חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עוז לתמורה: הרהורים, ספקות ותהיות נושנות

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 31.12.10 5:55

איך בדיוק יוגשם ההסכם? למה קוראי "תוספת שכר" להורדת השכר לשעה? מה יקרה בחדר-המורים העמוס לעייפה? איך יתבצע התגבור לתלמידים חלשים? אלה ועוד שאלות שהתשובות עליהן לא נראות בהסכם
מאת: שושי פולטין

גדעון סער ורן ארז - "עוז לתמורה" - למי צלצלו הפעמונים

פעמוני התקשורת צלצלו הערב מטעמו של רן ארז, מזכל ארגון המורים בחינוך העל יסודי שחתם עם שר החינוך ח"כ גדעון סער על הסכם שכונה, בפי ארז, "היסטורי".  האמנם היסטורי?

לקריאה נוספת

אם צפוי היה שאקפוץ משמחה עם פרסום הידיעה על החתימה של ארגון המורים על הסכם הבנות חדש, זה לא קרה.

אני מסופקת אם יש  סקטור אשר חווה את החוויה הלא מרנינה הזו שבה מעלים את משרתו של העובד ב66%   ואת שכרו ב 42%, בחשבון פשוט ערך השעה נמוך יותר ועוד קוראים לזה העלאת שכר. אם יש המברכים על המוגמר, אני לא שותפה לשמחה לא של החותמים וגם לא של העיתונאים כמו מירב ארלוזורוב אשר ראתה בי ובכשכמותי בטלנים ובוודאי מחככת כעת את כפות ידיה בהנאה. לא ברור מדוע מתעלמים מכך ש"בניגוד לאמונה הרווחת, המורים בישראל מלמדים הרבה יותר שעות בשנה מאשר עמיתיהם במדינות המפותחות" ו"מספר ימי העבודה השנתי של מורים בישראל דומה מאוד לממוצע במדינות ה-OECD: כ-180 ימים" (ראו כאן).  גם לא ברור לי מדוע קוראים לתוכנית הנוכחית 'עוז לתמורה', כאשר זו הבטיחה תשלום מלא לתוספת העבודה.

הדבר הראשון שעלה במוחי כששמעתי על החתימה הוא החידה/בדיחה 'איך מכניסים 4 פילים לפולקסווגן'. שבוע עבודה של 40 שעות מצריך פינת עבודה שקטה שבה יוכל המורה להתרכז ולעבוד כדי לנצל את השעות הרבות שנוספו לו.  התמונה הראשונה שעלתה לנגד עיני היא של חדר המורים המאכלס את כל המורים בצפיפות מחרידה בו זמנית.

כדי להבין על מה מדובר הדגמתי לבעלי כיצד יושבת כיום מורה בהפסקה על כסא בחדר המורים בו אני עובדת. לקחתי את התיק הנחתי על הכסא והתיישבתי כאשר, תסלחו לי, חצי ישבני מאכלס את הכסא ומאחורי התיק. הסיטואציה העלתה בפניו חיוך אבל אותי זה ממש לא מצחיק. אם הדמיון לוקח אותי לא כל כך רחוק, נצטרך בקרוב לשבת שתי מורות על כסא ביחד עם התיקים, או שאלו יתגלגלו על הרצפה.

נכון, הייתה הבטחה, אז מה?! מי יממש אותה, הרשויות המקומיות, המתלוננות על הקיצוצים בחינוך? חתימה על הסכם אינה מהווה הבטחה לכלום, ראו דוגמא של חוק יום לימודים ארוך שיישומו נדחה משנת 1997, כך גם ההבטחות למורים באופק חדש.  ללא צעד ראשוני של בינוי מאסיבי, השהייה הנוספת בבית הספר תהפוך את חייהם של 120 מורים בחדר מורים אחד לסיוט מתמשך. אני לא רואה את המורות מביאות לחדר מורים את ארוחת הצהרים שלהן, עומדות בתור ארוך ליד ה'קפה' או מצטופפות בתור ימים שלמים ליד שני חדרי השירותים הקיימים.

לא בכדי התחלתי דווקא בתיאור הפיזי,  אני אישית לא רואה עצמי בודקת מבחנים בחדר מורים, מעולם לא עשיתי זאת, אני צריכה לשם כך את השקט שלי ואם לא ישופרו התנאים זה לא יקרה.  יותר מזה, אני גם לא רואה כיצד לאחר 24 שעות פרונטאליות ו 6 שעות פרטניות, יש למישהו את הכוח והראש הנקי למלא את המטלות הנוספות בבית הספר.  אני רואה את עצמי ושכמותי דוחות את המטלה ומעדיפות לעשות זאת בבית כבעבר, רק הרבה יותר עייפות.

בנוסף, לא נהירה  הדרך בה ניתן יהיה ליישם את אותן שעות פרטניות בהן מדובר. הפרסומים מדברים על עבודה בקבוצות של 5 תלמידים.  מעבר למיקום הפיזי עליו דיברתי – מתי זה ייעשה? האם יהיו אלו שעות אורך? היכן זה יתבצע?  ומי יקבל את אותן שעות פרטניות? כיצד יארגנו אותן, האם תעשה מערכת נפרדת לכל 5 תלמידים? האם זה אפשרי? האם המורים יידרשו למלא טפסים אינסופיים כדי להוכיח את מילוי חובתם? ומי יפקח על כך? האם יקום עכשיו מנגנון פיקוח נוסף?

האם יתחיל משא ומתן עם כל תלמיד להישאר כדי לקבל תגבור?  האם המורים יתחילו לריב, כדי שיוכלו למלא את מחויבותם? האם התלמידים החלשים יהיו מחוזרים יותר כי כולם ירצו לתת להם שעות פרטניות?  האם תהיה מוטיבציה לתלמיד המחוזר להישאר שעות נוספות עם המורה/מורים, או שהוא ימשוך בכתפיו וילך לביתו?

הפרסום אודות שעות העבודה מ 7:00 בבוקר עד 16:00 מטריד גם הוא. שעות האפס בוטלו כיוון שהתלמידים לא ערניים בשעות אלו, האם החליטו להחזירם?

ומה עם המורות האמהות שיצטרכו כעת לשלם עבור מטפלות או צהרונים?

ולבסוף 'זכות הסרוב' – זאת הובטחה גם ב'אופק חדש' ולא התממשה וההסכם נכפה על המורים. האם ההבטחה תתממש הפעם?

הרבה שאלות, הרבה תהיות וחששות.

חגיגה? אולי של השר אשר יוכל להתגאות בפני ה OECD   כי הוא 'העלה' את שכר המורה, תוך התעלמות מהעומס החדש המוטל עליו, אולי של  נערי האוצר אשר דוגלים במדיניות 'עבוד יותר תרוויח יותר'. האם ההסכם הוא טוב למורה/לתלמיד – ימים יגידו, הרבה תלוי בפרטים של ההסכם אותו יש לפרסם במלואו בטרם החתימה הסופית עליו, הרבה תלוי גם באם יילמדו לקחי 'אופק חדש'. בינתיים יש לצפות לבאות ועדיין אין לברך על המוגמר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , ,

31 תגובות

 1. רביב נאוה :

  שושי, אני מסכים אתך שיש הרבה סימני שאלה וצפויות בעיות לא מעטות, אבל רוח הדברים שלך היא ששום שינוי לא יתאפשר וחבל על הזמן.

  היה ברור מראש שההסכם יכלול שעות רבות יותר בבית הספר לצורך ביצוע מטלות שעד היום המורה היה מבצע בבית ולא מתוגמל עליהן. אני לא יודע אם יתקינו שעוני נוכחות בבתיה"ס או שמורים יוכלו ללכת הביתה ולבדוק מבחנים שם אבל זה לא מה שמשנה. הקריאה שלך היא בעצם קריאה להמשך הסטטוס קוו: תשאירו את אותם חדרי מורים צפופים ואת אותו עומס עבודה – כי בלאו הכי לא תבנו פינות עבודה ולא תשפרו את תנאי העבודה של המורים. אם זאת הגישה, על מה לנהל מו"מ בכלל.

  מה שחשוב הוא שעכשיו יש מנגנון שיכול לתגמל את המורים על העבודה שהם עושים מחוץ לשיעורים (ולכן גם הנושא ערך השעה הוא לא מדויק – המורים מקבלים אמנם פחות משעה פרונטלית אבל יותר מ-0, שאותו קיבלו עד עכשיו).

  ברור שהסיפור לא תם ועכשיו יהיה צורך להיאבק על קיום כל ההבטחות, אבל כמו שלא צריך לקפוץ משמחה, אני לא רואה סיבה לפסול את ההסכם מראשיתו, עוד טרם הפרסום שלו.

 2. שושי פולטין :

  רביב,
  הדברים כפי שהם מתפרסמים כעת מעוררים הרבה שאלות, הרבה חששות גם אצלי.
  אני לא חושבת שיש כאן פסילת ההסכם על הסף, אלא יותר נקודות שעליהן יקום ויפול דבר ועליהם יש לתת את הדעת.
  הבאתי מהרהורי ליבי ומתוך המעט שהספקתי לשמוע מעמיתי המורים אנחנו שותפים לאותן חששות.
  ואם ציינת , אכן דובר על תוספת שעות אבל לא דובר על תוספת כל כך גדולה. הרי באופק חדש עברו מ 30 שעות ל 36 ביסודי ובחטיבת הביניים והחטיבה העליונה טענו שמעבר ל 36 שעות הוא מוגזם באופן יחסי, אמרו שאולי אפשר לדבר על 30 שעות. בסוף הגענו ל 40 …לשם כך צריך להיות מהפך אמיתי בחדרי המורים.

 3. דודו רוטמן :

  שאלת תם

  התהיות ששושי מעלה הן חשובות ונכונות. שאלת תם – מישהו זוכר/ יודע/ חווה, איך פתרו את הדברים הללו בחמשת בתי הספר של "עוז לתמורה" לפני עשור? בתיאוריה אותן בעיות היו צריכות לצוץ בהם…

 4. ארטור-לדודו רוטמן :

  לחפש בגוגל רפי מיארה

  שהוא המשתתף הראשי בניסוי של עוז לתמורה .

  רצ"ב קישור שמתאר איך בתיכון שלו בעבור כחצי מליון ש"ח בלבד סידרו פינות ישיבה למורים .

  http://www.kavnet.co.il/?CategoryID=574&ArticleID=8903

  עד שלא יהיה חוזה מושלם וסופי לדעתי הביקורות עדיין מוקדמות .
  פרטים "קטנים " כגון כמה משעות השהיה הינם לרשות המורה וכמה מהן לשליטת המנהל ,או האם נוסחת תחשיב הפנסיה תועתק מהאופק (זה ברוך ) או שבסיס השינוי יהיה צדק למעסיק ולמורה ,אלו ענינים שיכולים להיות שווים 10% וגם 15% משווי השכר .
  העיצה שלי לרן ארז זה להביא הטיוטה לעיון המורים ,ללמוד מהמורים את הבעיות שבתגובותהם ,והכי חשוב זה לחתום חוזה עם סנקציות .לדוגמא אין חדרים למורים לעבודה ?-מורים פטורים משעות השהיה .
  מנהל מנצל יותר שעות שהיה מההסכם לישיבות ?-תשלום כל שעה בנוסף .
  א

 5. מערכת "עבודה שחורה" :

  לארטור

  אם וכאשר טיוטת ההסכם תובא לדיון, אנחנו ב"עבודה שחורה" נשמח לתת לה פומבי ולהיות אחת הבמות לדיון הזה.

 6. איתי לארטור :

  כתבת "עד שלא יהיה חוזה מושלם וסופי לדעתי הביקורות עדיין מוקדמות" – האם היית מקבל טענה כזו בעניין האופק, טרם חתימת ההסכם? אני מניח שלא

  אילולא כן לא היית משקיע אלפי שעות בפעילות נגד ההסכם ובחיבור חתיכות הפאזל שנאספו בשקדנות לפני שהמסמכים פורסמו בצורה רשמית.

  חשיפת כל הסיכומים הנוכחיים ונקודות אי ההסכמה היא לא סתם עצה ידידותית לרן ארז אלא *חובתו*, בדיוק כפי שאתה ושושי ובמיוחד ענת שניידר חשבתם שזו חובתו של יוסי וסרמן.

  בשעתו עשתה ענת שניידר מעשה אמיץ ביותר (ושילמה מחיר אישי כבד) כשדרשה מוסרמן לפתוח את האופק לדיון אמיתי בקרב המורים. השאלה היא האם יקום/תקום יורש/ת לענת שניידר בפעולה דומה מול רן ארז.

  אם מורי התיכונים ימתינו בפסיביות עד שרן ארז והאוצר יואילו בטובם לפרסם את המידע – הם עלולים להתעורר (כשם האתר המעולה של ענת) כשכבר מאוחר מדי.

  כבר עכשיו מדברים בפורום של ענת על השתקת הדיון בארגון המורים (הפורום באתר הארגון נסגר לפתע בדיוק אחרי חתימת הסכם העקרונות). נראה גם שלא מעט מתנגדי אופק מובהקים שהרגישו בבית באתר "התעוררות" מאוכזבים מאוד מהדרך שבה היא "מאתרגת" את המהלך האחרון של רן ארז ומתעלמת לחלוטין מהרמזים בתקשורת שמלמדים על בעיות חמורות דומות לאלו של האופק, ובעיקר הירידה בשכר השעתי והעומס העצום על המורים.

 7. ארטור-לאיתי :

  הרבה לפני שנחתם האופק בצורה סופית (למיטב זכרוני כ 20 חודשים ),הופיע הסכם כמעט זהה שכלל 90% משווי השכר .
  כרגע אין שום הסכם שניתן לבסס עליו ויכוח .
  אני לא משתתף כך בויכוח .

  ובכל זאת אעיר לשורותך האחרונות
  העומס העצום ,הינו למורה שיעבוד משרה מלאה -רק יחידי סגולה יהיו מסוגלים לזה ,לכן מיצידי יכלו לבנות שבוע עבודה גם של 50 שעות ופשוט כל המורים היו מתאימים את חלקיות משרתם בלי לטעון שום טענת עומס .
  השאלה היא מה קורה למשכורתו של מורה שממשיך לעבוד מול כיתה או קבוצה פרטנית את אותם מספר שעות כמו קודם ,וללא השתלטות על שעות השהיה שלו .
  רק הסכם מדויק יבהיר האם ערך שעתו עלה ,ירד או נשאר .אתה ממש לא יכול לקבוע כרגע שערך שעתו ירד .
  ואני עוד לא קראתי מילה על הפנסיה שזה היה הגורם הכי רוחי לאוצר בהסכם האופק .

 8. שושי פולטין :

  לגבי הפנסיה

  לארתור,
  תוספת פנסיונית יכולה להגיע עד ל 2% בשנה בתוספת הצמדה. לפיכך תוספת של 40% לא יכולה להיות פנסיונית אלא לאורך שנים. בנוסף הפנסיה נקבעת על פי ממוצע ולא על פי 3 משכורות אחרונות כך שגם כאן התוספת לפנסיה לא תהיה גדולה כגודל התוספת

 9. ארטור-לשושי :

  אני מניח שתשובתך מתיחסת למורים שחוסכים בקרן פנסיה ותיקה ,שהפתרון שלהם צריך להיות בנוי על פתיחת קרן פנסיה חדשה שכל יתרת ההעברות הפנסיוניות שאינן יכולות להקלט בישנה יכנסו לחדשה .
  הבעיה היא שישנם מורים שהפנסיה שלהם תקציבית ושם הפתרון שנתן האופק משמעותו גזילת חלק מזכויות הפנסיה שכבר נצברו בעולם הישן לזכות המורים

 10. דליה :

  ארטור
  לפי מה שאני יודעת, תופעת הפנסיה התקציבית רלבנטית לגבי מורים ביסודי ובחטיבות הביניים ולא בעל יסודי. מורי העל יסודי מבוטחים בפנסיה צוברת רגילה, כך שאני לא רואה פה שום בעיה.
  רפורמת אופק חדש החריגה את המורים מהפנסיה התקציבית. לפי הבנתי, אין נחיצות לעשות זאת בעל יסודי.

 11. ליאת מ. :

  שאלות טובות ונכונות, אבל חשוב לזכור

  שההסכם עוד לא חלוט, גמור וסגור והמשא ומתן על כל הפרטים עוד לא הסתיים. ממה שידוע לי ארגון המורים מתכוון לוודא שלמורים יינתנו התנאים והאמצעים על מנת ליישם את הרפורמה בצורה הכי טובה שאפשר. ברור כי היום אי אפשר להחיל את הרפורמה במלואה ולכן יש עכשיו עוד חודשיים של משא ומתן שיעגנו את הצורך בשיפורים ותוספות. מוקדם מדי לשפוט.

 12. זיו :

  לגבי הפנסיה.

  הסכם הפנסיה של אופק חדש חל רק על הפנסיה התקציבית.

  מורי התיכון רובם נמצאים בפנסיה צוברת ישנה או חדשה.

  בקרנות ישנות כפי ששושי אמרה יש מיגבלה על תוספת השכר לפנסיה וזה חוק מדינה שנועד בדיוק למקרים כאלו שבהם יש קפיצה בשכר של העובד ( לא קשור כלל למורים).

  לגבי הקרנות החדשות אין שום בעייה לגבי נושא הפנסיה בגלל שהפנסיה ניגזרת משווי הכסף הנצבר בלבד בלי קשר לגובה השכר או למספר השנים הנחסכות.
  מורים שירוויחו יותר (ולא משנה אם בגלל תוספת שכר או תוספת עבודה) יקבלו יותר באופן יחסי.

 13. זיו :

  לגבי טבלת ההשוואה בין אופק לעוז לתמורה.

  את הדבר הכי הכי חשוב לא מצויןי באותה טבלה שענת שניידר הביאה באתרה:
  באופק חדש יש דרגות הנותנות קידום של 7.5% כל שנתיים שלוש בכפוף לתנאים מסוימים. בעוז לתמורה לא שמעתי משהוא דומה גם לא ברמז.

  זה עושה את אופק חדש יותר כדאי? לא בהכרח.
  אך ברגע שמשמיטים הבדל מהותי מאוד בין שני ההסכמים זה מטיל צל כבד לגבי אמינות הטבלה ועוד יותר לגבי אוביקטיביות הכותב/ת.
  והיחס לאותה טבלת השוואה צריך להיות בהתאם.

 14. ארטור-לזיו :

  גמולי השתלמות הרגילים נותרים בתוקף

  כי הרי הכל נותר בתוקף .
  היה איזה דיבור על הכנסת דירוג מסוים שיתבסס על תפקידים נוספים שמורה לוקח על עצמו .
  אך כפי שכתבתי חובה לחכות למסמך הבנות או מסמך סיכום או טיוטה לפני חתימה .

 15. איתי לארטור :

  אכן, בין ההבנות העקרוניות בעניין האופק ובין החתימה, היתה טיוטה זמינה לעיני המתנגדים ועכשיו אין.

  אבל שאלת מפתח היא אם החומר הפך זמין בגלל רצונם הטוב של וסרמן ואנשי האוצר או בגלל קול זעקה שעלה מן המורים ותבע את פרסומו.

  כמו כן יש לזכור שמגעי עוז לתמורה מתנהלים לאחר הפקת לקחים של ארז והאוצר מסיפור אופק חדש (ע"ע שעות פרטניות כשעות אורך – לאחר דוח ראמ"ה בעניין האופק). חלק מהפקת הלקחים קשור לעניין השקיפות. בינתיים נראה שלשני הצדדים יש אינטרס ברור בשקט תעשייתי ובאי שיתוף כלל המורים חברי הארגון בתהליך.

  ככל שזה תלוי בהם, לעולם לא יפורסם הסכם העקרונות או טיוטת ההסכם הסופי. הפעם הראשונה שתראה מסמך רשמי היא בעת החתימה.

  לכן אם אתה סומך על רן ארז בעיניים עצומות, אתה יכול להגיד שאין טעם בדיון כל עוד אין מסמך.

  אם אתה לא סומך בעיניים עצומות, ולא תובע מרן ארז לחשוף את הסכם העקרונות ולענות לשאלות שנותרו פתוחות אחרי קריאת העיתונים – אתה מוותר ביודעין על האופציה שלך להשפיע. כשתראה מסמך רשמי זה כבר יהיה מאוחר מדי.

 16. ארטור-לאיתי :

  הבנתי איתי -אתה בעד הויכוח כי זו תכלית האתר

  אחזור שוב -על מה אתווכח ומה אנתח אם אין לי נתונים?
  אני לא זוכר פעם אחת בחיי שהיתי בארוע או מעורב בעניין שסוקר אח"כ בעיתון ורוב הפרטים נכתבו כהוויתם .
  כדי להביא בכתבה עיתונאית פרטי הסכם בעניין תנאי העסקת המורים ,על הכתב להיות מומחה לא קטן בעניני העסקת מורים .

  אתה שואל אם אני סומך על רן ארז בעיניים עצומות .
  ואני שואל: האם אתה סומך על עצמך בכל מצב בעיניים עצומות?
  ותשובתי שאיש חוטף שנים רבות חרפות מתוזמנות ומאורגנות מכמה כיוונים ולמרות זאת הוא הולך עם האמת המוצהרת שלו .
  אני בטוח שבפיקחותו הוא יודע שאם יפעל בדרכו של הקונקורנט ,יפסיד גם את שמו הטוב בעיני עצמו .וזה לדעתי הרע מכל שיכול לקרות לאדם כמותו .
  בניגוד לשני ,רן מצטייר במשך השנים כאחד ששולט ומבין כל ניואנס בעבודת המורים ,וגם אם יש ויתורים אז עצם המודעות למשמעות יודעת לבלום את הויתור למינימום או לפצות מכיוונים אחרים .

  זה ברור שאין אפשרות ש 45000 חברי הארגון ישתתפו במשא ומתן .
  יש לו את הצוות שלו ,וכל מי שיש לו רעיונות יכול לשלוח אותם אליו .
  אם יש מסמך חתום אני מניח שבימים הקרובים מישהו ידליף אותו ואז יהיה אפשר לבקר את ההסכם .

 17. שושי פולטין :

  ארטור אתה מפתיע אותי…
  האמת המוצהרת של רן ארז היא אכן 40 שעות עבודה. אבל תוספת האחוזים הייתה 60% זה הפך ל 42% (ומצהירים על 50% כדי שזה יישמע יותר טוב.)
  אתה יודע למשל על מה התוספת? האם על השכר המשולב בלבד? האם על כל מרכיבי השכר? זו לדוגמא שאלה אחת פתוחה. בכל מקרה זו תהיה האמת של רן ארז , אבל איזו אמת?….

 18. ארטור-לשושי :

  מה מפתיע ?
  שאני לא יכול להשוות לעולם הישן או לאופק או להבטחות רן ארז ל 60% ?
  שאני לא מתרגש מהדרישה "לשקט ,עכשיו יורים" ?

  האם לדעתך כל האמת בכל מצב בכל תנאי ובכל זמן צריכה להיות נגישה לכולם?
  האם המשא ומתן צריך להיות מצולם ומוקרן אוןליין בערוץ נפרד כמו האח הגדול ? ואם זה היה אפשרי האם את בעד?
  הינה את כבר מתיחסת למספר 60% שנאמר או נכתב מתי שהוא כאילו זה רשום בטאבו על שם המורים .
  במשא ומתן אידאלי הכל צריך להיות נזיל ומותר גם ללכת לאחור בתנאים הקימים (הרי זה צורך מובהק של כל רפורמה ) ובלבד שיהיה כיסוי כלכלי לפחות שווה ערך לשווי הנסיגה .וכל זה כקדם לדרישות תוספת שכר שמגיעות לדעתי בדין .
  אקח לשם הדוגמא את המספרים שפורסמו כדי לקבוע את דעתי במשפט .
  אם תתקבל תוספת שכר של 42% ,עבור 24 פרונטליות,ו6 פרטניות,תיתקים תוספת אם של 10%, הפחתת 3 שעות פרונטליות למחנך ,שליטת הנהלה ב3-4 שעות שהיה(לאספות הורים, מורים,הנהלה,השתלמויות ) ויתרת שעות השהיה בחדרים אטומים להמולה שמצוידים במחשבים, טלפונים ,מדפסות וכו, אזי לטעמי העסקה הזו טובה למורים .

  לדעתי כל עוד רן ארז מצליח לאפשר לכל מורה שאינו מעוניין ברפורמה להשאר לעבוד בתנאי העולם הישן ,אף אחד לא יוכל להלין או להאשים (בבגידה ) את רן ארז בשום תוצאה של הרפורמה .

 19. סנטה קלאוס :

  הההסכם הזה הוא רמאות והונאת ציבור המורים

  עצם העובדה שערך שעת העבודה יירד בעשרות שקלים כבר אומרת הכל. שלא לדבר על שאר הדברים שלא ניתן יהיה ליישם.
  זהו הסכם שרן ארז הביא והוא, כאמור,רימה והונה את ציבור המורים בישראל על ידי מסכת של שקרים והבטחות שווא.הוא חייב להתפטר לאלתר.

 20. זיו :

  לארתור.

  א. ענת באתר שלה יותר מרמזה ששעות האויר (חינוך, שעות-אם, שעות חינוך…) יהפכו לשעות שהייה, המורה יצטרך בכל מיקרה להיות 40 שעות בבית הספר. אם זה נכון, הרי מדובר בתוספת משרה נכבדה ביותר.

  ב. אתה שוכח את כל החישובים שמורה לא תרצה לעבוד יום עבודה ארוך ותצטרך להוריד מהקף משרתה? ואז מה תיהיה משכורתה הכוללת?

  ג. בתיכון נדיר שמורה עובד 24 שעות פרונטליות למשרה. כמעט כל מקצוע הוא לבגרות. כלומר, יש חלק נכבד של שעות בגרות שהמורה יכול ללכת לביתו (או לעבוד במשרה נוספת בבית ספר אחר.

  ד. ברגע שאין עליתי דרגות ברפורמה, פירוש הדבר שמורה עם מקסימום גמולים ומעל 25 שנות וותק – אין לו לאן להתקדם בשכר.
  בעולם הישן הוא יכל לפחות להוסיף עוד שעות עבודה על משרתו, ברפורמה אין זמן ביממה לעשות זאת.

  אני לא טוען שהרפורמה טובה או לא טובה, כפי שציינת חסרים הנתונים הסופיים (כפי ששוי אמרה – על מה ינתן 42% תוספת…)אבל אני גם לא מתלהב ממה שאני שומע.

 21. ארטור-לזיו :

  כמות שעות השהיה בהסכם נובעת מכמות עבודת המורה בביתו .
  אם אנחנו מגיעים למצב שהמורים מתלוננים שאינם זקוקים לכמות של כ 10 שעות שהיה שבועיות ,אזי המשמעות שהטענה רבת השנים על עבודה מהבית בהיקף שמתקרב לשעה מול שעה אינה נכונה???
  לשיטתי ההסכם בסופו חיב לשלם ערך שעה מלא עבור פרונטליות ופרטניות וכן תוספת שכר עבורן שתקבע במשא ומתן.
  שעות השהיה שמורה יוכל להשתמש בהן כרצונו בסיוע מחשבים ומדפסות בפינה שקטה ,ישולמו רק בחלקן ובעיקר כפיצוי על הוצאות אחזקת ילדי המורה בצהרונים או אצל מטפלות .

  למשרד החינוך יש אג'נדה חדשה שמורה שנותן 16-22 שעות בתיכון ומסתלק הביתה זה לא טוב .
  כמו כן משרד החינוך חושב שבאמצעות שעות פרטניות יצליח להרים את כל התלמידים הכושלים .
  כמו כן נמאס למשרד החינוך וגם נמאס לראשי המורים ואולי נמאס גם לחלק מהמורים לחטוף ביקורת תמידית על משרתו הצרה של מורה בישראל .
  החיבור של הכל מביא למכנה משותף שקוראים לו "שבוע עבודה תקני של 40 שעות "
  מה שנותר עכשיו זה לדבר על המחיר .

 22. זיו :

  לארתור - הקף עבודה מהבית.

  זה מזכיר לי את הבדיחה על רופא השיניים שאמר לפציינט שאין ברירה אלא לעקור את השן. הפציינט שואל: כמה זה עולה"? הרופא עונה לו 400 שקלים. הפציינט שואל בתדהמה: "400 שקלים על חצי דקה עבודה?". הרופא עונה לו: " אם אתה רוצה אני יכול לעשות זאת לאט לאט…

  כאשר הינך הולך למוסכניק אתה משלם לו לפי הגדרת העבודה שהוא ביצע לך במכונית או לפי הזמן בפועל שהוא עבד על המכונית?

  בכל מיקצוע יש את העובדים המיומנים שמבצעים מהר וטוב לעומת העובדים שהולכים יותר לפי הספר (המוסכניק זה דווקא דוגמה טובה לנושא הזה).

  מורים בתחילת דרכם צריכים להשקיע הרבה מאוד עבודה לפני כניסתם לכיתה (עוד זכורים לי ההפסקות לפני השיעור בתחילת דרכי ששיננתי שוב ושוב את מהלך השיעור שעלי להעביר כאשר בקינאה הסתכלתי על הוותיקים היושבים בניחותא ומדברים).
  מורים וותיקים צריכים להכין פחות ולא רק בגלל שהמערכים מוכנים אלא ביחוד שהחומר נמצא חזק חזק בראש!

  בנוסף, כמו בכל מיקצוע, יש מורים מוכשרים שיכולים להיכנס לכיתה בלי להכין ולשלוף שיעור בצורה מרתקת בלי לקרוא ממחברת מערכים שערוכה מראש ולעומתם יש מורים שלא יכולים בלי דפים הנמצאים צמוד אליהם.

  האם למורים המצטיינים יש לשלם פחות בגלל הצטינותם?

  לטענתי, אין זה נכון למדוד את עבודת המורה לפי השעות שהשקיעה בפועל (לא חסרים גם מיקרים של השקעה "בניוטראל") אלא לפי מבחן התוצאה בכיתה.

  התלמידים למדו בשיעור את החומר ונהנו? מעולה. התלמידים הפריעו ולא קלטו כלום? מה עוזר לי עשרות שעות ההכנה של המורה?!

  הפואנטה שרציתי להגיד: אל תתחיל למדוד את שעות ההכנה של המורה ותקבע לו כמה הוא צריך לביצוע עבודתו (כפי שאינך עושה זאת לרופא השיניים ולא למוסכניק).
  תן למורה לבצע את עבודתו ותבחן אותו לפי התוצאות בכיתה (ולא רק ציונים).

  אני מוכן לשלם למורה שמכין במינימום זמן אך מעניין ומאתגר פי 2 מאשר מורים החורשים על מערכים בבית ובסוף התלמידים לא מבינים מה רוצים מהם.

  לעניות דעתי, כמו למוסכניק שלכל עבודה יש הגדרת זמן לביצוע (שלא קשור לזמן בפועל).
  כמו לעו"ד שיש תעריף לכל מכתב, חתימה וכ"ו בלי קשר לזמן העבודה,
  כמו לרו"ח שיש תעריף לכל דו"ח בלי קשר לזמן שהוא ישקיע בזה בפועל,
  גם למורה צריך להיות תעריף על עבודתו בלי קשר לעבודתו (בהכנה) בפועל.

  קבל דוגמה קיצונית: מורה מלמד 10 פעמים (לא טעיתי – 10 פעמים!) אותו מיקצוע בעשר כיתות שונות.
  זה משעמם, זה קשה, זה מתיש (מאוד לא מומלץ), אבל להכין הוא צריך רק פעם אחת. גם לזה יש צ'ופר.

 23. ד"ר יואל ליברמן- מורה :

  חברים יקרים, שאלת היסוד היא האם לא הגיע הזמן לרפורמה, שיחקתי עם עצמי משחק תפקידים פעם כנציג האוצר, פעם משרד החינוך ופעם אירגון המורים, נסו לשחק משחק זה בשעות הפנאי ונסו לכסות שעות עבודה, גמולים, תפקידים, קידומים, פנסיה, תנאים, חישבו על מסגרת תקציבית מסויימת וראו מה העלתם בחכתכם, ואז כאשר נקבל את כל פרטי ההסכם נשווה את ההצעות הפרטיות שלנו ונבחן את ההבדלים , צפוייה לכם הפתעה נעימה, זאת כמובן לעניות דעתי, לא , ואין אפשרות לשמוע את כל המורים, רן ארז נבחר ומעצם בחירתו קיבל מציבור המורים מנדט לפעולה, השביתה לפני שנתיים נשאה פרי, לא לחינם היה מאבקנו. ונקודה למחשבה חברים רבים אך לא רבים מדי עובדים מישרה ורבע במספר מקומות, מורים אלה בדרך כלל נמנעים מלקטר ויודעים היטב מדוע בחרו בדרך זו, לגבי חלק מציבור המורות הן לבטח בחלקן תתנגדנה לרפורמה, וכדי לסכם עניין זה אביא משפט ששמעתי ולא פעם אחת במו אוזני בחדר המורים – אני שואל היכן היית בבקשה אתמול, הרי היה מבחן, התשובה בני חלה, ומדוע בעלך לא נותר עמו, וכאן התשובה המקוממת המוציאה אותי מכלי, בעלי עובד, גישה זו גם אם אינה משקפת את כל התמונה מעידה כיצד הגענו לשפל המדרגה בעיני מקבלי ההחלטות והציבור הרחב, ורק כדי לשפר תמונה זו המדאיגה אותי מאוד מאוד יש לקיים ולערוך רפורמה, ברור שתהייה התנגדות, ארבעים שעות אינן 24 שעות, אז מה?? נשים רבות עובדות יום מלא ומשלמות עבור שמרטף וכו, אז מה פלא שנשים אלה מאשימות את ציבור המורים…בית הספר כפי שהוא אינו שרות שמרטף לתלמידים כך הוא איננו שרות לנשות ישראל ליום עבודה מקוצר, מי שלא טוב לו אינו חייב לבחור במקצוע זה, הבחירה הנובעת ממניע של נוחות בלבד מעט מכעיס וזה בדרך כלל השיח אותו אני שומע בחדר המורים, שיח זה ימשיך לככב בחדרי המורים, בעיני שיח זה חסר ערך, המורות מבקשות להמשיך את הקיים ודרך אגב גם בלי תוספת שכר, תופתעו אך הנוחיות גוברת על כל שיקול אחר, אופייני לתקופה. ננסה לתת לרפורמה לצאת מהאינקובטור בשלום ונראה יחדיו את מצבו של הפג שזה עתה הגיח לאוויר העולם ובטרם נכניסנו בברית אברהם אבינו ונעניק לו שמות, ובטח שלא שמות גנאי, נמתין בסבלנות אולי בכל זאת במזל טוב נולדה בשורה בישראל ושמה כניראה עוז לתמורה על שם סבתא שקיננה בבתי ספר מסויימים ונעלמה מנופנו ואולי חבל….

 24. מערכת עבודה שחורה :

  יואל שלום, לאתר הזה יש עשרות אלפי כניסות בחודש (כמה אחוזים מהם מאתר ארגון המורים), לקריאת הטוקבקים מגיע רק מיעוט. נשמח לפרסם פה את מאמריך בנושא עוז לתמורה ובלבד שלא פורסמו בשום מקום אחר ברשת

 25. ארטור-לזיו :

  אכן משרד החינוך אינו רוצה ברפורמה את המורים להתעמלות

  מהמורים להתעמלות למדו במשרד החינוך לא יצאו שעות פרטניות מועילות בשום תחום מלבד התעמלות ולכן מבקשים להחריג אותם מעוז לתמורה .
  אפילו במשרד החינוך אינם מעונינים לשלם כסף "לשוא" למורים אלו .

  אז אולי יש די הרבה מורים שזוכרים את החומר בראש וזה קים בודאות אצל מורים למתמטיקה או פיזיקה או כימיה ,אך עדיין יש לכתוב מבחנים ובחנים ,יש לבדוק אותם ,יש לעדכן ציונים ,ואולי גם לפלח אותם במחשב לפי שאלות ,יש זמן לטלפונים עם הורים ולעיתים עם התלמידים ,יש ישיבות מכמה סוגים ,יש אסיפות הורים ,יש הדפסות ,צילומים ,פקסים העתקות ושכפולים .וקביעת ציונים וטיפול בתעודות .
  גם אם ניקח רק בממוצע 90 דקות ביום המשמעות היא 10 שעות שהיה בשבוע .
  נדמה שתהיה גם בהסכם זה דרך להפוך שעת שהיה לשעת עבודה פרונטלית (בדומה לאופק חדש )
  אם צורכי בית הספר הינם לעבודה פרונטלית נוספת ממורים מסוימים ,אני מניח שיקבע תעריף להעברת שעה משהיה לפרונטלית .

 26. ארטור-ליואל ליברמן :

  בראש תגובתי ציטוט מכתיבתך

  "בית הספר כפי שהוא אינו שרות שמרטף לתלמידים כך הוא איננו שרות לנשות ישראל ליום עבודה מקוצר, מי שלא טוב לו אינו חייב לבחור במקצוע זה, הבחירה הנובעת ממניע של נוחות בלבד מעט מכעיס וזה בדרך כלל השיח אותו אני שומע בחדר המורים, שיח זה ימשיך לככב בחדרי המורים, בעיני שיח זה חסר ערך, המורות מבקשות להמשיך את הקיים ודרך אגב גם בלי תוספת שכר, תופתעו אך הנוחיות גוברת על כל שיקול אחר, "

  ואני טוען שמשרד החינוך מזה 62 שנים מצליח לתפקד בעזרת שכבה רחבה של מורים שהינם משכמם ומעלה מעל ממוצע העובדים במשק עבור שכר זהה.
  הגורם העיקרי לכך הינם שעות העבודה הקצרות והנוחות שמאפשרות גם כל חלקיות משרה ,הגעה עם הילדים הביתה ,חסכון גדול בהוצאות למטפלות וצהרונים ,כמו גם חסכון במורים פרטיים ,שליטה על שעות אחה"צ של הילדים ושמירת בית שאחד ההורים נמצא בו .

  הסכמה רבת שנים של משרד החינוך לסגנון עבודה כזה איפשרה לו כל השנים לשלם שכר נמוך משמעותית לכוח עבודה איכותי,איכפתי ונאמן לילדים .בל תשכחו מדובר על 62 שנים קשות למדינה שתמיד היתה קצרה בכסף (עצמאות,קליטת עליה מסיבית,צנע,מלחמות )וכמות המורים הינה אדירה כך שכל פספוס בכמה אחוזים גרם לתשלומי עתק .

  המדינה אומנם אינה מחויבת לספק "שרות למורים של יום עבודה מקוצר " אך אם המדינה החליטה מסיבותיה שלה שיום עבודה של מורה ימשך עד 15:00-16:00 אז היא חיבת לקחת בחשבון שאין אפשרות לעשות ערך משולש על שעות העבודה החדשות ולצפות שהמורים הקימים יסכימו ושמורים ברמה גבוהה יותר ינהרו לסמינרים של המורים .
  אתה צודק יואל ליברמן שחלק ניכר מהמורים מעדיף את משרתו הישנה ללא שום תוספת שכר . לכן תדרש עליה משמעותית בערך השעה כדי להעלות את רמת המורים שיכנסו למערכת .

 27. ד"ר יואל ליברמן- מורה :

  ארטור צהריים טובים, שאלת היסוד לטענתך ערך שעת עבודה, ואני חושב שיש להסתכל על התמונה הכוללת, משרת מורה מה ערכה? ואזי מורה בעל תואר ראשון שני שלישי וותק וכו, הבה ארטור נתחיל מלמעלה, מורה בעל וותק מכסימלי, תואר שלישי, תעודת הוראה, גמול השתלמות מקסימלי- מה צריך להיות שכרו החודשי ברוטו, בלי הרבה חוכמות, שיטה אמריקאית, שורה אחת יציבה וברורה, אם תצליח להגדיר במדוייק סכום זה ועל הסכום כמובן להיות ראלי נצליח להבין היכן אנו ניצבים והיכן משרד החינוך והאוצר ,וארטור אם כבר דנים , מדוע יועצת שאינה מלמדת , שעות יעוץ הינן חלקי 24, ולא חלקי 40 כמו כל עובד במשק? מדוע המושג מורה הינו מושג כה גמיש? מדריך של"ח ביום פעילות? מנהל בית ספר? השאלות מורכבות כי המקצוע מורכב, אך שימת הדגש על נוחיות המורים היא שורש הרע, כמובן שיש מורים מדהימים, אז מה? בחרנו במקצוע ועלינו להשקיע , זו עבודתנו ועלינו לעשותה בדרך הטובה ביותר. כל הסיפורים על תנאי העסקה, מדובר בתנאים טכניים, ויש פתרונות הקלים ליישום, חדר למקצוע, ביטול כיתות אם, מחשב נישא למורה וכו, עלינו לברך על הרפורמה וכל הנסיונות להשוואה לאופק חדש מאוסים בעיני, מלכתחילה טענתי שאין סיבה לתקוף את אופק חדש, זו היתה טעות חמורה, היה עלינו להלחם למען זכיותינו ללא קשר לאופק חדש, מערכת על יסודית שונה ממערכת יסודית, ברור שיש קשיים, אז מה?

 28. ארטור-ליואל ליברמן :

  אני כאן בעניין הכסף,זכויות,תנאים וערך השעה

  אתה שואל אותי מה צריכה להיות משכורתו של דוקטור עם שיא הותק (זה בפינה קיצונית שמאלית למטה בטבלה) ואני רק יכול להגיד שבכלכלה התשובה היא -כמה שמשרד החינוך מוכן לשלם .
  איך אני יכול להבין את יולי תמיר שטענה חזור וטעון שהרפורמה תעשה אקדמיזציה לכל המורים אך באותה עת הורידה את הגמול לתואר שני מ 12% בעולם הישן ל 5% באופק . כמו כן הגמול לתואר שלישי באופק הינו רק 5% לעומת 15% בעולם הישן .
  וגדעון סער רק לפני כ 4 חודשים העלה מחשבה שהמורים יתנו קדנציה של 10-15 שנים למערכת וימשיכו לדרכם למקצוע אחר .
  הסכום של דברי 2 שרי החינוך הינו שהמערכת אינה זקוקה ללימודים גבוהים של המורים והתשלום שהיא מוכנה לשלם עבור זה אינו מכסה אפילו את הריבית של ההוצאה ללימודי תואר גבוה ,
  כמו כן במאזן של תמימות המורה שחיקתו ,משכורתו המאמירה עם השנים ונסיונו המתעצם .גדעון סער אולי היה מעדיף להפטר מהמורים אחרי 10-15 שנים .
  בתנאים אלו לשאלתך על השכר הראוי לדוקטור עם שיא הותק יכולה לבוא תשובה שהמערכת מעדיפה אותו מפוטר ,מחוץ למערכת .
  כמובן שהעובדות בנתיים אינן מראות שישנם המוני מורים משכילים וותיקים שמוצאים מהמערכת ,אך כנראה שזה לא בגלל טוב הלב של שרי האוצר והחינוך ,אלא מ 3 סיבות עיקריות אחרות .
  א .ארגוני המורים (אבל זה עניין שעם ההסתדרות כבר הציחו להחליק אותו )
  ב .המורים עם ותק של 15 שנים ויותר הינם מבוטחים בפנסיה תקציבית ופיטורין שלהם יאלצו את משרד החינוך לשלם להם פנסיה מיום הפיטורין וזו מעמסה בלתי אפשרית .
  ג .האגדה על הכפלת שכר המורים החדשים באופק כמו גם סיפורי הסבת אקדמאים "איכותיים " מההיטק ,כמו מתן מלגות לילדים המוצלחים מהפריפריה כדי שבשרותם הצבאי יועסקו כמורים –הכל הכל כדי ליצר גל ענק שיתנפל על הסמינרים ויתחרה על המקומות בהם כדי לזכות בעתיד במשרה "נחשקת "אשר שכרה אלק הוכפל .
  אם הסמינרים יצליחו להוציא 7-10 אלפי מורים טובים בשנה אז ורק אז יוכלו במשרד החינוך לחפש דרכים להפטר מהמורים השחוקים הותיקים,המשכילים,בשיא הגמולים ושיא הותק .בנתיים אין מי שימלא את השורות .

 29. שמוליק :

  האמת היא מאוד מרה

  אני מורה לפיסיקה ואין מצב שאעבוד 24 ש"ש באותו בי"ס כי אין מספר שעות כאלה בפיסיקה. אני גם מורה לטכנולוגיה ומדעים וגם שם אין 24 שעות ודרך אגב בשניהם ביחד גם אין 24 שעות. לכן אני עובד בכמה מקומות וכמוני רוב מוחלט מהמורים שאני פוגש בבתי הספר השונים. ולכן עוז רק יאלץ אותנו לפרוש באיזה שהיא צורה…

 30. שמוליק :

  ובעניין הצטרפות חובה...

  אמנם רן ארז אמר שאין כפייה אבל במתווה של עוז לתמורה כתוב מפורשות שעד 2014 כל התיכונים יעבדו במסגרת עוז לתמורה. בין אם יסכימו או לא. והכוונה כמו באופק חדש : אין חובה בשנתיים ראשונות – ניתן להתפטר או לצאת לפנסיה ואח"כ כל מי שנשאר עובר כי אף אחד כבר לא ידאג לו לא בשכר ולא בתנאים… יום עצוב לכולנו…

 31. ענת רוזנטל :

  אבקש לדעת כיצד ניתן להצטרף לעוז תמורה לשנת הלימודים הבאה תשע"ב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.