים או ערבים, אבל לפחות לצורך חיתוך גברי של לוחמים ישראלים בגילאי 22-45 בני כל העדות, עולים וותיקים, מקריית שמונה בצפון ועד אילת בדרום, מאשקלון במערב ועד מרום גולן במזרח, מההתיישבות העובדת לגווניה דרך תל אביב ועד לעיירות הפיתוח, דור ראשון בארץ, דור שני ודור שלישי, חילונים, מסורתיים, דתיים לאומיים, חרד"לים. ספרדים, אשכנזים, ס"טים עולים מרוסיה, צרפת, אתיופיה. בקיצור כל מי שנמנה על אוכלוסיית הפראיירים שעוד טורחת לבוא למילואים. אחי (אני מתנצל על השימוש הבוטה בקלישאות, מה לעשות אני נגוע) מספקים לי מדי שנה תמונת מצב של הלך הרוח הציבורי בקרב מי שהם, תמונת מצב שמלמדת אותי על הלכי הרוח בחברה הישראלית יותר מאלף ניתוחים עיתונאיים מלומדים או מאמרי דעה כאלו ואחרים.

למי שחושב שהסוציאל-דמוקרטיה תביא את הגאולה או לפחות תשפר את מצבם של רוב הישראלים יש לי בשורה רעה: לא שמעו על ס"ד ולא סופרים אותה. אם אתה לא שונא ערבים או לפחות חרדים ואם אתה לא מקבל גב מהתקשורת כמו יאיר לפיד שלפחות בקרב צעירים חילונים בני כל העדות וכלל עולים נחשב למי ששווה להצביע לו בפעם הבאה, אתה לא קיים. בקרב חבר'ה בגילאי 22-25 (אחים קטנים) שבהחלט כועסים על מה שקורה במדינה יאיר לפיד הוא המלך, גם ליברמן זוכה לאהדה, הם לא שמעו על תמלוגי הגז, הם לא שמעו על טייקונים ופלוטוקרטיה, הם לא אוהבים ערבים (בעיקר בדואים), הם לא אוהבים חרדים (חלק שמעו על אמסלם).

חבר אחד שלי שלומד עיתונות שאל כמה מהחיילים במחלקה שלו (מחלקה צעירה –  כולם סביב גיל 25) מה הם יודעים על השמאל הלאומי, אנשים לא ידעו מה זה, הם ידעו הרבה על יאיר לפיד. הם קוראים את הטורים שלו או רואים אותו בטלוויזיה, הוא מדבר אליהם. עשינו הערכה, עושה רושם ששינוי 2 תהיה הצבעת המחאה המגויסת הבאה של צעירים שלא ממש מבינים שהם מתומרנים להצביע הצבעות מחאה לכאורה במשרתי שלטון ההון בסגנון שינוי, הגימלאים ועכשיו יאיר לפיד.

אצל הדתיים אין שינויים, יציבים כמו תמיד, מחולקים להם בין האיחוד הלאומי, הליכוד והמפד"ל. בקרב העולים המבוגרים מברית המועצות לשעבר גם כן אין תזוזות – הם מתחלקים בין ליברמן והליכוד, לבודד שמצביע קדימה. יאיר לפיד לא מדבר אליהם, גם לא סוציאל-דמוקרטיה. ס"ד, למי שלא יודע, זה לאהוב ערבים, שמאל זה לאהוב מסתננים.

מעמד בינוני ותיק – הצביעו קדימה בהמוניהם ולפני קדימה לעבודה. מיואשים, מודאגים כלכלית, היותר צעירים מתוסכלים מחוסר היכולת לקנות דירה, מעבר לגרעין קטן של מצביעי מרצ וכמה חדשניקים בודדים (מצביעי מרצ וחדש, רובם ככולם, תוצאה של עבודה שלי) מצביעי עבודה בודדים שהולכים ומתמעטים לטובת תסכול כללי, מצביעי קדימה שגם הם לא ממש מלאי התלהבות וקבוצה הולכת וגדלה של מתוסכלים שלא יצביעו לשמאל הקיצוני (שמאל קיצוני – כל דבר מעבר לעבודה, אבל לא מצביעים להם, עם כל האהבה למופרע טוכולסקי ולשטויות שלו). בקרב מצביעי קדימה, יש דיבורים על ירידה מהארץ של לפחות 2 חיילים, באמצע שנות ה-30 לחייהם, אין להם כבר כוח.

כולם מודאגים, בעיקר מבעיות כלכליות, הצעירים לא מוצאים עבודה טובה ומתקשים לשלם את הוצאותיהם, קצת יותר מבוגרים מתוסכלים מחוסר היכולת לקנות דירה למרות עבודות טובות, יותר מבוגרים מתוסכלים מהמצב בשוק העבודה ומהקושי לשמור על רמת חיים. עדיין, מעבר לגרעין קטן של מצביעי עבודה ושמאלה (בין 15-20 חיילים בפלוגה), אף אחד לא ישקול להצביע למפלגה נמצאת משמאל ליאיר לפיד. בקרב הצעירים בעיקר יש גזענות מבהילה, בקרב יותר מבוגרים גם כן לא חסרה   גזענות, בעיקר בקרב עולי ברית המועצות לשעבר, לא מעט היו רוצים מפלגה שמאלנית בכלכלה אבל שלא אוהבת ערבים.

בתוך מחנה השמאל הקטן יש כמה תנודות, בקרב בוחרי העבודה הגלויים, אחד חתך למרצ, אחד היה פעיל ועכשו הוא מיואש, ליבראל אחד גילה את הסוציאליזם, כולם מיואשים. המצב בקנטים, ובאמצע האימון, טלפון מאורי יזהר, בקשה להכין הרצאה לפגישה של המטה הס"ד, השמאל לא קיים, אבל יש לנו זמן לדיוני עומק.

לחברה הצעירים שחזרו הביתה מעוד אימון מפרך בשביל מדינה ששמה אליהם פס, לביטוי סוציאל-דמוקרטיה אין שום משמעות. גזענות דמגוגית, שנאת חרדים ושנאת ערבים מדברות אליהם. קשה להאשים אותם, השמאל ישן, גוסס או מת, אנשיו עסוקים במריבות קטנוניות ודיונים טרחניים, הימין בשטח, בתקשורת וברחוב. יאיר לפיד מצטייר כמושיע התורן, קנדה וארצות הברית קורצות למיואשים והשמאל מנותק, ממודר ולא מדבר אליהם. בצאלים אין כל חדש.

החבר'ה שלי, על כל רבגוניותם, הם לא מדגם מייצג, הם כולם אנשים שעשו שרות קרבי בלי להשתמט וגם לא ברחו משרות מילואים, הם כולם אוהבים את המדינה, רובם באמת כועסים אבל לא ממש יודעים על מה. אני חזרתי מהמדבר צרוב, מלא בחול, עם שפתיים פצועות ובלי שום אשליות פוליטיות או תקוות.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , , ,

20 תגובות

 1. א. קוריאל :

  אכן מדכא. העם האומלל הזה סובל משנים של הסתה תקשורתית חסרת פרופורציות מצד אמצעי תקשורת עלובים, צהובים ומושחתים שמשרתים את האוליגרכיה של ההון. שוב רואים עד כמה צריך עיתון שמאלני ונושך.
  טוכולסקי ידידי, חוץ מטרוניות, יש לך גם הצעות?

 2. ק. טוכולסקי :

  רק בתור התחלה איחוד השמאל, עיתון שמאלני נושך, הסכמה על קמפיין של המפלגה המאוחדת והעיתון מעכשו ועד הבחירות תחת כמה סיסמאות עיקריות למשל:
  א. שכר מינימום גבוה יותר, קיצור שבוע העבודה ואכיפת חוקי עבודה.
  ב. הגדלת הכנסות המדינה באמצעות מיסוי פרוגרסיבי גבוה ורגרסיבי נמוך, תמלוגים גבוהים על משאבי טבע.
  ג. הגדלת ההוצאה הציבורית על בריאות חינוך ורווחה.

 3. עמית לוונטל :

  אם אתה רוצה "להביא את הבשורה הס"ד" להמונים תצטרך להתחיל לדבר בסיסמאות ולמצוא מישהו שישלם על קמפיין פרסום ומסע יחסי ציבור.

  אני בטוח שאפשר לצמצם כמה מהעקרונות הס"ד לסיסמאות בנות משפט אחד, כמו שליברמן וקדימה הצליחו עם "בלי נאמנות אין אזרחות" ו"או ציפי או ביבי" לצמצם את המסר שלהם למשפט מחץ אחד.

  מצד שני, קמפיינים כאלה לא מחליפים את עבודת השטח שארגונים ס"ד שלא מתעסקים בענייני שמאל מדיני כמו "כוח לעובדים" מבצעים.

  העובדה שארגוני שמאל "ממסדיים" כמו ההסתדרות והתנועה הקיבוצית הזניחו את הצד הזה והידלדלו עד מאוד היא אחת הסיבות שבעלי אידיאולוגי שמאלית (ליברלית או ס"ד) הם כיום קבוצה קטנה ומנותקת (או נתפסת כמנותקת). ייקח 20 שנה לפחות של עבודת נמלים כזו כדי לתקן את כל מה שהתקלקל בשמאל בעשרים-שלושים שנים האחרונות ושהיה מקולקל עוד קודם.

  קמפיין תקשורתי לא יוכל לעבוד כקיצור דרך, אבל צדק צריך גם להיראות ולא רק להיעשות. ואם מדן ועד אילת אנשים ייחשפו למסר פשוט שאיתו הם יכולים להזדהות אז מי יודע, אולי חלק מהם אליו לא הצלחנו לגיע עד כה יביע עניין.

  עכשיו לך תמצא מימון 🙂

 4. ק. טוכולסקי :

  עמית קודם כל צריך שמאל, חדש מרצ הירוקה מימד מורדי העבודה בדיחות שלא מצחיקות אף אחד, אפשר להמשיך ולדוש במה עושים (כלום) אבל אפשר לקבוע שצריך לצאת לדרך.
  החברה שלנו גזענית יותר מקוטבת יותר ונבערת יותר ואנחנו השמאלנים מעטים ומפולגים במקום להוות אלטרנטיבה.
  אחד את השמאל, איחוד של השמאל משמאל לעבודה או מערך בראשות הס"ד בעבודה עם מרצ ומימד בצד איחוד של הרדיקלים סביב חדש וצא לדרך. סיסמאות ונושאים כבר יש, צריך מפלגה אחת או שתיים מוגדרות עם סיסמאות ודגלים ועיתונים וסניפים.

 5. מיבשים את החולים :

  וכנראה שלא מיבשים מספיק

 6. עמית ל :

  לא יעזור להקים מפלגות חדשות אם לא נדאג שיהיו להן מצביעים. אם יחזרו יותר מדי על השטיק של "מפלגת שמאל חדשה/איחוד בשמאל", אנשים לא יקנו את זה.

 7. ק. טוכולסקי :

  אם נאחד את כוחות השמאל המכלים במקום להוסיף עוד מהו חדש בנוסף ואם כל האנשים שמאמינים בסוציאליזם/ס"ד יתלכדו סביב מספר דגלים מוגדרים ואם כל הגנרלים של השמאל או לפחות 99%אני לא בעד עוד מסגרת אני בעד איחוד הכוחות הקיימים יחדיו, ואז במקום שמרצ תזנב בעבודה וקדימה, וחדש תזנב במרצ והירוקה מימד תזנב אלוהים יודע במה תהיה מסגרת אחת שתגיד בקול ברור, תמלוגים 80%, העלאת שכר מינימום ואכיפת חוקי עבודה, דיור ציבורי ובנייה ציבורית איכות סביבה, לא צריך יותר מזה.

 8. דקל-דוד עוזר :

  בואו נתאחד

  כל אחד מתאחד סביב עצמו.
  בואו נפסיק להיות חכמים ונתמוך במישהו אחד קיים ונפסיק להמציא המצאות

 9. ק. טוכולסקי :

  הרעיון אינו שכולנו העשרה אנשים בדיונים האלו יבחרו את הנבחר, אלא לגרום על המנהיגים שכל אחד מאיתנו מאמינים בהם וקשורים בהם להתאחד יחדיו במקום להמשיך בברוגז המטופש.
  לא לשכנע את כל האחרים שלאחד מאיתנו יש את כל האמת אלא להתאחד סביב מה שמשותף, כמה שיותר ביחד.

 10. סוציאליסט לא קונבציונלי :

  החזירון שטרסלר התלונן בזמנו שאין מפלגה בשבילו

  שמבחינה כלכלית היא ימנית קפיטלסטית חזירית ומבחינה מדינית אפילו יונית ממרצ.
  מה שלדעתי אנחנו צריכים בארץ זה מפלגה עם גוון הפוך, וסליחה מכל הטהרנים שלא יאהבו את זה (ומעדיפים כנראה להיות מיעוט קיקיוני וצווחני ללא השפעה): מפלגה עם גוון סוציאליסטי חזק אבל עם עמדות מדיניות הקרובות לאלו של הליכוד.
  כן, למצקצקים בלשון: גרסה מודרנית של מפא"י אבל ללא ההפלייה הגזענית.
  למפלגה כזו יש לא פוטנציאל של 4 מנדטים במקרה הטוב אלא פוטנציאל שלטון !

 11. ק. טוכולסקי :

  ל-10, אנחנו לא צריכים מפלגה שתצהיר שהיא כמו הליכוד אלא מפלגה שתתמקד בחברתי-כלכלי סוציאליסטי/ס"ד ותעשה גם שיוויון ואחוות עמים ואיכות סביבה מתוך עמדה של כוח.
  כמו לנין לדבר על שלום ואדמה ולהגשים מהשלטון יותר. בואו נביב גרסת המראה של לדבר על לדפוק ערבים ולשרת את ההון, בואו נדבר סוציאליזם ונשרת את החברה.

 12. Tweets that mention גבעה ס"ד אינה עונה -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by Liron Blecher and others. Liron Blecher said: RT @kereneubach: טקסט מעניין עם רמז למה שצפוי לנו כאן בבחירות הקרובות.http://www.blacklabor.org/?p=26312#more-26312 […]

 13. סוציאליסט לא קונבציונלי :

  לטוכולסקי: מפלגות כפי שאתה מתאר כבר יש ויותר מאחת

  הצלחה מזהירה אצל האלקטורט הרחב, בלשון המעטה, אין להן.
  ואני לא כתבתי על "הצהרה להיות כמו הליכוד" אלא על פנייה לקהל שמוכן ובשל ורוצה בגוון מובהק של מדיניות כלכלית שהיא לטובת העובדים והחברה ושיודעת לתחם את השפעת ההון אבל במקביל אינו מוכן לקבל ולאמץ עמדות מדיניות הזויות כפי שאפילו חלקים לא קטנים במרצ מדברים עליהם שלא לדבר על מפלגות משמאלה של מרצ.
  אתה רוצה להיות טהרן ולהמשיך לדבר על "אחוות עמים" ? לבריאות ובהצלחה. רחוק לא תגיע עם זה.

 14. ק. טוכולסקי :

  ל-13 אני רוצה להיות סוציאליסט ולא נאציונל סוציאליסט, מה שכן אני חושב שהטקטיקה חייבת להשתנות.
  לא צריך לרוץ לחנך את הציבור עם המסרים שהוא לא מבין לא רוצה לשמוע ונרתע מהם בגלל ששטפו לו את המוח, צריך לדבר עם הציבור על מה שיש בסוציאליזם וימשוך אותו.
  אני חולק על הערכתך שיש מפלגות כאלו בארץ, כי אין. יש פוטנציאל כזה במפלגות בארץ.
  צריך לדבר על שכר מינימום והורדת מסים רגרסיביים והעלאת המסוי על ההון ועל תמלוגי גז ומחצבים. זה ימצא אוזן קשבת אצל הציבור.

 15. ק. טוכולסקי :

  מה שכן 13, אפשר בהחלט לערפל את המסר המדיני לזה של הליכוד, 2 מדינות לשני עמים וכו עד שתופסים את השלטון ואז בניגוד לליכוד באמת לעשות את זה.

 16. סוציאליסט לא קונבציונלי :

  אתה ממשיך ללכת עם הראש בקיר וכקינוח טוען שאני נאצי.

  באמת כל הכבוד. מרקסיסט על פי הספר.
  מסתבר שכל מילה שהני זוביידה רשם עליך נכונה.
  המשך כך, אני את הדיון הזה איתך סיימתי.

 17. איציק יאפ :

  טוקולסקי, ממש שאני רואה מסביב, יש סוג של שינוי בתודעה הציבורית.

  האנשים שאני מדבר איתם רוצים סוציאליזם, הם כמהים לסוציאליזם, וחושבים שסוציאליזם זו הצורה הטובה יותר לחיות. כמובן, סוציאליזם דמוקרטי, שמאמין בשוק פרטי ולא בהלאמה כוללת של הכל.

  הם פשוט לא יודעים שזה סוציאליזם. הם לא יודעים מה זה בכלל. מבחינתם, יש ליכוד וליברמן והדפוקים האלו בראשות ברק. וכמובן, בגלל התקשורת, הם מאמינים שסוציאליזם (כאשר קוראים לו ככה, ולא מדברים על האידאולוגיה שלו בלי שם) זה רע, וזה לנין וטנקים ברחובות.

  לפי דעתי, צריך רק את הניצוץ הזה שיבעיר את הדלק שכבר ספוג.
  בגדים שספוגים בדלק, לא תמיד ידלקו מעצמם.

 18. ק. טוכולסקי :

  ל-16 לך תקים את החטיבה הסוציאליסטית בישראל ביתנו בהצלחה
  17 השטח אכן ספוג אבל השמאל לא מסוגל לזהות גפרורים שלא לדבר על להשתמש בהם

 19. דמוקרט :

  עד שלא נחיה בשלום

  ימשיכו העובדים היהודים להצביע ברובם הצבעת פחד ושנאה נגד הערבים. הדרך היחידה להשיג את התמלוגים, שכר מינימום והורדת מיסים רגרסיביים, היא להגיע לשלום לפני כן. עוד דרך, קצת פחות מומלצת לסוציאל דמוקרטים, היא שתקום פה מפלגה לאומית-חברתית (בלי לתרגם), שתציע את כל הדברים האלה תוך המשך ההסתה הלאומנית. סביר להניח שהם יצליחו לפחות כמו ש"ס.

 20. ק. טוכולסקי :

  לדמוקרט, אני בהחלט חושב שצריך להתמקד במסר החברתי כלכלי אבל שלא יהיו אשליות, כשם שאת מלכיאור הס"ד הורדרד מאוד מציגים כמשרת הערבים בגלל הגז, כך תוצג מפלגה ס"ד חדורה שתתמקד במסרים החברתיים כלכליים ותהיה ישראלית וציונית גאה.
  אני דוגל בציונות סוציאליסטית. אני בהחלט גאה במדינתי וחותר להפוך אותה למדינת מופת. אני בהחלט חושב שצריך לדבר עם הבוחר על מה שמעניין אותו וזה בעיקר מצבו הכלכלי חברתי ולא לרוץ לבילעין או לצעוד עם מבקשי מקלט בתל אביב באקטים שהם אולי צודקים אבל לא חכמים. אבל אני לא משלה את עצמי מה תהיה תעמולת האויב מימין, היא תגיד ס"ד=בוגדים שמאלנים.

  אנחנו צריכים להתאחד סביב מסרים חברתיים כלכליים סוציאליסטיים/ס"ד ולרוץ איתם קדימה, לדעתי למרות ההסתה זה יעבוד. מהשלטון אפשר יהיה לעשות שלום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.