חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רק שהזיכרון לא יהפוך לע(י)קר

נושאים שעת חברה ב 29.04.08 6:06

בשבוע שעבר התקיים יום השנה השלישי לזכרה של הכלכלנית אסתר אלכסנדר. בטורו השבועי כותב ד"ר אודי מנור על הכנס שהיה, ועל תפקידם של רעיונות כלכליים כמו שהגתה אלכסנדר, בדרך לשינוי דמותה של החברה הישראלית.

מאת: ד"ר אודי מנור

יש משהו פרדוקסלי בכלכלה-הפוליטית. מחד גיסא היא עוסקת במאקרו-כלכלה, לא 'סתם' מאקרו-כלכלה, אלא מאקרו-כלכלה בדגש או לפחות בהיבט גלובלי. מאידך גיסא, בהיותה 'פוליטית' ולא 'רק' כלכלה-פוליטית, אין לה מובן ללא במימד המעשי, הפעיל, האקטיבי, וזה, בהכרח, מקומי.
אמנם ל'ירוקים' יש על כך תשובה מוחצת וקליטה:
think global act local הם נוהגים לומר, ובצדק, אבל אין אלא להסכים שפעולה 'ירוקה' – כל עוד אינה הופכת ל'אדומה' – היא ענין שקל לתרגם אותו למעשה מקומי. כדור הארץ מתחמם? תחליף נורה. יש משבר אנרגיה? סע באופניים. חסר מים בעולם? החלף את האטם בברז, וכן הלאה.
ולא שיש משהו פסול בהתנהגויות 'הירוקות' האישיות או הקהילתיות הללו. אלא שמנקודת המבט של הכלכלה-הפוליטית הם רק גרוד של קצה הקרחון. במלים אחרות, על מנת לפתור את הבעיות הירוקות, יש לצבוע אותן באדום כהה, וכמה שיותר מהר. בעברית פשוטה, ללא ארגונה הפוליטי של הכלכלה העולמית – על מרכיביה המקומיים כמובן – באופן סוציאליסטי [או סוציאל-דמוקרטי שזה אותו הדבר או היינו הך], בלתי אפשרי יהיה לבלום את המשבר הסביבתי.

חשוב להדגיש, שבין 'הירוק' ל'אדום' אין או לא אמור להיות יחס דיכוטומי – כלומר זה על חשבון זה – כי אם יחס דיאלקטי – כלומר זה מתוך זה. הרוח הירוקה חייבת לקבל 'בשר' אדום. הפאתוס הירוק חייב להצטייד בלוגוס אדום. את המוטיבציה לפעולה המאפיינת יותר ויותר אזרחים בעלי תודעה ירוקה, יש לתרגם לכלל תובנות ודפוסי פעולה סוציאליסטיים.לשם כך יש ללמוד כמובן כמה פרקים בהילכות הכלכלה-הפוליטית. לצערם של סוציאליסטים עדיין לא קם האל-גור שלהם, שיתרגם את רוב בעיותיה הבוערות של הסביבה והאקולוגיה לכלל סרט דוקמונטרי סוחף ומאיר עיניים, גם אם שנוי במידה מסויימת במחלוקת. אמנם סירטו של מייקל מור, 'סיקו', נותן קריאת כיוון כלכלית-פוליטית של ממש, אבל הוא חד תחומי – גם אם בריאות היא הכל כמו שאומרים נהגי המוניות.
ולכן, לימוד הכלכלה-הפוליטית מחייב עדיין עיון שיטתי מהסוג הישן: ספרים ומאמרים. כאלו [מאמרים] סיפקה לנו למאות אסתר אלכסנדר, כלכלנית 'קלאסית' אשר שימשה במשך שנים יועצת למשרדי ממשלה שונים, ואשר הלכה לעולמה לפני שלוש שנים. למזלנו היא הותירה אחריה גם ספר אחד, 'כוח השוויון בכלכלה', אשר למרות שנכתב לפני עשרים שנה ורוב פרשיותיו הן כבר בבחינת 'פרה-היסטוריה' עבור רבים מקוראי מאמר זה, הרלבנטיות שלו גדולה מתמיד.

מאז מותה נוהג ארגון 'יסוד', בשתוף עם גורמים אחרים כמו אגף המשימות של התנועה הקבוצית למשל, לקיים כנס עיון לזכרה. בכנס שהתקיים בחול המועד של פסח האחרון, ושנמשך כארבע שעות, לקחו חלק קרוב למאה אנשים. הם שמעו דברים מפי אלישע שפירא, דני גוטווין, תמר בן-יוסף, רן רביב, עופר סיטבון, עמי וטורי, נתי יפת ויוני ויינריב – אלו כיסו תחומי מאקרו-כלכלה מובהקים מחד גיסא ותחומי מיקרו-פוליטיקה מאידך גיסא – אשר המשותף הוא 'רוח דברים' לפיה הניאו-ליברליזם, בדיוק כפי שכתבה אלכנסדר לפני עשרים שנה ויותר, נמצא במשבר, ושאת המשבר הזה שנחשף בשנים האחרונות יש לנצל הן לשם בנייתה של תודעה סוציאליסטית [או סוציאל-דמוקרטית] מגובשת, והן לשם התארגנות חברתית-פוליטית ברת קיימא.

אין ספק שאילו אסתר אלכסנדר היתה היום בין החיים, היא היתה מעדכנת את ספרה החשוב, אם בצורת ספר נוסף, אם בצורת מאמרים מהסוג שפירסמה בקפדנות ובעקביות במשך שנים ארוכות. כך או אחרת, אין ספק שהיא היתה שמחה לראות שבעשרים השנים מאז כתבה את הדין והחשבון הכלכלי-פוליטי המקיף שלה, התרבו האנשים שגם אם הם לא מסוגלים לומר דבר וחצי דבר על המרכיבים הקונקרטיים של הכלכלה הפוליטית, הם בכל אופן מבינים שמשהו רקוב בממלכת הימין הניאו-ליברלי השחצני. אולי הגלעד החשוב ביותר לאסתר אלכסנדר יקום בדמותה של התארגנות שתקיף את כל ההיבטים עליהם הצביעו כל הדוברים בכנס לכבודה: חזרה לבטחון העצמי הסוציאל-דמוקרטי כפי שהציע שפירא; התארגנות מעמדית כפי שהציע גוטווין; גיבוש תוכניות לטיפול במרכיבים קונקרטיים כגון מדיניות יבוא או מטבע חוץ כפי שעלה מדבריהם של בן-יוסף ורביב; שאיבת עידוד ממהלכים מקבילים בעולם הרחב המערער בגדול על קונצנזוס וושינגטון כפי שלימד אותנו סיטבון; חיזוק העבודה המאורגנת על ידי ארגונים כמו 'כוח לעובד' בראשו עומד עמי וטורי; הצטרפות פעילה לנתי יפת ולעמותת 'שקוף', המתעתדת להקים עיתון מקוון פרוגרסיבי שיתחרה גם מסחרית ובוודאי תודעתית בעיתונות הניאו-ליברלית השלטת; ופעולה פוליטית דמוקרטית וישירה מהסוג אותו הציע ויינריב. כל שנותר הוא לקוות שהמסורת המתגבשת – היה זה יום העיון השלישי – לא תיוותר בבחינת 'קתרזיס' סוציאליסטי חד שנתי.

נערך על ידי טל
תגיות: , , , , , , ,

5 תגובות

 1. האזרח דרור :

  נכון ולא נכון.

  1. נכון שיש הרבה קשר בין בעיות סביבתיות ובעיות של קיימות, לבין בעיות חברתיות רבות – שיווין, מעמד האישה, עוני ועוד.

  2. זה לאו דווקא קשור לסוציאליזם – בטח לא זה של מרקס ורוב ממשיכי דרכו או אפילו סוציאל דמוקרטיה כלשעצמה- שכן בעוד ההתנגשות הזאת מדגישה את המתח בין בעלי ההון לבין הפועלים "נשכח" מעמד חשוב אחד וגורם ייצור אחד חשוב מאוד בעלי הקרקעות (שהפכו ברבות הימים לקפיטליסטים) ו"גורם הייצור" אדמה.

  גם לקפיטליסטים וגם לסוציאליסטים היה אינטרס משותף בצל כל הקרבות שלהם – מחירים נמוכים של אדמה, מחירים נמוכים של מזון – וחלק מהתוצאות אנחנו מקבלים היום.

  3. מעניין שיש נתק בין חלק מהסוציאליסטים לבין הירוקים – כל הדוברים הנכבדים – דיברו באמת על דברים חברתיים – אבל לא התייחסו (לפחות לא לפי הפוסט הזה) לבעיות סביבה – כאילו בעיות סביבה ובעיות חברה ובעיות כלכלה הן ספרות נפרדות

  ולא, להגיד שהקפילסטים הרעים גם אחראים לכל בעיות הסביבה זה לא באמת להתייחס לקשר בין התחומים האלה.

  4. מי אמר שאין סרט חברתי-סביבתי? יש (למעשה יש הרבה) – חפשו בגוגל "סיפורם של החפצים". או the story of stuff
  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%94%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8_%D7%A9%D7%9C_%D7%94%D7%97%D7%A4%D7%A6%D7%99%D7%9D_(%D7%A1%D7%A8%D7%98)

  הרבה יותר קצר מהסרט של אל גור (20 דקות במקום שעה וחצי) הרבה יותר עמוק ממנו, הרבה יותר חברתי ומערכתי וסביבתני ממנו. בקיצור רוצו לראות.

  4. בואו נגיד כולנו 3 פעמים ביום "התאוריה הנאו קלאסית היא דרק" – יופי? בלי תאוריה חלופית טובה יותר זה לא שווה הרבה – כי גם מי שנוסע היום במכונית יודע הרבה פעמים שזה לא הדבר הכי טוב בעולם, אבל בכל זאת הוא נוסע בזה כי אין לו חלופה טובה יותר – (יש חלופות נהדרות, אבל יש תרוצים למה לא להשתמש בהן, שלא להגיד שחלק מהן הממשלה צריכה לקדם ולא הנהג).

  בכל מקרה – כל עוד לא יהיה תאוריה שהיא פופלארית יותר ושהיא בעלת כוח הסבר טוב יותר מאשר הקשקוש הנאו קלאסי , הוא ימשיך לשלוט בכיפה, גם אם כולם יעמדו על הראש.

  ופיתוח של דבר כזה זה לא דבר של מה בכך – ודורש שיתוף פעולה בין מי שרוצה לעשה דבר כזה – מי שרוצה לעזור מוזמן.

 2. טל :

  דרור – אני רוצה לעשות דבר כזה. דבר אלי

 3. האזרח דרור :

  טל – איך אפשר ליצור איתך קשר?

  בכל מקרה – חלק נכבד מהמטרות של אקו ויקי נועד בדיוק לשם מטרה זו. (כלומר לא רק לעודד שיח "החוצה" אלא לנסות לגבש קבוצה שתוכל לדבר ברמה גבוה באופן פנימי יותר) – ראה לדוגמה את החלקים היותר "כלכליים" של האקו ויקי

 4. הכל על הקרח :

  איפה המאמרים שלה? איפה דברים שנכתבו לזכרה

  הכל על הקרח.
  יסו"ד לא קיים. האתר שלו מת.
  גליונות חברה זרוקים מן הסתם פה ושם אצל אספנים כפייתיים.

  לשמאל אין ארכיונים – ואין תרבות למידה.
  גם האתר הזה, לצערי, ימות מתישהו וכל מה שנכתב בו ישטף לים. המקום הכי חם בגיהנום יישאר שם למטה וכן הלאה.
  זה גם גורלה של התגובה הזאת.
  הכל על הקרח.

  בסך הכל יצאתי לחפש מאמרים שנכתבו בכתב עת חברה לזכרה של אסתר אלכסנדר.
  בשעתו קראתי אותם באתר. האתר ז"ל.
  נשאר למצער הספר שלה, אבל המאמרים הלכו מעבר לכך.
  לפני 11 שנים היא נפטרה וזהו.

 5. הכל על הקרח :

  דבר לא משתנה.
  אף אחד אפילו לא חושב לענות לתגובה הזו, ולעזור למצוא מהמאמרים שלה ומה שנכתב עליה.

  ומאז תגובה 4 – מצבו של השמאל רק הולך ורע והימין הפשיסטי מרים ראש.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.