חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

טיפול רפואי לפליטים: מכתבים לרוני בר-און ויעקב בן יזרי

נושאים בריאות ואיכות סביבה, זכויות אדם, מכתבים ב 28.04.08 6:01

ארגון רופאים לזכויות אדם וחברנו שוקי גלילי מובילים מאבק בעניין אחריות המדינה למתן שירותי בריאות לפליטים. הנה מכתב אחד לשר הבריאות ואחד לשר האוצר אך זה לא מספיק. אם עוד לא כתבתם ואתם מזדהים כיתבו גם אתם!

‏26/04/2008

לכבוד: שר הבריאות יעקב בן-יזרי

העתק: ראש הממשלה, שרים, "עבודה שחורה"

הנדון: טיפול רפואי לפליטים

כבוד השר

אירועי החודשים האחרונים והדיון הציבורי אודות טיפול רפואי בפליטים העלו בזיכרוני מקרה אחד מההיסטוריה של יהודי פולין.

תדאוש פאנקיביץ – בית המרקחת בגטו קרקוב

בזמן מלחמת העולם השנייה, כשהוקם גטו קראקוב, האוכלוסייה הפולנית נצטווה לעזוב את הרובע המוקף חומות, סירב תדאוש פאנקיביץ להתפנות מן המקום. הוא ניהל מאבק יחיד, כדי להשיג רשיון להישאר בתחום הגטו ולתפעל את בית המרקחת. בית המרקחת ממוקם בקצה הגטו, בגבול עם העיירה.

תדאוש פאנקיביץ קיבל את אות חסיד אומות העולם מיד ושם, הוא זכה בתואר בזכות העובדה שסיכן את חייו כדי להציל יהודים מידי הנאצים. הוא שמר על חפצים יהודים במגירות התרופות, היהודים בגטו היו נותנים לו חפצים וכתובות והוא היה מעביר את החפצים, בהמשך המלחמה וככל שגברה הסכנה החל משמש גם נתיב להעברת מסמכים מזויפים ולמילוט יהודים מהגטו.

תדאוש פאנקיביץ (פולני, לא יהודי) שהיה מנהל את בית המרקחת "מתחת לגשר", תפעל אותו בכול התקופה שהגטו היה קיים, הוא ראה מתוך הגטו את התעללויות, הגזרות, והגירושים שעברו היהודים. בית המרקחת היה נקודה שחיברה בין שתי עולמות מנוגדים: עולם אחד- החלק היהודי, הגטו. עולם שני- החלק הלא יהודי, העיר קראקוב. הוא החליט לעזור ליהודים, הוא החביא אותם בתוך בית המרקחת, הוא עזר להם לברוח מן הגטו, ונתן להם כסף ומזון.

תדאוש פאנקיביץ תיעד את חיי היום יום בגטו, ואת עזרתו ליהודים ביומנו שלאחר מכן הוצא לאור, בספרו שנקרא- "בית המרקחת בגטו קראקוב"

האם יצליחו ממשלת ישראל ומדינת היהודים לעשות ב- 2008 למען פליטים דווי עולם מה שהשכילו לעשות מתי מעט חסידי אומות העולם , שפעלו תוך סיכון נפשם ובלא לבקש תמורה? האם יקום שר בישראל שיעמוד במבחן? האם ראויים אנו לחסד גם היום במדינתנו הריבונית? ואם אנו ראויים לחסד, הנוכל למצוא גם חסד בליבנו לאחר ולסבלו?

רק אתם, שרי ממשלת ישראל יכולים לתת מענה לשאלות אלו – הלוואי ותצליחו בכך.

בכבוד רב,

שי כהן

***

לכבוד: שר האוצר, מר רוני בר-און

הנדון: עמדתך בנושא תקצוב הטיפול הרפואי לפליטים

שלום רב,
אני פונה אליך בעקבות סגירת המרפאה לפליטים של ארגון רופאים לזכויות אדם.

בעיון בפרוטוקולי וועדות הכנסת מצאתי כי בישיבה משותפת לוועדות העבודה הרווחה והבריאות והוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים שנערכה בתאריך 8 אפריל 2008 נתבעו מנכ"ל משרד ראש הממשלה או לחלופים מנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר, לדווח לכנסת תוך שבוע על החלטתם בדבר מימון הטיפולים הרפואיים. עד עתה, למרות שחלף יותר משבוע ימים, לא ראיתי מידע על ההחלטה ולכן החלטתי לפנות אליך.

כשבועיים קודם לכן, בישיבת הוועדה לבחינת בעיות העובדים הזרים (26 מרץ) טען נציגך מר אנואר חילף, כי עמדת האוצר היא שהטיפול הרפואי לפליטים יתוקצב, אם בכלל, רק בשנת התקציב 2009. משמע – על כל החיידקים והוירוסים בגופם של הפליטים להמתין בסבלנות עד לסוף שנת התקציב, לפני שהם מדביקים חולים נוספים – בין אם בקרב הפליטים ובין אם בקרב אזרחי ישראל.

במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מתאריך 28 מרץ 2008 מצאתי את עמדתו של נציגך מר ראובן קוגן, לפיה על משרד הבריאות להתמודד עם הבעיה מתוך תקציבו הקיים. דהיינו, כל שקל לטיפול בפליטים צריך לדעתכם לבוא על חשבון הטיפול הרפואי באזרחי המדינה (תחום שגם בו כידוע מעורבות המדינה הולכת וקטנה עם השנים, ויותר ויותר מוטל על האזרחים המבטחים את עצמם בביטוחים משלימים ופרטיים, או סתם מוותרים על טיפול אם אין להם כסף).
ברצוני לדעת האם באמת אדוני שלם עם עמדתם הצינית והאבסורדית של פקידי המשרד, ואם לא, מה בכוונת כבודו לעשות בעניין?

בברכה,
איתי אשר
אורה

העתק: שר הבריאות
רופאים לזכויות אדם
אתר עבודה שחורה – פועלים למען מדינת רווחה

רוצים לעזור?

לרשימת כתובות הדוא”ל של השרים מכל המפלגות לחצו כאן
(לשר שהוא גם חבר כנסת עדיף לשלוח דוא”ל לכתובתו במשרד השר)
אל תשכחו לשלוח לנו העתק ממכתבכם.

נערך על ידי יובל רובוביץ'
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. האם משרד הבריאות יטפל בפליטים? :

    […] מושג. אתם מוזמנים לקרוא את לשון תגובת משרד הבריאות למכתב ששלח שי כהן […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.