חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אבישי ברוורמן, הצע חלופה למדיניות המס של האוצר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, מכתבים ב 27.04.08 6:05

על רקע החששות ממיתון מציע האוצר להפחית את שיעור המע"מ, פנייה לאבישי ברוורמן מעלה את ההצעה לקבוע שיעורי מס דיפרנציאליים – ואף לבטל את המע"מ על מוצרי יסוד

חבר הכנסת אבישי ברוורמן הביע לא מכבר התעניינות בהנהגת שיעורי מס דיפרנציאליים. על רקע החששות ממיתון מתעתד משרד האוצר להאיץ את הרפורמה במס ובפרט להפחית את שיעורי המע"מ באופן גורף – מהלך שיוצג כמיטיב עם השכבות החלשות, כיוון שהמע"מ הוא מס רגרסיבי. המכתב המצורף מעלה הצעה אחרת – לבטל או להפחית בצורה קיצונית את המע"מ על מוצרי יסוד.

לכבוד: חבר הכנסת אבישי ברוורמן

הנדון: מחטף שר האוצר לרפורמה במיסוי והזדמנות למהלך סוציאל-דמוקרטי

ח"כ ברוורמן שלום,

אני פונה אליך בשל העובדה שהתעניינת ממש לאחרונה ברעיון של מע"מ דיפרנציאלי, הנהוג במדינות רבות באירופה ובחלק ממדינות ארה"ב (שם הוא קרוי "מס קניה") כאמצעי לצמצום

חוסר השוויון החברתי. במהלך המעקב שאני עורך אחר פעילות חברי הכנסת גיליתי לשמחתי כי ביקשת ממרכז המחקר והמידע של הכנסת לערוך סקירה בנושא, המציגה את המצב בעולם ודנה ביתרונות ובחסרונות של מע"מ דיפרנציאלי. כהשלמה למסמך זה רציתי לשלוח לך גם נייר עמדה מעניין של חוג "יסו"ד" במפלגת העבודה ועמותת "ידיד" (קובץ מצ"ב).

קראתי בתקשורת כי על רקע החשש ממיתון עומד שר האוצר להאיץ את הרפורמה במיסוי ובין השאר להפחית את המע"מ. בפעם הקודמת שנתקבלה החלטה דומה בכנסת הנוכחית,
ע"י השר לשעבר הירשזון, מפלגת העבודה קיבלה את מהלך הבזק בשתיקה רועמת ולא הציעה שום חלופה. זאת למרות שקולות מימין ומשמאל, בתוך הקואליציה ומחוצה לה, ביקשו להמיר את ההפחתה הגורפת של המע"מ בחצי אחוז, בהפחתה משמעותית בהרבה (אפילו עד לאפס) לקבוצת מוצרים בסיסיים (ר' פרוטוקול המליאה בקובץ מצ"ב).

למרבה הצער, מי שמוביל בכנסת הנוכחית את נושא המע"מ הדיפרנציאלי ככלי לצמצום פערים היא דווקא מפלגת ש"ס ולא מפלגת העבודה. ש"ס מוכרת לציבור הציוני כמפלגת סחטנות מגזרית
וכפיה דתית, שכן זהו אופי הסיקור שהיא מקבלת בתקשורת ההמונים השטחית שלנו, אך אולי מפלגת העבודה יכולה ללמוד ממנה משהו בנושא סוציאל-דמוקרטיה.

לראשונה נתקלתי בפעילות ש"ס בנושא בהצעת חוק פרטית של יצחק כהן (פ/1544/17) שהציע לבטל את המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים ועל תחבורה ציבורית (כלומר, מהלך שיש בו גם תרומה סביבתית חשובה). ח"כ דוד אזולאי הציע לפטור ממס תרופות שאינן בסל הבריאות (פ/2494/17, להצעה קודמת – פ/722 – ממשלת קדימה-העבודה מתנגדת).

ממש בימים אלה הוגשה הצעת חוק של אליהו גבאי (פ/3593/17), עליה חתומים חברי כנסת מסיעות רבות, כולל מספר חברי כנסת ממפלגת העבודה (חילו, מרציאנו, נוקד, יחימוביץ', יתום) ובה מוצע לבטל את המע"מ על מוצרי הלחם והחלב שבפיקוח וכן על שמן, סוכר, אורז, בשר, דגים ועופות. אם היו שואלים אותי, אני אף הייתי מוסיף לכך גם חיתולים, ספרי לימוד ומוצרי יסוד נוספים הקשורים לגידול וחינוך ילדים.

אני קורא לך להביא לדיון דחוף בסיעת העבודה הצעה לקדם חלופה רצינית ברוח סוציאל-דמוקרטית להצעת שר האוצר להפחתה גורפת של המע"מ
. אנשי האוצר יציגו את המהלך שלהם כמהלך חברתי, שכן המע"מ הוא מס רגרסיבי, אך הנתונים במסמך של יסו"ד-ידיד ומסמך ממ"מ מראים היטב כי הפחתה ממוקדת ורצינית של המע"מ לחלק מהמוצרים עדיפה בהרבה על הפחתה גורפת של המע"מ לכל המוצרים.

בברכה,

ד.ט. (השם המלא במערכת)

נ.ב.

אין לי השכלה כלכלית מספקת, אך מתמיהה אותי מאוד העובדה כי אותה תגובה בדיוק – הפחתת מסים (שממנה נגזרת כמובן הקטנת עוגת התקציב, ולכן צמצום השירותים שהמדינה יכולה לתת לאזרח) מוצעת ע"י האוצר בשתי סיטואציות הפוכות לחלוטין – עודפי גבייה במצב צמיחה (הפחתת המס ע"י הירשזון) וחשש ממחסור במצב מיתון (הצעת השר בר-און). אשמח לשמוע דעתך בנושא.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. נמרוד ברנע :

  ברמה העקרונית אני מתנגד למע"מ דפרנציאלי וכנגזרת מכך גם לביטול המע"מ על מוצרי יסוד.
  הדבר מהווה פתח לחקיקה אינטרסנטית של סקטורים, תאגידי ענק ולוביסטים להורדת המע"מ על מוצרים אחרים מה שהוא לא רק מדרון חלקלק אלא גם יכול להביא לריקון המע"מ מתוכן.
  הדרך להתמודדות עם קשיים של האוכלוסיות המוחלשות ומשפחות במצוקה לרכוש את אותם מוצרים היא לא על ידי מתן סובסידיות בדמות מע"מ דפרנציאלי אלא ע"י התמודדות אמיתית וישירה עם הבעיה – מחסור במקומות עבודה מתגמלים, אי-אכיפת חוקי העבודה בישראל, שחיקת השכר הממוצע במשק ביחס למדד לצרכן, הפרטת שירותי הבריאות, החינוך והרווחה ועוד.
  באם הפיתרון לא יהיה פיתרון עומק – הדרך למחיקת ההישגים שנרשום במאבק על מדינת הרווחה, תהיה הפיכה במהירות כפולה מזו שהיא בוצעה.

 2. נדב פרץ :

  בניגוד לאמונה הנאו-ליברלית, עבודה במשרה מלאה לא תפטור את הבעיות של כולם – וגם לא קצבאות.
  מצד אחד, באמת צריך להבטיח עבודה בשכר נאות לכולם. מצד שני, צריך גם להבטיח שמי שלא מצליח להשתלב מסיבה כזו או אחרת – יוכל לשרוד בכבוד.

 3. האזרח דרור :

  א. מיסוי דיפרנאצאלי למוצרים הוא בעל היגיון כלכלי של פארטו אופטימום – אם מניחים שאפשר להשוות תועלת בין אנשים (בניגוד להיגיון הנאו קלאסי) – העשיר שמקבל הנחה של 2 שקלים על כיכר לחם נהנה מההנחה הזאת פחות יחסית לעני – וכך באופן פשוט יחסית אפשר להגדיל את הרווחה החברתית.

  ב. לכו תסבירו את זה לכלכלנים.

  ג. צריך לראות באיזה סכום מיסוי מדובר – כמה כסף נגרע כתוצאה מהצעה כזו

  ד. יחד עם זאת, עם המדיניות הכלכלית הזאת יוצרת תמריצים בקרב האוכלוסיה הענייה להוליד כמות גדולה של ילדים – זו חרב פיפיות – אין דרך יעילה יותר להחריב כל מנגנון של מדינת רווחה. בסיס המס נשאר קבוע – אבל ההוצאות גדלות כמספר האנשים.

  ה. התייקרות המזון כיום היא כתוצאה מתהליכים בינלואמיים, ככל שהאוכלוסיה בישראל תהיה גדולה יותר כך יהיה לה קשה יותר (לא רק של העניים אלא בכלל) להתמודד עם משבר המזון העתידי.

  ו. לא צריך להבטיח שום דבר. צריך לנסות להקל מתי שאפשר, לנסות לתת קצת יותר הוגנות ושיוויון. המדינה לא יכולה לשחק את תפקידו של אלוהים, ואם הרבה אנשים יבצעו הרבה פעמים החלטות לא טובות לעצמם ולחברה – אז גם המדינה הכי טובה לא תוכל להציל את המצב. אם רוצים חברה מתפקדת, זה כולל גם השתתפות מצידם של האזרחים ולא רק אח גדול שמבטיח הבטחות.

 4. אהרן לוינשטיין :

  עלות מול תועלת הינה מדידה יפה וסוציאליסטית. אלא שמדינת ישראל עברה לכלכלה ניאופיאודלית ובה המונרכים ( בעלי ההון ומקורבי השלטון) מנצלים את הפרולטריון ( השכירים קשי היום) ובוזזים את זעת אפם. והמדידה היחידה היא תפוס כפי יכולתך או השאר בעונייך

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.