חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הדייג – לקט המלצות קריאה מס' 12

נושאים הדייג, עלו ברשת ב 31.12.10 6:00

מבחר תכנים שהתפרסמו בשבוע החולף ועשויים לעניין את קוראי עבודה-שחורה
ליקט וערך: נגה תדמור

חברה ורווחה

 • סיסמת הבינתחומי בהרצליה היא: “לא נולדים מנהיגים, לומדים להיות כאלה”, בבלוג תודעה כוזבת בודק שחר מי הם מנהיגים אלה, כולל כמה דוגמאות כמו- על מנהיגות בהפרת חוקי עבודה, לוביסטים כמנהיגי על ועוד.
 • ברשימה 'הצילו! גזענות!' מזכירה מיכל שורץ את גלגולי הדורות של מהגרי עבודה הזוכים כל אחד בתורו לגילויי גזענות. מולם, ישראל  המחשיבה שמירה על הרוב היהודי, איבדה את דרכה. היא רוצה להיפרד מהפלסטינים אבל לא מהכיבוש;
  היא רוצה פועלים זרים אבל שלא ישתקעו בארצה; היא רוצה להיות מדינה דמוקרטית, אבל מצרה את זכויותיו של המעוט הערבי.
 • ח"כ שלי יחימוביץ' מציינת אסיף נכבד של  30 הצעות חוק שלה שנתקבלו, האחרון שבהם חוק טקסטיל כחול לבן. מזכירה את המאבק הממושך בנושא תמלוגי הגז, ומוסיפה נקודה מעניינת על הצרכנות כאובססיה מעוורת.
 • הבלוג של עידו קינן חדר 404, עומד על הקשר בין אחוזי גיוס למצב הכלכלי חברתי בערים השונות. בהמליצו על שיטות של סטטיסטיקה ומחקר הוא מראה שורה של קשרים מדהימים בין משתנים אלה. ומה דעתכם על הקשר בין קיום סניף ארומה קפה לשיעור הגיוס?!
 • תרומה של בג"צ לצמצום התעמרות השלטונות באזרח: – אין לרשויות המס סמכות לגבות את החוב ברשות הרבים, ולהחרים מכוניות המעוכבות במחסומים בדרכים.
 • באתר 'שומרי משפט' רבנים למען זכויות אדם רשימה על מצבם הבלתי אפשרי של הבדואים בנגב. בעוד שבנקים חייבים לתת למי שמוצא מדירת מגוריו דיור חליפי, אין כל חובה על השלטונות המבצעים צווי הריסה להציג חלופה, ואפילו רצו- למנהלת הבדואים אין מגרשים שתוכל להציע כחלופה. והתוצאה- בדואים רבים נהפכים לחסרי בית.  על מדינה שטומנת ראשה בחול גם  בהעוקץ
 • האם הדרישה להעלאת תמלוגי הגז היא מזימה של השמולנים? – מכתב של איתמר כהן ("אופנן") לאופיר אקוניס, מלגלג על טענת הח"כ שתומכי העלאת התמלוגים הם "ארגוני שמאל פונדמנטליסטיים", ושאם יועלו התמלוגים, ישראל תהפוך ל"כלכלה סובייטית שחונקת את המשק", ותוהה את מי באמת משרת ח"כ אקוניס בהתלהמות שלו.

כלכלה ותקציב

 • תמר בן יוסף מדברת על הפיכת הדיון בכלכלה לסיפורי מצליחנים והמקרר הריק גם. האם במקרה התרחש השינוי בהד בבד עם עליית כוחה של אצולת הממון?  אבל המשבר עכשיו הוא הזדמנות לשינוי ערכים, כי אפילו הגברת כהן מרגישה עשוקה ולבעיות שלה צריך למצוא פתרון.
 • מאבק שלא נגמר ובינתיים גם לא בדיוק מצליח. ייבוש תקציב הדיור במשך השנים, וגם 400 מליון ש"ח שלא נוצלו יועברו היישר אל … משרד הביטחון.
 • פנסיה מופרטת היא פרה חולבת ברברה סבירסקי במחקר של מכון אדווה דמי הניהול בקרנות הפנסיה עלו עד  פי 10 ב 15 השנים האחרונות.

סביבה

 • בשנים האחרונות פועל המשרד להגנת הסביבה באופן נמרץ כדי להגביר את היקף המחזור במדינת ישראל. משרדי הממשלה טוענים כי המהלך גם ישפר כלכלית את מצבן של הרשויות המקומיות. מרכז השלטון המקומי טוען כי אין מידע מוסמך על כך, ומכיוון ש עבודה כזאת נעשתה, היא מובאת לדיון בציבור ובמטרה לקבל הערות עליה.
 • אנרגיה סולרית בעולם. בעקבות ועידת קנקון באה יוזמה בכיוון הנחשב של אנרגיה ירוקה. יפן ואינדונזיה הודיעו כי חתמו על הסכם שיתוף פעולה לפיו יקימו שתי המדינות תחנת כוח סולארית ענקית במדבר סהרה.

חינוך

 • האם רפורמה בגנים לפעוטות תפגע בחינוך שלהם? מאבק כוח בין משרד החינוך לתמ"ת יגרום לכך כי הפיקוח על החינוך בגיל הרך יישאר מפוצל בין התמ"ת (עד גיל 3) ומשרד החינוך (מגיל 3 ואילך). ומי שצלח את הגילאים האלה יכול להציץ אל ירדן בבלוג שלו, המסביר מהו בית ספר דמוקרטי על פי ניסיונו האישי.
 • משימה בלתי אפשרית? מה נדרש ממורה בעידן התקשוב, ומשרד החינוך מנסה לרפד את הדרך ליעד המיוחל, באמצעות צירוף 1000 בתי  ספר מידי שנה למערך הכשרה וליווי צמוד.
 • ניתוח השינוי במשאב העיקרי בחינוך: הקצאת שעות הוראה בחינוך היסודי. הודעה על פרסום של חטיבת המחקר של בנק ישראל, המתייחס לחלקי מערכת החינוך, מאפיינים חברתיים-כלכליים של התלמידים ומקורות המימון. [קישור לפרסום עצמו בגוף ההודעה.] והאמת החברתית המרה המתגלית בניתוח השפעת המדדים השונים להקצאה – על פי יוסי דהאן העוקץ.
 • בין שאר סממני הפיגור של מערכת החינוך המדינה, ישנו פער עצום בין סביבת המחשוב של רוב תלמידי ישראל בביתם לבין מה שמעניק להם בית הספר. הגישור על הפער הזה תלוי בפתרונות תקשוב מודרניים ובחינוך המודרני. הסנוניות הראשונות נמצאות במקום שם נמצא גם התקציב, האם אפשר בשיטה זו להגיע לכל השאר?
 • בינתיים אפשר לקרוא על שני פרויקטים בכיוון. רפא"ל בשת"פ חינוכי עם קרית ים וחינוך ותעשיה– מסופר על שיתוף פעולה במשלחת חינוך שיצאה לארה"ב, בין מנהלת התיכון האזורי "כרמל זבולון" ואחראית על הכשרת מנהלים במפעל "פלרם". בעקבות הסיור מירה יובל המנהלת התרשמה עמוקות מתכנית החינוך בבתי ספר שבארה"ב, והחליטה להחדיר גם בתלמידיה תשוקה וכלים לחיים בשיתוף עם הקהילה.
 • לקראת קץ החינוך הישראלי.  בלוג אריה קיזל, מארח את פרופ' אילן בן-זאב ברשימה מרירה על חוסר האונים של מנהיגי החינוך הישראלי. מול דעיכה אינטלקטואלית מזה והתקרנפות מוסרית מזה. הגלובליזציה והג'יהד יהודי ואסלאמי כאחד ממוססים את התשתית ההומניסטית של החינוך, וכמובן גם התמורות הדמוגרפיות פוגעות בה.
נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. איציק יאפ :

  אחלה אסופה. (מבאסת, כתמיד, אבל אני מניח שזה תפקידה)

 2. שושי פולטין :

  כל אסופה כזו מעשירה מאוד. תודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.